Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

sobota, 08 lutego 2014

Historia mrożąca krew w żyłach. Bank zgubił weksel in blanco i... co mu zrobisz?

Weksel to straszna broń. Niedawno czytałem w portalu Gazeta.pl mrożącą krew w żyłach historię. Kilkadziesiąt Bogu ducha winnych osób dostało wezwanie do wykupu weksli, choć nigdy żadnych kredytów nie brali. Każdy weksel opiewał na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawę prowadzi CBŚ, a ludzie nie mają pewności, czy da się uniknąć zapłaty weksli. Z wekslami problem ma też jeden z moich czytelników, pan Grzegorz. "W Grudniu 2007 r. brałem kredyt hipoteczny w Banku Pekao. Bank wymagał ode mnie podpisania dwóch weksli in blanco, w tym na zabezpieczanie spłaty brakującego wkładu własnego. Zostały także podpisane deklaracje wekslowe, które mówią o tym, iż weksle zostaną mi zwrócone, gdy powyższe warunki zostaną spełnione. Oba warunki wymienione w deklaracji wekslowej, zarówno wpis do hipoteki jak i spłata brakującego wkładu własnego, zostały spełnione jeszcze w 2011 r., a gdy teraz upomniałem się o te weksle, pracownik banku stwierdził, że... one gdzieś zaginęły i nigdzie ich nie mają. Jedyne, co dostałem od banku to pismo, iż weksle zostały anulowane" - pisze pan Grzegorz.

Ale to go wcale nie uspokoiło, a nawet wręcz przeciwnie. "Gdy ktoś te weksle znajdzie i będzie chciał uzupełnić i wykorzystać?. Jestem bardzo ciekaw, co pan o tym myśli i jakie jeszcze środki mogę wykorzystać w "batalii" z bankiem o zwrócenie tych weksli?" - pyta czytelnik. I ma rację, że się martwi. Weksel jest dokumentem, w którym poprzez złożenie podpisu, zobowiązujemy się do zapłaty określonej sumy. Najczęściej stosuje się weksel in blanco (do wypełnienia), a więc taki, w którym nie ma wpisanej daty płatności i kwoty. Do takiego weksla powinna być załączona deklaracja wekslowa, która określa, w jaki sposób i kto może wpisać na blankiecie sumę i datę jej płatności. Weksle służą do zabezpieczania kredytów, pożyczek, ale też bywają nam podtykane w sytuacjach, które zupełnie nie upoważniają do wystawiania weksla. W ten sposób zabezpieczają się sprzedawcy pościeli z wielbłądziej wełny, czy "cudownych garnków" na prezentacjach w stosunku do klientów, którzy nie płacą gotówką, a biorą na ten cel pożyczkę w banku, z którym współpracuje firma organizująca pokaz.

Jeśli taka firma-krzak odmówi zwrotu weksla i na przykład odsprzeda go innej firmie, mniej lub bardziej szczęśliwy posiadacz pościeli o cudownych właściwościach może zostać odwiedzony przez kogoś, kto twierdzi, że należy mu się jakaś zapłata z tytułu wystawionego weksla. W takiej sytuacji na niewiele zdadzą się nasze tłumaczenia, że przecież cała kwota została spłacona, niewiele pomoże nawet pokazanie dowodów wpłat.  W razie sporu sąd nie będzie badał okoliczności wystawienia weksla, a jedynie to, czy zawiera on wszystkie elementy. Jeśli jest wystawiony prawidłowo - pozamiatane. Co robić w sytuacji, w której znalazł się pan Grzegorz? Zapytałem o to Martynę Kośkę, prawniczkę, która czasem wspomaga czytelników blogu w rozwiązywaniu problemów o charakterze prawnym. "Aby uchronić się przed takimi konsekwencjami, należy pamiętać o podpisaniu deklaracji wekslowej. Czytelnik deklarację podpisał, więc raczej nie musi się obawiać, że ktoś kiedyś wykorzysta przeciw niemu weksle, co mimo wszystko nie zwalnia banku z obowiązku zwrotu dokumentów".

Kośka twierdzi, że już szybkie przejrzenie forów internetowych pokazuje, że problem z wekslami nie jest ewenementem. "Banki masowo tłumaczą, że nie są w stanie zwrócić weksli, co jest, nomen omen, ich obowiązkiem, gdyż gdzieś się zawieruszyły ("Prosimy jednak o nie uleganie zdenerwowaniu, nie ma możliwości, by weksel ponownie trafił do obrotu") lub przekonują, że panują nad sytuacją i weksel komisyjnie zniszczyły. Z reguły przesyłają wystawcy oświadczenie, że w danym dniu w obecności określonych osób nasza cenna kartka papieru została uroczyście umieszczona w niszczarce. Dać wiarę? Cóż, bank nie wypełnił swojego obowiązku, polegającego na zwrocie weksla, a następnie próbuje przekonać klienta do jakiejś swojej wewnętrznej procedury. Nie chcę przypisywać pracownikom banków złych intencji, ale umowa to umowa: miał być zwrot weksla, a nie oświadczenie o zniszczeniu" - uważa Kośka. I zastanawia się, czy w takiej sprawie nie byłoby warto wręcz udać się do sądu.

O umorzenie weksla może do sądu wystąpić wyłącznie ten, u kogo był on w momencie zaginięcia, a więc w tym przypadku bank. Wiemy już, że bank nie ma żadnego interesu w umarzaniu weksla, bo przecież ma swoje niezawodne metody zakończenia sprawy. "Pan Grzegorz nie może zatem  prosić sądu o zobowiązanie banku do oddania mu weksla, więc jesteśmy w punkcie wyjścia. Na tym etapie nie bardzo można cokolwiek poradzić, a jedynie można życzyć cierpliwości i mieć nadzieję, że weksel nigdy nie dostanie się w niepowołane ręce. Tym, którzy dopiero przymierzają się do wystawienia weksla na zabezpieczenie jakichkolwiek zobowiązań mogę poradzić tylko, by wymogli na banku zawarcia umowy wekslowej, która uniemożliwi wykorzystanie weksla w przyszłości" - podsumowuje Kośka.  A co w sprawie procedur wekslowych ma do powiedzenia Bank Pekao? "W sytuacji  zaginięcia weksla i niemożności zwrócenia go klientowi, Bank podejmuje działania mające na celu umorzenie weksla tj. kieruje do sądu wniosek o umorzenie weksla. W ten sposób Bank zapewnia prawne rozwiązanie i zabezpiecza dobro Klienta - prawomocny wyrok sądu mówiący o umorzeniu danego weksla stanowi dla Klienta gwarancję"- napisano mi z banku. Panu Grzegorzowi życzymy szybkiego prawomocnego wyroku, a Bankowi Pekao, żeby już nigdy nikomu nic nie zgubił. A zwłaszcza klientowi ;-).

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
sobota, 08 lutego 2014 10:41

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • arnoldbuzdygan napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/08 11:51:41:

  Maciek - przeraziła mnie bzdura, którą tutaj rozpowszechniłeś słowami (sic!) prawniczki!

  Umowa wekslowa to zwykłe oszustwo banków i innych cwaniaków - PRZED NICZYM NIE CHRONI WYSTAWCY WEKSLA!
  Polecam wpis:
  arnoldbuzdygan.com/oszustwo-umowy-wekslowej-przy-wekslu-in-blanco/

 • kredytpol napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/08 17:30:37:

  To jeden tych zabezpieczeń, które możne irytować. Ale jego (weksel) zastosowanie ma czasami uzasadnienie.
  Oczywiście zawsze istnieje ryzyko niewłaściwego zastosowania itp

 • samozlo0 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/08 18:50:28:

  Dawno sie sprawa weksli nie interesowalem, ale o ile pamietam, mozna wystawić weksel in blanco z umową. Adnotacja o wazności weksla tylko z umową powinna być umieszczona na wekslu.
  Taki weksel jest bezpieczny, bo bez odpowiedniej umowy jest jedynie kawalkiem zadrukowanego papieru.
  Jezeli ktos chce z powyzszej informacji skorzystac zachecam jednak do samodzielnego zapoznania sie z tematem weksli i zweryfikowanie mojej wiedzy.
  pozdrawiam

 • samozlo0 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/08 18:56:23:

  tu drobne wyjasnienie www.remitent.pl/umowe-wekslowa-mozna-umiescic-na-samym-wekslu/730

 • samozlo0 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/08 19:07:57:

  Przepraszam, ze tak pisze na raty. :(
  Przypomnial mi sie jeszcze jeden aspekt zwiazany z tematem wyzej opisanym - czy w umowie poza warukami do spelnienia przez obie strony nie powinno byc zapisu ktory okresla konsekfencje nie wywiazania sie z umowy?
  Czy umowa ktora okresla obowiazki klienta i konsekwencje niewywiazania sie z umowy a nie okresla obowiazkow i konsekwencji ich niedotrzymania przez bank jest wazna?
  czy nie mozna takiej umowy zaskarzyc?

 • arnoldbuzdygan napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/08 19:11:30:

  samozlo0:
  Tylko jak JA nabędę taki weksel - nawet z umową wekslową - i wypełnię go JAK CHCĘ to możesz sobie tylko poskakać na jednej nóżce ze złości.
  Bo jak podniesiesz w sądzie kwestię tej umowy to ja się zapytam czy zawierałeś ją ze mną czy z bankiem. Ty odpowiesz, że oczywiście, że z bankiem.
  A wtedy sędzia powie - no to sorry wodzu i przyłoży nakazem zapłaty.

 • samozlo0 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/08 21:13:09:

  @arnoldbuzdygan, poczytaj treść w linku który podałem i dopiero dyskutuj.
  Odpowiednia adnotacja na wekslu określa na jakich warunkach weksel jest ważny.
  Jeżeli weksel jest ważny tylko z umową i Ty kupując taki weksel od banku o tym wiesz(a wiesz bo na wekslu jest adnotacja), to sam mozesz sobie poskakac na jednej nuzce ze złości.
  Tylko czysty weksel z Twoim podpisem, daje nieograniczone możliwości.
  Nie ma możliwości udowodnienia, że umowa którą posiadasz jest spisana do akurat tego a nie innego weksla.
  Wszytko jest dla ludzi - weksle tez.
  Ale zanim sie weksel podpisze, trzeba zrozumiec jak dziala, ale tak jest ze wszytkim - podpisywanie sie pod umowami ktorych sie nierozumie zawsze grozi problemami.

 • arnoldbuzdygan napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/08 23:11:50:

  samozlo0: to, że się mylisz to drobnostka. Poważnym problemem jest to, że wprowadzasz ludzi w błąd, który może im zrujnować życie.
  Nie obchodzi mnie jakie bzdury napisano w podanym przez Ciebie linku - opieram się na tym co znam ze spraw sądowych.
  Ale... możemy tak klapać w nieskończoność. Może więc zamiast pustej gadaniny podpiszesz mi weksel wraz z umową wekslową na jego drugiej stronie do powiedzmy 100 złotych. A ja Ci udowodnię, że będziesz musiał zapłacić np. 1000 zł.
  Co Ty na to?

 • iza053 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/09 11:38:58:

  Nie mam wykształcenia prawniczego, ale 20 lat temu widziałam w Rzeczpospolitej bardzo sugestywny rysunek przedstawiający diabła podsuwającego do podpisania weksel in blanco.
  Tak mi ten rysunek zapadł w pamięć, że nigdy takiego weksla nie podpisałam a raz nawet zrezygnowałam w ostatniej chwili z podpisania umowy, gdy przedłożono mi do podpisania weksel in blanco.

 • mus8607 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/09 11:52:39:

  Tak się zastawiam, jeśli w umowie Bank zobowiązuje się do zwrotu weksla i tego nie czyni, to czy daje to klientowi podstawę do wystąpienia z roszczeniami przeciwko Bankowi o niedopełnienie zobowiązań umownych?

  P.S.
  Prawo to nie jest moja mocna strona :)

 • arnoldbuzdygan napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/09 12:42:00:

  mus8607

  A jak wycenisz swoje straty z tytułu nieoddania weksla do czasu dopóki ktoś Ci go nie przedstawi do wykupu?
  A gdy już przedstawi, żądając do zapłaty pierdylion złotówek to jak udowodnisz w sądzie, że to jest właśnie TEN weksle, który zostawiałeś w banku z jakąś tam umową?

 • samozlo0 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/09 20:12:29:

  @arnoldbuzdygan, zanim zaczniesz innych pouczac i im cos imputować, naucz sie czytac ze zrozumieniem wypowiedzi do ktorych sie odnosisz.
  W pierwszym komentarzu napisalem wyraznie, cyt.:

  "Jezeli ktos chce z powyzszej informacji skorzystac zachecam jednak do samodzielnego zapoznania sie z tematem weksli i zweryfikowanie mojej wiedzy"

  Nie wprowadzam wiec nikogo w błąd, odcinam sie od traktowania mojej wiedzy jako sprawdzonej i zachecam do samodzielnego sprawdzenia co na temat weksli zawiera ustawa.

  Co do Twojej propozycji do doskonale wiesz jakimi metodami socjotechniki sie poslugujesz aby osiagnac na czytajacych efektu zgodnemu z Twoimi zamierzeniami.
  Nie znam Ciebie, Ty nie znasz mnie wiec zdajesz sobie doskonale sprawe, ze nie bedzie mi sie chcialo niczego Tobie udowadniac, nawet jezeli nie wiaze sie z tym zadne ryzyko.
  Podsumowując.
  Moze Ty masz rację, może rację mam ja, jedno jest pewne, zanim ktos zdecyduje sie na podpisanie weksla powinien wiedziec co robi a wiec znac przepisy zwiazane z tym dokumem.
  .. ale o tym pisalem juz wczesniej i nie ma sensu sie powtarzac..
  EOT

 • samozlo0 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/09 20:21:04:

  @mus8607, jezeli umowa zawiera zapis o zwróceniu weksla, a nie okresla konsekwencji za niewywiazanie sie ze zobowiazania, to bank jest bezkarny i nic mu nie zrobisz.
  To tak jak by wprowadzic na terenie zabudowanym ograniczenie predkosci nie podajac nigdzie co za zlamanie tego przepisu grozi.

 • keykosz napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/11 05:27:44:

  Pomijając już to, ze zgubienie przez bank takiego dokumentu jak weksel in blanco (x2 w moim przypadku) podpisany do kredytu hipotecznego (o dziwo wszystkie inne dokumenty podpisane do tego kredytu są w teczce tylko te dwa weksle w magiczny sposób zaginęły sobie) jest po prostu niedopuszczalne, bank na chwile obecna podchodzi profesjonalnie do tematu i został do sadu skierowany wniosek o umorzenie tych weksli - zobaczymy co z tego wyniknie, a będę o tym informował na bieżąco.
  Dla wszystkich zainteresowanych wekslami in blanco odsyłam do podobnego przypadku (w komentarzach pojawił się kolejny klient ww. banku któremu zaginał weksel in blanco podpisany również do kredytu hipotecznego) :
  www.remitent.pl/bank-zgubil-weksel-chce-umorzyc-a-wystaca-staje-okoniem-czy-slusznie/5415

 • chruppp napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/12 15:08:02:

  Przecież weksel jest przedmiotem - kartką papieru, którego właścicielem jest wystawca weksla (kredytobiorca). Na gruncie prawa cywilnego można pozwać bank o zwrot bezprawnie przetrzymywanego przedmiotu - rozumianego jako kartka papieru a nie jako weksel. Dopiero informacje zapisane na kartce czynią z niej weksel. A sama karta może być przedmiotem, podlegającym zwrotowi prawowitemu właścicielowi (bank nie jest właścicielem tej kartki papieru). Więc pozwałbym Bank o zwrot kartki, której wartość określiłbym jako kapitał + odestki kredytu, przy okazji którego Bank zarządał weksla.

 • antychreza napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/17 10:48:22:

  Skąd Pan wytrzasnął tę "ekspertkę"? Rozumiem, że to nie "normalna" porada prawna, tylko coś w rodzaju publicystyki prawno-ekonomicznej, ale nie można wprowadzać czytelników w błąd w taki sposób. Z pewnością część z nich uzna bzdury o deklaracji wekslowej za prawdziwe skoro podpisuje się pod nimi jakaś prawniczka i nie przyjdzie im do głowy udać się po profesjonalna poradę, a której dowiedzieli by się, że deklaracja wekslowa chroni tylko w stosunku do podmiotu, z którym została zawarta.

 • badziewiak66 napisał(a) komentarz datowany na 2014/02/26 20:12:00:

  Recta weksel jest lekarstwem skutecznym.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny