Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 22 października 2014

Centrala SKOK-ów pod lupą KNF. Jak płynie kasa na ratowanie Kas? Niepatriotycznie

Przy okazji sprawozdania z kolejnego posiedzenia Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała arcyciekawy, choć przy tym przygnębiający dokument, poświęcony SKOK-om. Jeśli się nad nim głębiej zastanowić, to pokazuje on bezsens ratowania SKOK-ów w ich obecnej postaci - przynajmniej dopóki ktoś nie wytnie narośli, która oplata kasy i na nich pasożytuje. Zanim jednak opowiem o najważniejszych liczbach przedstawionych w tej analizie, przypomnę, że SKOK-i są dziś w stanie ciężkim. Ich fundusze własne, czyli podstawę do prowadzenia jakiejkolwiek działalności, nadzór szacuje na minus 70 mln zł, a jeśli doliczyć do tego korekty wynikające z inspekcji KNF w kasach - to saldo spadnie do poziomu minus 660 mln zł. Żeby SKOK-i spełniały choćby najniższe wymogi dotyczące posiadania własnego kapitału, obowiązujące w firmach przyjmujących pieniądze od ludzi, brakuje im 1,5 mld zł. Straty SKOK-ów za ostatni rok nadzór szacuje na 565 mln zł (choć same SKOK-i twierdzą, że wypracowały 23 mln zł zysku). Już 31% kredytów jest przeterminowana w spłacie lub stracona.

Pół miliarda strat i półtora miliarda dziury w kapitałach to wystarczający powód, by się zastanawiać czy ten okręt może nadal płynąć. 45 kas przygotowuje programy naprawcze (tylko 10 SKOK-ów nie musi "się naprawiać"). Jeden SKOK już zbankrutował (z pieniędzy pochodzących od banków jego klientom wypłacono ponad 800 mln zł). Kolejne dwa SKOK-i są przeznaczone do przejęcia przez banki. W sumie ta trójka stanowi 7-8% aktywów całego systemu. A co będzie z resztą, z kilkunastoma, kilkudziesięcioma kolejnymi kasami? To pytanie otwarte. Można byłoby wierzyć w postawienie tego wszystkiego na nogi, gdyby było widać, że samym SKOK-owcom zależy. Ale jest tak, że Grzegorz Bierecki, do niedawna szef tej wesołej, samonadzorującej się hałastry - o której nadużyciach pisałem przez wiele lat i miałem z tego powodu pewnie z kilkanaście wygranych procesów w sądzie - zrejterował z funkcji kapitana. Członkowie SKOK, w liczbie ponad 2,6 mln, nie mają najmniejszej ochoty dokapitalizować systemu kwotą składek wartych 1,5 mld zł. Prezesi samych SKOK-ów są - zdaniem KNF - jak dzieci we mgle: KNF nie dał zgody na pełnienie funkcji kilkunastu prezesom SKOK-ów, a także - co już wcale nie jest zabawne - szefowi Krajowej SKOK.

skokTeraz do tego obrazu dochodzi jeszcze jeden element. Otóż, jak wynika z opublikowanego we wtorek komunikatu, KNF policzył jakie obciążenia ponoszą SKOK-i -na rzecz różnych spółek, fundacji i innych podmiotów, z którymi łączą je różne umowy (formalnie stworzone po to, żeby SKOK-i mogły wspólnie zamawiać i limitować koszty działania). Duża część tych spółek, na rzecz których płacą SKOK-i, jest kontrolowana przez spółkę SKOK Holding w Luksemburgu. Zajmuje się ona głównie inkasowaniem dywidend, a jej głównym udziałowcem jest Krajowa SKOK. Według KNF w zeszłym roku, za pośrednictwem jedenastu podmiotów kontrolowanych przez SKOK Holding, ze spółdzielczego systemu wypłynęło ponad 83 mln zł. W tym roku ma to być jakieś 70 mln zł. Do końca zeszłego roku luksemburska spółka zakumulowała łącznie z tych wszystkich wypłat równowartość 141 mln zł. Gdyby SKOK Holding (pomarańczowy twór na wykresie obok) wypłacił te pieniądze w formie dywidendy do Krajowej SKOK (na zielono na wykresie), mogłyby one wrócić do SKOK-ów (są na czerwono) w formie pomocy, lub pożyczek. Tak się jednak nie dzieje. Z jednej więc strony klienci banków płacą pośrednio - w formie wypłat z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - na ratowanie SKOK-ów, a z drugiej strony te SKOK-i wypuszczają dziesiątki milionów złotych rocznie w formie zapłaty za usługi na rzecz spółek kontrolowanych z Luksemburga. KNF narysowała nawet taki milutki schemacik powiązań kapitałowych:

SKOK_powizania_kapitaowe

Z analizy KNF wynika też, że system wciąż jest źródłem dobrych zarobków dla ludzi, którzy tak nim zarządzali przez 20 lat, że teraz grozi mu bankructwo. Z Krajowego Rejestru Sądowego wynikać ma, że Grzegorz Bierecki, były długoletni prezes Krajowej SKOK, zasiada w zarządach pięciu podmiotów oplatających SKOK-i (SKOK Holding, Arenda Bierecki, MP 59 Bierecki Sosnowski, SIN Bierecki oraz Fundacja Sanitas), a także w radach nadzorczych piętnastu kolejnych (SKOK Stefczyka, Stefczyk Nieruchomości, Asekuracja, TUnŻ SKOK, TUW SKOK, TFI SKOK, TF SKOK, Apella, eCard, TZ SKOK, TZ SKOK SKA, Stefczyk Finanse i jeszcze trzy fundacje na dokładkę). I jeszcze w wolnych chwilach szefuje WOCCU, skok-owemu stowarzyszeniu z siedzibą w USA. Jego brat Jarosław jest w dwóch zarządach i dziewięciu radach, Adam Jedliński zasiada w siedmiu gremiach zarządczych, Grzegorz Buczkowski w piętnastu, zaś Andrzej Sosnowski - w ośmiu. Ludzie renesansu, prawda? Dalibyście radę pracować w tylu miejscach naraz? Pisałem już jakiś czas temu, że prezes Bierecki jakoś daje radę. A w tym czasie pracownicy SKOK-ów drżą o swoją przyszłość i nawet porządnie nie mogą się ubezpieczyć od utraty pracy. Według obliczeń KNF spółki kontrolowane przez SKOK Holding w 2012 r. wypłaciły członkom swoich zarządów i rad nadzorczych co najmniej 17 mln zł wynagrodzenia.

Co to wszystko oznacza? Ano chyba to, że uzdrawianie SKOK-ów nie będzie miało większego sensu, dopóki nie zostaną przerwane nici, które powodują, że pieniądze ze SKOK-ów wyciekają nie tylko wskutek fatalnej polityki kredytowej i braku zarządzania ryzykiem, ale też wskutek jakichś dziwnych układów z zaprzyjaźnionymi podmiotami. Czas pewnie zadać też pytanie o intencje ludzi zarządzających dziś systemem SKOK, a zwłaszcza zarządu Krajowej SKOK. Bo z jednej strony pozwala on na to, że pieniądze ciekną ze SKOK-ów jak z durszlaka, a z drugiej strony nie pomaga SKOK-om w uzyskaniu finansowania w trudnych chwilach. Na razie KNF sukcesywnie odsuwa od zarządzania SKOK-ami osoby, które - jak można się domyślać - są odpowiedzialne za kultywowanie kosztownych powiązań finansowych, utrudniających skuteczną restrukturyzację. Wygląda na to, że SKOK-i, jeśli mają przetrwać ten kryzys i być kiedyś lokalną konkurencją dla banków, wymagają nie tylko oczyszczenia finansowego, ale i personalnego. Pytanie czy da się tego dokonać "na miękko", bez - choćby kontrolowanego - bankructwa dużej części systemu.

 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 22 października 2014 08:07

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • willapl napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 10:06:00:

  Nie od dziś wiadomo, że to jedna wielka "banda"
  cnn.blox.pl/2006/10/Jak-sie-zarabia-na-SKOK-ach.html
  www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/194992,1,superkasa-stefczyka.read
  www.cbaraport.com/articles/kasa-wielkiej-piatki/
  Doją członków ile wlezie :)

 • nerkofil napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 11:40:56:

  Skoro SKOK-ówka z Luxemburga wyprowadza tak dziarsko pieniądze z krajowych SKOKów poprzez misternie utkaną pajęczynę powiązań, to może i ja, w miroskali, powinienem iśc do jakiegoś SKOK-u po pożyczkę lub kredycik i poczekać aż tenże zbankrutuje? :)

  A może to nie przejdzie, bo jako "współczłonek" SKOKu będę odpowiadał solidarnie za jego długi i zobowiązany do ich spłaty?.. Jeśli tak, to współczuję już dziś chłonkom upadającym... Chyba że nic im, jako pożyczkobiorcom nie grozi, bo wszystko spłaci gwarant, czyli państwo? To był by niezły wałek na bezzwrotną pożyczkę :P Jesli w makroskali tak sie dzieje, to może i mogło by w mikroskali?..
  Co się formalnie dzieje z pasywami upadłych banków?
  Wkłady i inne lokaty są gwarantowane BFG, a co z kredytami?

 • ostan111 napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 11:46:20:

  @willapl- Masz na myśli chyba całą III-POstkomune - zeto banda złodzieji

 • ostan111 napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 11:52:00:

  Mnie III-PO-stkomuna zadłużyła na 100 tyś - pytam sie kto to ma z płacać

 • jg46889 napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 12:04:44:

  @nerkofil
  Wkłady i inne lokaty są gwarantowane BFG, a co z kredytami?

  Spłacasz według podpisanej umowy syndykowi/komisarzowi/zarządcy w postępowaniu upadłościowym.

 • nerkofil napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 12:29:15:

  @jg46889: tak myślałem, że zobowiązania (para) banku i wobec banku przejmuje syndyk (hm, ale jest nową Stroną umowy, więc może jest renegocjowalna?), a już mi się marzył "ogólnopolski rozbiór SKOKów" - typu wszyscy idziemy po pożyczkę, i niech sobie upadają :P:P Szkoda że tylko p. Biernackiemu tak wolno :D

 • shiverbuldog napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 12:48:16:

  Gdzie mogę znaleźć schemat przedstawiający powiązania kapitałowe w wysokiej rozdzielczości, abym mógł sobie dokładnie prześledzi strukturę ??

 • nerkofil napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 13:50:43:

  @ shiverbuldog: ciekawe, bo nawet google w similiar graph nie znajduje :) Tajne łamane przez KNF :) Ale w sumie o co to Tobie, tylko będziesz się denerwował, jakie lody można kręcić będąc za przeproszeniem członkiem w kilkunastu zarządach :)

  Czy cieć parkingowy powinien podpisać Klauzulę Sumienia? (blog refleksja)

 • bjpl napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 15:04:40:

  @ ostan111
  No bezczelny jesteś... wziąłeś kasę i zamiast zwrócić dług pytasz kto to ma zrobić?
  "Oni" cię zadłużyli czy sam wziąłeś kredyt???
  Ręce opadają jak czyta się takie bzdury...

 • sikajacy_pod_wiatr napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 15:53:54:

  @shiverbuldog

  Można pobrać stąd:

  www.knf.gov.pl/aktualnosci/2014/powiazania_dodatkowe.html

 • maciejka51 napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 16:33:02:

  @bjpl
  Jemu chyba chodziło o dług publiczny w przeliczeniu na obywatela.

 • mat089 napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 19:30:49:

  Sytuacja w bankach europejskich jest coraz gorsza. Np. Santander jest najbardziej zagrożonym upadkiem w Europie. Strach trzymać pieniądze w takim tworze. Dla niezorientowanych, BZ WBK jest spółką zależną Santandera. Jeśli nie chcecie bać się o swoje pieniądze, polecam przeczytać independenttrader.pl/268,czy_twoje_pieniadze_sa_bezpieczne_w_polskich_bankach.html

 • joroszy napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 19:57:06:

  Cóż, ja się nie czuję specjalistą od takich spraw - dla mnie to jedna z historii ratowania "instytucji finansowych" w dobie kryzysu - ostatecznie za ich błędy płacimy my wszyscy. I co tu dużo mówić - bardzo rzeczowo wszystko opisane.

 • prarok napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/22 22:27:06:

  System zagalopował się, ogólnie zasada powinna być jak szef zarabia 1 ml to pracownik powinien mieć 400 tys .
  Każdy powie ale ja mam firmę , ja mam wykształcenie i zasługuje no i tu można postawić kropkę . Właśnie Ja zasługuje ,
  Każdy w tym świecie powinien mieć góra 4 razy od wypłaty minimalnej i normalnie by działał świat .

 • b1op napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/23 15:11:55:

  to chyba otwarcie jakiegokolwiek konta w banku i jednego dnia przelew środków, a jak dojdzie to wycieczka o zamknięcie najszybciej konta w SKOK, to dobry pomysł? straszy Pan i straszy tymi SKOK

 • 4filar napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/23 19:21:51:

  Jedno słowo BOLANDA robi za cały komentarz

 • azalka12 napisał(a) komentarz datowany na 2014/10/24 11:41:23:

  Prezesi SKOKow to nie sa bezradne dzieci we mgle. Sa sprytni i bardzo profesjonalnie wyciagaja pieniadze z kieszeni klientow, a teraz i BFG.
  Nie ma co tez za bardzo uzalac sie nad pracownikami SKOKow, poniewaz mentalnie sa bardzo blisko swoich prezesow. Oczywiscie, trudno im znalezc prace w innych instytucjach finansowych, niestety SKOKi nie inwestuja w swoich ludzi, zal im pieniedzy. I niestety pracownicy - przykro to powiedziec- mentalnie popieraja swoich szefow, poniewaz daje im to mozliwosc do stosowania dokladnie takich samych metod zarzadzania jak ich managerowie.
  Siec powiazan pomiedzy SKOKami i innymi firmami jest niesamowita, oplata te strukture jak osmiorniczka. Ale taki byl od poczatku zamysl tworzacych SKOKi ludzi.
  Oni nie chca wspolpracowac z KNF, zal im utraty wladzy i pieniedzy.
  Wlasciwie, to za wszystkie bledy i zle przyznane kredyty powinni sami zaplacic z wlasnych kieszeni. Stac ich na to.
  W chwili obecnej nie wydaje sie by istnialo jakiekolwiek rozwiazanie inne niz likwidacja SKOKow. Oczywiscie, bedzie wielki wrzask prezesow, zarabiajacych setki tysiecy netto co miesiac i ich rodzin, ktore a to tworza przedszkola przy SKOKach, a to dbaja o ich rozwoj kulturalny itd. Ale niie ma powodow by pozostali placili za cwaniactwo SKOKow

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny