Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

wtorek, 27 kwietnia 2010

Banki naciągają inwestorów: chcesz kupić akcje PZU, załóż u nas ROR

Na sprzedaży akcji PZU chcą się obłowić wszyscy. Najwięcej do ugrania mają biura maklerskie, które są gotowe dać nam za darmo do końca roku rachunek inwestycyjny, byle tylko znalazły się na nim akcje PZU. Liczą oczywiście na to, że inwestorzy potraktują inwestycję długoterminowo i w przyszłych latach będzie można ich obciążyć prowizjami za prowadzenie rachunku (w większości biur to kilkadziesiąt złotych rocznie).

Ale obłowić się chcą również banki, które liczą, że przy okazji zakładania rachunku inwestycyjnego uda się naciągnąć klientów również na ROR-y. Taką pokusę mają te banki, które za pośrednictwem swoich oddziałów wspomagają zaprzyjaźnione sieci biur maklerskich. W Pekao i BPH, zakładając konto maklerskie, można dostać w pakiecie ROR za darmo przez pół roku. Nie wiem jakim powodzeniem cieszy się ta oferta, ale nie dziwi mnie, że się pojawiła.

Niestety, niektóre banki przeginają z chęcią ukręcenia własnych lodów przy okazji sprzedaży akcji PZU. Napisał do mnie mój imiennik, pan Maciej z Warszawy, opisując swoją przygodę z bankiem BOŚ. „Podobnie jak duża część Polaków, postanowiłem kupić akcje PZU. W internecie przejrzałem ofertę domów maklerskich i stanęło na DM BOŚ. Przede wszystkim dlatego, że otwarcie i zamknięcie rachunku inwestycyjnego jest tam bezpłatne, nie płaci się też za przelewy do innych banków” - pisze czytelnik.

„Zgłosiłem się do oddziału BOŚ przy Al. Solidarności w Warszawie. Zgodnie z informacją na stronie internetowej można tam otworzyć rachunek inwestycyjny. Pani w okienku od razu poinformowała, że warunkiem otwarcia rachunku jest posiadanie ROR-u w Banku Ochrony Środowiska. Trochę mnie to zdziwiło, ale też pamiętałem, że kilka lat temu wykupując jednostki uczestnictwa w jednym z funduszy inwestycyjnych musiałem otworzyć ROR w banku, który był właścicielem towarzystwa inwestycyjnego.

Pani zajęła się więc moim rachunkiem inwestycyjnym. Po kolei wpisywała dane w kolejne pola. Przerwałem jej, gdy wpisała bez pytania mnie o zdanie numer właśnie otwartego ROR-u w BOŚ, jako konta do rozliczeń z domem maklerskim. – Czy można wpisać tu inne konto? Na stronie internetowej było napisane, że przelewy na rachunki w banku innym niż BOŚ są bezpłatne – zapytałem. Pani trochę się zawahała. – Rekomendowany jest rachunek w BOŚ .Na szkoleniach zalecano nam, by jednak podawać tu rachunek w naszym banku. Zresztą dlatego trzeba było go otworzyć.

Zacząłem czytać umowę rachunku inwestycyjnego. W żadnym miejscu nie było napisane, że warunkiem jego otwarcia jest posiadanie ROR. Dopiero po wyjściu z banku zdałem sobie sprawę, że  zostałem wprowadzony w błąd. I odkryłem sekret DM BOŚ, któremu opłaca się otwierać, prowadzić rachunki inwestycyjne i wykonywać przelewy na ROR bezpłatnie” - pisze pan Maciej.

Tak, coś w tym jest. Rachunek inwestycyjny w DM BOŚ jest za darmo, ale jeśli klientów zmusi się do założenia jednocześnie ROR-u, to cały interes nabiera rumieńców. Pan Maciej policzył, że od sierpnia tego roku (do tego czasu konto ma być darmowe) będzie musiał płacić za ROR po 8 zł miesięcznie, a gdyby chciał zamknąć konto przed upływem dziewięciu miesięcy od otwarcia - jednorazowo zapłaci 50 zł kary. Czyli bank przywiązał go do kaloryfera na co najmniej kilka miesięcy.

Tym, którzy wymyślili taki sposób nabijania sobie statystyk ROR-ów i przychodów prowizyjnych chcę powiedzieć, że w ten sposób mogą oszukać klienta tylko raz. Więcej już do banku nie przyjdzie i będzie do tego zniechęcał wszystkich znajomych. „Dziś jestem bogatszy o wiedzę dotyczącą szkoleń wewnętrznych w Banku Ochrony Środowiska i kolejny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który jest mi do niczego niepotrzebny. Nie zamierzam puścić tej sprawy płazem, więc wkrótce zyskam też wiedzę na temat skarg w KNF i UOKiK oraz doświadczenie w zgłaszaniu reklamacji do banku” - pisze pan Maciej.

UPDATE: Kilka godzin po publikacji tej notki otrzymałem list od Piotra Lemberga, rzecznika banku BOŚ, który twierdzi, że opisane powyżej przez czytelnika postępowanie może być tylko incydentalnym przypadkiem i na pewno nie odzwierciedla postępowania banku wobec klientów. Poniżej cytuję ów list:

„Bank Ochrony Środowiska traktuje wszystkich Klientów zgodnie z zasadą rzetelnego i otwartego informowania. Nieprawdą jest, że sprzedawcy BOŚ mieli warunkować sprzedaż akcji PZU założeniem konta w naszym banku. Takie działanie byłoby naganne. Jednocześnie, w naszym odczuciu, rolą każdego dobrego doradcy jest przedstawienie oferty banku, rzecz jasna bez warunkowania wyboru.

W związku ze specyfiką obsługi rachunków maklerskich (większość operacji prowadzonych zdalnie) rekomendowane jest,  aby przy otwieraniu rachunku maklerskiego klient podał numer rachunku bankowego, na który będą realizowane przelewy z rachunku maklerskiego. Może być to rachunek w dowolnym banku. Warto również podkreślić fakt, iż w ramach oferty DM BOŚ, nie tylko w przypadku oferty PZU,  przelewy na każdy ROR w każdym banku wykonywane są bezpłatnie. Ponadto, każda zmiana definiowanego rachunku na inny, wskazany przez klienta ROR również zwolniona jest ze wszelkich opłat” - pisze Piotr Lemberg.

Cóż, pozostaje mi wyrazić nadzieję, iż zachowanie pracownicy banku BOŚ, opisane przez mojego czytelnika, było rzeczywiście nadgorliwością pracownika próbującego cross-sellować :-) klienta, nie zaś celową polityką banku. Nie można też wykluczyć, że osoby prowadzące szkolenia pracowników w BOŚ zapomniały uczulić tychże pracowników, iż cross-sellowanie klientów wymaga dużej ostrożności i dobierania odpowiednich narzędzi. W przeciwnym razie bywa przeciwskuteczne..

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
wtorek, 27 kwietnia 2010 07:37

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • simplex napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/27 09:04:11:

  Pan Maciej dał się zrobić w bambuko, współczuję mu i zapewne w jego sytuacji też dałbym się zrobić.
  Tak się składa że również zakładałem kilka dni temu rachunek maklerski w DM BOS (w Krakowie) w związku z histerią PZU, ale na szczescie nikt nie probowal mnie oszukac mowiac, ze ROR jest wymagany. Widać z tymi Krakusami-centusiami nie jest jednak tak źle ;)

 • piotr.lemberg.pl napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/27 17:22:41:

  Bardzo nam przykro z powodu sytuacji, jaka była udziałem pana Macieja. Mamy przekonanie, że doszło do nieporozumienia lub niedoprecyzowania pewnych kwestii, które staramy się wyjaśnić.

  Zarówno w przypadku prywatyzacji PZU, jak również podobnych wydarzeń, nie istnieje obowiązek zakładania przez klientów rachunków ROR w naszym Banku wraz z rachunkiem maklerskim. Jednocześnie chciałbym jednak podkreślić, że w związku ze specyfiką obsługi rachunków maklerskich (większość operacji prowadzonych jest zdalnie przez internet, telefon) rekomendowane jest, by przy otwieraniu rachunku maklerskiego Klient podał numer rachunku bankowego, na który będą realizowane przelewy z rachunku maklerskiego. Może być to rachunek w dowolnym Banku.

  Podkreślam: w przypadku oferty PZU, nie ma obowiązku posiadania rachunku w BOŚ S.A. - rachunek może być założony w dowolnym Banku. BOŚ traktuje, w tym wypadku, tak samo zarówno Klientów, którzy mają ROR w BOŚ Banku, jak i tych, którzy posiadają rachunek w innej instytucji finansowej czy wręcz przyjdą do naszej placówki z "gotówką w kieszeni".
  Natomiast w kwestii zadań Doradcy Bankowego: nasi Pracownicy - co nie jest niczym dziwnym - przedstawiają w trakcie spotkań z Klientem ofertę Banku. Jednak bez warunkowania wyboru.

  Jeżeli w kontakcie z naszym pracownikiem doszło do nieporozumienia, to w imieniu BOŚ Banku szczerze za nie przepraszam.

  Piotr Lemberg
  Rzecznik Prasowy BOŚ S.A.

 • mentatd_at_gmail napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/27 20:14:26:

  Myślę, że opisany pan Maciej na pewno skutecznie zareklamuje wymuszenie zakładanie ROR-a w BOŚ... dzięki panu Maciejowi ;-)

 • ostronik1 napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/06 19:50:17:

  równie duży szfindel bedzie na akcjach, ktore wypusci Jan Kulczyk na GPW. Jak na to patrze to dziwie sie, że tak duze dzieci bawia sia tak jak w piaskownicy...

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny