Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 29 sierpnia 2012

Sensacyjne ustalenia w sprawie SKOK-ów. Zamiatają złe długi do Luksemburga?

Podczas gdy w ostatnich tygodniach dziennikarzy newsowych pochłaniała głównie sprawa Amber Gold i innych parabanków, moja koleżanka po piórze Bianka Mikołajewska z "Polityki" wykonała świetną robotę w sprawie SKOK-ów. W środowym wydaniu "Polityki" możecie przeczytać jej tekst opisujący najnowszy pomysł Krajowej SKOK na ukrycie problemu złych długów, który, co nie jest tajemnicą, trawi system spółdzielczych kas. Czas na zamiatanie nastał najwyższy, bo w styczniu SKOK-i będą musiały przedstawić Komisji Nadzoru Finansowego tzw. audyt otwarcia i pokazać co mają w spodniach, czyli w bilansach. Stanie się tak, bo KNF przejmuje - zgodnie z podpisaną przez prezydenta niedawno ustawą - nadzór nad SKOK-ami i musi wiedzieć jaka jest ich prawdziwa kondycja finansowa. Bank Światowy już od pewnego czasu podejrzewa, że może być nieciekawa. A jak już KNF się SKOK-ami zaopiekuje, to pewnie będzie miał nadzieję, że... coś być musi, do cholery, za zakrętem ;-)

Bianka po pierwsze dotarła do arcyciekawych danych o rezerwach na złe długi, które za zeszły rok musiała utworzyć Kasa Stefczyka, największa w systemie SKOK. Owe rezerwy wyniosły aż 929 mln zł, co oznacza, że zagrożona jest więcej, niż co piąta spłacana przez klientów Kasy Stefczyka pożyczka - bo cały portfel wart jest 4,4 mld zł. A dokładniej - złe długi w Stefczyku wynosiły w zeszłym roku 21,1% wartości wszystkich udzielonych pożyczek. To jeden z najmocniejszych dowodów na to, że w SKOK-ach problem złych długów  jest poważny. Wcześniej - za sprawą publikacji "Gazety Wyborczej" - dowiadywaliśmy się, że w SKOK-ach zaniża się rezerwy, a niektóre kasy zalegają z wpłatami na fundusze zapewniające bezpieczeństwo pieniędzy członków. Teksty, w których pisałem o wątpliwościach kontrolerów skarbówki oraz biegłych rewidentów do sprawozdań finansowych niektórych SKOK-ów, wywołały gwałtowną reakcję Krajowej SKOK pod moim adresem, w postaci pozwów o ochronę dóbr osobistych i procesów karnych. Było też trochę kuksańców od medialnych obrońców SKOK-ów, ale i z tej potyczki wyszedłem obronną ręką.

The best od SKOK's: Jak walczyłem o normalność w spółdzielczych kasach

Być może także dzięki tym tekstom Stefczyk w zeszłym roku nie odważył się po raz kolejny stosować sztuczek księgowych i narażać się na zastrzeżenia audytorów, tylko utworzył tyle rezerw ile powinien - prawie miliard złotych. Bianka cytuje też dane, z których wynika, że w 2010 r. kasy SKOK miały problemy z odzyskaniem 2,15 mld zł z 9,8 mld zł pożyczonych klientom pieniędzy. Czyli zagrożone było 22% portfela kredytowego. To dużo. A przypominam, że to dane jeszcze sprzed osłabienia gospodarczego, które dotyka wszystkich pożyczkodawców i powoduje dodatkowy wzrost odsetka nie spłacanych kredytów. Nie można więc wykluczyć, że portfele kredytowe SKOK-ów są dziś w gorszym stanie, niż były w 2010 r. Wiele o tym powie audyt, którego wyniki SKOK-i mają przekazać w styczniu do KNF.

Po drugie Bianka Mikołajewska odkryła, że kierowana przez senatora Grzegorza Biereckiego (nota bene, jak słusznie zauważa Dominika Wielowieyska w komentarzu w "Wyborczej", facet działa w koszmarnym konflikcie interesów, a ja dorzucam coś o krowie i Kalim ;-)) centrala SKOK-ów wpadła na sprytny pomysł "wypchnięcia" złych długów lokalnych kas za granicę. Być może ich "wypychanie" do zewnętrznych spółek windykacyjnych (takich jak np. spółka Asekuracja) już nie wystarczało? "Grono wynajętych przez Krajówkę prawników i specjalistów od finansów pracuje jednak nad mechanizmem, dzięki któremu Kasy nie tylko nie będą musiały podnosić rezerw na „złe długi”, ale w ogóle nie będą ich robić. SKOK mają wnosić przeterminowane należności do spółki w Luksemburgu. W zamian otrzymywać będą dłużne papiery wartościowe" - pisze Bianka. W ten sposób "śmieci" w postaci nie spłaconych kredytów uzyskają nowe, pachnące opakowanie. Luksemburska spółka ma wykupić od kas obligacje, jeśli pożyczkobiorcy SKOK spłacą zaległe zadłużenie. "Zamiast wierzytelności w bilansach Kas pojawią się więc krótko- i długoterminowe inwestycje".

W tekście "Polityki" czytam, że prezes Bierecki i jego ludzie do tej akcji znaleźli na rynku pomocników. Cały mechanizm opiera się podobno na ekspertyzach prawnych związanego ze SKOK-ami prof. Henryka Ciocha (obecnie senatora PiS) oraz dr. Marka Głuchowskiego – partnera sopockiej kancelarii prawnej. Konstrukcję projektu od strony prawnej przygotowuje warszawskie przedstawicielstwo międzynarodowej kancelarii K&L Gates, której partnerem jest Andrzej Mikosz – były minister skarbu w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Konsekwencje finansowe i podatkowe kalkuluje warszawska spółka doradztwa podatkowego Ożóg i Wspólnicy – założona przez Irenę Ożóg, byłą wiceminister finansów. Podobno operacja przenoszenia złych długów do luksemburskiej spółki ASK Invest zaczęła się w lutym tego roku. Nie wiadomo ile przerzucono ich do tej pory, czyli w ciągu ostatniego pół roku. Żeby było jasne: tzw. sekurytyzacja aktywów nie jest niczym nowym, banki w ten sposób "wyczyściły" wiele miliardów nie spłaconych długów, przerzucając je do specjalnych funduszy. Jednak dlaczego SKOK-i całą operację - i to na dość dużą chyba skalę - przeprowadzają właśnie teraz, tuż przed KNF-owym audytem? Problem złych długów musi być w kasach dość mocno nabrzmiały.  

"Wszystko wskazuje na to, że to obawa Grzegorza Biereckiego i jego współpracowników, iż KNF - po wejściu w życie nowej ustawy o SKOK - zakaże takich praktyk i zobowiąże kasy do urealnienia rezerw, jest jednym z głównych motorów napędzających ich do walki o obalenie ustawy" - pisze Bianka. I zapewne ma sporo racji, bowiem opór Biereckiego przed objęciem SKOK-ów nadzorem KNF jest tak zażarty, jakby chodziło tu co najmniej o niepodległość. Chodzi być może o coś zupełnie innego - kupienie czasu potrzebnego na "wyczyszczenie" problemu złych kredytów w SKOK-ach (a raczej jego przykrycie, bo od przesunięcia za granicę trwale przecież nie znikną). Bo inaczej Bierecki - mający, jak piszą moi koledzy z działów politycznych, duże ambicje - mógłby stracić twarz. Ze skutecznego menedżera, który rozkręcił wielomiliardowy biznes finansowy SKOK-ów, stałby się małym graczem, który zarabiał miliony, ale nieporadnym nadzorem wpędził kasy w tarapaty finansowe. I nawet Ojciec Mateusz w swoim kosmicznym wcieleniu nic tu nie pomoże ;-)

Mit skutecznego zarządzania też zresztą pada, bo choć Bierecki na poniedziałkowej konferencji prasowej mówił, że w historii SKOK-ów żaden nie upadł (a bankom się to zdarzało), to przecież każde dziecko wie, że SKOK-i były łączone nie tylko po to, by powiększała się ich potęga, ale i po to, by przykryć problemy tych, które wpadły w kłopoty finansowe. A niektóre z nich były po prostu wykreślane z rejestrów przedsiębiorstw, bez prowadzenia postępowania upadłościowego. Według Mikołajewskiej przynajmniej kilkanaście razy w SKOK-ach był wprowadzany zarząd komisaryczny (a wiadomo, że to dowód na katastrofalną sytuację finansową firmy), a w części tych przypadków działalność kasy była zawieszana. A zdarzało się, że przy okazji zawieszania klienci nie mogli w ogóle wypłacać ze swoich kont pieniędzy. Gdyby jakiś bank zawiesił wypłaty, byłaby awantura na pół Polski. SKOK-om się upiekło. Ale to kolejny dowód na poparcie tezy, którą lansuję od wielu lat - że patologię opartą na łączeniu przez Biereckiego i jego ludzi funkcji właścicieli, zarządców i nadzorców systemu SKOK trzeba było jak najszybciej przerwać, niezależnie od oficjalnej propagandy sukcesu, uprawianej przez Krajową SKOK. Historia z wyprowadzaniem przeterminowanych kredytów SKOK-ów do Luksemburga - jeśli jest prawdziwa (a Bianka nie strzela na oślep, w końcu z opisywanie patologii w SKOK-ach dostaliśmy wspólnie nagrodę "Grand Press" - jedynie to potwierdza.   

”SUBIEKTYWNIE O FINANSACH” JEST NA FACEBOOKU! Chcesz podyskutować o ofercie swojego banku, SKOK-i albo funduszu? Chcesz zadać pytanie, zapuścić wątek albo zobaczyć co myślą na temat sensu życia (i oszczędzania) inni? Albo zapytać mnie o jakieś pikantne tajemnice, skrywane przez bankowców pod kołderką? Zajrzyj na stronę „Subiektywnie o finansach” w Facebooku, zarejestruj się jako fan blogu i weź udział w dyskusji. Jest nas ponad 11.000 osób i wciąż przybywają nowi.

SUBIEKTYWNOŚĆ CORAZ POPULARNIEJSZA. Blog "Subiektywnie o finansach" jest coraz bardziej popularnym miejscem w sieci. W tym roku odwiedzacie tę stronę 475.000 razy miesięcznie, co oznacza kilkanaście tysięcy Waszych wizyt każdego dnia. Jeśli macie jakieś propozycje tematów, którymi powinienem się zająć, albo macie problem z bankiem, funduszem inwestycyjnym, firmą ubezpieczeniową albo z pośrednikiem finansowym - piszcie do mnie na Facebooku albo wyślijcie e-mail na adres maciej.samcik (at) agora.pl. Nie obiecuję, że odpowiem od razu, bo zasypujecie mnie korespondencją, ale kiedyś odpowiem na pewno...

Samcik.blox

SUBIEKTYWNOŚĆ POMAGA POLAKOM. Przykładów na to, że blog "Subiektywnie o finansach" czyni instytucje finansowe lepszymi, jest bez liku. Po krytyce w blogu inwestorzy wymusili na spółce inwestycyjnej Opulentia dymisję jednego z kontrowersyjnych menedżerów. Firma BRE Ubezpieczenia po interwencji w blogu przyznała klientowi odszkodowania za zniszczony piec w mieszkaniu, choć wcześniej likwidator szkody nie chciał uznać roszczenia. Bank BGŻ po publikacji w blogu obiecał, że nie będzie już się głupio tłumaczył, gdy przyjdzie mu pomysł na podwyższanie oprocentowania kredytów. Blog jest też ulubioną lekturą niektórych pracowników NBP, bo po lekturze jednego z wpisów bank centralny napisał karcący list do nierzetelnych handlarzy złotymi monetami. Notka w blogu sprawiła, że bank BPH uznał za stosowne przeprosić klienta za to, że od trzynastu miesięcy rozpatruje jego reklamacje. Bank Pocztowy obiecał popracować nad przekazem marketingowym, bo jego ludzie przeczytali w blogu, że jest on spaprany. Bank PKO BP wskutek ujawnienia w blogu nieprawidłowości przy konkursie dla klientów anulował jego wyniki. Wyniki swojego konkursu zmieniał też Citi Handlowy, ale po interwencji blogu przyznał nagrody wszystkim tym, którym wcześniej je odebrał. Getin Noble Bank uznał, że nie będzie już patroszył klienta ubezpieczeniem. Bank BPH - że skończy z nasyłaniem na klienta windykatorów. PKO BP - że trzeba zmienić zasady bezpieczeństwa przy kontroli klientowskich płatności kartami. Citi od czasu awantur w blogu wzorcowo informuje klientów o podwyżce prowizji, a Open Finance przynajmniej na chwilę poprawił swoje reklamy, by były mniej kontrowersyjne z etycznego punktu widzenia. To tylko najnowsze przykłady wymiernych efektów publikacji w blogu. Te z lat 2010-2011 podsumowałem tutaj. 

Jak pomnażać oszczędności

KUP E-BOOK "JAK POMNAŻAĆ OSZCZĘDNOŚCI"! Poradnik autora blogu o oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy możecie już kupić w formie e-booka! Książkę będziecie mieli na ekranach, klikając ten link, bądź wchodząc do jednej z dobrych księgarń internetowych. Oto kilka recenzji poradnika: ”Dziennik Gazeta Prawna”: ”Autor wie jak rozprawiać o finansach w sposób zachęcający i zrozumiały. (...). Samcik wielokrotnie powołuje się w książce na swoje długie, bo już prawie 20-letnie doświadczenie inwestora. To uczciwy i dobry sposób, by wciągnąć czytelnika do fascynującej gry w inwestowanie. To czyni tę książkę wiarygodnym źródłem wiedzy o sensownym odkładaniu pieniędzy”. Blog Kreatywa: "Autor nie sili się na profesorski, sztywny ton, nie operuje nieustannie skomplikowanymi terminami i niezrozumiałymi wykresami. Pozwala sobie czasem na luźniejszą, bardziej przyjazną formę. Szary obywatel sporo wyniesie z takiej lektury, nie będzie czuł się przytłoczony fachową terminologią, a jednocześnie jego wiedza się wzbogaci". Blog "Literacka Kanciapa": "Samcik pisze dość swobodnie, w sposób nieskomplikowany i zrozumiały dla przeciętnego czytelnika"  Portal edukacji finansowej NewTrader.pl: "Praktyczne porady znajdą tu zarówno poważni gracze giełdowi, inwestorzy jak i ludzie, których gospodarowanie pieniędzmi ogranicza się do domowego budżetu. (...) Książkę świetnie się czyta. Poradnik ten został napisany językiem dla laików, każdy z nas zrozumie o co chodzi w pozornie skomplikowanych produktach finansowych".

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 29 sierpnia 2012 00:22

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • 55_latek napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 07:33:48:

  Potwierdzam!
  Wszystko co tu napisane rzeczywiście się dzieje.
  Wskaźnik pożyczek przeterminowanych w największym SKOK jest prawie 3 krotnie wyższy od podanego przez autora.

 • juz-mam-dosc napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 07:50:26:

  No i już jasne, czemu PiS nie pyszczy w sprawie Amber Gold.

 • fagusp napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 08:18:37:

  Nic to. Przesunie się o rok - dwa przetargi na budowę nowych dróg i zaoszczędzone pieniążki minister Rostowski przeznaczy na uzupełnienie niedoborów w SKOK-ach. Kilka/kilkanaście tysięcy łosi umoczonych w Amber Gold można olać. Leszczy odłowionych przez Biereckiego już niestety nie - jest ich zwyczajnie za dużo i problem jest by tak rzec polityczny. A najbardziej wkurzające jest w tym to, że w efekcie końcowym jako podatnik dołożę się do kasy, którą Bierecki sponsorował PiS.

 • karol63 napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 08:36:12:

  Odpowiednik SKOKów to Kasy Ludowe w niemczech, 30% depozytów rynku i świetnie funkcjonują. Jak będzie krach to zadne gwaracje BFG nic tu nie pomogą, w NBP nie będzie tyle kasy nawet wirtualnej aby zasilić BFG właśnie. Jest jeszcze ZUS który działa jak łańcuszek św.Antoniego. Natomiast dobieranie sie do SKOK to polityczne działania,
  póki co działaja zgodnie z prawem. Natomiast sa banki których lokaty obejmuje BFG
  a osobiscie nie ulokowałbym w nich 10zł bo takie mam zaufanie do nich. Piszę to jako osoba swiadoma iz pieniądz nie ma żadnych konotacji partyjnych,politycznych itp.

 • i.kto.to.wie napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 08:49:55:

  @karol63
  Odpowiednik SKOKów to Kasy Ludowe w niemczech, 30% depozytów rynku i świetnie funkcjonują.

  To dlaczego nie funkcjonują tak świetnie w Polsce?

 • i006 napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 08:51:50:

  chętnie podyskutuję na te tematy Panie Samcik
  szkol@ka.home.pl
  czekam na zaproszenie do rozmowy na poczcie elektronicznej

 • xkx napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 09:09:35:

  @i.kto.to.wie
  Bo:
  1 - Polska to nie Niemcy
  2 - Polacy to nie Niemcy
  3 - SKOK - to nie Niemiecka Kasa Ludowa. To że coś jest podobne do czegoś to nie znaczy że to jest to samo. Diabeł jak to mawiają tkwi w szczegółach.

 • 55_latek napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 09:22:02:

  Rozporządzenie MF o zasadach rachunkowości w SKOK ze stycznia tego roku nakazuje tworzyć SKOK-om mniej więcej dwa razy wyższe odpisy na przeterminowane kredyty.
  Aby uzyskać wynik SKOK, wystarczy odjąć od utworzonych dotychczas odpisów (rezerw) kapitały ( o ile takie są) i wychodzi kwotowo minus jaki winien SKOK wykazać, zgodnie z nowymi standardami.
  Dotychczasowe standardy ustalała i egzekwowała Kasa Krajowa, czyli Bierecki. Funkcjonowały ponad 10 lat. SKOK-i spełniały (w większości) standard by Kasa Krajowa.
  Jak nagle utworzyć dwa razy większy odpis - nie wiem.
  Mam nadzieję, że ktoś nad tym pomyślał, bo na pewno nie zrobił tego Bierecki.

 • jwojnar napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 09:22:45:

  Tego przewału nie organizuje jakiś młody aferzysta z koleżanką. Pracują nad nim senatorowie, byli członkowie rządu RP, szanowani trójmiejscy prawnicy (jeśli trójmiejski prawnik może jeszcze takim być). Ciekawe, jak z takimi figurami poradzi sobie nasze państwo. Rzuci na glebę, przyłoży lufę do skroni i aresztuje, czy pozwoli działać i doskonalić mechanizmy prawne chroniące kolejną bombę finansową w nadziei, że sprawa rypnie się już nie za naszej kadencji?

 • 1docentpj napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 09:35:51:

  Procent złych długów w bankach i Skok-ach jest zbliżony, no może Skok-i obsługują więcej niezamożnej klienteli, która do banku nie ma po co iść, więc jest tu z przeterminowaniami nieco gorzej. Różnica polega na tym, że banki sprzedają swoje złe długi i czyszczą wskaźniki, natomiast Skok-i ustawowo nie mają takich możliwości i wszystko u nich pozostaje. Osobną sprawą jest KSKOK, która nadzoruje SKOK-i. Od lat wspiera wielkie kasy jak np.Stefczyk i naciska na przyłączanie się się małych Skok-ów do dużych. Ostatecznie mogą powstać 3-4 wielkie kasy. Małych lokalnych kas jak np. w Niemczech już nie będzie. Te 3-4 kasy to w zasadzie będą banki. Tyle zostanie z idei małych lokalnych kas.....

 • donpedroso napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 09:43:05:

  Amber SKOK ?

 • cicior napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 09:44:39:

  Sprawa jest dużo poważniejsza. Już teraz na polskim rynku działa sporo podmiotów zajmujących się windykacją a zarejestrowanych n w Luksemburgu. Jest to sposób na utrudnienie obrony ew. dłużnikom - firmy te nękają smsami, listami, telefonami naliczając przy tym gigantyczne koszy postępowania. Niestety z tego co się orientuję pozew przeciw takiej firmie musi zostać złożony w Luksemburgu. J mam do czynienia z widykacją na rzecz Aviva, wpisów na forach jest mnóstwo.

 • ml2403 napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 10:01:45:

  Obecnie SKOK-i nie mają żadnych cech kas spółdzielczych i porównywanie ich do Kas Ludowych w Niemczech nie ma sensu. Zgodnie ze zmienionym Statutem nie ma możliwości założenia własnego SKOK bez zgody centrali, a jest nacisk na likwidację tych mniejszych. Wyprowadzanie złych długów skończy się postępowaniami windykacyjnymi na masową skalę, a afera wokół tego rozwali tę instytucję z hukiem przy którym upadek Amber Gold będzie cichym piskiem.

 • mr_moneypenny napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 10:25:31:

  Przepakowywanie zlych dlugow w papiery dluzne nie jest rzecza nowa. Dokladnie tak zaczal sie problem z amerykanskimi sub-prime'ami - na poczatku pakowane byly dlugi konsumpcyjne, dopiero pozniej kredyty mieszkaniowe. Tam wprawdzie doszly instrumenty syntetyczne: CDSy i CDO, ktore przez lewarowanie zatrzesly rynkiem, ale samo zludzenie ze mozna pozbyc sie ryzyka poprzez przepakowanie go jest bardzo niebezpieczne.

  Tym bardziej wstrzasajace jest, ze panstwo pozwala SKOKom na takie praktyki, w 5 lat po tym kiedy caly swiat poczul do czego takie zabawy prowadza.

 • aietes napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 10:58:50:

  Jak ma sprawnie funkcjonować państwo, skoro prawnicy, byli urzędnicy państwowi są zaangażowani w mafijne interesy?
  Szczególnie należy podchodzić z ostrożnością do osób użwających prof. lub dr przed nazwiskiem.

 • tomq12 napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 11:05:07:

  Kompilacja bzdur i insynuacji charakterystyczna dla lewicowych dziennikarzy.

 • nabbuko napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 11:09:53:

  "War for peace is like f***ing for virginity" - tak się ma mniej więcej nowa ustawa do rzekomej ochrony klientów. Jeśli prezes kasy krajowej jest w konfikcie interesów to jak nazwac udział członków rad nadzorczych banków, sprawujących mandaty poselskie, któzy przewodniczyli pracom nad tą ustawą? Sekurytyzacja ryzyka i inne działania to nic nowego ale jak to robią skoki to już jest podejrzane? Oj towarzyszu redaktorze, coś wyjątkowo "wybiórcza" ta prawda :) :) :)

 • 55_latek napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 11:20:58:

  Widzę, że PR - owcy KSKOK pracują niestrudzenie w kilkudziesięciu miejscach na raz.
  Żaden PR-owiec faktów nie zmieni a są one takie jak opisuje autor, z tym, że On nie zna rzeczywistych wyników SKOK-ów, co może i dla samych SKOK-ów jest lepsze.

 • dybko2 napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 11:43:33:

  To mnie nie dziwi !!Córka mojej znajomej delikatnie mówiąc lekkoduch ma tam pożyczki dla ratowania pożyczki ! On nie pracuje ,ona dorywczo .Wystarczy?! Nie ma szans żeby spłacić Takich jak ona są oooooo,a może jeszcze więcej!!

 • torunskiprzedsiebiorca napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 11:45:18:

  Nalatywanie na SKOK-i jest bez sensu. Banki tak przycisnęły śrubę kredytową, że ludzie mogą, albo pożyczać w SKOKach albo u lichwiarzy.

 • chico-loco napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 12:02:36:

  Skandalem jest zalegalizowanie parabanku jakim jest SKOK w zupełnym oderwaniu od kontroli Państwa. Dlaczego taki SKOK został zalegalizowany a inne piramidy jak AMber Gold NIE? To jeszcze może być afera na skalę proporcjonalnie do wielkości krajów, większą od Madoffa.

 • vice_versa napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 12:16:49:

  Kolejna odsłona "bitwy o handel", tym razem monopolizujemy finanse w imię interesów zachodnich banków! To co jeszcze jest pod naszą kontrolą należy ZAORAĆ w imię interesów wierzycieli (i braku alternatyw depozytowych dla konsumenta). Uszczelniamy system na rzecz tych którzy nas doją procentem, geniusze monetarni po prostu!

  Nie od dziś wiadomo, że zmiany odpisów czy przesunięcie kas pod KNF ma na celu eliminację niewygodnej konkurencji. Skonsolidujemy więc finanse i pozwolimy odpisy strat bankowych robić w Berlinie, UK czy Hiszpanii, oni sobie wydrukują pieniądze "out of thin air" i udzielą nam kolejnych OPROCENTOWANYCH kredytów.
  A potem będziemy się dziwić emigracji i wyższej podstawie GDP...
  Well done!!!
  Dzisiejsi politycy to zarządcy masy upadłości a użyteczni dziennikarze to psy gończe.
  Co za durnie dorwali się do tej polityki finansowej!!!

 • alex2835 napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 13:18:32:

  Przerzucenie złych długów do SPV ma jak najbardziej uzasadnienie, choćby podatkowe. Sekurytyzacja ma sens jeśli do tych złych długów się pozyskuje zewnętrznych inwestorów. Jednak strata z tytułu odpisu na złe długi w ten sposób oczywiście nie może zniknąć - gdyż w zamian pojawia się dyskonto w wycenie papierów dłużnych w stosunku do nominalnej wielkości złych długów. Jeśli SKOKi miałyby na tej operacji zaksięgować kosmiczne zyski, to oczywiście żaden biegły rewident ani regulator nie byłby w stanie tego zaakceptować.

 • agnitz napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 14:25:08:

  vice-versa
  Poczytaj może najpierw przepisy, jakie obowiązują skoki i kto lobbował za tymi przepisami, a potem biadol o złych zachodnich bankach. Akurat prawo bankowe i nadzór nad bankami w Polsce jest bardzo dobry. Nie mamy u siebie zbyt wielu "zachodnich banków", bo jest nacisk na to, że banki w Polsce to firmy odrębne, tutaj zarejestrowane i osadzona na prawie polskim.
  A skoki, to niestety parabanki pod płaszczykiem partyjniactwa i kolesiostwa. Wrzućmy jeszcze do tego stowarzyszenie działkowców i mamy nasze polskie widzenie biznesu, prawa i własności...

 • mrfreddie napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 14:59:29:

  No i wszystko jasne.
  Teraz zrecznie wykorzysta sie atmosfere wytworzona przez sprawe Amber Gold do wziecia za twarz SKOK-ow. Ureguluje sie, skontroluje i w koncu zniszczy albo przejmnie. Afery oczywiscie beda wybuchac nadal, ale nie beda nam tutaj jacys "nie-nasi" na rynku finansowym sie panoszyc.

 • 55_latek napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 15:08:32:

  @alex2835
  Wstępnie biegli Kasy Krajowej zaakceptowali wycenę bez dyskonta luksemburskich papierów opiewających na część nominalnej wartości wierzytelności. Dyskonta ma nie być, a wykup papierów ma być rozłożony w czasie - tak jak będą pieniążki z windykacji spływać.
  Wszystko wygląda na wymyślone ok z wątpliwością jedyną: jak wycenić luksemburskie papiery, które nie mają stałej wartości nominalnej?

 • k1985 napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 15:45:25:

  Ja tam wolę parabanki. Wyższe odsetki na lokatach i niższe na kredytach.

 • aloese napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 17:36:30:

  Pod pretekstem: "system nie wykazywał wpłat..." SKOK Stefczyka okrada swoich członków z pieniędzy. Wiem, co mówię, mogę służyć przykładem.

 • mara571 napisał(a) komentarz datowany na 2012/08/29 20:37:19:

  Bardzo sie wzruszylam czytajac akapit:
  " Bank Światowy już od pewnego czasu podejrzewa, że może być nieciekawa".

  Wow! Bank Swiatowy interesuje sie kasami pozyczkowymi, w ktorych zgromadzone jest 4,5 mld euro.
  Czyzby brakuwalo juz swiatowej finansjerze owieczek do strzyzenia?

 • onufryzagloba2 napisał(a) komentarz datowany na 2012/09/21 15:03:21:

  do chico-loco: Skandalem jest brak nadzoru KNF na parabankami. Państwo Polskie, spieprzyło wszystko, co mogło w sprawie Amber Gold. A chce mieć nowe, większe uprawnienia. Po co, skoro nie potrafi korzystać z tych, które już ma? SKOK-i to nie parabanki. Są Uniami Kredytowymi, działają zgodnie z prawem i porównywanie ich do takich, zgoła przestępczych, instytucji jak AG to mocne nadużycie.
  I co masz do piramid finansowych? Cały świat to piramidy finansowe. Mnie niepokoi, że zalegalizowano piramidę finansowa w postaci systemu emerytalnego w Polsce. A potem haruj człowieku do śmierci...
  SKOK nie jest zupełnie oderwany od kontroli Państwa. Nie ma nad nim pełnego nadzoru KNF - to wszystko. Pozostałe instytucje, w związku z nieprzychylnością władzy w stosunku do systemu Kas, kontrolują, że aż furczy. Dużo częściej, staranniej niż AG.

 • kredyty-forum napisał(a) komentarz datowany na 2013/09/27 23:06:52:

  Pewnie jak opcja prawicowa dojdzie do władzy Skokom będzie się żyło jeszce lepiej.

 • robert.skowronwp.pl napisał(a) komentarz datowany na 2015/03/04 09:14:44:

  No ciekawe czy dalej będą tak skorzy do udzielania kredytów dla osób zadłużonych jak opisane jest na gemmi-windykacja.pl/kredyty-dla-zadluzonych bo podobno do tej pory mieli sporo takich klientów.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line