Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

poniedziałek, 21 stycznia 2013

Oto najgorszy prezent na Dzień Babci i Dziadka. Jeszcze możesz to... odkręcić

Dziś i jutro będziemy wręczać prezenty dziadkom i babciom. Ostatnio wśród tych, którzy mogą sobie pozwolić na duży wydatek, podobno w modzie są... abonamenty na prywatne leczenie. Koszt to najmarniej kilka stówek w skali roku (a przeważnie ponad 1000 zł), ale dzięki temu można się leczyć nieco szybciej i w lepszych warunkach, niż w publicznej służbie zdrowia. Chociaż z tym to różnie bywa, bo jak czasem pójść do Medycyny Rodzinnej albo Lux-Med to można się spotkać z dużo gorszą "masówką", niż w przeciętnej placówce publicznej. Idąc tym tropem, szkoda, że nie można kupić dziadkowi i babci w prezencie karty, która uprawniałaby do korzystania przez seniora z domowego assistance - dzwoni się w razie potrzeby, a asystent przynosi do domu lekarstwa, gotówkę (żeby nie trzeba było iść do bankomatu), albo naprawia kran w kuchni. Takie pakiety są dodawane do niektórych kont osobistych, ale samodzielnie - o ile wiem - kupić ich nie można. Nawet gdyby były, to też kosztowałyby, jak sądzę, dość słono. Za to najbardziej kosztowny "prezent", jaki możecie sprawić swoim dziadkom to chyba... zagwarantować im dożywotnią rentę w zamian za oddanie prywatnej firmie - która będzie im te pieniądze przez lata wypłacała - prawa do mieszkania.

Pewnie widzieliście w telewizji reklamy takich cudów, nazywa się to odwróconą hipoteką i pozwala żyć dostatnio (co miesiąc z dodatkowej renty wpada kilka stówek). Do końca życia "obdarowany" odwróconą hipoteką człowiek może mieszkać w swoim mieszkaniu, ale po jego śmierci przejmują je nie spadkobiercy, a firma, z którą senior podpisał kontrakt. Kilka tysięcy ludzi już się na to w Polsce zdecydowało. Ile dodatkowej renty można dostać miesięcznie? Np. 75-letni mężczyzna za mieszkanie warte 300.000 zł dostaje do końca życia ok. 800 zł miesięcznie, a kobieta w tym samym wieku - nieco mniej (bo prawdopodobnie pożyje dłużej). Nieruchomość wartą milion można w wieku 75 lat "przetworzyć" na comiesięczną rentę w wysokości 3.000 zł miesięcznie.

Czytaj też: Kupił dom od komornika i nie może do niego wejść. Bankrutuje!

Pomysł funkcjonuje w co najmniej dziesięciu krajach Unii Europejskiej, najwięcej fanów ma w Wielkiej Brytanii i USA, gdzie podobno 1-2% wszystkich staruszków ma tego typu umowy z funduszami hipotecznymi. U nas, jak wspomniałem, na 6 milionów emerytów tylko kilka tysięcy się zdecydowało na oddanie praw do mieszkania w zamian za rentę. A firmy, które taki biznes oferują, kuszą coraz ciekawiej. Jeden z funduszy hipotecznych, o ładnie brzmiącej nazwie Familia, dorzuca do swoich umów z seniorami dokładnie to, o czym wspominałem na początku wpisu jako o idealnym prezencie na Dzień Babci lub Dziadka - domowe assistance. Rzecz nazywa się Familia Opieka i uprawnia do "pomocy w codziennym funkcjonowaniu" (czyli po prostu do wizyty pielęgniarki, opiekuna, asystenta) minimum raz w tygodniu przez dwie godziny. Sęk tylko w tym, że ten "prezent" jest... finansowany z wypłacanej przez fundusz emerytowi renty dożywotniej. Czyli po prostu senior dostanie mniej pieniędzy do ręki. Firma co ma zarobić, to zarobi, za bonusy klient płaci sobie sam.

Pomysł na dożywotnią hipotekę dla dziadka lub babci wygrywa u mnie ranking na najgorszy prezent, który możecie sprawić bliskiej osobie (a właściwie - ona sama może sobie sprawić, za Waszą podpowiedzią). Nie chodzi mi już o mało atrakcyjny przelicznik wartości mieszkania do wypłacanej renty - zwykle klient dostaje za życia niewielką część wartości mieszkania, a reszta jest zyskiem firmy, z którą senior ma kontrakt. Jeśli mieszkania nie ma komu oddać w spadku, to lepiej mieć trochę i nie klepać biedy. Sęk w tym, że po pierwsze odwrócona hipoteka w polskich warunkach to produkt niekonkurencyjny i przeliczniki są znacznie gorsze, niż w "krajach cywilizowanych". Tam można w ramach renty dostać 50% wartości mieszkania, a u nas góra 30-35%. Po drugie w polskich warunkach to działalność nieregulowana. Nie uprawiają jej banki, ani firmy ubezpieczeniowe, a tylko prywatne firmy o relatywnie niewielkim kapitale. Oddaje się im prawo do mieszkania i trzeba się modlić, żeby wywiązały się ze zobowiązań. Oczywiście, w razie czego umowę można sądownie "odkręcić", ale który senior na stare lata ma siłę i chęć biegać po sądach?

Czytaj też: Subtelne robienie seniora w bambuko. Zgłoś się po rentę!

Prywatne fundusze hipoteczne nie mają jeszcze ani renomy, ani tradycji, nie są regulowane przez państwo, nie mają wysokiego kapitału. I docierają do mnie głosy, że czasem konstruują takie umowy, iż prawnikom włos się jeży na głowie. Np. odpisują od wypłacanej klientowi renty czynsz i po potrąceniu okazuje się, że senior zrzekł się mieszkania za... 100 zł wypłaty w gotówce. Albo wpisują do umowy nie tyle obietnicę przeniesienia własności nieruchomości, a po prostu zmianę jej właściciela. Gdyby taka firma zbankrutowała, to mieszkanie weszłoby do masy upadłościowej i senior zostałby na lodzie - bez mieszkania i bez pieniędzy. Rafy czają się na każdym rogu i sądzę, że niejeden emeryt podpisał już taką umowę w dobrej wierze (tym bardziej, że niektóre fundusze głupio reklamowały swoją działalność, podszywając się pod instytucję państwową, typu ZUS, za co dostały już po uszach). Gdyby taką umowę można było podpisać z poważnym bankiem, mającym wielomiliardowy kapitał, kontrolowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego, to co innego. Albo gdyby partnerem mogła być duża firma ubezpieczeniowa, która wyliczeń dotyczących wartości wypłacanych seniorowi co miesiąc pieniędzy nie bierze spod dużego palca, tylko z analizy aktuariusza... Sęk w tym, że banki i ubezpieczyciele wcale się nie palą, żeby takie cudo wprowadzić. A rząd - by zrobić ustawę, która do tego zachęci.

Oczywiście, umowa odwróconego kredytu hipotecznego, podpisana z bankiem albo firmą ubezpieczeniową, też miałaby wady. Taka umowa zapewne nie zawierałaby żadnej waloryzacji świadczeń dla klienta (rata wypłaty byłaby stała, a prywatne fundusze często ją waloryzują np. o inflację), nie zawierałaby kosztów ubezpieczenia mieszkania oraz koniecznych remontów (fundusze hipoteczne często biorą je na siebie). Poza tym umowa byłaby podpisana na czas określony (np. do ukończenia 90. roku życia), a potem bank nie płaciłby ani złotówki. No, ale za to rzecz byłaby pod nadzorem państwa, a przewłaszczenie nieruchomości na bank następowałoby dopiero po śmierci kredytobiorcy - do tego czasu byłby on właścicielem mieszkania (byłaby wpisana jedynie hipoteka na bank). Przyznacie, że to dużo lepszy układ, niż przepisanie dziś mieszkania na firmę, która może okazać się "firmą-krzak", istniejącą od roku albo dwóch, w zamian za obietnicę, że firma ta będzie wypłacała jakieś pieniądze przez następnych np. 20 lat. O ile oczywiście jeszcze będzie istniała. Jeśli więc chcecie sprawić swoim babciom i dziadkom najgorszy "prezent" ever, to zaprowadźcie ich do firmy, która oferuje odwróconą hipotekę (lub dokładniej: rentę dożywotnią).

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
poniedziałek, 21 stycznia 2013 10:14

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • wojciech.22 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 10:30:02:

  A propos usług naprawiania kranu w pakiecie do konta.
  Mam konto w Aliorbanku gdzie w pakiecie "pomocni fachowcy" mam zagwarantowaną pomoc m.in. ślusarza.

  W zeszłym tygodniu popsuł mi sie zamek w drzwiach. Na szczęście udało mi się go w parę minut otworzyć, ale już się zamknąć nie dało.

  To dzwonię na assistance, a tu mnie pani pyta na skutek jakiego zdarzenia doszło do awarii, no to mówię, że zdarzenie jest takie, że patrzę a tu zamek nie działa.
  Pani na to, że niestety nie ma takiego zdarzenia jak awaria zamka i że ślusarza może przysłać co najwyżej płatnie. Bezpłatnie by było np przy włamaniu.

  Tyle tytułem "pomocnych fachowców" którzy przychodzą naprawić kran.
  Alior ma u mnie dużego minusa, bo mydli oczy.

 • maciek.samcik napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 11:26:16:

  Ja chciałem skorzystać z assistance dołączonego do polisy ubezpieczenia mieszkania, bo mi się zacięły drzwi wewnętrzne. Powiedzieli, że assistance obejmuje tylko zacięcie się drzwi zewnętrznych :-)
  Pozdrawiam!

 • prarok napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 11:32:20:

  Człowiek lubi jak za niego ktoś myśli .
  Pisze pan mieszkanie za milion zł :) A wiec jak sprzedam go za milion to mam 1 ml.zł ale tylko z samej lokaty wpadnie mi co miesiąc 3000-5000 zł :) ,
  a wiec plus emerytura mogę podróżować bo stać mnie na hoteli i po śmierci
  dalej mam coś na koncie , a nie dobry wujek zabiera mi wszystko śmiech :)
  Każdy kombinuje jak może . nwu.blox.pl .

 • patryg1 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 11:52:42:

  Ja też mam taki assistance tyle że w Pekao SA i już dwa razy przekonałem się o "skuteczności" tej oferty.

  Raz chciałem skorzystać z pomocy hydraulika, bo przeciekał mi grzejnik, ale okazało się, że w moim pakiecie hydraulik może przyjechać ale tylko gdy nastąpi zalanie mieszkania, a mi tylko lekko kapało do czego przyznałem się na początku rozmowy.

  Drugi raz chciałem skorzystać z pomocy elektryka bo mi padło światło. W centrali stwierdzili jednak, że elektryk owszem jest w moim pakiecie ale obejmuje tylko usterki sporządzone przez wyładowania atmosferyczne...

 • prarok napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 12:22:29:

  a co do assistance w Polsce to jest tak kombinowanie ze śmiechu warte
  a tez czasem są ograniczenia co do ilości korzystania . np. tylko 2 razy do roku :)
  Kiedyś jak zacząłem ich wypytywać to na koniec wyszło ze taniej biedzi skorzysta z własnych kontaktów :)

 • konstantyk123 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 12:33:04:

  Ten to może i nie jest najgrszy. Najgorszy prezent dla babci i dziadka to korony porcelanowe :D Babcia z wszystkiego ucieszy się bardziej niż ze sztucznych zębów.

 • arek.tyrala napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 12:55:37:

  Co do odwróconej hipoteki to w krajach anglosaskich spotkałem się iż banki oferują kredyt hipoteczny z odwróconą hipoteką, kilka razy pytałem w bankach i u brokerów o coś takiego i były wielkie oczy, a ubezpieczenia medyczne u nas to ściema, może kiedyś wejdą do nas takie firmy jak Bupa lub VH1.

 • majuufes napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 13:15:52:

  Tradycyjnie jak sprawa dotyczy ludzi starszych to wiele "firm" wykazuje się cechami za które hieny wyrzuciłyby je ze stada , spluwając z obrzydzeniem.
  Tradycyjnie też jest potrzebny ktoś z ołówkiem i kalkulatorem w ręku kto pomoże starszym ludziom , żeby nie padli ofiarą cwaniaczków co to nie sieja , nie orzą a jeść chcą i to dobrze.
  Mieszkanie za milion = extra 3.000 złotych miesięcznie do emerytury. Bardzo extra.
  Jak taki emeryt sprzeda to mieszkanie i kupi przyzwoite za ca. 450.000 to delikatnie licząc 4% z lokaty ma 1.830 zł miesięcznie i nie rusza pozostałego kapitału. Jak założy ,że pożyje powiedzmy 25 lat jeszcze i będzie chciał korzystać z kapitału to wyjdzie mu jeszcze więcej. I dodatkowa korzyść . Mniej sprzątania i mniejsze koszty utrzymania mieszkania. A rodzinie zostaje po śmierci mieszkanie. Jak rodzina przyzwoita i ma mozliwosci to też może się dorzucić , np. płacąc rachunki. Taka odwrócona hipoteka , ale w ramach rodziny.
  Przy tańszym mieszkaniu lepiej taka odwróconą hipotekę zrobić właśnie z rodziną.
  A ci wyrzuceni ze stada zawsze mogą stragan z pietruszką otworzyć.

 • kamyk2013 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 13:26:12:

  Żenujący tekst.
  Jak zwykle wszystko co nie jest duzym bankiem albo firma ubezpieczenia - czyli reklamodawcami w Gazecie Wyborczej i na gazeta.pl to jest zlo.

  Oczywiscie lepiej jest wciskac emerytom kredyty gotowkowe, tak chetnie reklamowane w GW z oprocentowaniem na poziomie 20% w skali roku. Im wiecej biedny emeryt pozyczytem efektywniejsza bedzie kampania i bank wroci z kolejnymi reklamami.

  Oczywiscie lepiej wmawiac emerytom, ze lepiej mieszkanie zostawic spadkobiercom, ktory maja w dupie emeryta skoro ten musi myslec o odwroconej hipotece.

  Wielkie banki nie gwarantuja niczego poza tym, ze jedyny ich interes to oskubac klienta.
  Nie ma zadnego wiekszego dobra w tle, nie ma dbalosci o klienta, nie ma troski o bezpieczenstwo jak szanowny autor ciagle podkresla. Jedyny cel jaki realizuje bank to zysk dla akcjonariuszy. I ciagle wmawianie ludziom, ze jest inaczej tego nie zmieni.

  Jak komus pomoze 600 czy 800 zl co miesiac to nie ma dla niego znaczenia czy dostaje 35% czy 50% wartosci mieszkania. Dla niego wazne jest, ze stac go na jedzenia i lekarstwa w momencie kiedy emerytury brakuje a czekajacy na mieszkanie spadkobiercy maja emeryta gleboko w dupie.


  Ciekawe jak sie zmienia teksty autora jak banki przestana wydawac pieniadze na reklame w calej Agorze a zaczna wlasnie fundusze hipoteczne...a to nastapi niedlugo. Bo to wlasnie emeyrci na koncu zostana jako glowna grupa odbiorcow papierowej prasy..

 • kamyk2013 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 13:27:02:

  Żenujący tekst.
  Jak zwykle wszystko co nie jest duzym bankiem albo firma ubezpieczenia - czyli reklamodawcami w Gazecie Wyborczej i na gazeta.pl to jest zlo.

  Oczywiscie lepiej jest wciskac emerytom kredyty gotowkowe, tak chetnie reklamowane w GW z oprocentowaniem na poziomie 20% w skali roku. Im wiecej biedny emeryt pozyczytem efektywniejsza bedzie kampania i bank wroci z kolejnymi reklamami.

  Oczywiscie lepiej wmawiac emerytom, ze lepiej mieszkanie zostawic spadkobiercom, ktory maja w dupie emeryta skoro ten musi myslec o odwroconej hipotece.

  Wielkie banki nie gwarantuja niczego poza tym, ze jedyny ich interes to oskubac klienta.
  Nie ma zadnego wiekszego dobra w tle, nie ma dbalosci o klienta, nie ma troski o bezpieczenstwo jak szanowny autor ciagle podkresla. Jedyny cel jaki realizuje bank to zysk dla akcjonariuszy. I ciagle wmawianie ludziom, ze jest inaczej tego nie zmieni.

  Ciekawe jak sie zmienia teksty autora jak banki przestana wydawac pieniadze na reklame w calej Agorze a zaczna wlasnie fundusze hipoteczne...a to nastapi niedlugo. Bo to wlasnie emeyrci na koncu zostana jako glowna grupa odbiorcow papierowej prasy..

 • money.eu napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 13:41:50:

  To nie jest calkiem tak :
  pisze Pan o milionach emerytow w Polsce a komentujacy o "hipotece z rodzina" itd,o zamianie mieszkania na mniejsze,o lokatach ,procentach ,kapitale i tym poodbnych "strasznie skomplikowanych" sprawach.
  A przeciez ta oferta NIE jest skierowana do tych ludzi.jest skeirowana przede wszystkim do osob samotnych,starych,chorych,biednych i zagubionych.takie osoby NIE zamienia mieszkania,bo sie na tym nie znaja i NIE maja na to sil ani pieneidzy.NIE pojda zalozyc lokate,bo nie potrafia.A nawet jesli etraz potrafia,to pozniej mzoe jzu nie.A lokaty sie zmienaija bez ustannku,zmeinia sie oprocentowanie i w zwiazku z tym potencjalne zarobki z lokat.Dla tej grupy ludzi to czysta abstrakcja.A firmy takie jak DOM czy POLISA daja zwyczajan,dobrze znana gotowke do reki.Co pomaga OD RAZU poprawic standart zycia.
  I naprawde;jesli jestem samotny ,znaczy to dla mnie bardzo duzo.i nie obchodzi mnie ,co sie kiedys stanie z mieszkaniem.Co wiecej,wolalbym,zeby zabrali je ludzie neiznani ,niz naprzyklad znani z mojej spoldzielni czy wspolnoty.
  Oczywiscie ze lepiej byloby miec gwarancje panstwa,ale i tak jak na poczatek wcale nie ejst tak zle.i jak na razie nie slyszalem ,zeby kogos oszukano.A przyjdzie czas,bo przyjsc musi,ze bedzie i fundusz "panstwowy";zusowski czy tez inny PKO-wski.Spokojnie,dopiero zaczynamy te podroz.

 • kasiapiorecka napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 13:50:26:

  Zarejestruj się na dc . exbino . eu i odbierz swój darmowy bonus! Zainwestuj w opcje binarne, najszybciej rozwijającą się sieć inwestycji w czasie rzeczywistym. Szukasz pewności inwestycji? Lubisz grać u bukmachera? Opcje binarne to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Rejestracja dc . exbino . eu (usun spacje). Oferujemy dachowe szkolenia i darmowy bonus!

 • rada24online napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 13:51:25:

  problem Polski jest taki, że jesteśmy ogromnie ubogim krajem i dlatego rozwiązania kopiowane z USA, GB czy Niemiec labo się nie sprawdzają albo powodują nieprzewidziane komplikacje;

  rada dla babci i dziadka, sprzedajcie swoje mieszkania, znajdźcie 3-4 podobnych, wynajmijcie chatę pod lasem w okolicach Sokółki i żyjcie w komunie;
  tanio, ekologicznie (opał i jedzenie w lesie) i miastowym lemingom nie będziecie wchodzić w oczy

 • abhaod napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 13:57:02:

  komoruski naprawi
  wpolityce.pl/artykuly/45204-tygodnik-autorow-pokornych-juz-dwie-trzecie-polakow-popiera-partie-prezydenta-komorowskiego

 • 4inwestor napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 14:10:28:

  Jak ludzie mają pomagać starszym jak ledwo ich stać na samodzielną wegetację, życie albo życie czy wegetację z nimi. Oczywiście jest coś takiego jak pomaganie tj. odwrotność "w dupie" a zwie się "sprzedaż mieszkania na umowę o dożywcie". Z takim papierkiem można pomagać zwłaszcza jak ma się rodzeństwo które ma to "w dupie". Wyliczona zostanie wartość mieszkania i obliczyć kwotę pomocy. Przypomnę tylko, iż emerytka która ma 60lat a dożyje 90lat to 30lat x 12mcy x 6% x 300zł = 300tys gdy mieszkanie może być warte 100tys...

 • polsz napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 14:17:50:

  "Tam można w ramach renty dostać 50% wartości mieszkania, a u nas góra 30-35%."
  sorry, sam Pan napisał, że 75-latek z mieszkania wartego 1 mln dostanie dopłatę na poziomie 3 tys zł. Aby dobić do tych 30% musiałby dostać w sumie 300 tys czyli pożyć jeszcze 25 lat. A ile pożyje? Góra 10. Więc przy dużej dozie szczęścia odzyska więc jakieś 5-10% wartości nieruchomości. Gdyby sprzedał lokum i kupił coś mniejszego(np za 500tys) to z samych odsetek miałby jakieś 2 tys miesięcznie i to bezterminowo

 • trollenci0 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 14:21:26:

  "Odwrócona hipoteka" to k*rewstwo jakiego świat nie widział, a już w wykonaniu krajowym - to przechodzi ludzkie pojęcie. Jeszcze do tego "ubezpieczenie bez pytań o stan zdrowia" - i lu, babunia z dziadusiem są skończeni.

 • abies napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 14:21:27:

  Każdy układ, w którym drugiej stronie zależy na jak najszybszej śmierci klienta jest chory. Jeżeli sanitariusze w Łodzi byli w stanie wykańczać staruszków dla kilkuset złotych łapówki od firm pogrzebowych, do czego może dojść gdy w gre będą wchodzić setki tysięcy złotych?

 • paseo napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 15:01:48:

  Polecam,choc money.eu napisal juz co trzeba
  stooq.com/n/?f=694098&c=1&p=0

 • mgk2013 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 16:11:17:

  Dla wszystkich osób starszych najlepszym prezentem jest stała troska, opieka i pomoc w codziennych czynnościach, które starszym osobom niestety przysparzają wiele problemów, z czego młodzi nie zawsze zdają sobie sprawę. W ciągu roku nie interesują się zbytnio losem swoich dziadków a potem, raz w roku, gdy przychodzi ich święto mają dylematy typu "z jakiego prezentu moja babcia/mój dziadek się ucieszy". Oczywiście pod uwagę brane są tylko dobra materialne, bo o trosce, dobrym słowie czy drobnej codziennej pomocy już mało kto pamięta niestety.

 • ewwa1986 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 16:37:58:

  Dla kochających motoryzacje <a href="818.pl/K6O/><b>NAJTAŃSZE OC NA RYNKU</b></a> plus prezent do każdej wyceny

 • ewwa1986 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 16:38:58:

  Dla kochających motoryzacje 818.pl/K6O NAJTAŃSZE OC NA RYNK</b></a> plus prezent do każdej wyceny
  Dobre na dzień dziadka

 • kosim napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 18:55:47:

  Drogi Panie Samcik, pisz Pan trochę większą czcionką, coby dało się przeczytać

 • fg2002 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 19:16:35:

  Kochaj motoryzacje bo tak szybko odchodzą ...

 • prarok napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 19:57:01:

  Nasz system ma duży wpływ na nas: jak rano jesteśmy ze stresowani , późnej pól dnia czegoś boi się,
  druga polówka to choroby , lub wszystko razem cie do pada to na starość za bardzo nie rozumiesz o co kaman :)

 • dziwne.teorie napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 20:11:48:

  Połowa treści ok, ale połowa nie za bardzo. Jest materiał do założeń ustawy, są tam wymienione rozwiązania z innych krajów. Wspomniane 50% mieszkania dostanie np. we Francji 95-latek :). Problem z bankiem jest taki, że rozliczając się ze spadkobiercami, nie zyska "ekstra" na szybszej śmierci klienta. To oznacza, że w swoich wyliczeniach musi uwzględniać (zgodnie z wyliczeniami aktuariusza :)) ryzyko długiego życia innego klienta i w związku z tym (z braku ekstra-zysków na krótko żyjących emerytach) odpowiednio niską wartość kredytu (co zresztą też jest wymienione we wspomnianych założeniach - 70-latek dostaje 10% wartości nieruchomości jako kredyt na 10 lat. Po tym okresie bank ocenia, czy wzrosła wartość nieruchomości. Jeśli nie - nie ma więcej.)

 • rabbinhood napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/21 21:36:48:

  Jak to się robi w Chicago.
  Czytałem o małżeństwie emerytów z Chicago ,które cienko przędło w swoim domu w Chicago i postanowili to zmienić. Swój dom wynajęli i pojechali na Florydę, odpadły im koszty ogrzewania i koszty związane z domem, za to dostali pieniądze z wynajmu, oprócz tego mają swoje nie za duże emerytury, na Florydzie siedzą większość roku, ale na lato odwiedzają Chicago i swoich znajomych i rodzinę, za zatrzymanie się u nich płacą im odrobinę. Jak gdzieś mają jechać to jadą tam gdzie akurat jest tanio i ciepło.
  Co najważniejsze, nie tracą tego co już mają. Zastanawiam się co by było gdyby emeryci z Żoliborza wynajęli swoje mieszkania lub domy i na zimną część roku przenieśli się na wyspy Grecji lub do Północnej Afryki?
  Pewnie ceny nieruchomości by spadły?

 • mario-radyja napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/22 01:03:59:

  do autora:

  a może większy sens miałoby wykupywanie przez dzieci udziałów własności w mieszkaniu przed śmiercią rodzica? Rodzic nie potrzebuje przecież całej wartości mieszkania. On potrzebuje stopniowo pozbywać się udziałów w mieszkaniu.

 • szpon napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/22 07:40:06:

  Że też ludzie dają się nabierać na kolejne oszustwa banksterskich gnid...

 • agora7 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/22 08:00:31:

  Myślę, to ostatni moment, kiedy Państwo powinno odpowiednio zareagować , żeby nie powtórzyła się afera Amber Gold ! O tych złodziejskich rozwiązaniach trzeba głośno i wyraźnie informować !

 • kamgra napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/22 22:27:19:

  Gdy zainteresowalam się odwróconą hipoteką 7-8 lat temu - sprawdziłam jaki model funkcjonuje w Kanadzie .I też bylo to wyliczane z 36 proc.wartości mniej więej .Wypłacane jednorazowo- lub w ratach .Tylko ,ze tam bardzo rzadko sie z tego korzysta.Ot, jeszcze jeden produkt finansowy.Naprawdę w oferowanej obecnie odwróconej hipotece niebezpieczne jest oparcie produktu na KC - przepisach o dożywociu i służebnosci mieszkaniowej - którą też można zamienic na świadczenie pieniężne . poza tym nikt nie sprawdza czy firmy oferujace ten produkt są wystarczająco silne kapitałowo.Ale TV- kocha reklamy tego produktu więc niektórym starszym ludziom mozna nieźle namieszać w głowach.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line