Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 03 listopada 2010

To już pewne: SKOK-i zaniżały rezerwy na złe kredyty. Czas na porządki!

Wnikliwi obserwatorzy mojego blogu zapewne pamiętają, że już od wielu lat postuluję zmiany w zarządzaniu systemem Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. I że mam poważne wątpliwości, czy skupianie w jednym ręku władzy zarządu, akcjonariusza i nadzorcy jest dobrym pomysłem na zarządzanie jakąkolwiek instytucją finansową. A tak właśnie zarządzane są SKOK-i.

Dla mniej zorientowanych przypomnę: wszystkie SKOK-i muszą należeć do Kasy Krajowej, której prezesem jest Grzegorz Bierecki, były opozycjonista i działacz „Solidarności”. Ale choć SKOK-i z musu należą do „Krajówki”, na zgromadzeniu jej udziałowców nie mają prawie nic do powiedzenia, bo pakiet 75% głosów trzyma w ręku Fundacja na Rzecz Polskich Związków Kredytowych, której prezesem jest... Grzegorz Bierecki. Dodatkowo główną rolą Kasy Krajowej jest nadzór nad SKOK-ami, więc Grzegorz Bierecki de facto nadzoruje sam siebie.

Czytaj też: Sąd potwierdził, że pisałem prawdę o SKOK-ach

Czytaj też: Ostateczne zwycięstwo 'Gazety' ze SKOK-ami

Niezależnie od tego jak bardzo utalentowanym menedżerem byłby Grzegorz Bierecki, nie powinien skupiać tak dużej władzy w jednym ręku. To rzecz w nowoczesnym zarządzaniu nie do pomyślenia. Jest to tym bardziej niebezpieczne, im potężniejszą machiną staje się system spółdzielczych kas. Nadzór koleżeński sprawdza się być może w małych spółdzielniach. Ale SKOK-i już małą spółdzielnią dawno być przestały.

Oszczędza lub pożycza tam pieniądze już ponad 2,1 mln Polaków! SKOK-i mają w całym kraju sieć placówek porównywalną z gigantami takimi jak PKO BP (ponad 1800 oddziałów), coraz skuteczniej konkurują z bankami na oprocentowanie depozytów. Zebrały tych depozytów już ponad 12,3 mld zł. Z tego półtora miliarda tylko w tym roku! To pieniądze pochodzące w dużej części z kieszeni niezamożnych Polaków, bo SKOK-i są mocne zwłaszcza na tzw. prowincji.

Czytaj też: Rządzimy, bo się znamy, czyli the best of SKOK. Najważniejsze teksty ”Gazety Wyborczej” o SKOK-ach

Tymczasem gołym okiem widać, że w papierach SKOK-owych nie wszystko jest w porządku. W połowie 2010 r. „Gazeta Wyborcza”, piórem Wojtka Czuchnowskiego i moim ujawniła, iż w ramach kontroli skarbowej za 2008 r. „skarbówka” zarzuciła niektórym SKOK-om zaległości we wpłatach na fundusze zapewniające bezpieczeństwo pieniędzy klientów oraz zbyt niski poziom własnych kapitałów w stosunku do depozytów. „Może istnieć ryzyko, że zgromadzone środki nie zapewniają w wystarczającym stopniu bezpieczeństwa zgromadzonych w SKOK-ach oszczędności członków" - alarmowała wtedy skarbówka.

Z informacji, do których dotarłem wynika, że w zeszłym roku sytuacja nie zmieniła się na lepsze. W sprawozdaniu finansowym SKOK-u Stefczyka za 2009 r., zamieszczonym w Monitorze Spółdzielczym B, znalazłem opinię niezależnego biegłego rewidenta, firmy „Auditor” z Sopotu. A w niej takie zdanie: „Zwracamy uwagę na utrzymujący się wysoki stan kredytów przeterminowanych, a utworzone dotychczas odpisy nie zabezpieczają w pełni ryzyka wynikającego z zagrożonych spłat udzielonych kredytów”.

To zdanie może oznaczać, iż największa kasa wchodząca w skład systemu SKOK zaniża wartości tworzonych rezerw! I to w czasie, kiedy większość banków pompuje rezerwy jak tylko się da, tak „na wszelki wypadek”. Nie tylko ona! Podobne zastrzeżenie znalazłem w opinii rewidenta do bilansu innej dużej kasy - SKOK Piast. Tym razem audytor, ta sama firma, która badała sprawozdania SKOK-u Stefczyka, napisał, że w bilansie nie uwzględniono utraty wartości pożyczek na kwotę ponad 5,1 mln zł.

Kasa Krajowa oczywiście sprawę bagatelizuje. „Odnosząc się do kwestii związanych ze spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową im. F. Stefczyka  uprzejmie informuję, że kasa ta tworzyła odpisy w związku z przejętymi kasami, a dodatkowo 2009 r., ze względu na sytuację ekonomiczną całego kraju, był rokiem wyjątkowym. W tym czasie SKOK Stefczyka przeprowadzał szereg działań restrukturyzacyjnych, co zaowocowało bardzo dobrymi wynikami za trzy kwartały 2010 r., a odpisy aktualizujące wzrosły w tym okresie o 24%, zaś zysk netto wyniósł 134,9 mln zł” - napisał mi Andrzej Dunajski, rzecznik Kasy Krajowej.

To była nieco wymijająca odpowiedź Dunajskiego na moje pytanie, które brzmiało następująco: „Będę wdzięczny za odpowiedź na pytanie czy Kasa Krajowa planuje jakieś działania, które miałyby na celu ustalenie w jakim stopniu i z jakiego powodu największy ze SKOK-ów zaniża stan rezerw na kredyty przeterminowane. Chciałbym też prosić o odpowiedź na pytanie ile faktycznie wynosi stan kredytów przeterminowanych. Rad bym też był wiedzieć czy, w opinii Kasy Krajowej, zaniżanie stanu rezerw przez największy ze SKOK-ów może mieć negatywny wpływ na stabilność finansową całego systemu SKOK”.

Jeśli tak łatwo można zakwestionować wiarygodność danych finansowych największych SKOK-ów, to na jakiej podstawie mielibyśmy przyjąć jako wiarygodne liczby zawarte w opublikowanym w zeszłym tygodniu raporcie Kasy Krajowej? „Pomimo ogólnej, słabszej koniunktury na rynku, Kasy osiągnęły w ośmiu miesiącach tego roku znakomite rezultaty. Aktywa SKOK przyrosły o ponad 1,6 mld zł, czyli o 14%. To dowód, że system SKOK rośnie szybciej niż rozwija się gospodarka i obejmuje swoim zasięgiem coraz większą populację” – pisał do dziennikarzy Wiktor Kamiński, wiceprezes Kasy Krajowej.

Mimo zaniżania salda rezerw na złe kredyty, potwierdzonego czarno na białym przez audytora, wciąż nie mam żadnych podstaw, by uważać, że oszczędności członków SKOK-ów są zagrożone z powodu złej sytuacji finansowej całego systemu. Ale wykrycie tych nieprawidłowości to ostatni dzwonek do tego, by SKOK-i jak najszybciej znalazły się pod kuratelą nadzoru bankowego.

SUBIEKTYWNIE O FINANSACH” JEST NA FACEBOOKU! Chcesz podyskutować ze mną na żywo o powyższym wpisie? Masz własną opinię lub chcesz zobaczyć co myślą na ten temat inni? Zajrzyj na stronę blogu „Subiektywnie o finansach” w Facebooku, zarejestruj się jako fan blogu i weź udział w dyskusji!

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 03 listopada 2010 07:04

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • mentatd_at_gmail napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/03 10:21:13:

  Jak któraś kasa straci płynność to okaże się, że społeczeństwo będzie musiało się złożyć na nibygwarantowane depozyty... A jak próbuje się traktować je jak inne instytucje finansowe to robi się z tego aferę polityczną - cóż za zakłamanie...

 • alex2835 napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/03 21:56:43:

  Chyba depozyty w SKOKach nie są gwarantowane przez BFG?

 • jg46889 napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/05 20:40:55:

  Nie są.

 • drugiedek1234 napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/05 23:14:35:

  tez mi wiadomosc. Przeciez te opinie bieglych rewidentow mozna odnalezc w aktach KRS, zarowno w katowicach, czy gdańsku. Co roku audytor pisze ze rezerwy sa za male, a wlasciwei ze odpisy aktualizacyjne sa za male, bo to jest wlasciwe stwierdzenie. Nikt sie tym nigdy nie przejmowal, a malo tego jak sie wysle stracone pozyczki do fimry windykacyjnej corki krajowki to zamiast 100% odpisu (rezerwy) mozna zawiazac 10% - taki bonus za lojalnosc. troche to w poprzek ustawy o rachunkowosci ale kto by sie przejmowal

 • olderbetter50 napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/06 16:26:27:

  SKOKI zdaje się że nie potrafią nawet weksla wykorzystać przy swoich pożyczkach: www.kredyt.pc.pl/2010/11/skok-i-postepowanie-upominawcze-straty/ na pewno odbija się to negatywnie na egzekwowaniu długów i jest jedną z przyczyn ujemnego wyniku finansowego.

 • redaktor-prowadzacy napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/09 12:57:20:

  Panie Maćku,

  doczekamy się odpowiedzi?
  prnews.pl/skok-i/oswiadczenie-skok-ws-artykulu-w-gazecie-wyborczej-56794.html

 • maciek.samcik napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/10 10:47:55:

  Dzień dobry, dziękuję wszystkim za komentarze. @Redaktor: a mogę wiedzieć z nim rozmawiam, czy też to jest jakiś wstydliwy temat? :-)
  Co do oświadczenia SKOK Stefczyka, to rzeczywiście, w artykule w Gazecie Wyborczej błędnie przyporządkowałem jedną z pozycji bilansu SKOK Stefczyka do kwoty rezerw na przeterminowane kredyty, co zostanie sprostowane. Natomiast błąd ten w najmniejszej mierze nie znosi głównej tezy tekstu: tego, iż nastąpiło zaniżenie wartości rezerw na kredyty przeterminowane. Świadczy o tym zdanie z opinii biegłego rewidenta: Zwracamy uwagę na utrzymujący się wysoki stan kredytów przeterminowanych, a utworzone dotychczas odpisy nie zabezpieczają w pełni ryzyka wynikającego z zagrożonych spłat udzielonych kredytów.
  Nie zgadzam się ze stwierdzeniem z oświadczenia, iż cała pierwotna teza [stawiana przeze mnie] legła w gruzach. Jest poza dyskusją, iż SKOK Stefczyka oraz SKOK Piast w niewystarczającym stopniu uwzględniały w bilansie ryzyko nie spłacanych w terminie kredytów.
  Co ciekawe, dopiero po publikacji w GW zarząd SKOK Stefczyka ogłosił, że planuje jeszcze znacząco zwiększyć wartość odpisów aktualizujących. Traktuję to jako przyznanie się zarządu SKOK Stefczyka do winy. Szkoda, że trzeba było do tego publikacji w prasie, nie wystarczyło zastrzeżenie rewidenta.
  To tyle ode mnie. Pozdrawiam!

 • angerona napisał(a) komentarz datowany na 2010/11/12 09:58:29:

  Prawie wszystkie SKOK-i poprzez zaniżanie odpisów aktualizujących manipulują wynikiem finansowym. W raportach biegli o tym piszą...i nic się nie dzieje. Bo i co ma się dziać? Nikt nie jest zainteresowany tym faktem, ani członkowie rad nadzorczych, z oczywistych względów członkowie zarządów również a i sama KSKOK też nie. Propaganda sukcesu ma trwać. Gdyby Kasy zastosowały się do reguły ostrożnej wyceny i w sposób rzetelny uaktualniły wartość swoich należności, wtedy kiepsko widzę wartość ich kapitałów. Póki co wirtualnie wszystko gra. Jedyny ratunek - wejście w życie nowej ustawy.

 • bank-spoldzielczy napisał(a) komentarz datowany na 2012/03/28 11:38:41:

  Wg mnie skoki porostu wykorzystywały lukę w prawie i tyle. A ze sie nie przejmuja klientem i rezerwami - banki tez tak maja.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny