Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 30 kwietnia 2010

Nareszcie bank pomoże zajrzeć do BIK-u!

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to ostatnio postrach większości kredytobiorców. Bank sprawdzają tam swoich klientów na okrągło i najmniejszy nawet ślad opóźnień w spłatach jest traktowany jako pretekst do odmowy klientowi pożyczki. Niestety czasem wpisy w BIK bywają wydumane, o czym pisałem nie dalej jak kilka dni temu. Ale to już zupełnie inna sprawa.

Byłem kilka miesięcy temu „straszony” BIK-iem przez panią z punktu sprzedaży ratalnej jednego z marketów RTV-AGD. Podszedłem z miną pana i władcy i zażądałem rat, a pani tylko szeroko się uśmiechnęła i powiedziała rezolutnie „no, nie tak szybko, zobaczymy czy BIK pana przepuści”. Przepuścił, ale pani mówiła, że widziała wielu klientów, którzy zalewali się łzami, nie mogąc kupić wymarzonej plazmy albo konsoli na raty, bo Mr. BIK wydał taki właśnie wyrok.

Do swojego dossier w BIK-u każdy z nas ma dostęp. Na stronie internetowej biura trzeba wypełnić stosowny formularz, wysłać go pocztą i czekać na odpowiedź (w tzw. międzyczasie warto jeszcze zapłacić za raport). Niby proste, choć w XXI wieku to jednak obciach, że BIK nie daje osobom zarejestrowanym w jego bazach dostępu do danych online, bezpośrednio przez internet.

W BIK tego zrobić nie umieją (lub raczej nie chcą, bo przecież klienci instytucjonalni biura mają dostęp do danych online), ale jak się ma konto w odpowiednim banku... Jako pierwsi dowiadujecie się dziś ode mnie, że Meritum Bank uruchamia  dla swoich klientów możliwość dostępu online do danych BIK-u! Oficjalnie bank poinformuje o tym dopiero we wtorek, ale przecież dlatego właśnie mnie kochacie, że niektórych rzeczy dowiadujecie się tu jako pierwsi, prawda?

Jak ma działać rozwiązanie Meritum Banku w skrócie? Przede wszystkim trzeba mieć w banku Meritum Konto. Wniosek o raport BIK składa się przez internet, za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej Meritum Banku. Raport w wersji elektronicznej (jako plik pdf) będzie dostępny w systemie pod wskazanym linkiem w ciągu kilku minut.

Tylko gadżet? Może, ale bardzo pożyteczny. Dzięki niemu klient ma możliwość monitorowania na bieżąco swojej oceny w BIK, błyskawicznego reagowania na ewentualne błędy, a przede wszystkim posiada tę samą wiedzę, z której korzysta bank, rozpatrując wniosek kredytowy. Zanim złoży wniosek o kredyt już wie czy bank może się do czegoś przyczepić, czy też decyzja będzie zależała wyłącznie od zdolności kredytowej.

Rozwiązanie jest bezpieczne. BIK przesyła raport do banku elektronicznie, ale bezpiecznym połączeniem internetowym. Klient Meritum Banku dostaje z BIK wiadomość SMS z hasłem, które pozwala uzyskać dostęp do raportu. Proste? Nie rozumiem tylko dlaczego podobnej usługi BIK nie może uruchomić samodzielnie. Skoro dostęp do raportów może „załatwiać” dla swoich klientów Meritum Bank, to mógłby to robić przecież i sam BIK.

A tak swoją drogą... ciekawość to niekiedy pierwszy stopień do piekła :-)

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 30 kwietnia 2010 15:00

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • kjonca napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/30 17:51:44:

  (w tzw. międzyczasie warto jeszcze zapłacić za raport). Niby ile i za co?

 • yarb napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/30 20:13:59:

  czemu bik nie oferuje sam takiej uslugi? bo przeciez jakos trzeba zidentyfikowac klienta - czy klient x to faktycznie x :) za posrednictwem banku mozna to robic bo ma sie pewnosc, ze jan kolwalski to jan kowalski...

 • spexpl napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/01 01:00:31:

  Właśnie, jak to jest z opłatami za ten raport? Bo z tego co słyszałem to a) jest to bezpłatne dla klientów indywidualnych b) jest to bezpłatne raz na pół roku.

 • jg46889 napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/01 10:00:14:

  Jest na odwrót: raport BIK zamawiany na stronie bik.pl jest bezpłatny, natomiast pobierany via Meritum - nie jest bezpłatny.

 • michu164 napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/01 13:01:11:

  Są różne raporty BIK - raz na pół roku prosty raport jest bezpłatny, ale można też skorzystać z jakichś "wypasionych" płatnych. Wszystko jest napisane na stronie BIK-u

 • mariuszr_77 napisał(a) komentarz datowany na 2011/07/26 20:48:17:

  Raport z BIK można już chyba od jakiegoś czasu zamówić też za pośrednictwem iPKO. Ale niestety też tylko płatny.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny