Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

poniedziałek, 08 października 2012

Lider zaczyna kosić równo z trawą. Nie jesteś wierny, to płać za konto 17 zł

Nie miałem czasu napisać o tym w zeszłym tygodniu, ale wciąż mam od Was wiele zdziwień, więc postanowiłem - w ramach nadrabiania zaległości - przyjrzeć się bliżej ogłoszonym ostatnio podwyżkom opłat w Alior Banku. Sprowadzają się one do tego, by gruntownie obrzydzić życie każdemu, kto nie wszedł z Aliorem w związek monogamiczny. Od listopada każdy, dla kogo Alior nie będzie pierwszym, najważniejszym bankiem, zapłaci za konto aż 17 zł miesięcznie. Do opłaty za kartę debetową w wysokości 5 zł miesięcznie plus 4 zł "kary" (jeśli nie przelewa się do banku pensji, nie ma się kredytu ani lokaty) dojdzie bowiem jeszcze 8 zł abonamentu za samo konto. Tej opłaty będzie można uniknąć, przelewając na konto comiesięczną pensję (w dowolnej wysokości), wpłacając z innego banku co najmniej 2000 zł miesięcznie (uczniowie i studenci mają 50% rabatu ;-)), trzymając w banku lokatę albo fundusze o wartości co najmniej 10.000 zł lub mając co najmniej 5000 zł zadłużenia (średnie saldo).

Czytaj też: Bank uruchamia usługi prawników i pośrednictwo nieruchomości

Warunki nie są nie do przejścia i nawet widać w nich pewien potencjał do skoków w bok (ale wtedy trzeba płacić Aliorowi "alimenty" ;-)), jednak mocno skomplikują sytuację tych klientów, dla których Alior jest dodatkowym bankiem, numer dwa lub trzy. Im bardziej może opłacać się rozwód, niż płacenie 17 zł za konto z kartą debetową. Jak ktoś ma jeszcze do kompletu "kredytówkę", to miesięcznie może zapłacić nawet 25 zł, bo Alior podwyższa też miesięczną opłatę za nie używaną kartę kredytową - będzie kosztowała 8 zł (jak ktoś zapłaci cztery razy miesięcznie w sklepach - nie zapłaci nic). Jest też kilka innych zmian, m.in. obniżenie efektywnego oprocentowania popularnej lokaty nocnej (trafiają na nią automatycznie pieniądze z konta) do 1%. A najzabawniejsze jest to, że przez pierwszych kilka dni po ogłoszeniu zmian na stronie internetowej Aliora konsultanci w telefonicznym serwisie banku zarzekali się, że o żadnych podwyżkach nic nie wiedzą. Pełna konspira ;-).

Alior podwyżki

Na forach internetowych oczywiście aż huczy od zapowiedzi klientów, którzy poczuli się zdradzeni o świcie i postanowili zamknąć konto w Aliorze. Tego można się było spodziewać. Pamiętacie jaką burzę wywołała decyzja mBanku, by wprowadzić 2-złotową opłatę za kartę z delfinkiem? Mimo, że tamta opłata była śmiesznie łatwa do uniknięcia, mBankowi mocno się dostało. Alior też swoje obrywa, choć przecież jego krok niewiele różni się od tego, który w sierpniu ogłosił np. Citi Handlowy (wskutek stworzenia nowej siatki prowizji koszty konta dla niektórych klientów skoczyły z zera do 12 zł miesięcznie). Warunkowe opłaty za swoje sztandarowe konto (reklamowane przez Manna i Maternę) wprowadza też m.in. Kredyt Bank. Kto nie przeleje co miesiąc na Ekstrakonto Plus co najmniej 1000 zł, zapłaci za nie 7 zł.  W BGŻ najpopularniejsze konto Plan Standardowy będzie kosztowało 7,5 zł (podwyżka o 0,6 zł), ale do tego trzeba dopisać co 5-8 zł opłaty za kartę debetową. Każdy bank chce mieć wiernych klientów, którzy stawiają go na pierwszym miejscu.

Czytaj też: Alior otwiera internetowy kantor i obiecuje, że obniży ci rachunki

Wprowadzenie wysokich opłat za konto dla osób, które traktują Alior Bank jak kwiatek do kożucha, oznacza, że najbardziej agresywny gracz na rynku wreszcie mówi swoim klientom "sprawdzam". Do tej pory Alior chwalił się gigantycznym przyrostem prowadzonych kont. W 2011 r. założył ich 336.000, w pierwszej połowie obecnego roku - ciut ponad 200.000. To w obu przypadkach był wynik najlepszy na rynku,  kilkakrotnie wyższy, niż średni przyrost klienteli innych banków aktywnie pozyskujących klientów. Alior najpierw kusił całkowitą darmowością, a po tym jak chwycił klientów za gardło i wprowadził opłatę za kartę - zaczął przyciągać możliwością darmowego opłacania rachunków za prąd, gaz czy telefon. Teraz Alior ma ponad milion otwartych kont, ale tylko on sam wie dla ilu klientów jest rzeczywiście bankiem pierwszego wyboru. Trzeba założyć, że dziesiątki tysięcy ludzi otworzyło w nim konto tylko dla możliwości opłacania rachunków, albo dla oferty lokat. Dobrze jeśli z tego miliona choć 400.000 osób to klienci mający osad na koncie i tłukący w Aliorze mnóstwo różnych transakcji..

Alior kończy etap ścigania się z konkurencją na liczbę ROR-ów i zaczyna odsiewać ziarno od plew. Konkurenci zapewne odetchnęli z ulgą, bo nawet jeśli agresywna akwizycja klientów przez Aliora nie zabierała im realnie zbyt wielu aktywów, to jednak powodowała ferment na rynku. Z punktu widzenia Alior Banku takie "sprawdzam" jest o tyle sensowne, że bank dorzuca do kont sporo kosztownych bonusów. Są mianowicie darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i na świecie, jest gratisowa usługa concierge, dzięki której można szybko znaleźć najbliższy sklep z kołdrami na zimę, albo zarezerwować stolik w restauracji. Jest też pakiet "Pomocni Fachowcy", czyli domowe assistance - złota rączka, która przyjdzie i zreperuje zepsuty kran, assistance samochodowe (holowanie i tym podobne sprawy) i medyczne (wizyta lekarza w przypadku nagłego zachorowania). Część z tych usług bank już "zamknął" tylko dla wiernych klientów, ale część jest otwarta. Efekt: bank dopłaca do klientów, którzy i tak traktują go merkantylnie - są z nim tylko dla jednego produktu, nie mając ochoty na głębsze związki. Tym, którzy padną ofiarami nowej polityki Aliora, pozostaje internetowa odnoga Alior Sync, która wciąż pozostaje darmowa. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
poniedziałek, 08 października 2012 09:57

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • ale-only napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 10:54:13:

  Alior ma znacznie więcej "grzechów" wobec klientów czemu ja osobiście doświadczyłem i już kilka miesięcy temu zlikwidowałem swoje konto w banku. Wyższa kultura bankowości okazała się zwykłym sloganem i frazesem

 • sosna80 napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 11:13:04:

  "przez pierwszych kilka dni po ogłoszeniu zmian na stronie internetowej Aliora konsultanci w telefonicznym serwisie banku zarzekali się, że o żadnych podwyżkach nic nie wiedzą."

  Nie wiem jak z infolinią, ale osobiście - likwidując rachunek w Aliorze - nacięłam się na "doradcę", który stanowczo zaprzeczał, ze istnieją jakieś plany podwyżek. Skapitulował dopiero po moim stanowczym uporze co do tej kwestii.

  "Wyższa kultura bankowości", ot co. Jeśli przysyłani przez Aliora hydraulicy mają trzymać podobny standard usług, to raczej należy być ostrożnym...

 • narsut napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 11:16:30:

  Na miejscu autora nie przesadzałbym tak z eksponowaniem pakietu Pomocni Fachowcy. Niestety to jest pakiet na dość niewysokim poziomie świadczonych usług, upstrzony szeregiem wyłączeń. Nawet skrupulatna lektura www.aliorbank.pl/resources/res/repozytorium_dokumentow/klienci_indywidualni/ubezpieczenia/owu_pomocni_fachowcy_z_concierge.pdf nie daje pewności, że jest tak jak myślimy, że jest.

 • luster napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 11:17:27:

  Czas zamknąć konto. Żadna strata, ani dla mnie, ani dla nich - i tak od poprzedniej podwyżki jest zupełnie martwe.
  Wie ktoś z szanownych jaka jest procedura i czy można telefonicznie?

 • lukatti napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 11:25:13:

  czy podwyżki opłat i prowizji dotyczą także posiadaczy rachunku brokerskiego (tylko i wyłącznie)? logując się do systemu transakcyjnego, tam też jest jakiś rachunek techniczny do przelewów. więc jak?

 • baszar_teg napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 12:02:31:

  @lukatti
  Twierdzą, że za brokerski nie zamierzają wprowadzić opłat.

  A tak w ogóle: "konto osobiste" można zamienić na "bez opłat" - jest wtedy bez lokaty nocnej, bez opłat za prowadzenie i z wyższymi opłatami za kartę (która nie jest obowiązkowa).

 • wpamix napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 13:01:07:

  witam, Panie Macieju - MEGA BŁĄD w Pana artykule, jeśli ktoś do tej pory nie był "wierny" Aliorowi to placił za karte 9zł (5zł i DODATKOWE 4zł) a nie samo 5zł (jak Pan pisze), obecnie będzie to dodatkowo 8zł za konto czyli w sumie 17zł a nie 13zł!!! Natomiast jeśli dla klienta Alior Bank jest "głównym bankiem" to ta podwyżka wogóle go nie dotyczy.

 • wpamix napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 13:05:00:

  i proszę nie zapominać, że zapewne masa mobilniejszych klientów zmigruje sie do Alior Synca. A swoja droga wsyatrczy Konto Osobiste Alior Banku przekształcić na Konto Alior Rachunki Bez Opłat i wciąz będzie bezpłatne bez żadnych obowiązkow, karta płatna 10zł raz na 3lata i bezpłatne TYLKO bankomaty Euronet i Cash4You.

 • godric napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 13:32:13:

  Alior Bank ma jeszcze jedno za uszami - od jakiegoś czasu na Facebooku nęka ludzi reklamami, np. konkursów, zakamuflowanymi jako informacja o tym, że ktoś ze znajomych lubi ich stronę. Czyli paręnaście linii tekstu o kolejnym bzdecie wymyślonym przez marketingowców Alior Banku, następnie informacja, ze "X lubi stronę Alior Banku", i link do polubienia tejże.

  Szczerze mówiąc mam Alior Bank gdzieś, korzystam z innego banku - i tak nachalna reklama powoduje tylko, ze moja niechęć do Alior Banku rośnie. Ale co gorsza zaczynam czuć również urazę w stosunku do znajomych, których nazwiskami Alior Bank wyciera sobie w ten sposób gębę - mimo że oni najprawdopodobniej nawet nie wiedzą, że są tak wykorzystywani.

  Alior Banku i Facebooku, nie idźcie tą drogą!...

 • wpamix napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 14:51:57:

  w piątek byłem w Aliorze i chciałem założyc lokatę, niestety po 20 min stania w kolejce zrezygnowalem i poszedłem do Getin Banku. Przedemną w Aliorze stało z 10 osób z rachunkami, jeśli bank w ten sposob chce sobie odstraszać klientów to proszę bardzo, wolą obsługiwać rachunki jak na poczcie to proszę bardzo ale dotychczasowi klienci raczej nie mają już zamiaru stać w kilometrowych kolejkach aby coś załatwić w kasie! Niedługo cały ten bank będzie tylko rachunki opłacał! czy o to chodziło prezesowi w Wyższej Kulturze Bankowości, że klient na lokatę ma stać pół dnia jak na poczcie!!!!????

 • maciek.samcik napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 15:28:11:

  Dzień dobry, dzięki za komentarze. @wpamix: racja, nie zauważyłem, a w komunikacie sprytnie to zakamuflowali. Dla nieaktywnego klienta konto 8 zł plus karta debetowa 9 zł, a jak ktoś ma kartę kredytową i też nie używa, to jeszcze 8 zł. W sumie 25 zł miesięcznie. Masssakra. Błąd już poprawiłem, dziękuję za zwrócenie uwagi.
  Pozdr!

 • naczelny_troll_forum napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 16:04:07:

  Konto założyłem jako jeden z pierwszych, skuszony premią 100 zł (ktoś to jeszcze pamięta?), ale też jako jeden z pierwszych podziękowałem za współpracę, gdy zaczęli wprowadzać opłaty rodem z dupy.
  Wam radzę zrobić to samo.

 • wpamix napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 16:05:06:

  re maciek.samcik: ogólnie oferta dla klientów "aktywnych" jest OK, jedyne 5zł za konto i wszystkie bankomaty to wciąż nie jest dużo o ile nie potrzebuje się iść do oddziału i przeżyć horrrrroru z tymi kolejkami - w całym banku 2 kasy z czego często jedna nieczynna i kilometrowe kolejki osób opłacających rachunki! Czy nie można wydzielić 1-go dodatkowego stanowiska tylko do opłacania rachunków albo zostawic 1 kasy na której NIE OBSŁUGUJE SIE OPŁAT RACHUNKÓW??? A tak ja jako klient Alior albo stoję jak jakiś "wazon w przedpokoju" przez godzine albo ide do konkurencji z depozytem :(

 • naczelny_troll_forum napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 16:08:47:

  @godric
  To akurat "normalna" reklama na pejsbuku - pamiętam, że gdy założyłem tam "fikcyjne" konto dla gier i miałem równie fikcyjnych pięciu "znajomych" to dostałem informację, że "już 18 twoich znajomych to lubi" :D :D

 • alfa1956 napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 16:16:13:

  Mam konto w Aliorze od ponad dwóch lat i nie narzekam. Konto jest ok, wystarczy, że z niego korzystam i wówczas nie muszę się martwić żadnymi dodatkowymi opłatami. Nigdy nie rozumiałem po co ludzie otwierają konta w kilku bankach, tylko po to żeby trzymać w nich po kilka złotych.

 • joankb napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 17:00:38:

  A po to, że każdy bank ma co innego.
  Tańsze konto nie oznacza dobrych lokat, cash-backu, bezpłatnych bankomatów, linii kredytowej.
  Prawie każdą usługę mam gdzie indziej. A do korzystania z nich - większość banków wymaga konta.

 • davecarrol napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 17:32:05:

  @naczelny_troll_forum

  Ale jeśli dobrze doczytałem, to konta założone na początku (te ze 100 za friko) to chyba są dożywotnio darmowe?

 • sluzew napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 17:47:34:

  Z tego co wiem, to w oddziałach Aliora są specjalne okienka do opłacania rachunków. Mi nie zdarzyło się stać w oddziale dłużej niż 5-10 min. żeby załatwić sprawę, choć przyznam, że bywam w nich rzadko bo korzystam głównie z bankowości internetowej i call center.

 • strefas napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 18:12:14:

  Wyższa kultura dorabiania :)

 • tirinti napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 18:33:59:

  Trzeba będzie zlikwidować konto w aliorze.

 • kocurxtr napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 18:54:12:

  od początku pachniał mi syfiasto
  nazbierać klientów a potem im dopieprzyć...

 • mrobert napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 19:58:01:

  Tylko patrzeć jak Aliorowi zacznie ubywać Klientów ... Na szczęście jest spora konkurencja!

 • kado7 napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 20:57:21:

  Nigdzie nie ma mowy o nowej opłacie za wpłatomaty. Czy dobrze wyczytałem w tabeli opłat i prowizji, że zostanie wprowadzona również prowizja od wpłat we wpłatomatach?

 • lechujarek_wolski napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/08 21:19:50:

  @ wpamix

  Te rachunki za gaz i światło to wymysł jakiegoś "marketingowca", który pewnie dostał za to niekiepski bonus. Impreza nie ma kompletnie żadnego sensu, gdyż jeśli klient nie używa do dziś internetu, aby płacić rachunki, to Alior z niego będzie miał zerowe korzyści - ot, tacy krakowscy idioci w melonikach :)

  Na początku 21. wieku w Stanach, gdy pożyczanie pieniądza wychodziło taniej niż barszcz, menedżerowie banków dostawali sute bonusy za otwieranie nowych hipotek - skutki znamy!

 • kinolo napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/09 01:00:41:

  czy zauważył Pan, że Kredyty Chwilówki z Tych są na liście KNF!!! Pozycja 28, to może być przelew z ich system partner oferującym 35%, dziwne, że jeszcze tam nie byli

 • staszek_1982 napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/09 11:34:50:

  Jaki kamuflarz? Jasne warunki i tyle. Klient przelewa zarobki i korzysta z produktów to nie płaci i dostaje od banku dodatkowe benefity. Tak jak wspominał ktoś powyżej darmowe konto zawsze można otworzyć w Alior Sync.

 • reynevan83 napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/11 10:55:59:

  Dla tych, co aktywnie korzystają z tego rachunku nic się nie zmienia. Ja jedynie po wprowadzeniu opłaty za kartę i pojawieniu się Synca, zrezygnowałem z karty w Aliorze i używam tej w Syncu. Przelewy Alior <-> Sync są natychmiastowe, więc łatwo i szybko można zapewnić środki w Syncu, a wypłaty ze wszystkich bankomatów dalej za free i konto w Aliorze również pozostaje za free :)

 • mmichal78 napisał(a) komentarz datowany na 2012/10/12 15:57:15:

  Wypowiedzenie umowy o prowadzenie rachunku bankowego
  Oświadczam, że wypowiadam umowę o prowadzenie rachunku bankowego o numerze: xxxxx, z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia, oraz proszę o zamknięcie wszystkich rachunków i usług prowadzonych w powiązaniu z zamykanym rachunkiem bankowym.

 • goodlokacja napisał(a) komentarz datowany na 2012/12/04 22:44:58:

  Do głowy by mi nie przyszło, że bank skasuje mnie za rachunek do lokaty internetowej. Właśnie dostałam powiadomienie sms-em, że mam im dać 8 zł. Za co? Że miaąłm u nich lokatę??? Teraz trzeba zamknąć rachunki w wszystkich Getinach, Ideach itp.?? Dodam, że Alior, zakładając mi lokatę przez internet, "zapomniał" podpisać ze mną umowę ramową do tego rachunku. Że nie wspomnę o zapewnieniach pracownika banku, że wprowadzenie opłaty za takie techniczne konto byłoby nierozsądne ze strony banku. Omijać szerokim łukiem. Porażka. Na każdym kroku niedoróbki i błędy pracowników. Mowy nie nie ma, po tych doświadczeniach, żebym kupiła ich akcje czy korzystała z usług banku, który zawiódł moje zaufanie tylko przy okazji zwykłej lokaty internetowej.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny