Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 26 sierpnia 2011

Samcikowe Pogotowie Antyspreadowe: czy nowe prawo działa?

Od piątku nieco łatwiejszy jest los 700.000 osób spłacających raty kredytów hipotecznych we frankach, euro lub dolarach. To pierwszy dzień obowiązywania ustawy antyspreadowej, która zobowiązuje banki do przyjmowania rat zarówno w złotych, jak i w walutach. Możecie więc przynieść do banku franki kupione w kantorze i wpłacić je na rachunek gotówką. Możecie też zlecić przelew walutowy z innego banku, w którym kurs jest atrakcyjniejszy, niż w banku, który udzielił Wam kredytu. Główne udogodnienie polega na tym, że teraz bank nie będzie mógł pobierać opłaty ani za przyjęcie gotówki, ani za przyjęcie przelewu, ani za spisanie aneksu do umowy, który całą operację umożliwia. Do tej pory prowizje były przeokrutne.

Sprawdź: Jak banki promują zakupy tanich franków?

Zakup franków (lub euro, bo rzecz dotyczy wszystkich walut „kredytowych”) poza swoim bankiem opłaca się zwłaszcza tym klientom, którzy dziś najbardziej cierpią z powodu zawyżonych kursów. W Polbanku, Deutsche Banku, czy w Getin Banku frank kosztował w czwartek aż 3,8-3,85 zł, choć w kantorach można było kupić tę walutę po 3,7 zł. Skorzystanie z tańszego źródła oznacza w takim wypadku oszczędność 20-30 zł na każdej racie (w zależności od wysokości kredytu). W grę wchodzą inne banki (tanią walutę ma np. Citi Handlowy lub Alior), kantory oraz internetowe platformy wymiany walut. Jak ktoś ma kredyt w banku „niskospreadowym”, zabawa z kupowaniem franków na zewnątrz mu się nie opłaci.

Bankowcy narzekają, że mieli tylko dwa tygodnie na przygotowanie się do zmian w prawie (ustawa miała rekordowo krótkie tzw. vacatio legis). „Ciekaw jestem co będzie, jak do oddziałów przyjdzie mi w piątek 2000 klientów i będą chcieli spisać aneksy” - obawiał się w czwartek jeden z menedżerów, którego wziąłem na spytki. W bankach spodziewają się kłopotów np. z wydawaniem reszty z frankowych wpłat w gotówce. Nie wiedzą też co mają zrobić z pieniędzmi, które ktoś wpłaci przelewem w euro na konto kredytu i okaże się, że powstała nadpłata. „Jako klient Getin Banku udałem się do oddziału, żeby zapytać w jaki sposób następną ratę (należną 31 sierpnia) mogę zapłacić przelewem we frankach. Pani w okienku nie wiedziała. Odpowiedziała, że „jeszcze nie mają na to procedury. Ciekawe czy zdążą?” - zastanawia się czytelnik blogu pan Rafał. No właśnie: dajcie znać! Zdążyli? Nie zdążyli? Mają kłopoty, czy się przygotowali? Jaka sytuacja w kantorach? Uruchamiam dziś Samcikowe Pogotowie Antyspreadowe. Piszcie, raportujcie, informujcie jak jest w Waszych bankach. Tutaj bądź na stronie blogu w Facebooku.

Problemów z obsługą klientów można byłoby łatwo uniknąć, gdyby banki prewencyjnie obniżyły spready do takich poziomów, które pozbawiałyby sensu zabawę z kupowaniem franków w kantorze i noszeniem ich do banku. Niestety, pozytywnych przykładów do czwartku było niewiele. Pisałem już o sztuczkach Getin Banku, który obniżył spread o połowę - z 50 groszy do 25 groszy - poprzez podwyższenie... kursu kupna. Dużo istotniejszy dla kredytobiorców kurs sprzedaży pozostał na kosmicznym poziomie. W czwartek wynosił 3,85 zł, czyli 5 groszy więcej, niż w drugim najdroższym banku na rynku. Kant genialny w swej prostocie. Podobny uczynili w BOŚ Banku. Tam spread jest taki sam, jak kiedyś - 23 grosze, ale... przesunięty w górę jeśli chodzi o kursy. Tak gdzieś o 10 groszy. Tydzień temu kurs sprzedaży był odchylony od tego NBP-owskiego o kilka groszy, teraz jest to już kilkanaście.

Czytaj też: Sejm ściął spready, ale... popyt na franki od tego nie spadnie

Z drugiej strony mała pochwała należy się Idea Bankowi (ta sama grupa kapitałowa co Getin). Tam w czwartek spread był znacznie niższy, niż jeszcze przed tygodniem, kiedy wynosił 37 groszy. Teraz to tylko 21 groszy. W Idea Banku frank jest tylko o 5 groszy droższy, niż w NBP. Powiedziałbym, że to piękny gest, ale... Idea Bank to nowy twór na rynku i jeszcze nie ma zbyt dużego portfela kredytów walutowych, więc na spreadach i tak nie zarabia. Ale powiedzmy, że dał przykład innym. Generalnie jednak - wbrew oczekiwaniom, że banki obniżą spready - mamy sytuację bez większych zmian. „Nie obniżymy spreadu, żeby nie dać satysfakcji tym populistom w Sejmie” - usłyszałem w jednym z banków. Smutne: lepiej golić klientów, niż wywołać uśmiech na spracowanym licu jednego czy drugiego posła...

JUŻ PRAWIE 300.000 MIŁOŚNIKÓW SUBIEKTYWNOŚCI. W pierwszym półroczu 2011 r. blog „Subiektywnie o finansach” odwiedzało miesięcznie średnio 295.300 osób. Z tego co najmniej 50.000 osób wchodzi tu bezpośrednio, wpisując do przeglądarki adres www.samcik.blox.pl. Blog ma też 6.500 fanów w Facebooku. Nie zapominaj sprawdzać codziennie co nowego na www.samcik.blox.pl

MASZ PROBLEM Z BANKIEM? ZŁAP SUBIEKTYWNOŚĆ NA FACEBOOKU! Wiem, wiem, na stronie blogu nie ma formularza kontaktowego. Wiem, trudno mnie dopaść. Wiem, rzadko odpowiadam na komentarze pod notkami. Jeśli masz ważny problem, to możesz mnie o nim poinformować na dwa sposoby. Jeśli masz konto w Facebooku, to wejdź na stronę blogu napisz do mnie. Jeśli wolisz kontakt e-mailowy, to napisz na adres: maciej.samcik (małpka) gazeta.pl. Nie odpowiem od razu, ale odpowiem na pewno.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 26 sierpnia 2011 07:04

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • audimaster napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 08:32:22:

  A jak wygląda sprawa z rozliczenia transakcji i koszty banków pośredniczących w przypadku przelewu walutowego w CHF z innego banku w Polsce ? Jak sprawdzić czy takie koszty się pojawią ? Bo jeśli się pojawią to bank odbiorcy (czy bank w którym chce spłacić kredyt) ma prawo do pobrania kosztu jaki towarzyszył rozliczeniu transakcji przez bank/banki trzecie (opcja BEN i SHA).

  W uproszczeniu jak sprawdzić czy przelewając pieniądze z banku A mieszczącego się w Polce do banku B mieszczącego się w Polsce, bank B pobierze ode mnie opłatę ? Chce przelewać CHF do Getin Noble Banku z platformy walutowej w innym polskim banku a tam robią co mogą by mi utrudnić życie.

 • rangerek napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 09:23:44:

  DB za przelew EUR z rachunku z innego banku liczy sobie sporo - chyba 30PLN :D więc nic nie zyskam na razie kupując w walutomacie czy innym kantorze internetowym :(
  a swoja drogą to trzeba się liczyć z tym że banki zaczną strajk włoski przy tej okazji - aneksy w w max przewidywanym terminie, prześwietlanie historii klienta i wykorzystanie KAŻDEJ okazji do udupienia klienta (np. DB może podnieść o 1% marżę jeśli w jakimkolwiek miesiącu nie będzie wpływu zapisanego w umowie choćby o 1PLN i mieć ją podniesioną minimum 3mce +1 na rozpatrzenie) i jak do tej pory tego nie egzekwowali to przy aneksie raczej będą

 • killgore napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 10:10:17:

  Ciekawą mLogikę prezentuje mBank - mimo, że jest częścią BRE (i ta nazwa widnieje na umowach kredytowych), nie umożliwia wpłaty gotówki w kasach BRE banku. Robią wszystko, żeby tylko spłata w walucie była jak najbardziej upierdliwa dla klienta i najbardziej zyskowna dla banku. Oj, boli ich straszliwie wizja spadku dochodów ze spreadów walutowych... Ale na pewno nie ma to żadnego związku z ratowaniem spółki matki, która ma pełne sejfy najlepszych na świecie greckich obligacji:))) Ciekawe, jakie dodatkowe zabezpieczenia w związku z tym przedstawi BRE swoim klientom, hę??

 • rangerek napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 10:48:34:

  @killgore - ale jeśli już masz konto z waluta w mBanku to przelewy nie sa drogie prawda? jak tak to jedyne co pozostaje to kupować walute przez net (kantory internetowe) i przelewać od razu na konto w mBanku

 • atrakcyjnakazimiera napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 11:00:01:

  Niestety potwierdzam, że bank się tak łatwo nie poddaje. Nie wiem, czy warto się brać z bankiem za łby za ten spread. Doradca nie potrafi powiedzieć ile potrwa spisywanie aneksu, tydzień, miesiąc? Możliwe jest też prześwietlenie historii klienta i zweryfikowanie np zabezpieczenia kredytu (cały ten cyrk z teoretycznym za niskim wkładem własnym). Raczej nie, ale - jak mówi, wszystko jest możliwe. Bo jak nic się nie dzieje i przelewy lecą z automatu, to bank się nie czepia. Niestety każdy aneks, podanie itp jest powodem szczególnego zainteresowania banku. Zapewniam Was, każda umowa kredytowa zawiera nawet punkt o corocznym informowaniu banku o stanie dochodów. Tego nikt nie robi i bank tego nie wymaga, bo wg ustnych zapewnień, robi się to tylko na pisemne wezwanie. Ale w umowie jest i jak będzie potrzeba, to na pewno bank nie zawaha się tego użyć.
  Nie wiedzą też, jak zorganizować te wpłaty (dowolna, nieokreślona w terminie wpłata raty, czy jak?).
  Za dużo wątpliwości. Gdybym jednak wiedziała, że to tylko formalna jedna wizyta w oddziale, jeden podpis na miejscu u doradcy, to na pewno bym się zdecydowała. Pod warunkiem, że w kantorze byłyby franki ;-)

 • killgore napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 11:00:54:

  @rangerek. Zgoda. Wszystko prawda. I tak mniej więcej ten problem trzeba będzie rozwiązać. Co więcej, są już banki, które umożliwiają zakup CHF po korzystniejszym kursie i dają bezpłatne przelewy w tej walucie. Chodzi mi tylko o to, że mBakowi jak zwykle tony słomy z butów wyłażą. No i to ich ordynarne, małe cwaniactwo na każdym kroku... Jakby nie spróbowali jakiegoś naciągactwa, to po prostu by nie byli sobą!

 • rangerek napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 11:52:56:

  @atrakcyjnakazimiera - dokładnie tak - wiele rzeczy "na gębę" mówili w banku - bo i prawda jest taka że mówili prawdę bo banki na wiele rzeczy przymykają oczy (np wpływy na gębę biorą z 3 miesięcy średnią, a w umowie stoi jak byk że CONAJMNIEJ 1 miesięczna niedopłata skutkuje - czyli na gębe ale bój się :D)
  a co do zakupu franków w kantorze... jak ich nie bedzie zawsze możesz zrobic przelew pomiędzy kontami w banku swoim (wtedy po ich kursie :) ) - tu jest swoboda wyboru czy spłacamy w walucie czy w PLN :) (choć niektóre banki pozwalają na to bez kombinowania)


  @killgore - banki dają bezpłatne przelewy ALE np DB pobiera opłatę za przelew PRZYCHODZĄCY :)

 • rlaczynski napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 13:32:35:

  Proszę, przestańcie w końcu mówić o lataniu do kantorów. Walutę kupuje się w internecie.

  A Getin ma już procedurę - trzeba wysłać prośbę o aneks na adres infoserwis@noblebank.pl i przysyłają go pocztą. Wie o tym infolinia, ale w oddziale, do którego dzwoniłem nie wiedzieli i doradca mobilny też nie (dopiero sprawdził i oddzwonił).

 • davecarrol napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 13:55:27:

  @atrakcyjnakazimiera
  Ten zapis umowy o informowaniu banku o "czymkolwiek" jest wpisany do klauzul niedozwolonych

 • tsas napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 13:57:31:

  @ Maciej Samcik

  Przeszukując stronę internetową Banku PKO BP zauważyłem ciekawą rzecz.
  Dlaczego oficjalna strona internetowa Banku
  www.pkobp.pl/index.php/id=serw_inet/section=ipko
  posiada link prowadzący do niezaufanej strony www.ipko.pl. ?
  Prawidłowa to www.ipko.pl
  Różnica jest w kropce na końcu adresu.
  Jestem w posiadaniu skanów witryn.

  Program Firefox informuje, że:

  "Program Firefox został poproszony o nawiązanie bezpiecznego
  połączenia z serwerem www.ipko.pl., ale nie można potwierdzić bezpieczeństwa tego połączenia.
  Zwykle podczas nawiązywania bezpiecznych połączeń witryny
  dostarczają zaufanych informacji o tożsamości, dowodząc w ten sposób, że użytkownik łączy się z właściwym serwerem. W przypadku tej strony tożsamość nie może być jednak zweryfikowana".

 • p.manczyk napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 14:09:03:

  A ja mam taką wątpliwość, jak już spiszę aneks, to będę musiał cały czas we frankach?
  Obecnie w banku mam konto, gdzie mogę sobie nadpłacić środków i bank po porostu z tego konta pobiera sobie co miesiąc raty.

  A drugie pytanko, z tego samego konta z któego pobierają mi ratę kredytu, pobierają też jakieś tam ubezpieczenie kredytu w złotówkach. Czy jak aneksem przerobię to konto na CHF to teraz będzie problemw drugą stronę, przewalutowania z CHF na PLN?

  Najlepiej byłoby mieć 2 konta, jedno CHF, drugie PLN i klauzulę, że jeśli są wystarczające środki na CHF to bierz z konta CHF, a jak trochę brakuje to resztą bierz z konta PLN. Ale taka logina chyba zbyt skomplikowana dla banków.

 • sy1wester napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 18:50:15:

  @rangerek

  DB umożliwia wpłatę bezpośrednio na rachunek kredytu bez jakichkolwiek opłat. Nie trzeba posiadać rachunku walutowego.

 • rangerek napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/26 22:47:19:

  @sy1wester mówisz o gotowce prawda? Ale jeśli mam euro nas innym rachunku?

 • sy1wester napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/27 02:27:59:

  @rangerek
  Przelewy NA RACHUNEK KREDYTU też nic nie kosztują (przynajmniej ze strony DB, bo bank wysyłający no to wiadomo - niektóre każą sobie płacić inne nie).

 • kgrzybowski1977 napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/29 13:49:28:

  Witam

  Informacja prostująca. DB pobiera oplate za przelew przychodzacy we frankach i jego wielkosc zalezy od rodzaju posiadanego konta. Co do wielkosci tej oplaty 28.08 pracownicy banku jeszcze nie byli pewni (co swiadczy o poziomie kompetencji DB).
  Z tego co sie zorientowalem, darmowe w DB sa tylko wplaty w okienku, ktore np. w Warszawie, sa mozliwe tylko (sic!) w 1 oddziale banku (DB Focus). Takie podejscie do klienta na dluzsza mete moze byc podstawa chyba do skargi do UOKIK a moze i KNF.... to sugestia dla lepiej zorientowanych

  Inna sprawa... Chcialem skomentowac uwage pana Samcika sprzed kilku dni, ze DB zachowuje sie po ludzku i w momencie spadku (wariacji ) LIBORu nie zmienia wielkosci oprocentowania a co za tym idzie raty za kredyt hipoteczny, tylko trzyma rate na stalym poziomie (co jest podobno mozliwe do zmiany w oddziale banku) a skraca okres kredytowania. W efekcie czego, wg pana Samcika cudownie nadplacamy kredyt i splacamy go wczesniej bez szkody dla kredytobiorcy.
  Prosze Pana, prosze sie zastanowic nad faktem, kiedy LIBOR spada a kiedy rosnie (dotyczy to zachowania banku szwajcarskiego) i kiedy sie oplaca kredytobiorcom nadplacac kredyt a kiedy nie. Dla mnie DB dalej robi ludzi w ciula, a Pan poprzez nieprzemyslany komentarz poprawia im tylko PR.

  Pozdrawiam

  KG

 • kgrzybowski1977 napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/29 13:51:49:

  Przelew na rachunek kredytu w DB (tj. bezposrednio na kredyt) "moze byc w niektorych sytuacjach cofniety", dlatego nalezy podpisac aneks do umowy. Kiedy moze byc cofniety a kiedy nie - nie wiadomo.
  tak sie dowiedzialem w DB. Kolejny dowod na profesjonalizm DB

  Pozdrawiam

  KG

 • davecarrol napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/29 15:02:45:

  mBank na prędce zmienił regulamin, w którym oświadcza, że nie prowadzi obsługi gotówkowej CHF. Zatem w DB można w jednym okienku wpłacić CHF kupione w kantorze, a w mBanku nie można w ogóle.

 • kgrzybowski1977 napisał(a) komentarz datowany na 2011/08/29 15:13:08:

  wydaje mi sie, ze zgodnie z duchem ustawy. mBank "musi" umozliwic jakas forme przyjmowania frankow bez obciazania kredytobiorcy kosztami tej operacij. Nalezy mu sie ot jak przyslowiowa "psu buda". w DB zapewnili zgodnosc swojej dzialalnosci z duchem ustawy poprzez tylko darmowe wplaty bezposrednie frankow na konto i na terenie warszawy sa one realizowane w 1 oddziale ( co czyni cala operacje utrudniona, ale zgodna z ustawa).

 • lol_4_all napisał(a) komentarz datowany na 2011/09/01 01:27:23:

  @davecarrol @kgrzybowski1977

  1. mBank nie zmieniał naprędce regulaminu. Obsługi gotówkowej w banku nie było i nie ma. I nic tu antyspreadówka w tym kontekscie nie zmieniła.

  2. Ustawa NIE NAKAZUJE bankom konieczności przyjmowania WPŁAT GOTÓWKOWYCH w walutach obcych przez banki.

  3. Ustawa nakazuje a) bezpłatne spisanie aneksu b) umożliwienie zmiany waluty spłaty bez opłat c) prowadzenie rachunku walutowego do spłaty kredytu bez opłat d) bezpłatną spłatę kredytu z rachunku walutowego do niego przypisanego.

  www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,2011,nr,165/poz,984.html

  Zachęcam do lektury. Parę stroniczek, a ile nadinterpretacji się wyjaśni.

 • davecarrol napisał(a) komentarz datowany na 2011/09/01 10:40:28:

  @lol_4_all
  Art. 69 ust. 3
  W przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, kredytobiorca może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych oraz dokonać przedterminowej spłaty pełnej lub częściowej kwoty kredytu bezpośrednio w tej walucie. W tym przypadku w umowie o kredyt określa się także zasady otwarcia i prowadzenia rachunku służącego do gromadzenia środków przeznaczonych na spłatę kredytu oraz zasady dokonywania spłaty za pośrednictwem tego rachunku.
  Art. 75b ust. 1
  Wykonanie uprawnienia, o którym mowa w art. 69 ust. 3, nie może wiązać się z poniesieniem przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów.

  W Umowie mam BRE Bank S.A. On chyba prowadzi obsługę kasową?

 • kgrzybowski1977 napisał(a) komentarz datowany na 2011/09/01 11:17:32:

  @lol_4_all

  Nie zgodze sie z twoim zdaniem, ze "Ustawa NIE NAKAZUJE bankom konieczności przyjmowania WPŁAT GOTÓWKOWYCH w walutach obcych przez banki. "
  Ustawa mowi, ze "..., konsument może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych bezpośrednio w tej walucie." (art. 7b.1.)

  Tu pada pytanie co to znaczy bezpośrednio. Bezpośrednio znaczy dla mnie w gotowce. I to jest wymog ktory banki wg mnie musza zastosowac. Stad otwieranie np. przez DB jednego konta do wplat gotowkowych we frankach (tj. bezposrednich) tylko w 1 oddziale w Warszawie. Tak zeby ludziom sprawe utrudnic.

  Godne wskazania jest też, że Kredytodawca nie moze wskazac ci zrodla zakupu tej waluty art.7b.4. Co wg mnie technicznie narzuca koniecznosc przyjmowania obcej waluty "bezposrednio" w formie gotowkowej.

  Przelew zaś nie wydaje mi sie spłata "bezpośrednią".

 • lol_4_all napisał(a) komentarz datowany na 2011/09/02 00:30:50:

  @davecarrol

  Aż tak daleko to Ci nie odpowiem. Jedynie wiem że mBank i MultiBank nie prowadzą obsługi gotówkowej walut obcych poza USD i EUR. Co do BreBanku to nie wiem czy oni w ogóle obsługują klientów indywidualnych. Tu musiałbyś szukać doprecyzowania w zależnościach między tymi podmiotami, czy przepisy BreBanku nie mogą być ograniczane przepisami spółek-córek.

  @kgrzybowski1977

  Jak dla mnie "bezpośrednio" znaczy bez przewalutowania, a w walucie indeksacji. Czyli za kredyt frankowy we frankach. Ustawa nie wymienia literalnie w jakiej formie, mówi tylko o walucie. W tym rozumieniu IMO nie ma wymogu obsługi gotówkowej jedynie umożliwienie spłaty bezpośrednio we frankach. Można przelewem? Można. Więc myslę, że jest to wypełnienie ustawy.

  A źródła zakupu bank nie może Ci wskazać. Tu się zgadzamy. Możesz kupić w kantorze, możesz zarobić za granicą, Możesz kupić u cinkciarza za rogiem (ciekawe czy wrócą jak kantory podniosą ceny ;) ) Franki masz? Masz. I możesz nimi spłacić kredyt frankowy. A że przelewem? Z konta w banku masz darmowy. Prowadzenie konta też. To że musisz konto zasilić innym przelewem, cóż. IMO ustawa nie nakazuje przyjęcia gotówki. Nie mam kredytu we frankach, więc wydaje mi się, że podchodzę do tego bezemocjonalnie i takie jest moje rozumienie przepisów. Dwie osoby - dwie interpretacje. Czas po prostu pokaże "co ustawodawca "miał na myśli" :)

  Pozdrawiam

 • davecarrol napisał(a) komentarz datowany na 2011/09/02 07:48:36:

  @lol_4_all
  Coś w tym jest, bo pod aneksem mBank-Bankowość Detaliczna BRE S.A. dodaje do podpisania min.:
  "Oświadczam, że zapoznałem/am się z określonymi w niniejszym Aneksie,(...)warunkami spłaty kredytu w walucie waloryzacji i jestem świadomy/a ciążących w związku z tym na mnie obowiązków, w szczególności związanych z:(...)
  - możliwością spłaty Kredytu/Pożyczki w walucie waloryzacji jedynie w formie bezgotówkowej,(...)"
  Dopóki następny rząd za 4 lata nie napisze następnej ustawy, to banki nie będą prowadzić obsługi kasowej waluty. Zastanawiające jest też to, dlaczego w przeddzień wejścia ustawy BRE wycofał się z udzielania wszelkich kredytów/pożyczek w CHF. Ich prawnicy chyba wiedzą co by to oznaczało.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line