Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Jak odzyskać pieniądze utopione w inwestycjach typu Pareto, czy Libra? Prawnicy mają sposób

Posiadacze polis inwestycyjnych wykupionych w takich firmach jak Aegon, Axa, Skandia, czy Generali (a także w kilku innych) w tym roku najprawdopodobniej otrzymają szansę na wyplątanie się z inwestycji bez ponoszenia tzw. opłat likwidacyjnych. Do tej pory klient, który nie był zadowolony z wyników polisy, wycofując się w kilku pierwszych latach tracił wszystkie pieniądze (albo prawie wszystkie). Ale pojawiły się pierwsze wyroki sądów w procesach indywidualnych klientów z firmami ubezpieczeniowymi, pojawiły się pierwsze wpisy na liście klauzul niedozwolonych, pojawiły się pierwsze kary nałożone przez UOKiK i świat powoli zaczyna się zmieniać. Na razie tylko Aegon zadeklarował, że pozwala klientom odejść "za darmo" (oczywiście w większości przypadków jest to raczej konwersja na "polisę nowej generacji") i wypłacił pieniądze osobom, które założyły mu sprawę w sądzie w ramach pozwu zbiorowego. Axa, Generali, Skandia i inni na razie próbują powstrzymać lawinę, układając się z pojedynczymi klientami po cichu (takie ugody zwykle są mniej opłacalne dla klientów, niż pozytywny wyrok w sprawie sądowej). Jest jednak pewne, że kolejne kary nakładane przez UOKiK i nieuchronne procesy zbiorowe spowodują, że pozostałe firmy pójdą w ślady Aegonu.

W dużo gorszej sytuacji są posiadacze polis strukturyzowanych, które zostały im wciśnięte przez TU Europa, Open Finance i Getin Bank oraz pokrewne mu marki bankowe. W odróżnieniu od "zwykłych" polis inwestycyjnych, w których pieniądze są inwestowane w normalne fundusze inwestycyjne (akcji,obligacji itp.), polisy strukturyzowane są inwestycją w fundusze, które do "normalnych" nie należą. Nie są to fundusze akcji, ani obligacji, tylko specjalne wehikuły inwestycyjne, utworzone w konkretnym celu - by lokować w nich pieniądze z polis strukturyzowanych. W środku nie ma żadnych akcji, obligacji, ani niczego, co miałoby jakąś wartość rynkową - są za to zazwyczaj jakieś bliżej nieznane obligacje, z których zysk jest uzależniony od wartości jakichś indeksów, których wartość z kolei jest uzależniony nie wiadomo od czego. Wiadomo tylko, że fundusz ma na koniec zapewnić ochronę kapitału, co jest dość żałosne, biorąc pod uwagę, że ów kapitał za 10-15 lat (taki horyzont mają zwykle polisy strukturyzowane) będzie realnie wart może 50-60% początkowej wartości.

europapareto22

O ile w zwykłych polisach inwestycyjnych klienci tracą pieniądze dopiero jeśli wycofają się z inwestycji (wtedy wchodzą w grę opłaty likwidacyjne), o tyle w polisach strukturyzowanych (Libra, Lucro, Kwartalne Zyski itp.) straty wynikają z przeceny wartości tego "specjalnego" funduszu inwestycyjnego. Co ciekawe, wszystkie fundusze zachowują się dokładnie tak samo - w jedną chwilę po ich uruchomieniu następuje ostry spadek wartości. Pokazują to wykresy, które zamieszczam obok. Być może nie ma w tym żadnej magii, a po prostu rozliczany jest jednorazowy koszt zakupu obligacji, które potem w ciągu 10-15 lat będą odbudowywały wartość, ale rzecz wygląda ze wszech miar podejrzanie. Co oznacza taka konstrukcja inwestycji? Że posiadacze takich produktów nie mogą żądać zwrotu pieniędzy w oparciu o nielegalność opłaty likwidacyjnej, bo tu - nawet jeśli taka opłata występuje - główną przyczyną ogromnych strat jest przecena wartości funduszu inwestycyjnego, który jest "w środku". Co więc miałaby oddawać firma ubezpieczeniowa, skoro na rachunku klienta zostało np. 20% wpłaconych pieniędzy? Dlaczego ktoś miałby cokolwiek oddawać? Przecież jeśli spada wartość zwykłego funduszu inwestycyjnego - a znam takich gagatków ze zwykłych funduszy akcji lub obligacji korporacyjnych, którzy w ciągu roku potrafili "przegrać" 75% pieniędzy klientów - też nikt nie pokrywa strat wycofującym się klientom.

europaparetowykres11

Być może Komisja Nadzoru Finansowego powinna sprawdzić w jaki sposób inwestowały pieniądze fundusze założone w związku z oferowaniem klientom polis strukturyzowanych? Jeśli bowiem każdy tego rodzaju fundusz natychmiast po starcie notuje spadek wartości np. o połowę, to być może wynika to z jakiejś manipulacji, albo z nieudolnego zarządzania? Wiem, że towarzystwo Europa od jakiegoś czasu nie publikuje już wykresów tych funduszy na swojej stronie (a przynajmniej nie jest już tak łatwo te wykresy znaleźć). Czyżby chodziło o to, żeby dodatkowo nie rozjuszać wkurzonych klientów? Działania nadzoru to jedno, a możliwości odzyskania pieniędzy to drugie. Znam osoby, które odzyskały pieniądze z polis strukturyzowanych oferowanych przez Europę, Open Finance lub Getin. Niektóre z nich działały grupowo z pomocą prawników i doprowadzały do ugody polegającej na zwrocie pieniędzy przez sprzedawcę lub producenta, a niektóre działały indywidualnie poprzez procedurę reklamacyjną i zdołały przekonać finansowych wciskaczy kitu, że w ich przypadku to wciskanie kitu miało nie tylko nieetyczny, ale wręcz bezprawny charakter.

Kto nie wywarł wystarczająco dużej presji na kitowciskaczy, pieniędzy tak łatwo nie odzyska. Zamiast relatywnie prostej drogi pt. wykazanie nielegalności opłaty likwidacyjnej, trzeba przeprowadzić wywód, który wykaże niezgodność z prawem niektórych zapisów umów (co jest trudne, bo mało który prawnik ogarnia te umowy), albo... naruszenie obowiązków informacyjnych. Jest już co najmniej jeden przypadek, w którym taka właśnie argumentacja przyniosła klientowi zwycięstwo w sądzie! Wyrok pochodzi z listopada 2014 r., a być może precedensowe zwycięstwo nad towarzystwem ubezpieczeniowym Europa odniósł mec. Bartosz Ziemblicki z kancelarii prawniczej ZKZ z Wrocławia

"Towarzystwo ubezpieczeniowe Europa regularnie wypuszczało na rynek nowe wersje swoich produktów z UFK o nazwach „Libra” i „Pareto”. Wszystkie bez wyjątków są nierentowne. Jednak dotychczas żadna kancelaria w Polsce nie była w stanie odzyskać utraconych w tych produktach pieniędzy klientów. Nam udało się wygrać precedensową sprawę. Sąd uznał, że TU Europa ma obowiązek zwrotu klientowi całość wpłaconych pieniędzy (także tych, które zostały już utracone na rynku finansowym), z uwagi m.in. na naruszenie obowiązków informacyjnych"

- opowiada mec. Ziemblicki. Z pobieżnej lektury wyroku wynika, że prawnikom rzeczywiście udało się przekonać sąd, iż firma ubezpieczeniowa niewystarczająco dokładnie poinformowała klienta o istocie badziewia, które mu zaoferowała. Co w tym dziwnego?Przecież w co najmniej 90% przypadków tego typu polisy były oferowane poprzez wprowadzanie klientów w błąd (że to niby bezpieczna lokata, albo inwestycja z gwarantowanym zyskiem). Sęk w tym, że misselling szalenie trudno udowodnić (zwykle mamy słowo doradcy przeciwko słowu klienta, a w papierach wszystko jest lege artis). Wrocławscy prawnicy przeanalizowali natomiast dokumentację dostarczoną klientowi przez ubezpieczyciela i dowiedli, że była nieprecyzyjna jeśli chodzi o przedstawienie cech produktu. I to jest wskazówka dla wszystkich, którzy zostali odesłani z kwitkiem przez TU Europa, Open Finance, Getin oraz inne firmy ochoczo oferujące w przeszłości Libry i Lucra. Warto prześwietlić zapisy regulaminów, arkuszy informacyjnych i całej dokumentacji otrzymanej w związku z inwestycją. I sprawdzić czy nie ma  tam informacji wprowadzających w błąd lub w niepełny sposób informujących o ryzyku.  

ZOBACZ NAJDZIWNIEJSZĄ PLACÓWKĘ BANKOWĄ W POLSCE!  Dziś w Warszawie otwiera się najdziwniejsza placówka bankowa, jaką widziałem. To rodzaj bankowej klubokawiarni, która łączy funkcje bankowe z kawowymi oraz z oferowaniem klientom wygodnego miejsca do pracy i spotkań z kontrahentami. Kto nie może być tam osobiście, niech obejrzy moją krótką wideorelację z przedpremierowej wizyty w tym zadziwiającym miejscu (na moim kanale w Youtube jest też dłuższe sprawozdanie). Chętnie się dowiem co myślicie o takim modelu przyjmowaniu klientów przez bank w placówce.

CHŁOPAKI Z KLUBIKU OTWIERAJĄ REJESTR. Od dziś działa Rejestr Firm Pożyczkowych, utworzony przez jedną z organizacji skupiających firmy chwilówkowe. Pomysł na pierwszy rzut oka wygląda na zacny, ale jak spojrzymy na chłopaków, którzy to organizują oraz na ich klubik... No, najogólniej rzecz ujmując robi się wesoło. Zapraszam do bliższego poznania chłopaków z klubiku.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
poniedziałek, 12 stycznia 2015 08:51

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • orfa-finanse napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/12 09:13:20:

  Dobrze, że powoli coś się zmienia i istnieje choć minimalna szansa na odzyskanie utopionych w takich inwestycjach pieniędzy. Trzeba być naprawdę ostrożnym, gdy inwestuje się pieniądze w takie produkty. To przykre, że tak wiele osób daje sie nabierać na słodkie słówka sprzedawców - wniosek z tego taki, że lepiej nie inwestować jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy lub naprawdę zaufanego doradcy.

 • mus8607 napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/12 10:54:24:

  W papierach musi wszystko grać - sprzedając UFK albo zwykłe fundusze zawsze musiałem zrobić ankietę oceny ryzyka zgodnie z dyrektywą MIFID. A jako że Klient nie lubi papierów to zadawało się pytania Klientowi, odznaczało w systemie jego odpowiedzi i system "wypluwał" profil Klienta. Papier się drukowało i Klient podpisywał sam profil (bez widocznych pytań i odpowiedzi :) ), profil grał to się sprzedawało, profil nie grał to drukowało się papierek mówiący, że Klient jest świadomy ryzyka, że inwestycja jest nie zgodna z jego profilem itp itd.

  Generalnie pomysł dobry na odzyskanie pieniędzy, ale w przypadku kumatego sprzedawcy raczej nie do wykorzystania.

 • lysart napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/12 11:55:37:

  Taki wpis otrzymałem w profilu Generali Omniprofit.
  09.01.2015 Likwidacja minimalnych wartości wypłat
  Niniejszym informujemy, że począwszy od 24.11.2014 r., Towarzystwo zaprzestało stosowania, postanowień wzorców umownych, a także postanowień zawartych już umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, ustanawiających minimalne wartości wypłat z rachunków prowadzonych w ramach tych umów."
  Przez chwilę sądziłem, że to analogiczne oświadczenie jakie Aegon wydał w sprawie swoich umów jednak uprzejma Pani z infolinii twierdzi, że to dotyczy tylko rachunków dodatkowych w ramach zawartej umowy, a nie rachunku głównego..

 • mario_69 napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/12 16:06:01:

  Od pewnego czasu koresponduję ze Skandia w kontekście wypłaty zgromadzony środków, ale Skandia cały czas twierdzi że w OWU nie ma opłaty likwidacyjnej .. ;)
  W sumie to mam wrażenie że moich reklamacji w ogóle nie czytaja tylko wysyłaja mi standardowa odpowiedz...

 • cutpurse napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/12 18:12:10:

  Pierwsza wycena wartości jednostek UFK może uwzględniać prowizję inkasowaną przez sprzedawcę. Stąd wprost by wynikało, że celowo mamy na początek zakup na górce, aby trzeba było odrabiać przez cały czas stratę. Kolejne wpłaty wiążą się wprawdzie z niższą ceną nabycia, jednak uśredniona maleje ona powoli. O ile pod koniec okresu inwestycji wycena zdecydowanie się nie poprawi lub UFK przez długi czas nie będzie kosztować śmiesznie mało w porównaniu do pierwotnej wyceny, aby później zwyżkować, zostajemy z gwarantowaną wypłatą.

 • alterfinance50 napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/12 18:30:44:

  Czy Grecja wystąpi ze strefy euro?

  myalterfinance.blogspot.com/2015/01/grecja-wystapi-ze-strefy-euro.html

 • mat089 napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/12 19:07:27:

  Co do ropy, polecam świetny artykuł obrazujący obecna sytuację. independenttrader.pl/299,co_sie_dzieje_z_cenami_ropy.html

 • elmerfudd napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/12 19:47:14:

  A kiedy przyjdzie czas na ING Życie i ich złodziejską Strategie Lwa? Czy ktoś z Państwa próbował się w sądzie z tymi złodziejami? Może ktoś z Państwa już odzyskał "opłatę wstępną" płaconą przy wykupie polisy, czyli bynajmniej nie na wstępie. Byłbym wdzięczny za jakąś informację.

 • paretoii napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/13 00:38:05:

  Pytam Was klientów jak i pewnie prawników zajmujących się procesami z Europą. Jeśli przestałem świadomie płacić Europie składki za rozwiązanie Pareto II, po trzech latach...i z kwoty 36 tys PLN wpłaconych otrzymałem 1300zł...wedle aktualnej wyceny rachunku i opłat likwidacyjnych..czy ktoś może mi pomóc..proszę zostawić adres mailowy lub tel. będę się kontaktował..

 • paretoii napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/13 00:38:38:

  Pytam Was klientów jak i pewnie prawników zajmujących się procesami z Europą. Jeśli przestałem świadomie płacić Europie składki za rozwiązanie Pareto II, po trzech latach...i z kwoty 36 tys PLN wpłaconych otrzymałem 1300zł...wedle aktualnej wyceny rachunku i opłat likwidacyjnych..czy ktoś może mi pomóc..proszę zostawić adres mailowy lub tel. będę się kontaktował..

 • jacekleski napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/13 09:46:01:

  "Być może Komisja Nadzoru Finansowego powinna sprawdzić w jaki sposób inwestowały pieniądze fundusze założone w związku z oferowaniem klientom polis strukturyzowanych? " Jako Stowarzyszenie opisywaliśmy te dziwne przypadki z grupy dr Czarneckiego rok temu, od kilku miesięcy nie jesteśmy w stanie wyciągnąć z KNF informacji o treści zezwoleń jakie na tak cudaczne "inwestycje" wydawała KNF, KNF odmawia także udostępnienia informacji o wynikach kontroli tych inwestycji, a takie kontrole były conajmniej dwie. W naszym przekonaniu i w przekonaniu wszystkich ekspertów z jakimi rozmawialiśmy, jest to ewidentny szwindel dodatkowo osłaniany i przyklepywany przez KNF. Czy w tym kontekście Pan Redaktor nie zechce czasem zmienić opinii na temat roli KNF w procederze oszukiwania klientó przez firmy ubezpieczeniowe? Bo naszym skromnym zdaniem ta historia to jeden z kluczowych dowodów na to, że KNF świadomie kryje oszustów. Oczywiście w imię "stabilności", "bezpieczeństwa", oraz w interesie publicznym.

 • alanowakopole napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/13 10:36:47:

  Byłam posiadaczką szczęśliwą takiego produktu i odzyskałam pieniądze bez opłat. Skorzystałam z kancelarii wroclawskiej, której namiary mogę podać lub źródło skąd się o nich dowiedziałam. alicja.nowak30@op.pl

 • bj_bartek napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/13 12:11:06:

  wyborcza.biz/biznes/1,100897,17242909,Rzad_przeciw_poszkodowanym_posiadaczom_polis.html

  Chyba jednak z pomysłu UOKIK nic nie będzie i "starzy" posiadacze tych polis łatwo nie będą mogli się wycofać...

 • lkuziem napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/13 13:54:01:

  najgorsze jest to, że ciągle i ciągle i ciągle z zapisów nieprecyzyjnych, abuzywnych etc firmy czerpią dużo, dużo większe zyski niż najwyższe kary są potencjalnie możliwe (nie piszę o tych 10% przychodów, bo nikomu tak nie zrobią).
  "Więc zarobimy 100 mln, oddamy 1 mln po procesach - reszta będzie nasza."

  Państwo polskie znakomicie ułatwia te oszustwa przez swoją bierność i zacofany system sądowniczy.

 • alterfinance50 napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/14 18:57:17:

  Długoterminowa prognoza dla KGHM, NSDAQ i DJIA:

  myalterfinance.blogspot.com/2015/01/dugoterminowa-prognoza-dla-kghm-nsdaq-i.html

 • alterfinance50 napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/16 02:46:00:

  Ostatnia Era Dolara - prognoza dla EUR/USD:

  "Linia szyi wspomnianej formacji głowy i ramion została przełamana w grudniu ubiegłego roku co przyniosło efekt dynamicznego umacniania się dolara do euro. Kurs po przekroczeniu poziomu 1.22 gwałtownie spadł w ciągu miesiąca do obecnego poziomu 1.17. Obecnie najbliższym wsparciem jest linia trendu poprowadzona przez dołki z roku 1985, 2000 i 2001 która wypada w okolicach 1.15 (zielona linia). Poziom ten powinien być respektowany, co oznacza że w najbliższym czasie czeka nas korekta spadków. Powinna ona zmierzać w kierunku 1.22 gdzie wypada wspomniana linia szyi. Po przetestowaniu jej powinniśmy wrócić do gwałtownych i długoterminowych spadków!
  Jeśli proporcje z lat 80-tych i 90-tych zostaną zachowane skala spadku będzie ogromna, a kurs EUR/USD powinien się zatrzymać dopiero na poziomie 0.80 w roku 2017 lub 2018!"

  myalterfinance.blogspot.com/2015/01/ostatnia-era-dolara-prognoza-dla-eurusd.html

 • odpolisowany napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/23 20:43:45:

  Celny (jak zwykle) komentarz. Osoby poszukujące informacji nt. rozwiązań prawnych dotyczących produktów typu Libra, Lucro, Pareto zapraszam do kontaktu.

  przemek@odpolisowani.org

 • przybylowicz_lex napisał(a) komentarz datowany na 2015/01/26 12:01:45:

  Witam, jeśli nie jesteście Państwo zadowoleni z polis inwestycyjnych i potrzebujecie Państwo pomocy: 533-133-590, Łukasz Przybyłowicz, Lex z Wrocławia.

 • 58rysiek napisał(a) komentarz datowany na 2015/02/23 18:23:20:

  Witam serdecznie ..jestem posiadaczem nieszczęsnego Pareto II .. adres strony mam od P. Alicji ....A chodzi mi o adres kancelarii Wrocławskiej która już takie sprawy prowadziła ......Ryszard z Łodzi .........kary50@wp.pl

 • dareksudety29 napisał(a) komentarz datowany na 2015/03/17 14:05:52:

  Polecam skorzystać z usług Kancelarii LEX z Wrocławia. Bez opłat wstępnych i przy minimum formalności pomogli mi w rozwiązaniu niekorzystnej umowy. Dla zainteresowanych tel. 531-151-536

 • kancelarialex24 napisał(a) komentarz datowany na 2015/04/03 15:40:44:

  Witam serdecznie,
  Jeżeli macie Państwo w dalszym ciągu problemy z upadłymi lub trwającymi polisami zapraszam do kontaktu. Skutecznie odzyskujemy utracone pieniądze na drodze sądowej. Kontakt do osoby, która prowadzi sprawy:
  533-960-263

 • zerro007 napisał(a) komentarz datowany na 2015/07/28 16:33:20:

  A ja gratuluję wszystkim posiadaczom Pareto. Na tym produkcie nie można stracić, chyba, że adwokat jest jakiś felerny. Szczegóły na blogu "bez adwokata" na blox.pl

 • patrykgab1 napisał(a) komentarz datowany na 2015/09/29 16:30:26:

  Witam

  Jestem reprezentantem Kancelarii Prawnej Invictus, która już od wielu lat pomaga klientom odzyskać pieniądze z tego typu produktów finansowych. Jeżeli pojawi się tu osoba potrzebująca pomocy w odzyskaniu środków z trefnej polisy to zapraszam do kontaktu ze mną pod nr 533133121

 • kancelarialex24 napisał(a) komentarz datowany na 2015/12/28 15:25:30:

  Witam serdecznie,

  Jeżeli macie Państwo w dalszym ciągu problemy z upadłymi lub trwającymi polisami zapraszam do kontaktu. Skutecznie odzyskujemy utracone pieniądze na drodze sądowej. Kontakt do osoby, która prowadzi sprawy:

  533-960-263

 • kasia1234567891011 napisał(a) komentarz datowany na 2016/05/03 16:39:48:

  Witam,

  Podpowiem w jaki sposób można odzyskać pieniądze
  z polisolokat typu Pareto 2 , Aegon i inne. telefon 793004005

 • polisolokatystop napisał(a) komentarz datowany na 2016/05/05 20:32:52:

  ODZYSKAJ PIENIĄDZE POBRANE TYTUŁEM OPŁATY LIKWIDACYJNEJ LUB INACZEJ NAZWANEJ OPŁATY O TYM SAMYM CHARAKTERZE. AEGON, GENERALI, SKANDIA, AXA, COMPENSA, EUROPA, NORDEA. napisz: polisolokatystop@gmail.com lub odwiedź nas na facebooku: www.facebook.com/polisokokatystop/
  100% SKUTECZNOŚCI!

 • polisolokata2016 napisał(a) komentarz datowany na 2016/07/28 14:32:43:

  Odzyskałem pieniądze z polisolokaty - jeśli masz polisę to podpowiem Ci jak bez kancelarii można odzyskać pieniądze. telefon 793005433

 • polisolokata2016 napisał(a) komentarz datowany na 2016/10/07 14:49:04:

  Witam Serdecznie,

  Podpowiem bezpłatnie jak odzyskać pieniądze z poliso - lokaty.
  Pareto , Libra , Lukro , Aegon , Generali.
  telefon 793005433

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny