Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 28 kwietnia 2010

Oni przebili Depardieu: za założenie konta i polecanie banku zapłacą do 600 zł!

Myśleliście, że stówka płacona przez bank BZ WBK każdemu nowemu klientowi, który zakłada konto osobiste, to szczyt mozliwości bankowców w licytowaniu się o Wasze względy? Jesteście w błędzie. Jako pierwszy ujawniam dziś szczegóły kolejnej bankowej promocji, która przebija nawet BZ WBK i Gerarda Depardieu.

Otóż najprawdopodobniej w czwartek Alior Bank oficjalnie ogłosi, że osoby, które w najbliższym czasie założą w nim konto, będą dostawały za to po 50 zł miesięcznie przez okres od czterech do dwunastu miesięcy. To oznacza, że Alior jest gotów zapłacić klientowi za założenie konta nawet do 600 zł premii! Jeśli pomysł BZ WBK z płaceniem 100 zł premii uważałem za ryzykowny, to akcję Aliora trudno nazwać inaczej, jak prawdziwym szaleństwem.

Tak to wygląda na pierwszy rzut oka, ale szczegóły promocji, które poznałem, nie uzasadniają stwierdzenia, że Wojciech Sobieraj, prezes Aliora, postanowił - choćby z powodu ułańskiej fantazji, którą niewątpliwie posiada (wiem, bo znam człowieka :-)) - wyrzucić w błoto trochę pieniędzy. Co to to nie! Ostatnio zresztą bank prezesa Sobieraja zbiera u mnie więcej plusów, niż minusów, więc o wyrzucanie w błoto pieniędzy nie śmiałbym go podejrzewać.

Po pierwsze: promocyjnych kont będzie tylko 10.000. Aby się załapać, trzeba do końca maja zarejestrować się w internetowym serwisie www.przywileje.aliorbank.pl, a do końca czerwca założyć w Aliorze konto osobiste. Po drugie samo założenie konta to za mało, że Alior zapłacił. Trzeba też przekazać na nie swoje wynagrodzenie, rentę, emeryturę lub stypendium i przynajmniej raz zapłacić w sklepie za zakupy kartą debetową wydaną do konta. Korzystanie z dołączonego do konta assistance jest na szczęście opcjonalne :-). A assistance wygląda tak:

Po trzecie ten program tym różni się od wubekowskiego Depardieu, że nie jest prostą transakcją „ty mi konto, jak ci kasę”. To raczej zawoalowany program lojalnościowy. Każdy z 10.000 klientów, którzy przeniosą do Aliora swoje rachunki (bo do tego de facto sprowadzają się dodatkowe warunki stawiane przez bank) dostanie po 50 zł przez cztery miesiące. Dalsze wypłaty są już obwarowane kolejnym warunkiem.

Otóż Alior będzie przedłużał wypłatę 50 zł o kolejny miesiąc za każdego dodatkowego klienta, którego „przyprowadzi” uczestnik promocji. Jeśli więc założę konto w Aliorze, ale namówię również do tego wujka, ciotkę i brata, to będę dostawał po 50 zł przez siedem miesięcy. Jeśli dodatkowo przekonam do tego dwóch kolegów, to Alior będzie mi płacił przez dziewięć miesięcy. Maksymalny okres wypłacania premii to okrągły rok, stąd można zarobić do 600 zł.

I to właśnie w tym programie lojalnościowym ukryta jest największa bomba. Wypłacenie po 200 zł każdemu z 10.000 klientów, krórzy przeniosą do Aliora swoje rachunki, to wysoka cena. Choć i ten koszt - przy założeniu, że bank wymusza na klientach aktywność -  prędzej czy później się zwróci. Ale jeśli każdy z tych 10.000 klientów „przyniesie” do banku kolejnych dwóch, to biznes zaczyna się kręcić już dużo szybciej. Alior może skokowo pozyskać kilkadziesiąt tysięcy kont. I to nie pustych, a zasilanych co miesiąc stałymi dochodami klientów. To może być strzał podobny do tego, kiedy w zeszłym roku Alior „połykał” HSBC.

Niestety, jak zwykle w takich przypadkach, za nowych klientów płacą ci, którzy w Aliorze już są. O ile część aktywna akcji (czyli pozyskanie nowych klientów) musi się udać, o tyle bank ryzykuje utratę tych „starych”. Nie dość, że im nie zapłaci ani maksymalnych 600 zł, ani nawet 200 zł, to jeszcze nie tak dawno zafundował im podwyżkę prowizji. Przydałby się więc jakiś program „osłonowy”, by dotychczasowi klienci Aliora nie czuli się pokrzywdzeni. Na podobny problem zwracali mi uwagę „starzy” klienci BZ WBK, którzy plakaty z Depardieu wykorzystują głównie jako tarczy strzelnicze i obiekt do wyładowywania złych emocji.

A tak na marginesie: to nie pierwszy raz, kiedy Alior płaci klientom za zakładanie kont. Podobnie było kiedy wchodził na rynek. Wtedy można było zarobić 100 zł.

UPDATE: Okazuje się, że nie każdy będzie mógł w pełni skorzystać z promocji Aliora. Jak poinformował jeden z czytelników mojego blogu, problem będa mieli np. studenci: „W punkcie § 4 ust. 3. czytamy, iż w okresie lipiec-październik, bank będzie sprawdzał czy w miesiącu wcześniejszym (czerwiec-wrzesień), na koncie zarejestrowano wpływy. To de facto wyklucza studentów, w przypadku których tym wpływem jest stypendium z uczelni. Ostatnie stypendium w roku akademickim 2009/10 przyjdzie bowiem w czerwcu. A pierwsze na rok 2010/11 będą wypłacane dopiero po w listopadzie (ze wyrównaniem za październik)”. Potwierdza to Julian Krzyżanowski, rzecznik Aliora: „Z promocji mogą skorzystać wszyscy, którzy wykażą na koncie wpływy z tytułu: wynagrodzenia (umowa zlecenia, o pracę, o dzieło), stypendium, renty, emerytury. Tutaj jest pełna dowolność. Jednak wpływ o określonym tytule musi się pojawić na koncie”.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 28 kwietnia 2010 07:10

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • jk napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 07:34:17:

  Alior, gdy wchodził na rynek, płacił 100 zł (a nie 50) za wypełnienie ankiety i założenie konta.

 • davecarrol napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 07:43:46:

  Wtedy można było zarobić 50 zł.

  10 pytań po 10zł = 100zł

 • maciek.samcik napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 07:50:25:

  Macie rację, już poprawiłem. Dzięki za poprawkę!

 • yarb napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 08:42:31:

  tak zeby bylo 100% dokladnie:
  - przed startem banku byl konkurs "zbuduj z nami nowy bank" i placili 100zl
  - po starcie banku byl konkurs "rekomendacyjny" i za kazdego poleconego nowego klienta dostawalo sie 50 zl (on tez dostawal 50zl)

 • cambia_canale napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 09:05:46:

  No a ja byłam z tych, co dostali od Aliora 100 zł i właśnie zamknęłam konto:) Darmowe wypłaty za granicą zaproponował już mBank, a Alior wymyślił sobie 3 zł miesięcznej opłaty za kartę debetową. Za co mam im dawać 36 zł rocznie?! Przecież obracają sobie moimi oszczędnościami i to jest ten bonus, bankom które krzywdzą oszczędności bardziej, niż trzymanie ich w skarpecie mówimy NIE!

 • adrian.hinc napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 09:36:39:

  Było już 100 zł, teraz 600 zł... Ciekawe jak wysoko banki są w stanie wycenić pozyskanie nowego klienta. Będzie 1000 zł? :-)

  Biorąc pod uwagę zapisy Rekomendacji T warto bić się o klienta z depozytami, bo o kredyty będzie zapewne jeszcze trudniej...

 • mentatd_at_gmail_com napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 09:57:40:

  Ja mam konto w Aliorze. Nie czuję się oszukany, że mam już u nich konto i nie dostanę 200zł za friko. Czuję się przez nich oszukiwany z zupełnie innego powodu - nierzetelności w wywiązywaniu się z umowy kredytowej, więc na pewno po okresie trwania umowy się od nich uwolnię na dobre... ale to już zupełnie inna bajka ;-)

 • wallthir napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 11:13:21:

  a ja czuję się oszukany
  podwyżka za karte malutka ale dlaczego mam płacić jak obracają i zarabiają na moim depozycie, a mały nie jest
  wg. umowy karty powinny działaś we wszystkich bankomatach na świecie, a tak nie jest
  na Ukrainie gdyby nie stare konto w innym banku zostałbym bez pieniędzy
  podobna sytuacja zdażyła mi się w Japonii a odpowiedź ludzi w banku "niemożliwe"
  i sobie moge pogadać o!

 • spexpl napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 16:20:11:

  Kuknij na FB, przesłałem ci haczyki jakie wyłapałem w promocji. A są spore np zwrot całej premii.

 • yarb napisał(a) komentarz datowany na 2010/04/28 20:39:43:

  @wallthir

  ale jak masz duza nadwyzke to % spokojnie oplaci karte

  wszystko jest kwestia wyboru klienta - najlepiej swiadomego

  jesli masz malo srodkow warto isc z kasa do mBanku gdzie masz po prostu wszystko za free - a ror nie jest oprocentowany

  jesli juz masz srednia krajowa i wiecej to wplacajac do aliora nic nie tracisz w porownaniu z kompletnie bezplatnym mbankiem bo promile z ON splacaja karte, im wiecej masz srodkow tym wiecej wychodzisz na plus, czyli jest tez wartosc dodana (nie licze pewnych roznic miedzy bankami, np. oddzialowa obsluga w aliorze, bo nie kazdy ma ochote/potrzebe korzystac)

 • thepaarty napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/01 01:06:21:

  Alior to jedyny Bank w Polsce, który ma super oddziały, super płaci klientom i pracownikom i ma godne warunki pracy..... Oferta produktowa też jest właściwie najlepsza na rynku bankowym... może jakąś reklame PRIVATE wypuści :)))

 • absyntowy_profesor napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/05 12:50:14:

  @thepaarty tylko ja jako klient mam naprawde gdzies ile placi swoim pracownikom i czy maja 'godne' warunki pracy (cokolwiek to znaczy).. dla mnie ma byc fachowo i tanio..

 • alb108 napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/11 00:37:20:

  ALIOR BANK rozdaje co najmniej po 200zł za założenie konta.
  Moim zdaniem super oferta.
  Jestem zarejestrowany w promocji.
  Dzisiaj załozyłem konto.
  Jeśli skorzystasz z "zaproszenia" do promocji oboje zyskamy dodatkowo po 50zł.
  Zainteresowanym przesyłam "zaproszenie" do promocji.
  Pisz na adres alb108@wp.pl

 • thepaarty napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/16 23:02:21:

  do absyntowy_profesor .... godne warunki pracy to znaczy, że doradcy pracują w kilmatyzowanych pomieszczeniach - nie dusza sie jak sardynki w jednym pomieszczeniu i nie gotuja od włączonych laptopów, mają swoje miejsca pracy i nie musza siedziec na sali operacyjnej i zmieniać miejsca, gdy klient przyjdzie. - ja to ma miejsce w innych uwazanych siebie za super firmy zwlaszcza w Wawie firmach... juz nie wspominajac jakie mają narzędzia pracy i jaki sprzęt w oddziałach.... a tanio jest i to bardzo, bo w PKO płaci się 6,90 zł. za konto miesiecznie, a oferta dla firm - po prostu rewelacja!

 • thepaarty napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/16 23:22:29:

  ....A i na dodatek karta z chipem! i bardzo fachowa obsługa - sporadycznie taka kulture i mnaiery spotyka sie wsrod doradcow ... a jako, ze Pan jest klientem, to powinien sobie Pan sprawdzić jak ta oferta wyglada na tle konkurencji.... moze jeszcze sa organizowane akcje kredytowe - w grupie taniej... dla stałych klientów ?

 • alior50 napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/18 22:38:25:

  Obecna oferta Aliora jest naprawdę warta zainteresowania. Właśnie zarejestrowałam się i niedługo podpiszę umowę. Alior da mi za to co najmniej 200 zł. Jeśli ktoś jest również zainteresowany - mogę wysłać zaproszenie do promocji, dzięki czemu oboje zyskamy kolejne 50 zł. Zainteresowanych proszę o info na adres alior50@wp.pl

 • tomas_sz napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/19 12:01:36:

  Witam

  Ja już konto mam założone, jeśli ktoś chce dodatkowe 50 zł i potrzebuje polecenia proszę o informację na maila

  alior123@o2.pl

  zaproszenie wysyłam od ręki :)

 • tomas_sz napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/19 12:02:21:

  Witam

  Ja już konto mam założone, jeśli ktoś chce dodatkowe 50 zł i potrzebuje polecenia proszę o informację na maila

  alior123@o2.pl

  zaproszenie wysyłam od ręki :)

 • alb108 napisał(a) komentarz datowany na 2010/05/20 16:18:34:

  Jestem zarejestrowany w promocji Alior Banku,
  założyłem konto , zleciłem przelewanie dochodów na konto.
  Spełniłem wszystkie warunki promocji.
  Dla chętnych wyślę linka 'zapraszającego' do promocji działającego w 100%. Ponieważ spełniam wszystkie warunki oboje zyskujemy 50zł.
  Napisz alb108@wp.pl

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny