Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

czwartek, 19 czerwca 2014

Bankowcu, pomyśl zanim wkurzysz ludzi: konkurs z "łamliwym" regulaminem, promocja widmo...

Banki co i rusz ogłaszają różne promocje, konkursy, loterie i inne przedsięwzięcia, które mają zwiększyć lojalność klientów, ich "transakcyjność", albo po prostu poprawić wizerunek danej instytucji. Na strony blogu "Subiektywnie o finansach" mają szansę trafić tylko nieliczne konkursy. Tego zaszczytu "doznają" najgłupsze (jak np. konkurs organizowany swego czasu przez BZ WBK, który miał na celu zdemoralizować klientów używających kart kredytowych), albo te, których zasady preferują kombinatorów (vide niedawno przeprowadzony konkurs Visy). Kiedyś na wzmiankę w blogu zasłużył konkurs PKO BP, w którym zwyciężył autor pracy, która okazała się plagiatem. Gdzie był w czasie obrad jury potencjał intelektualny - do dziś nie wiem. Dziś będzie o zorganizowanym przez BZ WBK konkursie 'Zakupy Mobilne w oku kamery'. Jego uczestnicy mieli za zadanie nakręcić 'ciekawy i kreatywny film' promujący zakupy mobilne (czyli takie, gdzie płaci się z użyciem telefonu komórkowego). Konkurs, jak konkurs. Ktoś wygrał, ktoś przegrał, a wszystkie filmy można było oglądać na YouTube. Po ogłoszeniu wyników kilku uczestników zabawy doszło do wniosku, że jedna z nagrodzonych osób - niejaki pan Krzysztof - złamała regulamin.

A konkretnie pan Krzysztof złamał ten punkt regulaminu: "Uczestnik oświadcza, iż propozycja stanowi w całości utwór oryginalny, została stworzona bez udziału osób trzecich i nie jest obciążona prawami osób trzecich". O co cała awantura? Pan Krzysztof w swoim filmie wykorzystał przebój zespołu The Black Eyed Peas, do którego - rzecz jasna - nie miał praw autorskich. W banku przez kilka dni myśleli, co z tym zrobić, aż w końcu wystosowali oświadczenie, w którym stwierdzili, że oceniając filmy nie brali pod uwagę wykorzystanych utworów muzycznych -  "nasz konkurs dotyczył materiałów wideo i tylko filmy jako takie były oceniane. (...) Nie weryfikowaliśmy praw do utworów muzycznych i nie było to też naszym zamiarem". Dość to dziwne tłumaczenie, więc trudno się dziwić, że kilkoro uczestników konkursu w dalszym ciągu nie pozbyło się wątpliwości. Jeden z nich zwrócił się o pomoc dla mnie. Postanowiłem więc sprawdzić czy bank nie robi swoich klientów w bambuko. I zadałem mu kilka pytań. Szybko okazało się, że na wyniki konkursu jednak da się spojrzeć inaczej, nieco bardziej regulaminowo:

"Zweryfikowaliśmy wyniki konkursu i rzeczywiście popełniliśmy błąd nagradzając prace, co do których mogły powstać wątpliwości, że nie spełniają warunków regulaminu. Jury konkursu opublikowało już nową listę nagrodzonych na naszym blogu. Przepraszamy za zaistniałą sytuację, jednocześnie podjęliśmy kroki, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji".

- poinformował mnie bank. Chciałbym, żeby w przyszłości konkursy BZ WBK nie podnosiły tak ciśnienia uczestnikom ;-). Niestety, nie tylko konkursy ostatnio bankowcom słabo wychodzą. W sprawie pewnej widmowej promocji Getin Banku napisał do mnie jakiś czas temu stały czytelnik, pan Tomasz.

"Chciałbym dowiedzieć się co Pan myśli o dziwnie skonstruowanej promocji Getin Online. Polega ona na tym, że użytkując aktywnie kartę można dostać od banku zwrot 50 zł co miesiąc przez 6 miesięcy. W koszty trzeba wrzucić 2,99 zł miesięcznej opłaty za kartę debetową, której nie da się ominąć (druga opłata za prowadzenie rachunku - 9,99 zł - jest łatwa do ominięcia). W tej promocji zdenerwowała mnie taka sytuacja: warunkiem otrzymania 50 zł w pierwszym miesiącu, na którego spełnienie mam tylko 7 dni od aktywacji rachunku jest wykonanie kartą debetową trzech transakcji bezgotówkowych oraz ich rozliczenie"

- relacjonował czytelnik. Tydzień to rzeczywiście mało, żeby "wykręcić" wymagane transakcje. Niektóre z nich nie są rozliczane online, może to potrwać nawet 3-4 dni. Po drugie - karta debetowa przyszła do klienta z limitem transakcji wynoszącym 1 zł. Zapewne chodziło o względy bezpieczeństwa. A na zmianę limitów czeka się 2 dni robocze - jeśli po drodze jest weekend, to mogą to być 4 dni kalendarzowe. Ponad połowa 7-dniowego okresu potrzebnego na rozliczenie transakcji w pierwszym miesiącu, by zasłużyć na 50 zł premii (bo tu z kolei liczą się dni kalendarzowe, nie robocze). Bank wytłumaczył mi, że nie chciał nikogo oszukać, a błąd wynikał z automatycznego przeniesienia promocji z kanału oddziałowego - gdzie klient dostaje odpowiednio skonfigurowaną kartę do ręki - do internetu. No i o ile w przypadku otrzymania karty w oddziale te 7 dni jakoś-tam wystarczało, żeby klient zdążył zrobić kilka transakcji, o tyle przy dostawie nieskonfigurowanej karty przez kuriera sprawa okazała się dyskusyjna. Zapytałem w Getinie dlaczego tak to poustawiali. Bank obiecał, że wydłuży czas na wypełnienie warunku promocji z 7 do 30 dni oraz że będzie ręcznie naliczał bonusy klientom, którzy nie zmieścili się z transakcjami w okresie 7 dni od otrzymania karty. I z tego co wiem, z tej obietnicy się wywiązywał. Dobre i to, ale szkoda, że od razu nie pomyślano, że nie każda promocja nadaje się, by automatycznie przenieść ją z oddziałów do internetu.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
czwartek, 19 czerwca 2014 10:29

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • mat089 napisał(a) komentarz datowany na 2014/06/19 20:49:40:

    Najważniejsze, by na koncie nie mieć dolarów. Więcej info o upadku dolara znajdziecie tutaj: independenttrader.pl/237,sytuacja_dolara_na_antenie_ntv.html

  • wanderluster napisał(a) komentarz datowany na 2014/06/19 22:16:18:

    A czy "bankowiec" nie odmienia się czasem jak "chłopiec", czyli 'bankowcze"?

  • maciek.samcik napisał(a) komentarz datowany na 2014/06/20 10:35:57:

    Bankowcze? Nie słyszałem o takiej odmianie, ale w sumie to brzmi logicznie. Zapytam jakiegoś speca od czystości języka.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny