Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

niedziela, 19 września 2010

Idzie nowe, w PKO BP sprawdzą za ciebie wpis w księdze wieczystej!

Pod koniec lipca pisałem, że Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło specjalny serwis elektroniczny, w którym można sprawdzać zawartość ksiąg wieczystych bez konieczności odwiedzania sądu i pobierania papierowego odpisu. To duże ułatwienie dla banków oraz osób, które wzięły kredyt hipoteczny i potrzebują dowodu na to, że do księgi wpisano hipotekę na rzecz banku. I kolejny krok do e-administracji z prawdziwego zdarzenia. Od dwóch lat za pośrednictwem internetu można m.in. składać roczne zeznania podatkowe PIT.

Klienci banków od kilkunastu tygodni alarmowali, że choć system ruszył od połowy czerwca, to instytucje finansowe nie są jeszcze przygotowane do korzystania z elektronicznych ksiąg wieczystych. Nawet internetowy mBank potrzebował papierowego wydruku z pieczątką, nie honorując elektronicznego zaświadczenia jako wystarczającego dowodu na ustanowienie hipoteki.

Okazuje się, że zwyczaje bankowców powoli się zmieniają. W piątek biuro prasowe PKO BP poinformowało, że bank ten - jako pierwszy z rynkowych gigantów - zwolnił klientów z obowiązkowej wizyty w sądzie. „Dzięki dostępowi do elektronicznej Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych doradcy bankowi sami sprawdzą stan prawny nieruchomości” - napisał bank w komunikacie.

Klienci PKO BP nie będą musieli uzyskiwać odpisu z księgi wieczystej ani też przynosić tego dokumentu do banku. Podczas składania przez klienta wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego doradca sprawdzi stan prawny nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie banku. A po ustanowieniu zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości, pracownik samodzielnie sprawdzi fakt dokonania wpisu przez sąd. „Zmiana pozwala klientom uniknąć dwóch, dotychczas obowiązkowych, wizyt w sądzie wieczysto-księgowym” - czytam w komunikacie.

Jeśli rzeczywiście pracownicy PKO BP będą sprawdzali za klientów zawartość ksiąg i nie będą się wykręcali brakiem czasu lub problemami technicznymi, prostsze stanie się życie dużej części nowych kredytobiorców. Bo przecież PKO BP jest obecnie największym graczem na rynku hipotecznym, z jego „fabryki” wyjeżdża jedna trzecia wszystkich kredytów hipotecznych. W pierwszym półroczu 2010 r. bank udzielił klientom indywidualnym 34.000 kredytów pod hipotekę za 6 miliardow złotych.

Ta zmiana, jeśli zadziała prawidłowo, będzie też kolejnym istotnym krokiem zmieniającym wizerunek PKO BP z instytucji mało nowoczesnej i nieruchawej w jednego z liderów zmian technologicznych. Przypomnę tylko, że PKO BP wymienia właśnie swoim klientom 6 milionów kart płatniczych. Nowe będą miały czipa i system do płacenia zliżeniowego pay-pass. Co prawda jeśli chodzi o tę ostatnią nowinkę, to pisałem niedawno, że wolałbym, by była opcjonalna, ale tak czy owak - technologiczna rewolucja w PKO BP jest faktem.

---------------------------------------------------------------------

„Subiektywnie o finansach” w liczbach: Do tego blogu przynajmniej raz w miesiącu zagląda 86.000 osób, którzy klikają jego notki 124.000 razy (przeciętna z miesięcy styczeń-sierpień 2010, uśrednione dane StatCounter, Stats4You). W sierpniu 2010 r. blog odwiedziło 108.000 użytkowników (uśrednione dane StatCounter i Stats4You).

Zajrzyj też do Facebook, na stronę blogu „Subiektywnie o finansach”. Znajdziesz tam zapowiedzi kolejnych wpisów, luźne spostrzeżenia na temat banków, które nie zmieściły się w blogu oraz dyskusje na tematy dotyczące pieniędzy. Jeśli chcesz napisać lub przeczytać coś na temat swojego banku - zajrzyj na stronę blogu w Facebook!


Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
niedziela, 19 września 2010 07:42

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • mayorkun napisał(a) komentarz datowany na 2010/09/19 12:28:47:

  Heh a nie dalej jak 2 tygodnie temu wlasnie musiałem to zrobic, dwie wizyty w sadzie (na szczescie nie bylo kolejek) i 30zł za odpis, bo ten który sąd wysyła jako potwierdzenie wpisu nie jest dla banku nic wart, dopiero po 30 dniach od wpisu PKO BP uważa taki odpis za prawomocny... dziwne tym bardziej, że według prawa taki odpis uprawomocnia się po 7 dniach od otrzymania potwierdzenia przez zainteresowane strony ;)

  teraz jeszcze czekam na zwrot ubezpieczenia ze zeszły miesiąc, mam nadzieje, że nie potrwa to pół roku...

 • alikris napisał(a) komentarz datowany na 2010/09/20 17:59:16:

  a jednak banki idą Kliento mna rękę!
  Nie to co mój Polbank, w którym mam hipotekę i ganiam od banku do sądu tam i z powrotem. Problemem nie jest to, że sąd nie chce hipoteki wpisać, ale problem ciągle ma bank, kótrego nazwę w sądzie źle wpisują, bo wg banku musi być w nazwie banku
  "Spółka Akcyjna S.A.", a jak jest albo samo "S.A." albo samo "Spółka Akcyjna" to być nie może i każą biegać do sądu wnosić o poprawki. Żeby choć w tym greckim banku było "po prostu po ludzku" jak mają w misji i drukowali sobie odpisi sami z elektronicznych ksiąg... Eh

 • bankowiecka napisał(a) komentarz datowany na 2010/09/20 20:46:13:

  Pierwszy bank w Polsce? ING nie wymaga odpisów KW odkąd działają elektroniczne księgi.

 • taktowlasnieja napisał(a) komentarz datowany na 2010/09/20 21:24:27:

  Z wizyty zwolnił kredytobiorców UOKiK a nie bank!
  taktowlasnieja 20.09.10, 11:26 Odpowiedz Jest przecież wyrok o niestosowaniu podwyższonej marży za czas do wpisu hipoteki do księgi.
  A niedługo będzie wyrok o niestosowaniu ubezpieczenia pomostowego od chwili wpisu.
  I to niezależnie od tego czy klient dostarczy cokolwiek z sądu.
  Czyli PKO BP jedynie dba o własny interes. Ale Maciek Samcik niestety musi trochę pokadzić bankom, żeby mieć dostęp do wiedzy, której by nie miał gdyby był dziennikarzem interwencyjnym. I pisze, że to w interesie kredytobiorców itd.
  Ciekawe gdzie widziales taki wyrok :)

  tow.janwinnicki 20.09.10, 12:52 Odpowiedz Skoro jest to zapis stosowany przez wszystkie banki w umowach kredytowych. Czyżby banki działały niezgodnie z prawem? :D

  Re: Ciekawe gdzie widziales taki wyrok :)
  taktowlasnieja 20.09.10, 14:53 Odpowiedz prnews.pl/aktualnosci/zbliza-sie-wielka-kumulacja-w-branzy-bankowej-44792.html
  Wczytaj się, poszperaj, to i skan wyroku znajdziesz :)
  Jak poleci pozew zbiorowy, to banki będą wyskakiwać z paru baniek z odsetkami ustawowymi za te lata. Odsetki ustawowe to lepsza lokata niż ten inflacyjny chłam z ofert banków :)

 • johan25 napisał(a) komentarz datowany na 2010/09/23 22:08:23:

  Do alikris
  Jakbyś miał(a) firmę Alikris S.c i zabezpieczenie na jakiejś hipotece, a w sądzie wpisali Alikris s.j to ciekawe czy to byłoby wszystko jedno. Przykro mi, że jesteś ofiarą niekompetencji sądu.

 • taktowlasnieja napisał(a) komentarz datowany na 2010/09/26 23:22:21:

  Ech, klocku...

 • przemulo napisał(a) komentarz datowany na 2010/10/27 20:16:06:

  Byłem w banku PKO BP w zeszłym tygodniu - wszystko po staremu, przynajmniej w I oddziale w Białymstoku. Oczywiście powołałem się na informację z tego bloga ale pani, która jest moim opiekunem, stwierdziła że takie elektroniczne potwierdzenie nie jest dla banku żadnym potwierdzeniem wpisu w księdze wieczystej. I do sądu będę musiał lecieć. Jak widać nie do wszystkich pracowników banku biuro prasowe PKO BP rozesłało tą radosną wieść :)

 • seljoa napisał(a) komentarz datowany na 2013/05/09 15:22:01:

  Panie Samcik! Jestem Pana Wielką fanka, ale tu muszę się z Panem nie zgodzić.
  Jestem w trakcie zakupu mieszkania. Dużo obecnie czytam na temat formalności związanych z zakupem mieszkania. Ostatnio słuchałam też podcastu z Piotrem Hryniewiczem - ekspertem w dziedzinie nieruchomości. Wszyscy eksperci (więksi i mniejsi) zgodnie twierdzą, że właśnie dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy udać się po odpis z Księgi wieczystej w dniu podpisania aktu notarialnego. Przyczyna jest banalna...dane dostępne na stronie internetowej są aktualizowane raz na tydzień......

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny