Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

czwartek, 10 maja 2012

Czy najtańsze OC jest zawsze najlepsze? Niekoniecznie, bo są też OC deluxe

Niedawno wpadł mi w ręce ciekawy pomysł jednej z firm ubezpieczeniowych, która postanowiła powalczyć o kierowców w niestandardowy sposób. O ile zwykle firmy ubezpieczeniowe nęcą zniżkami na OC i AC lub dodatkowymi opcjami dorzucanymi do polisy AC, to Link 4 postanowił pójść drogą nietypową - dorzucił ciekawy gadżet, ale.... do polisy OC. Tak, do tej, którą z reguły kupuje się tam, gdzie najtaniej. I to w sumie nie bez powodu, bo i tak to nie my z niej będziemy korzystać, tylko ten, któremu zrobimy krzywdę na drodze. Niestety, to bardzo popularne podejście do polis OC. Owszem, pewna część kierowców nie kieruje się najniższą ceną OC, ale tylko dlatego, że kupuje pakiet łącznie z AC, które jest dużo droższe i bardziej zróżnicowane. Cena polisy obowiązkowej rozmywa się wówczas w cenie AC i przestaje mieć decydujące znaczenie. Ale już ci, którzy kupują samo OC bądź zależy im głównie na najtańszym pakiecie OC plus AC, zwykle idą do firmy, która da im najtańsze ubezpieczenie obowiązkowe.

Czytaj też: Blitzkrieg właściciela HDI w Polsce. Zmienią rynek ubezpieczeń?

Bo też i założenie, że z punktu widzenia sprawcy wypadku lub kolizji wszystkie OC są takie same, w sumie jest słuszne. A jeśli tak, to z wielu identycznych produktów po prostu trzeba brać najtańszy. I z tym stereotypem postanowił powalczyć Link 4. Czyli dorzucić do OC coś, co będzie czyniło taką polisę użyteczną także dla osoby, która ją wykupuje. A konkretnie: usługę ”Assistance Opony”. Na czym polega? Otóż jeśli moje auto, ubezpieczone w ramach polisy OC, stanie w lesie, bo zostanie uszkodzona opona (np. złapię gumę, najechawszy na gwóźdź lub szkło), to w ramach OC mogę się domagać od Link 4 wymiany koła na zapasowe,  holowanie auta do warsztatu (jeśli nie mam koła zapasowego lub nie da się go wymienić na miejscu) lub naprawę opony w serwisie wulkanizacyjnym. (choć niestety tylko we wskazanym przez Link 4 warsztacie). Lub u Strażaka Sama :-)

Dla kogoś, kto i tak ma dokupioną do OC dodatkową polisę AC są to rzeczy kompletnie bez znaczenia - assistance dołączony do AC ma zwykle podobny zakres. Ale jeśli mam niezbyt drogi samochód, dla którego AC jest drogie i najzwyczajniej w świecie nie stać mnie na cały pakiet, to wykupienie OC wyposażonego w dodatkowe opcje może być bardzo dobrym pomysłem. Tym bardziej, że OC w Link 4 daje też możliwość odholowania auta po wypadku, który spowodowałem. Do pełni szczęścia brakuje tylko tego, by naprawili mi samochód na swój koszt. No, ale niestety, tego problemu bez wykupienia AC nie da się już przeskoczyć. Pomysł Link 4 podoba mi się głównie dlatego, że skoro polisę OC i tak muszę wykupić - z myślą o tym, że mogę kiedyś zawinić jakiemuś wypadkowi na drodze - to fajnie jest, jeśli taka polisa daje jakieś bonusy również mi. Np. w postaci darmowej pomocy w sytuacji, gdy złapię gumę w podróży. A Wy co o tym myślicie?

SPOTKAJ SIĘ Z AUTOREM BLOGU NA TARGACH KSIĄŻKI. W najbliższą sobotę o godzinie 13.00 znajdziecie mnie na Targach Książki w warszawskim Pałacu Kultury. Jeśli ktoś kupił lub kupi mój najnowszy poradnik "Jak pomnażać oszczędności" i chciałby sympatyczną dedykację - zapraszam. Jeśli chcielibyście przyjść i pogadać o domowych finansach - też zapraszam! ”Dziennik Gazeta Prawna” zrecenzował książkę tak: ”Autor wie jak rozprawiać o finansach w sposób zachęcający i zrozumiały. (...). Samcik wielokrotnie powołuje się w książce na swoje długie, bo już prawie 20-letnie doświadczenie inwestora. To uczciwy i dobry sposób, by wciągnąć czytelnika do fascynującej gry w inwestowanie. To czyni tę książkę wiarygodnym źródłem wiedzy o sensownym odkładaniu pieniędzy”.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
czwartek, 10 maja 2012 16:16

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • sojers1 napisał(a) komentarz datowany na 2012/05/10 20:13:36:

  Pomysł fajny, tylko nadal zależny od ceny. Jeśli OC link4 będzie droższe od najtańszego OC na rynku o wartość osobnego ubezpieczenia opon (o ile takie występuje), to i tak wybiorę to najtańsze. Prosta matematyka.
  A link4 pewnie liczy na to, że ciężko będzie określić wartość takiego ubezpieczenia (nie wiem czy w ogóle występuje na rynku, a na pewno nie jest za bardzo popularne), więc ciężko będzie porównać i parę osób mniej świadomych finansowo się skusi. Ot co.

 • ryszard_mis_ochodzki napisał(a) komentarz datowany na 2012/05/11 11:23:08:

  trzeba być głupią cipą żeby wzywać pomoc aby zmieniła opone w wozie i czekać min 30min na przyjazd

 • sojers1 napisał(a) komentarz datowany na 2012/05/11 16:32:22:

  @ryszard_mis_ochodzki
  w zakresie ubezpieczenia jest też pomoc, jakbyś z jakiś przyczyn nie mógł sam wymienić koła (naprawa opony w wulkanizacji, holowanie, brak zapasowego, dziurawe zapasowe itp.). Dla samej wymiany to byłoby już naprawdę bez sensu.

 • ipolisa napisał(a) komentarz datowany na 2012/05/11 16:57:58:

  Opony to zbyt mało by przekonać Polaków do zakupu polisy OC. Podobne produkty ubezpieczeniowe to koszt około 10 zł, więc trudno tym przekonać kierowcy. Poza tym sprawny kierowca chętniej wymieni koło sam, bo zależy mu na czasie.

  Podobne wabiki stosują do OC także Concordia, Allianz, PTU czy Uniqa oferując coś a'la assistance. Każdy z tych ubezpieczycieli inaczej definiuje pomoc ale to zawsze więcej niż tylko najtańsze OC. Mimo wszystko to zbyt mało, by zjednać sobie przychylność kierowców. Myślimy - przecież nikomu na drodze nic się nie stanie, a ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc kierujemy się tylko ceną.

  Większym problemem w temacie OC jest nieustanne przekonanie Polaków o istnieniu najtańszego ubezpieczyciela. Niestety taki pogląd kreują także poważne serwisy ubezpieczeniowe. Ostatnio zrobił to bankier.pl, co skomentował Łukasz na naszym blogu.

  Nie szybko Polacy przestaną szukać najtańszego OC, ważne jednak by uświadomili sobie, że rozsądnie jest korzystać z takich narzędzi jak kalkulator OC, który pomaga wybrać najkorzystniejszą ofertę (także AC).

 • najtansze_oc napisał(a) komentarz datowany na 2016/12/04 17:27:31:

  Obecnie najtańsze oc można znaleźć u mniej znanych ubezpieczycieli. natomiast takie wydziwianie, jak montowania GPS, nie ma sensu.

 • konsolodacja napisał(a) komentarz datowany na 2018/08/08 12:34:21:

  Dobre zestawienie najtańszych ubezpieczeń oc jest na stronie superomat.pl/oc-najtaniej/ gdzie mają kilka ciekawych ofert.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny