Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 23 listopada 2012

Kolejny pożyczkowy gigant wchodzi do Polski. Klientów sprawdza przez Facebooka

Kilka dni temu pisałem w blogu o rosnącej konkurencji na rynku szybkich pożyczek pozabankowych. Bardzo szybkich i bardzo drogich. Oferują je firmy pożyczkowe, których religią jest podstawić klientowi wagon z gotówką najszybciej, jak tylko się da, w miarę możliwości o nic nie pytając. To ich przewaga nad bankami, które zwykle zrzędzą, marudzą, żądają oświadczeń,, zaświadczeń i kwitków. Firmy pożyczkowe nie zadają zbędnych pytań, ani zabezpieczeń, nie pytają na co potrzebujesz pieniędzy, ani gdzie pracujesz. Przeważnie tylko wrzucą Twój PESEL do baz danych o złych dłużnikach i jeśli im nic złego nie wyskoczy, wagon z kasą jest twój. No, z tym wagonem to oczywiście przenośnia poetycka. Za pierwszym razem pożyczą ci niewiele, maksymalnie 500-1000 zł, raczej na krótko. Jak oddasz w terminie, może dostaniesz więcej. Procent? Nędzne 80-120% w skali roku. Nie może być inaczej, skoro takie firmy muszą decyzję podejmować szybko i bez weryfikacji dokumentów. Średnio 20-30% pożyczek nie wraca, więc pozostali klienci muszą zapłacić za tych oszustów, którzy nie płacą.

Czytaj też: Dlaczego klon Providenta chce otworzyć w Polsce bank?

Firmy pożyczkowe walą do Polski drzwiami i oknami. Provident, czyli do tej pory główna tego typu firma, może czuć się poważnie zagrożony, chociaż z bazą 800.000 klientów (o ile są zadowoleni z serwisu i wracają po nowe pożyczki), pewnie jeszcze przez jakiś czas pozostanie liderem na rynku pożyczek pozabankowych. Ale pomysły nowych graczy, takich jak Vivus (pierwsza pożyczka na miesiąc do 1000 zł za darmo, czyli bez odsetek), świadczą o tym, że zaostrza się walka o osoby gotowe zlewarować się szybką pożyczką na krótki czas. Mam na to kolejny dowód. W Polsce pojawił się ostatnio jeden z największych w Europie niebankowych pożyczkodawców internetowych - Wonga. Ta brytyjska firma działa już od sześciu lat i w tym czasie udzieliła 6 mln pożyczek . Obroty Wonga.com to w zeszłym roku 185 mln funtów, zaś zysk netto 46 mln funtów. Dla porównania: przychody firmy IPF, właściciela naszego Providenta, to po trzech kwartałach tego roku 162 mln funtów, a zyski - 27 mln funtów. Widać więc, że za Wonga stoi finansowy potencjał podobny do możliwości firmy, która stoi za Providentem.

Wonga.pl, homepage

Wonga ma już w pełni funkcjonalną stronę internetową w języku polskim. Zerknijcie w wolnej chwili - Wonga.pl. Firma chwali się, że pierwszej pożyczki udzieli nowemu klientowi już w 15 minut, zaś drugiej i kolejnej - w kilka minut. Aby dostać pieniądze trzeba wypełnić internetowy formularz (podać m.in. dane personalne, adres, numer dowodu osobistego i konta bankowego). Potem trzeba z tego konta wysłać na rachunek Wongi symboliczny, 10-groszowy przelew weryfikujący (w ten sposób firma sprawdza prawdziwość danych, które klient podał w formularzu). Jeśli dane zostaną potwierdzone, a wniosek pożyczkowy zaakceptowany, to można go podpisać elektronicznie (zdaje się, że przy pomocy SMS-a), a firma wysyła pieniądze przelewem ekspresowym, który powinien dotrzeć do banku klienta w pięć minut. Wonga na razie nie licytuje się z konkurentami - pierwsza pożyczka może tu wynieść maksymalnie 500 zł (w niektórych serwisach jest to 1000 zł), nie ma też promocji pod hasłem "pierwsza pożyczka za darmo". No i pożyczka nie jest najtańsza. Gdybym chciał na miesiąc pożyczyć 300 zł, to w firmie Vivus zapłacę dodatkowo 55 zł, w ViaSMS będzie to jakieś 60 zł, w SMS365 koszt wyniesie już prawie 80 zł, a w Wonga - prawie 90 zł. Droższa jest tylko ExpresKasa - ponad 100 zł odsetek za miesięczną pożyczkę 300 zł.

Czytaj też: Pomysł windykatora, czyli wyciśnij klienta jak cytrynę, a potem...

Ciekawe czy wejście na polski rynek kolejnego europejskiego potentata spowoduje jakieś szkody w biznesie niektórych banków, specjalizujących się w działalności typu consumer finance. Dla innych firm pożyczkowych Wonga może stać się zagrożeniem tylko wtedy, jeśli pójdzie na wojnę cenową. Na to na razie się nie zanosi, chociaż niektóre pomysły Wongi mogą okazać się ciekawe i zaowocować w przyszłości obniżką ceny pożyczek. Firma w Wielkiej Brytanii chwali się niskim (jednocyfrowym) poziomem nie spłaconych w terminie pożyczek. Podobno nie tylko ma własny system scoringowy (oprócz tego, że zagląda do baz nierzetelnych dłużników), ale też i niecodzienne sposoby weryfikacji wiarygodności pożyczkobiorców - np. sprawdza klientów na podstawie ich aktywności w internecie, prześwietla ich profile w serwisach społecznościowych (takich jak Facebook, czy LinkedIn), a wreszcie ma własny system rekomendacji, dzięki którym dobry klient może wydać pozytywną opinię o swoim znajomym i ten otrzyma dzięki temu tańszą pożyczkę (lub w ogóle ją otrzyma). Gdyby te narzędzia zadziałały również w Polsce, to firma miałaby szansę podbić polski rynek szybkich pożyczek. O ile najpierw biznesu nie skasują jej polskie władze, które chcą zaostrzyć przepisy antylichwiarskie.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 23 listopada 2012 00:13

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • nazirrr napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 01:14:55:

  Jak jest drogo, to trzeba szukać tanio. Albo bezpłatnie: oprócz Vivusa są jeszcze Net Credit i Via sms, które pierwszej pożyczki udzielają za darmo. Można zebrać 2100 zł, żeby oddać tylko dokładnie tyle samo. A idą święta, więc warto o nich pamiętać. Ironia, że w żadnym banku nie ma kredytu za friko, a parabankowcy takich pożyczek udzielają...

 • finanse-portfel.bloog napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 08:28:48:

  Usługi ekspresowe zawsze kosztują dużo, a mimo to i tak znajdują mnóstwo nabywców. Tak samo jest z pożyczkami w parabankach. Zamiast tracić czas i nerwy w banku i wczytywać się w zawiłe umowy, klient woli zapłacić sporo więcej, jeśli tylko z góry wie, że na pewno dostanie pożyczkę, dostanie ją szybko i ile dokładnie za nią zapłaci.

 • sce-ptyk napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 09:03:01:

  Panie Macieju,
  Coś nie za bardzo mogę się zgodzić z Pana stwierdzeniem, że Firmy takie jak Wonga pożyczają za nędzne 80-120% w skali roku. Na rynku brytyjskim czy amerykańskim średni koszt miesięcznej pożyczki w wysokości 100 funtów czy 100 dolarów to 30%. Takich firm jest tam tysiące!
  Jak Pan skorzysta z kalkulatora na stronie wonga.com, to po wybraniu 30 dniowej pożyczki wyjdzie: Borrowing£100 + Interest & fees*£36.72 = Total to repay £136.72 Representative APR = 4214%
  Widzę, że nawet Panu trudno uwierzyć i dopuścić do świadomości stwierdzenie, że tak wysokie RRSO to coś normalnego na świecie. Widzę, że nie jest Pan w stanie tego zaakceptować.
  Proszę policzyć 3% prowizji od 100.000 zł i 20% prowizji od 100 zł. Jest różnica? Która prowizja jest bandycko wysoka?
  To, że Wonga chwali się jednocyfrowym wskaźnikiem szkodowości wcale nie jest czymś rewelacyjnym. Tu znowu można stwierdzić: "cudze chwalicie, swego nie znacie. Niektóre punkty, współpracujące z moją Firmą mają szkodowość nie przekraczającą 1%. Niewiarygodne? Ale zapewniam, że prawdziwe. Średnia nasza szkodowość nie przekracza 4%, a udzielamy ponad 1.500 pożyczek miesięcznie. Zapewniam, że chodzi o szybkie pożyczki udzielane wykluczonym przez system bankowy, czyli tym, którzy nie mają żadnych szans, aby pozytywnie przejść przez analizę zdolności kredytowej. Tak niska szkodowość wskazuje na olbrzymie zapotrzebowanie ze strony wykluczonych na pożyczki. Zapewniam, że spłaty pożyczek nie są wymuszane przez brutalnych windykatorów. Najbardziej motywuje świadomość, że jak nie spłacę u nich pożyczki, to utracę szansę na otrzymanie kolejnej. Wtedy pozostaną lombardy lub firmy typu Wonga, oferujące pożyczki o wiele droższe i dostępne wyłącznie przez Internet.
  Zapewniam, że jesteśmy firmą czysto Polską, sami opracowaliśmy i wdrożyliśmy procedury, korzystamy wyłącznie z własnego kapitału. Zapewniam, że nie boimy się zagranicznej konkurencji. Boimy się naszych rodzimych obrońców biednych i nierozumnych,. Obrońców, którzy w imię populistycznych haseł, chcą wyeliminować szybkie pożyczki.

 • logos9591 napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 09:14:49:

  Wytłumacz mi sens pożyczki "za darmo" :) Dziecko jesteś? Poczytaj trochę głębiej w ich warunkach to się obudzisz.

 • tirinti napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 14:21:33:

  Dobry zwyczaj nie pożyczaj.

 • proradime napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/25 15:06:36:

  www.mybanq.pl - widać, że wkrótce pojawi się nowa firma udzielająca pożyczek.

 • niezalezny_doradca_kredytowy napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/26 12:31:23:

  W sytuacji kiedy rynek kredytów bankowych jest często zamknięty nawet dla klientów z przyzwoitymi dochodami i dobrą historią kredytową segment tego typu pożyczek musi się rozwijać. Trafia do mnie wielu klientów, którzy są wydawałoby się niezłymi klientami dla banków a jednak w dzisiejszej sytuacji nie mają szans na "normalny" kredyt. Bardzo ciekawi mnie w jakim kierunku będzie się rozwijało prawo odnośnie kredytów i pożyczek krótkoterminowych w Polsce. Na pewno są potrzebne rozsądne zmiany. Ponadto KNF już zapowiedział zmianę rekomendacji T i S.

 • konsumentwsieci.pl napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/27 19:16:29:

  W mojej ocenie reklama (a zasadzie suwak umożliwiający wyliczenie kosztów kredytu) na stronie o której mowa, przedsiębiorca może naruszać art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o kredycie konsumenckim - brak tam bowiem stopy oprocentowania kredytu. Niezbyt udany początek...

 • kredyciak.pl napisał(a) komentarz datowany na 2012/12/10 10:44:49:

  Czy "Nędzne 80-120% w skali roku" to dużo biorąc pod uwagę 'konkurencję' jaka znajduje się na każdej głównej ulicy większych miast ? Ludzie korzystający z takich szemranych ofert nawet nie zdają sobie sprawy z wysokości kosztów jakie musza ponieść. Przecież w tych lokalnych firemkach koszty są 10 razy większe niż w Wonga.Niech pojawia się jak najwięcej dużych konkurencji, to kiedyś koszty spadną.

 • kredytpol napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/02 12:10:34:

  Łatwo upraszczać zagadnienie chwilówek do stopy procentowej. Jednak biorąc pod uwagę wysokość udzielanych pożyczek w ramach tzw chwilówek. To nie są wartości, które dewastują życie kredytobiorcy. Ale istotniejszym zagadnieniem jest olbrzymi popyt na rynku, który został wygenerowany przez stan polskiej gospodarki. Można wylewać wiadra pomyj itd.
  Ale chwilówki obecnie spełniają istotna role społeczną. Daią środki tym wszystkim, którym nikt nie chce pożyczyć.
  Banki dostają biegunki i przebierają nogami jak zlikwidować rynek pozabankowych pożyczek.

 • kredyt-24pl napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/14 10:54:10:

  Nie wiem ale z perspektywy czasu oferta Wongi jakoś nie robi specjalnego wrażenia, przeglądając oferty innych firm udzielających chwilówki a jest już ich aktualnie ponad 20, znaleźć można dużo ciekawsze oferty że wspomnę choćby Vivus i ich 1200 za 0% procent dla nowych klientów, nowa oferta Pandamoney z na prawdę przystępnym oprocentowaniem czy kilka innych podobnych ofert. Co należy przyznać firmie to fakt iż promocję mają solidną a ich reklamę zna co druga osoba którą spotkam na ulicy, ale oferta jednak bez szału. No ale może o to właśnie miało chodzić - dobrze się wypromować i dobrze zarobić na nie małej prowizji

 • finansoweposilki.pl napisał(a) komentarz datowany na 2016/10/04 21:39:40:

  Aktualnie wonga chyba wypada najlepiej, wystarczy obejrzeć wideo odnośnie oszczędzania na ich stronie, aby uzyskać rabaty.

 • mariaheinze napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/10 00:29:47:

  Cześć, szukasz pożyczki? Jesteś w odpowiednim miejscu. W Marquez Finance jesteśmy w stanie udzielić Ci pożyczki w celu rozbudowy firmy, konsolidacji zadłużenia, kredytu hipotecznego, kredytu samochodowego lub pożyczki studenckiej z przystępną stopą procentową w wysokości 2%. Możesz skontaktować się z nami pocztą elektroniczną za pośrednictwem mariaheinze@marquezfinanceltd.com

 • mariaheinze napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/10 00:31:24:

  Cześć; szukasz pożyczki? Jesteś w odpowiednim miejscu. W Marquez Finance jesteśmy w stanie udzielić Ci pożyczki w celu rozbudowy firmy, konsolidacji zadłużenia, kredytu hipotecznego, kredytu samochodowego lub pożyczki studenckiej z przystępną stopą procentową w wysokości 2%. Możesz skontaktować się z nami pocztą elektroniczną za pośrednictwem mariaheinze@marquezfinanceltd.com

 • pamelarosaflores napisał(a) komentarz datowany na 2018/11/21 09:01:47:

  Witam, jestem osobą, która oferuje pożyczki międzynarodowe. Z kapitałem, który będzie wykorzystywany do udzielania pożyczek między osobami w krótkim i długim okresie od 10 000 do 500 000 zł wszystkim poważnym osobom, które są w rzeczywistej potrzebie. Stopa procentowa wynosi 2% rocznie. Moja oferta jest szybka i uczciwa, a jeśli spełniasz warunki, możesz otrzymać pożyczkę w ciągu 24 godzin, więc jeśli wniosek o pożyczkę jest nadal ważny, podaj kwotę wniosku o pożyczkę i datę spłaty. a także skontaktować się z nami za pomocą tego adresu e-mail: pamelarosaflores11@gmail.com

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny