Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 26 sierpnia 2016

Bank ubezwłasnowolni cię skuteczniej, niż sąd z trybunałem :-). Czym możesz zasłużyć? Drobiazg

Cenię w bankach umiłowanie bezpieczeństwa, ale bywa, że osiąga ono poziom niewygodny. Na przykład kiedy bank zablokuje klientowi dostęp do jego pieniędzy z powodu przeterminowania jego dowodu tożsamości. Dowody osobiste z reguły są ważne przez 10 lat i w bankach mają informację o tym, kiedy dokument tożsamości klienta traci ważność. A wtedy... nie jest wesoło. Czasem banki po prostu stają się marudne i przy każdej okazji wyświetlają klientowi na ekranie komunikat (albo przekazują mu go przy okazji kontaktu z infolinią), że powinien zgłosić się do banku z nowym dowodem osobistym, bądź przynajmniej podać jego identyfikatory (numer, data wydania). Bywa jednak gorzej - gdy ceną braku aktualnego dowodu osobistego jest całkowite ubezwłasnowolnienie klienta.

Takim bankiem, który klienta bez aktualnego dowodu osobistego traktuje jak niebyłego, jest ING. Pan Włodzimierz, jeden z czytelników blogu, przekonał się o tym na własnej własnej skórze i tak się wkurzył, że aż o do mnie zadzwonił. Nie zdziwiło go to, że "pomarańczowi" odmówili mu wykonania operacji gotówkowej w placówce - każdy przelew, wpłata czy wypłata wymaga okazania dowodu tożsamości, oczywiście aktualnego. Pan Włodzimierz chciał natomiast oszukać system wchodząc do internetu. Zalogował się do swojego konta i chciał wykonać przelewy samoobsługowo - a chodziło o dość istotne przelewy do ZUS-u, których wykonanie w innym terminie mogłoby oznaczać jakieś kary. Okazało się jednak, że przelewy internetowe również są zablokowane. Co ciekawe, pan Włodzimierz nie był w stanie wykonać nawet przelewu wewnętrznego, z jednego swojego konta na drugie. Całkiem solidnie go "uziemiło".

Czytaj też: Banki skanują twój dowód? Mają prawo, ale są sposoby, by się chronić

Pan Włodzimierz był zdesperowany, by jednak odzyskać dostęp do swoich pieniędzy szybciej, niż np. za dwa tygodnie, więc podreptał do urzędu dzielnicy i postanowił uzyskać tymczasowe zaświadczenie, które standardowo wydaje się każdemu petentowi bez aktualnego dowodu. Takie zaświadczenie generalnie pomaga na policji i zapewne przydaje się w kilku innych miejscach. Ale nie w ING, bo kiedy pan Włodzimierz udał się do swojej placówki, to szybko okazało się, że tymczasowe zaświadczenie nie jest tu honorowane. Ma być ważny dowód osobisty i basta. Po tej przygodzie pan Włodzimierz nie wytrzymał nerwowo i postanowił do mnie zadzwonić. W zasadzie jedyną luką w tym systemie, który odciął pana Włodzimierza od jego pieniędzy, były karty płatnicze, których nadal mógł używać. I bankomaty, z których nadal mógł wypłacać swoją "nielegalną" gotówkę

Przesada? Dbałość o bezpieczeństwo? Jestem w stanie zrozumieć sytuację, w której bank nie chce obsługiwać w placówce klienta z nieważnym dokumentem tożsamości. Choć dziwi mnie, że w polskiej bankowości dokumentem tożsamości nie jest np. paszport albo prawo jazdy. Bo kiedy biorę w banku kredyt gotówkowy to często muszę mieć przy sobie (a jeśli zaciągam pożyczkę zdalnie, to też muszę mieć przy sobie, bo przekazuję skany kluczowych stron dokumentów) dwa dowody stwierdzające tożsamość - np. dowód osobisty i paszport, albo dowód osobisty i prawo jazdy. No i wychodzi na to, że wtedy taki np. paszport jest ważnym dokumentem dla banku. A kiedy zgubię, stracę albo mam nieważny dowód osobisty - to już nie? Ale w porządku. Gorzej, że mimo prawidłowego zalogowania się do banku w takiej sytuacji nie mogę zrobić przelewu samoobsługowego.

Czytaj też: Skanują dowody, kradną tożsamość. A potem... kredyt na twoje nazwisko

Czytaj też: Zboczenie? Gdy bank pokochał twój dowód. I chce go pieścić każdego dnia

Skoro się zalogowałem, jestem gotów autoryzować transakcję, to chyba bank powinien przypuszczać, że wciąż istnieję, nawet jeśli nie mam ważnego dowodu. A przelew wewnętrzny? Dlaczego bez ważnego dowodu nie mogę przełożyć własnych pieniędzy z jednej swojej bankowej "kieszeni" do drugiej? Hmmm... Wśród banków, które potrafią wkurzyć klientów tym, że wiedzą lepiej, jest też Raiffeisen Bank:

"W pewien piątek zrobiłem przelew z konta osobistego z datą wykonania w poniedziałek. Przelew ten zmniejszył mi saldo na rachunku już w sobotę rano. To oznacza, że nie mogłem sobie tych pieniędzy wypłacić kartą w sobotę lub niedzielę, a np. w niedzielę zasilić kongo osobiste z innego ROR-u, by przelew z datą realizacji w poniedziałek został zrealizowany tego dnia po południu".

Klient zapytał bank dlaczego nie mógł się powstrzymać od blokady, ale po rozmowie z pracownikiem infolinii okazało się, że takie zapisy są w regulaminie. i skoro nie ma sesji systemu Elixir w sobotę i niedzielę, oni te środki blokują wcześniej.

"Ja się nie zgadzam, żeby bank zabierał mi środki na cały weekend pod pretekstem, że nie ma sesji rozliczeniowych w weekend. Przecież konto mogę zasilić z innego konta w tym banku w niedzielę. Czy takie postępowanie jest etyczne i zgodne z zasadami obowiązującego prawa?"

- zapytuje pan Waldemar. Raiffeisen robi tak, jak robi zapewne dla dobra klienta. Mógłby oczywiście nic nie blokować, ale gdyby potem klient w poniedziałek nie zdążył z zasileniem konta przed przedostatnią sesją rozliczeniową, to jego przelew nie zostałby wykonany. Dlatego bank woli schować pieniądze przed klientem, żeby ten ich nie wydał. W sumie to nawet trochę się wzruszyłem, że ci nasi bankowcy tacy empatyczni są ;-).

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 26 sierpnia 2016 09:01

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • notbank.eu napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 09:58:30:

  Zgodnie z polskim prawem dokumentami potwierdzającymi tożsamości dla obywateli RP są tylko dowód osobisty lub paszport. Część banków akceptuje inne dokumenty jako dodatkowe (zapasowe - gdy nie mamy przy sobie dowodu, ale tylko dla obecnych klientów, którzy przedstawili już wcześniej dowód), np. prawo jazdy, ale raczej nie jest to regułą.

  Inną ciekawostką jest to, że pomimo "legalności" paszportu, nie wszędzie założymy na jego podstawie konto, m.in. w takim jednym banku z "m" w nazwie ;) Dodatkowo przy braniu kredytu, możemy zapomnieć o wylegitymowaniu się paszportem - tutaj prawie wszystkie banki akceptują tylko dowód osobisty, mało tego, jak wspomniano w artykule, niektóre wymagają też drugiego dokumentu "pomocniczego" (prawo jazdy etc.), ale to też raczej nie jest regułą.

 • com.one napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 10:24:11:

  Wylegitymowanie było niezbędne 100lat temu. Obecnie nacisk powinien iść na odcisk tj. w stronę cech biometrycznych. W unii już na to wpadli (co prawda z 5 lat za późno) że jedyną metodą identyfikacji imigrantów ekonomicznych jest baza odcisków palców. Status systemu in construction :) W stanach na lotnisku na dzień dobry już od dawna jest zdjęcie odcisków palców. Ważny paszport z wizą swoją drogą ale identyfikować będą przede wszystkim po odciskach i to nie tylko na lotnisku, ale wszędzie gdzie trzeba potwierdzić tożsamość. Dla przypomnienia, bazę odcisków palców założył zaraz po II wojnie niejaki Hoover - szef FBI. To mniej więcej pokazuje gdzie jesteśmy w systemie kontroli tożsamości. W czarnej murzy... d..

 • lkuziem napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 12:44:05:

  @com.one

  z tymi cechami biometrycznymi to bym uważał :D.
  Może to i czarnowidztwo, ale jakoś nie mam ochoty po napadzie bandyckim chodzić z odciętą ręką.

 • nerkofil napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 13:00:32:

  Zaledwie wczoraj miałem podobną "scinkę" z Aliorem. Wziąłem kiedyś reflektometr na zero-raty z Aliora, a wczoraj poszedłem po wydruk harmonogramu spłat rat. W systemie brak skanu dowodu osobistego. Oczywiście pani kierowniczka poszła dzwonić wyżej, a panience z okienka zabroniła wykonywać czynności.
  Po dwóch papierosach powróciła, obwieszczając że art.7 prawa bankowego pozwala im na skanowanie.

  Wyjaśnienie brzmiało: jak nie mamy pana dowodu w systemie, to nie możemy pana zidentyfikować - czyli jeśli macie mój plastikowy dowód ze zdjęciem na blacie, w systemie mój pesel, i moją facjatę na żywo tożsamą ze zdjęciem z plastikowego dowodu, to mnie nie zidentyfikujecie? Musicie mieć ten sam obrazek we wszechwładnym SYSTEMIE? ;-/

  Panie Macieju, czy prywatna firma ma prawo w świetle tego artykułu skanować awers i rewers mojego dowodu osobistego? , czy tylko gromadzić dane osobowe, bez wyszczególnienia nośników tych danych?

 • radanierada napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 13:25:23:

  Odcięta ręka złodziejowi mogłaby nic nie dać. Jako zabezpieczenie biometryczne skan palca lub dłoni czytałby tez puls, szmer przepływu krwi i jakieś tam różności poświadczające, że właściciel tejże dłoni (palca) żyje. Ale w odniesieniu do klienta masowego to raczej jeszcze w Polsce odległa przyszłość.

  Co do ważności dowodu osobistego i blokady środków, zgadzam się z bankiem. Porządek w papierach być musi. Klient tez się zobowiązuje do aktualizacji danych. A może właściciel konta zmarł, zmienił obywatelstwo, zmienił nazwisko itp.

  Blokowanie środków na koncie przez weekend jest zbędne, bank idzie na łatwiznę no i pieniądze pracują dla niego. Jeśliby na koncie w poniedziałek nie było środków, nie doszłoby do transferu, winę i skutki za to poniósłby klient, lub by ewentualnie wpadł w debet. Ale to winny regulować umowy i tabele.

 • com.one napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 13:41:36:

  "Odcięta ręka"- to już wiem dlaczego przybysze islamu operują maczetami na ulicy. W tej kulturze nawet dowody osobiste się jeszcze nie przyjęły :)

 • radanierada napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 13:41:56:

  Ale nie absolutnie zgadzam się na skan mojego dowodu osobistego lub robienie z niego zdjęcia, jak to próbował uczynić likwidator szkody majątkowej, pogonilam.
  A z bankiem to było tak.
  W czerwcu poszłam zamknąć konta w BZWBK , a oni mi że skan chcą zrobić, z dowodu osobistego. A ja no to, że do zamknięcia pustego konta nie jest im to potrzebne. Oni, że tak. No, to ja proszę o rozmowę z kierownikiem placówki. Ja obstaję przy swoim. Ze to nielegalne uzależniać wykonanie dyspozycji od zezwolenia na skan dowodu i że to oni winni zweryfikować mnie z dowodem. Skanowanie jest tylko dla ich wygody. I że Rzecznik potwierdził, że takie praktyki są niedozwolone i przez banki i przez np. wynajmujących rowery, quady nad morzem. Kazała mi napisać , że odmawiam wyrażenia zgody na skan dowodu. Że to prześle do radców prawnych i poczekamy na odpowiedź, a ja że poproszę o ksero tego oświadczenia z jej poświadczeniem. I że chce mnie odwieść od mojego stanowiska rzucając bezsensowne kłody pod nogi. I czy radcy w ich banku nie maja nic innego do roboty ? Poczekałam parę minut pani kierownik wróciła i powiedziała, że w drodze wyjątku nie zeskanują mojego dowodu osobistego ........ w celu zamknięcia kont ? !

 • 69piotr napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 14:09:20:

  Pełne poparcie z "radanierada"
  I niestety poziom blogu autora obniża się coraz bardziej. Czy tak naprawdę trudno poza pisaniem w stylu hi hi hi ha ha ha podać jakiś merytoryczny argument przeciwko bankom, że nie mają żadnego prawa skanować dowód osobisty?
  Przecież to abecadło dziennikarskie: obowiązujące prawo bankowe z 2015 roku brzmi w kwestii danych osobowych
  "Art. 112b. Banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych."
  Czy tam gdzieś pisze o prawie do kopiowania/skanowania mojego dowodu osobistego?
  Jakkolwiek to nie brzmi to w banku mają prawo i obowiązek mnie wylegitymować i przepisać sobie wszystkie dane z tego dokumentu do swojej bazy.Tylko tyle.

  A od kuchni - zmieniłem dowód osobisty, poszedłem do banków, w których mam jakieś produkty i poprosiłem o aktualizację danych. Jak łatwo się domyśleć Panie z okienka brał dowód do zeskanowania go do danych (te xero byłoby w systemie i każdy z dziesiątków tysięcy pracowników ma do niego dostęp i może z pomocą tego xera wziąć gdzieś indziej kredyt). Kategorycznie sprzeciwiłem się temu. Poproszono kierowniczkę i zaczęto straszyć mnie przepisami.
  Niestety Panie nie przewidziały, że znam dokładnie ww przepis i jego treść.
  Na tekst w stylu: mamy takie prawo i obowiązek, poprosiłem o pokazanie mi tego prawa i jakiegokolwiek punktu w regulaminie banku/kredytu/RORU-u , w którym piszę o skanowaniu dowodów. Nie ma nigdzie w żadnym banku takiego na piśmie przepisu, bo najzwyczajniej w świecie jest niezgodny z prawem.
  Takie korowody miałem w dwóch bankach. W obu nie dałem zeskanować dowodu. Raz zupełnie serio musiałem chwycić za komórkę i zagrozić dzwonieniem po Policję, ponieważ mimo mojego wyraźnego sprzeciwu Pani uparła się skanować mój dowód.
  Może byłoby śmiesznie. Ale ja miałbym w papierach ślad o próbie skopiowania mojego dowodu w przypadku wystąpienia jakiegoś lewego kredytu.
  Tyle na temat.
  Swoją drogą jak bankowiec powie że w regulaminie jest prawo że może zbałamucić moją żonę/męża to też mam mu wierzyć na słowo?
  Pozdrawiam

 • nerkofil napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 14:12:58:

  @radanierada:
  Na Twoim miejscu napisał bym pisemko, z żądaniem usunięcia WSZELKICH Twoich danych osobowych na dowolnych nośnikach, powołując się na art.8 Ustawy o ochronie danych osobowych.

  Takie pisemko warto składać wszędzie, gdzie rozwiązujemy jakąkolwiek Umowę!
  Zapobiega to np. weryfikacji "w systemie" przy np. powtórnym podpisywaniu Umowy!

 • 69piotr napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 14:18:15:

  Przepraszam za stylistykę i interpunkcję, ale treść poszła" na szybko".
  Co do zażądania napisania oświadczenia, że nie wyrażam zgody na skanowanie mojego dowodu osobistego to w jednym banku (gdzie miło mi się rozmawiało) grzecznie odmówiłem, a w drugim banku - gdzie było "ostro" grzecznie odpowiedziałem, że to jest ich wewnętrzny dokument i nie muszę go podpisywać. Ma go podpisać osoba go wypisująca dla wewnętrznych celów banku, a nie ja.
  Bo jakby mi Pani kazała w banku zrobić jaskółkę, a odmówiłbym -to też z tego sporządzałoby się oświadczenie, które musiałbym podpisać?

 • 69piotr napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 14:28:52:

  ad nerkofil
  co do art 7 prawa bankowego
  "Art. 7. 1. Oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w postaci elektronicznej.
  2. Dokumenty związane z czynnościami bankowymi mogą być sporządzane na informatycznych nośnikach danych,
  jeżeli dokumenty te będą w sposób należyty utworzone, utrwalone, przekazane, przechowywane i zabezpieczone. Usługi
  związane z zabezpieczeniem tych dokumentów mogą być wykonywane przez banki, spółki tworzone przez banki z innymi
  podmiotami, a także przedsiębiorstwa pomocniczych usług bankowych.
  3. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, uznaje się, że czynność dokonana w formie, o której
  mowa w ust. 1, spełnia wymagania formy pisemnej także wtedy, gdy forma została zastrzeżona pod rygorem nieważności.
  4. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego,
  sposób tworzenia, utrwalania, przekazywania, przechowywania i zabezpieczania, w tym przy zastosowaniu podpisu elektronicznego,
  dokumentów, o których mowa w ust. 2, tak aby zapewnić bezpieczeństwo obrotu oraz ochronę interesów
  banków i ich klientów.
  Art. 7a. Do terminowych operacji finansowych, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7 lit. h oraz w art. 5 ust. 2 pkt 4,
  będących przedmiotem umów zawartych przez bank lub instytucję finansową, nie stosuje się przepisów o grach hazardowych
  oraz art. 413 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 i 827 oraz z 2015 r.
  poz. 4), zwanej dalej Kodeksem cywilnym.

  Tu chyba nie ma nic o dowodach osobistych i prawie do ich skanowania.
  Bardziej chodzi o to, że Pani/Pan mają prawo (a tak jest w Aliorze) to pokazania dokumentu w formie elektronicznej i w ten sposób zaakceptowania go poprzez podpis na monitorze, bez potrzeby wydruku oryginału i kopii.

 • adds01 napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/26 21:12:39:

  Ciekawią mnie te bankowe regulaminy wymagające 2 dokumentow tozsamosci przy obsludze wybranych uslug. Nie posiadam prawa jazdy, nie posiadam paszportu, "ratunkiem" jest ksiazeczka wojskowa :) Ciekawe co takiemu banksterowi ma powiedziec kobieta ktora posiada jeden jedyny dowod tozsamosci w postaci dowodu osobistego. Bank ma prawo odmowic obslugi?

 • maciek.samcik napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/27 09:00:50:

  @nerkofil: Bank ma, niestety, prawo (był o tym wyrok Sądu Najwyzszego), a inne, prywatne firmy - moim zdaniem nie

 • kardupel_nadenty napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/27 09:27:46:

  Se mogą ubezwłasnowolniac. Opinie prawne sa dla bandytów, a prawo dla wszystkich.
  Mnie niegdys też kilka razy ciskał pewien francuski bank dla rolników przeistoczony z Lukasbanku. Ciskal za waznosc dowodu, ciskał, aż wreszcie klient stracil cierpliwosc. Zagłosowałem nogami ... i nie zaluję, bo bank juz od dawna zachowuje się jak feudał.
  Zasada jest taka: im mocniej cisniesz , tym szybciej się pozegnasz z klientem z 6-cyfrowym osadem, mało tego klient namówi wszystkich swoich znajomych do ucieczki od feudała. Tak dla zasady!

 • kardupel_nadenty napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/27 09:46:14:

  @m.samcik

  Głupoty pan rzeczesz.
  Nie istnieje przepis prawa, który byłby podstawą stosowania przez banki tego typu praktyk. Pozyskiwanie danych osobowych z dowodu osobistego nie jest równoznaczne z kopiowaniem tego dokumentu. Nie neguje się samego faktu przetwarzania przez banki danych osobowych zawartych w dowodzie osobistym, bowiem uprawnia je do tego art. 112b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.
  Przepis ten wskazuje jednak jedynie TYLKO na przetwarzanie informacji zawartych w dokumentach tożsamości osób fizycznych, NIE ZAŚ na ich kserowanie lub skanowanie. Legalizuje on zatem pozyskiwanie zawartego w nich zakresu danych osobowych, A NIE ODNOSI SIE DO METODY ICH ZBIERANIA.

  Tymczasem banki wykorzystują formalna lukę prawną i niesprecyzowanie co do konkretów w sposobie zbierania danych o swoim kliencie. Wszystkie kolejne orzeczenia prawa , począwszy od wspomnianego przez pana wyroku SN z 2001 (sygn. akt II SA 2869/00) roku aż po decyzje GIODO (sygn. DOLiS/DEC211/13/11391,11396) kompletnie nie nawiązują do metody KSEROWANIA dokumentu ani też do innej metody elektronicznej kopiowania tresc gokumentu (fotografia).

  Równie dobrze banki moglyby zatrudnic rysownika do kopiowania facjat i dokumentów, o ile klient sobie tego zażyczy - i tez bedzie to zgodne z prawem (o ile w regulaminie danego produktu bankowego nie widnieje scisly zapis co do warunku sprzedania klientowi produktu pod rygorem skserowania dowodu na potrzeby banku). Jesli takiego zapisu nie ma to wysyłac banki NA DRZEWO.

 • 69piotr napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/27 11:03:33:

  Dokładnie to samo napisałem powyżej z konkretnymi cytatami.
  A Autor bloga albo udaje że nie widzi konkretów, albo- za przeproszeniem -łyka każdą naciąganą interpretację banków jakby to była nieomylność Papieża.
  Bank nie ma żadnego prawa kserować, a właściwie kopiować wizerunku dowodu osobistego do swojego systemu informatycznego. To że chce mieć wizerunek klienta w systemie to może sobie chcieć. Prosiłbym autora bloga o zacytowanie choć jednego przepisu, regulaminu, w którym jest napisane o kserowaniu, kopiowaniu dowodu osobistego. Wszystko inne to nadinterpretacja pracownika banku na polecenie dyrekcji. Krótko i na temat.

 • nerkofil napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/27 11:51:17:

  @69piotr :
  IMHO, masz rację - kopiowanie NOSNIKA danych to nie jest PRZETWARZANIE danych!
  Przetwarzanie jest wtedy, kiedy dane są przepisywane, analizowane, grupowane, odczytywane lub zapisywane. Ale DANE z dowodu osob., a nie jego fotka/xero - to NIE SĄ DANE - to jest obrazek!
  Tak jak ksero z książki jest tylko obrazkiem (może tam być teoria Keynesa, albo goła baba z wibratorem) - dopiero odczytanie linijek tekstu niesie wartość informacyjną - czyli dane! Czyli xerowanie nie jest przetwarzaniem. Nie jest nawet tworzeniem kopii danych - kopiowanie danych to przepisanie peselu do komputerka. (kopia -> odczyt + zapis) Przy xerowaniu nie następuje odczyt danych, a bez odczytu nie można ich przetwarzać!

 • lkuziem napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/27 12:47:02:

  Najpewniejszy sposób na banki - nie zgadzać się. Dla zasady, z wszystkim. Czy ktoś ma wątpliwości, że banki w Polsce działają poza granicami prawa?
  Od jakiegoś czasu banki słyszą ode mnie tylko "nie". I zdecydowanie lepiej na tym wychodzę.

 • tynkak napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/28 20:51:26:

  zrzutka.pl/z/koziczka

 • radanierada napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/29 08:07:12:

  @nekrofil

  Chodziło zapewne o art. 31, ust. 1 pkt. 8 Ustawy o ochronie danych osobowych.

  Art. 32. 1. Każdej osobie przysługuje prawo do kontroli przetwarzania danych,
  które jej dotyczą, zawartych w zbiorach danych, a zwłaszcza prawo do:

  8) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych w przypadkach,
  wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5, gdy administrator danych zamierza je
  przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania jej danych
  osobowych innemu administratorowi danych,

 • com.one napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/29 08:42:00:

  Pięknie cytujecie przepisy, ale jaki jest wymiar praktyczny ? Co z tego że będziecie pienić że to niezgodne z prawem. I tak to nic nie zmieni. Każdy może zmienić swoje podejście. Nie pasuje że bank chce zeskanować dowód to nie korzystam z usług banku. Muszę korzystać z banku to zgadzam się na reguły ustalone przez przedsiębiorcę, w końcu to jest profesjonalista.
  Drugi aspekt to bezpieczeństwo. Możemy żartować o obciętych rękach i autoryzacji przy pomocy danych biometrycznych. Żeby taka autoryzacja była możliwa potrzebny jest system. Systemu niestety nie ma. To już lepszy system jest w sieci punktów sportowych gdzie od kilku lat nie potrzebuję telefonu ani żadnej karty aby autoryzować korzystanie z ich usług. Autoryzuję się przy pomocy odcisku palca i działa. Nie było żadnego włamania, nigdy nie miałem problemu z autoryzacją. Głupia siłownia ma lepszy system autoryzacji niż bank. To świadczy jaki poziom usług jest w tych bankach. Okradną cię to bank ci powie ze to twoja wina. Skanowanie dowodu z facjatą i wzorem podpisu uważam miałoby sens gdyby wynikało z tego więcej dobrego niż złego. Jeśli na podstawie skanu można otworzyć rachunek i zaciągnąć zobowiązanie to uważam skanowanie dowodu ma więcej wad niż zalet.

 • kardupel_nadenty napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/29 12:01:07:

  @com.one

  Wymiar praktyczny jest wlasnie taki jak piszesz. Nie zgadzam sie na kopiowanie swojego dokumentu, zgłaszam formalny sprzeciw, powołuję się na przepisy a jak trafiam na półgłowka, który z uporem maniaka spiewa mantrę zaslyszana na jakims szkoleniu bankowym o potrzebie kserowania dokumentów - to ostentacyjnie odchodzę od okienka - NIE BOJAC SIE POWIEDZIEC GLOSNO wszystkim wokol , ze bank łamie prawo.
  Jeden spocony emeryt w kolejce tym sie nie przejmie, ale kilku nastepnych moze się zainteresuje problemem i tez zaczna naciskac. Ludzie w okienkach z reguły nie sa baranami, które ida na rzeź. wystarczy ich obudzic zwykłym tupnieciem nózią ;-)

 • anafilaktyczny napisał(a) komentarz datowany na 2016/08/31 21:48:20:

  Jest ciut lepiej niż opisuje pan Samcik. ING pozwala posługiwać się paszportem, trzeba tylko zmienić wpis w systemie bankowości internetowej. Paszport pozwala też wtedy na operacje w okienku

 • samozlo0 napisał(a) komentarz datowany na 2017/02/28 10:28:04:

  Moja przygoda z aliorem wygladala podobnie do Waszych. Nie chcialem sie zgodzic na skan, wiec w "drodze wyjatku" zostalem obsluzony.
  Nie chcialem sie klucic za kazdym razem, wiec sie zgodzilem.
  nastepnym razem przyszedlem bez dowodu (przeciez maja skan) - i tu sie okazalo, ze nie moga mnie obsluzyc bez dowodu.
  Wiec w jakim celu te skany? Chca w komputerze potwierdzac oryginal? Nie powinno byc odwrotnie?
  Nadmienie, ze nie pozwolono mi zrobic na skanie zadnych adnotacji (np. data, cel i w jakim banku skanowany)

  P.S.
  A tak przy okazji w ktorym banku mozna wziasc kredyt na skan dokumentu - moim zdaniem to przegiece w argumentach w 2 strone, ze niby ten skan taki grozny.

 • sluzew napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/02 09:43:24:

  Skan jest wymagany przy składaniu dokumentów, a dowód musisz mieć zawsze przy sobie, żeby potwierdzić tożsamość. Bank musi wiedzieć że ty to ty i mieć aktualne informacje.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny