Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 16 listopada 2016

Ojej! Google uruchamia w Polsce Android Pay! To nowa era w płaceniu? Jak tego używać?

Ciekawe rzeczy dzieją się ostatnio na froncie walki o zmianę naszych zwyczajów płatniczych. Finansiści kombinują jak zachęcić nas do tego, żebyśmy porzucili gotówkę oraz plastikowe karty na rzecz smartfonów. Przekonują, że po prostu... tak będzie wygodniej. Że już niedługo niemal wszystkie dokumenty - w tym dowód osobisty i prawo jazdy, nie mówiąc już o biletach i kartach lojalnościowych - będziemy przechowywali w smartfonie, więc portfel z banknotami będzie tylko zawadzał. Obiecują, że za chwilę zakupy "smartfonowe" będą zabezpieczane odciskiem palca, układem naszych naczyń krwionośnych lub rysów twarzy, a to oznacza, że staną się bezpieczniejsze, niż gotówkowe (można dostać w łeb) lub kartowe (trzeba uważać, żeby ktoś nie podejrzał PIN-u). Całe kosztowne przejście z kart z paskiem magnetycznym na zbliżeniowe miało na horyzoncie cel ostateczny - że w końcu zamiast kart będziemy używać do płacenia smartfonów. Dla nas wygoda, dla bankowców - biznes. Bo smartfon to geolokalizacja, możliwość wysyłania klientowi powiadomień, przyznawania mu kredytu na jeden klik, oferowania spersonalizowanych rabatów. 

androidpay1W POLSCE RUSZA ANDROID PAY. O CO W NIM CHODZI? Dziś w tej rewolucji kolejny krok. Google, firma dostarczająca najpopularniejsze dziś oprogramowanie do smartfonów pod marką Android, uruchamia w Polsce swój własny system do płacenia smartfonem o nazwie Android Pay. Jeśli używasz urządzenia z systemem Android (obojętnie jakiej marki: Samsung, LG, Huawei...), to po prostu ściągasz ze sklepu Google'a aplikację Android Pay i "przypinasz" do niej kartę płatniczą swojego banku. A potem, chcąc zapłacić tą kartą za bułki w spożywczym albo za bilety w kiosku, po prostu przykładasz ten telefon do terminala płatniczego. Jeśli transakcja ma wartość poniżej 50 zł, to nie trzeba nawet wbijać PIN-u. Jeśli powyżej - tak samo, jak przy płatności kartą musisz wpisać do terminala sklepowego czterocyfrowy PIN twojej karty. Docelowo Android Pay chce wprowadzić autoryzowanie transakcji np. poprzez przyłożenie palca do smartfona (biometrię oferują jednak na razie tylko najnowocześniejsze modele smartfonów).

CZYM TO SIĘ RÓŻNI OD "NORMALNEGO" PŁACENIA? Jedyną różnicą między płaceniem za pomocą Android Pay, a używaniem zwykłej karty płatniczej jest to, że smartfon w momencie płatności musi być "wzbudzony", a więc musi mieć odblokowany ekran. Jeśli do "wzbudzania" telefonu używasz PIN-u, zanim zapłacisz - musisz go wbić na klawiaturze ekranowej. Jeśli "budzisz" smartfona przykładając palec do czytnika - przed zapłaceniem musisz zrobić to samo. Nie trzeba natomiast uruchamiać aplikacji Android Pay. Terminal sam "zobaczy", że jest zainstalowana w smartfonie. Oczywiście ten sposób płacenia nie zadziała jeśli terminal w sklepie nie ma opcji płatności bezstykowych, tzw. pay-pass (działa tylko poprzez włożenie karty do czytnika). Ale takich terminali w Polsce jest już mniej, niż 20% spośród wszystkich, a za rok-dwa mają całkiem zostać wycofane z użycia. "Przypięcie" karty płatniczej do Android Pay też jest śmiesznie proste: wystarczy zrobić jej zdjęcie smartfonem, wpisać w aplikacji kod CVC z odwrotu oraz podać jednorazowy kod SMS, który przyjdzie z banku-wystawcy karty. Bank wysyła SMS na numer powiązany w umowie o prowadzenie rachunku z posiadaczem danej karty (w ten sposób system zabezpiecza się przed sytuacją, w której "przypinam" do Android Pay nie swoją kartę).

CZYM TO SIĘ RÓŻNI OD HCE, BLIK, PEOPAY? To oczywiście nie pierwsza możliwość płacenia kartą "zamkniętą" w smartfonie. Niektóre banki (m.in. PKO BP, BZ WBK, ING, eurobank, Getin, a od teraz też Raiffeisen) oferują już takie płatności w ramach swoich aplikacji mobilnych (ten standard nazywa się HCE). Instalując aplikację banku i aktywując ją na swoim smartfonie nie tylko mogę sprawdzać w smartfonie saldo, historię transakcji, założyć lokatę albo wystąpić o kredyt. Automatycznie otrzymuję możliwość zbliżeniowego płacenia smartfonem w ciężar mojej karty. Warunek: muszę mieć w smartfonie system Android i moduł NFC (czyli możliwość transmisji danych na odległość). Czasem przed transakcją trzeba nie tylko "obudzić" smartfona, ale też "odpalić" aplikację bankową. W Banku Pekao działa system PeoPay - kto ściągnie i aktywuje aplikację PeoPay w smartfonie - może płacić nią zbliżeniowo w sklepach.

Jest też system BLIK, w którym działa sześć banków (PKO BP, ING, mBank, Bank Millennium, Getin, T-Mobile Usługi Bankowe). Tu nie trzeba mieć telefonu z funkcją obsługującą płatności zbliżeniowe, transakcję autoryzuje się wbijając sześciocyfrowy kod BLIK wyświetlający się w aplikacji bankowej, gdy zgłosimy chęć zapłacenia za coś smartfonem.  Pod względem samego płacenia Android Pay będzie bardzo przypominał płatności mobilne HCE lub PeoPay, ale nie będzie wymagał posiadania aplikacji bankowej w smartfonie. Wystarczy tylko "przypiąć" kartę swojego banku do aplikacji. To może być zaleta z punktu widzenia tych klientów banków, którzy nie chcą chodzić z bankiem (czyli ze wszystkimi swoimi pieniędzmi) w kieszeni.

androidpay2KTO BĘDZIE MÓGŁ UŻYWAĆ ANDROID PAY? Jeśli chcesz ściągnąć aplikację Android Pay, twój smarfon musi pracować na systemie Android w wersji 4.4 lub nowszej (większość względnie nowych smartfonów spełnia ten warunek, dziś w najnowszych modelach instalowany jest już system Android z "siódemką") oraz musi mieć zainstalowany moduł do komunikacji zdalnej NFC (także ten warunek nie jest jakoś szczególnie wysublimowany, w ostatnich dwóch-trzech latach 90% nowych smartfonów jest wyposażana w ten moduł). Drugie ograniczenie jest poważniejsze: na razie Android Pay zadziała tylko z kartami kilku wybranych banków. Chodzi o to, żeby każda "przypinana" do aplikacji karta była zweryfikowana z jej posiadaczem. A takiej weryfikacji (via SMS weryfikacyjny) może dokonać tylko bank, który dał klientowi kartę.

W "elicie" udostępniającej klientom Android Pay w pierwszym rzucie znalazły się Alior Bank, smartfonowy bank T-Mobile (czyli T-Mobile Usługi Bankowe) oraz BZ WBK. Lada moment ma też dołączyć mBank. Klienci każdego z wymienionych banków będą mogli "przypiąć" dowolną z posiadanych kart (Visę i MasterCarda, kartę debetową i kredytową, osobistą i firmową). Google już rozmawia z kolejnymi bankami, które chcą przyłączyć się do systemu. W przypadku Aliora oraz mBanku Android Pay oznacza spory wzrost wygody dla klientów, bo w tych bankach z mobilnych rozwiązań - czyli możliwości płacenia telefonem - był tylko BLIK. Nawet mając aplikację mobilną banku w smartfonie nie dało się płacić w sklepach zbliżeniowo. Teraz wystarczy ściągnąć Android Pay, przypiąć kartę i spróbować płatności smartfonem bez konieczności podawania kodów BLIK. W przypadku banku T-Mobile to będzie w ogóle pierwsza możliwość płacenia smartfonem w sklepach. 

Z ANDROID PAY ZAPŁACISZ SMARTFONEM W UBERZE I ITAXI.. Do Android Pay mają być włączone też karty lojalnościowe, dzięki czemu będzie można je wyrzucić z portfela i używać poprzez przyłożenie do terminala płatniczego. System ma działać nie tylko w fizycznych sklepach, ale też w aplikacjach mobilnych. Zamiast do każdej aplikacji w smartfonie, której używamy i w której za coś płacimy (portale aukcyjne, serwisy do zamawiania jedzenia, smartfonowe aplikacje taksówkowe) przypinać z osobna kartę bądź płacić przelewem ekspresowym (np. PayU), będzie można przeprowadzić płatność Android Pay. Na dniach aplikacja ma być dodana jako opcjonalny sposób płacenia w porównywarce Ceneo, serwisie aukcyjnym Allegro, firmach przewozowych iTaxi i Uber). Jeśli korzystając z aplikacji taksówkowej do tej pory obawiałeś się przypinać do niej kartę, to teraz nie będziesz musiał już tego robić.

CZY TO BEZPIECZNE? CO Z INWIGILACJĄ? Bezpieczeństwo? W Google zapewniają, że w ramach transakcji nie są przekazywane żadne dane karty. Podczas "przypinania" są one weryfikowane, a następnie zamieniane na kod (nazywa się to tokenizacją). Przy płaceniiu terminal sklepowy wymienia się z aplikacją tylko kodami z tokenów, a nie danymi karty. System ma być więc odporny na działanie "podsłuchiwaczy", którzy chcieliby przejmować komunikację smartfona z terminalem i wykorzystywać dane do innej transakcji, przeprowadzanej w tym samym czasie na nasz koszt, lecz w innym miejscu. Czy dzięki zainstalowaniu na smartfonach klientów aplikacji do płacenia Google uzyska jeszcze jeden sposób na "inwigilowanie" swoich użytkowników? Walka o to kto będzie wiedział więcej za co, gdzie i ile płacimy w sklepach to być może gra o najwyższą stawkę. Gdyby banki oddały Googlowi całą swoją wiedzę o zwyczajach płatniczych i transakcjach klientów, popełniłyby samobójstwo.

Oficjalna wersja jest taka, że Google nie zamierza zarabiać na Android Pay, a możliwość płacenia smartfonem traktuje jako przewagę konkurencyjną, dzięki której będzie zarabiał więcej na sprzedaży swojego systemu operacyjnego do smartfonów i usług z tym związanych. Faktem jest, że wprowadzając do Polski Android Pay Google wyprzedził o kilka długości konkurentów - swój system płacenia Apple Pay (transakcje są autoryzowane odciskiem palca) ma Apple, zaś w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy ma ruszyć Samsung Pay, czyli płacenie zbliżeniowe udostępniane na smartfonach największego polskiego sprzedawcy sprzętu mobilnego. Wygląda na to, że obaj gracze zastaną rynek płatności mobilnych zagarnięty w dużej części przez Google'a. Wracając do inwigilacji: bankowcy zapewniają, że do transakcji płatniczych jest wykorzystywany tzw. bezpieczny obszar na karcie SIM, do której nikt nie ma dostępu. Klient w aplikacji Android Pay może wyświetlić tylko 10 ostatnich transakcji, zaś według bankowców wiedza ta pozostaje zamknięta w aplikacji. Czy to cała prawda? Pozostaje tylko wierzyć Googlowi i bankowcom na słowo.  

CZY DLA BANKOWCÓW TO POCAŁUNEK ŚMIERCI? Dlaczego bankowcy z co najmniej czterech polskich banków zdecydowali się na współpracę z Google? Przecież udostępniając swoje karty systemowi Android Pay ryzykują, że klienci będą rzadziej zaglądali do ich aplikacji mobilnych. I że rzadziej będą wykorzystywali ich możliwości, np. kredyt na jeden klik ;-). Najwyraźniej w bankach nie boją się utraty kontroli nad danymi płatniczymi konsumentów, bo chyba nie oddawaliby Googlowi najcenniejszego aktywa. Prawdopodobnie bankowcy zdają sobie sprawę z tego, że tak duży gracz jak Google jest w stanie ze swojej aplikacji do płacenia uczynić nowych standard. I że nie ma się co kopać z koniem tylko trzeba się do niego przyłączyć i razem kopać konkurencję. Odbyłem dłuugą pogawędkę z Tomaszem Motylem, szefem Innovation Lab w Alior Banku, czyli osobą odpowiadającą za wszystkie technologiczne "wodotryski" przygotowywane dla klientów. Spojrzenie pana dyr. Motyla na sprawy jest takie:

"Android Pay nie jest konkurencją dla aplikacji bankowych, lecz ich uzupełnieniem. Do klienta należy wybór najwygodniejszej dla niego metody płacenia, naszą rolą jest zapewnić mu wybór. Jest duża szansa na to, że Android Pay się upowszechni, bo ma dostęp do ogromnej liczby konsumentów i będzie mu łatwiej, niż każdemu z banków z osobna, wzbogacać usługę o kolejne komponenty. A im będzie ona bogatsza, tym częściej klienci będą ją wybierali. I kółko się zamyka"

Czy z punktu widzenia banku nie będzie straty jeśli klienci częściej będą wybierali aplikację Android Pay, niż korzystali z aplikacji mobilnej Alior Banku? Przecież bank przez to może stać się mniej "fajny" dla klienta. Może nawet okazać się, że część klientów, mając Apple Pay, w ogóle nie aktywuje aplikacji mobilnej banku, przez co stanie się mniej podatna na "marketingową perswazję".

"Z punktu widzenia biznesowego dążymy do tego, by mieć jak najwięcej aktywnych klientów, używających jak najczęściej naszych produktów i usług. Z doświadczenia wiemy, że klient chętnie i często płacący naszą kartą, niezależnie od tego w jaki sposób jej używa, częściej korzysta z innych bardziej złożonych produktów. Dlatego nie widzę ryzyka w tym, że nasi klienci uzyskają możliwość płacenia Android Pay, jako kolejną opcję do wyboru. Zwłaszcza, że bank dzięki temu pokazuje się konsumentom oraz branży technologicznej jako zdolny do przeprowadzenia każdej innowacji i bycia w awangardzie zmian"  

Tyle bankowiec. Ciekaw jestem jak Wam się to podoba. I czy w czwartek o świcie pobiegniecie do sklepu Google'a, żeby sobie ściągnąć aplikację Android Pay bądź do jednego z czterech obecnych w systemie banków, by założyć tam konto z możliwością mobilnego płacenia. A może w ogóle nie widzicie - na kontrze do tego, co napisałem w pierwszym akapicie - konieczności porzucania karty płatniczej bądź gotówki? Niezależnie od wszystkiego czuję, że Naród został doceniony. Polska jest dopiero drugim rynkiem w Europie (po Wielkiej Brytanii) i szóstym na świecie, na którym Google zdecydował się uruchomić Android Pay. Przedstawiciele internetowego giganta podkreślają, że to w dużej mierze zasługa dużej nowoczesności polskich klientów. Ponad 80% wszystkich terminali do płacenia bezgotówkowego w sklepach pozwala na płatności zbliżeniowe, odsetek nadużyć i kradzieży jest mikroskopijny, a Polacy pokochali transakcje zbliżeniowe - niemal połowa wszystkich płatności kartowych to transakcje zbliżeniowe.

A TERAZ... CHŁOŃ SUBIEKTYWNOŚĆ TAK JAK LUBISZ. Subiektywność jest multifunkcyjna i się często dyslokuje ;-). Można ją spotkać tu i tam. W internecie, mediach społecznościowych, na wideo, w prasie, książkach oraz na spotkaniach, odczytach, konferencjach - wszędzie tam, gdzie mówi się o pieniądzach.

autopromo4Blog "Subiektywnie o finansach" codziennie, od ponad siedmiu lat, zapewnia niezbędną dawkę wiedzy o Waszych pieniądzach. Prześwietlanie produktów finansowych, ekskluzywne wiadomości o nowych produktach oraz piętnowanie skandalicznych praktyk i interwencje w Waszych sprawach. Dołącz do niemal 200.000 czytelników i codziennie zaglądaj na samcik.blox.pl, nowy wpis wpada tu zwykle tuż po godz. 9.00. Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej i ze mną podyskutować, zostań fanem blogu na Facebooku (jest nas już 35.000!), na Twitterze (tu wraz ze mną rządzi blisko 10.000 followersów). Zapraszam też do bezpośredniego kontaktu mejlowego:  maciej.samcik@gazeta.pl. Postaram się odpowiedzieć na każdy e-mail, choć nie obiecuję, że odpowiem szybko ;-).

autopromo2...ZOBACZ MNIE W EKSTREMALNYCH AKCJACH. Opowiadam o domowych finansach nie tylko tekstem, ale i ruchomymi obrazami. Żeby Ci się nie nudziło robię przy tym różne głupie rzeczy: skakałem na spadochronie, dałem sobie obić twarz przez byłego trenera Tomasza Adamka, latałem w tubie aerodynamicznej, w której ćwiczą kosmonauci, ćwiczyłem na najnowocześniejszym w Polsce symulatorze lotów, jeździłem autobusem, gokartem, grałem w golfa i ruletkę. Wszystkie te przygody są na mojej "stronie" youtubowej. Zasubskrybuj mój kanał na Youtube (w tym kinie siedzi już ponad 2000 fanów i jest ponad 70 filmów, które obejrzano więcej, niż ćwierć miliona razy). 

ekipasamcikanewSUBIEKTYWNA EKIPA SAMCIKA IDZIE NA OSTRO W "WYBORCZEJ". Blog "Subiektywnie o finansach" zyskał tak dużą popularność, że zaowocował autorskimi stronami w "Gazecie Wyborczej". Co czwartek na stronach gospodarczych "Wyborczej" ukazuje się tygodnik "Pieniądze Ekstra", w którym ja i grupa moich kolegów, zwana złowróżbnie Ekipą Samcika, radzi jak sprytnie kupować, jak się nie dać nabrać w sklepie, co zrobić, żeby wyplątać się z finansowych tarapatów i jak mieć więcej pieniędzy. 

autopromo3SUBIEKTYWNOŚĆ DO PODUSZKI, NA WAKACJE, NA PREZENT: o oszczędzaniu, inwestowaniu i zarządzaniu domowymi pieniędzmi piszę też w moich książkach, które możesz kupić w dobrych księgarniach oraz w internecie. Dowiesz się z nich jak założyć pierwszy plan systematycznego oszczędzania, jak nie dać się okraść przez internet, jak odróżnić tani kredyt od drogiego, jak nie dać się nabić w niby-ubezpieczenie, jak nauczyć dziecko oszczędności...

DARMOWY KURS O LOKOWANIU KASY! Zastanawiasz się jak zabrać się za systematyczne oszczędzanie? Masz już oszczędności i czujesz, że nie powinieneś ograniczać się do ich trzymania wyłącznie w banku? Masz obawy, że sprawy w kraju nie idą w dobrym kierunku i chcesz zabezpieczyć pieniądze przed ewentualnymi turbulencjami? Wejdź na stronę www.dywidendajakwbanku.pl, gdzie wspólnie z Albertem "Longterm" Rokickim opowiadam o tym jak zapewniam sobie niezależność od nacjonalizacji, inflacji i innych chorób charakterystycznych dla trzymania oszczędności wyłącznie w banku. Solidna porcja wiedzy podana w lekkostrawnej formule. Naprawdę warto!

dywidwb1

OBEJRZYJ KOLEJNY ODCINEK "KASOWNIKA SAMCIKA"! W dzisiejszym wydaniu mojego cotygodniowego wideocyklu głównym tematem jest kredyt hipoteczny. Na co zwracać uwagę przeglądając oferty banków, a co jest tylko "zasłoną dymną"? Drugi, nie mniej ważny, temat to zdolność kredytowa. Jak banki ją mierzą i czy można ją sobie legalnymi sposobami poprawić? Zapraszam!

A w poprzednim odcinku radziłem jak wybrać dla siebie prywatnego lekarza. Co wybrać: abonament medyczny czy ubezpieczenie zdrowotne? I od czego najbardziej warto się ubezpieczyć?

W czwartym odcinku "Kasownika" mówiłem z kolei o internetowych złodziejach twoich pieniędzy. Jakie sposoby stosują, żeby wyczyścić ci konto? Jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać, żeby sobie poszli?

W poprzednich odcinkach było m.in. o prostych sposobach na oszczędzanie, o najlepszych zawodach, kasie na studiowanie, czy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Poza poradami finansowymi w każdym wydaniu solennie obiecujęczerstwy żart prowadzącego :-)), ciekawostkę o pieniądzach oraz finansowy trik Samcika. Żeby nie przegapić kolejnych odcinków - zapraszam do subskrybowania kanału YouTube "Subiektywnie o finansach"  

DZIĘKUJĘ WAM ZA KOLEJNĄ NAGRODĘ! W zeszłym tygodniu miałem przyjemność odebrać Nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego w konkursie organizowanym przez polską odnogę stowarzyszeń dziennikarskich Press Club. W uzasadnieniu napisano, że splendor spływa na subiektywność, gdyż jest ona "przewodnikiem po finansach osobistych i zakamarkach ekonomii" oraz że ma "szerokie horyzonty, potoczysty język i jasny wywód". Nie mam wątpliwości, że tę nagrodę - jak i wszystkie poprzednie - zawdzięczam w dużej części Wam, moim Czytelnikom. Dziękuję za to, że jesteście ze mną i że wspólnie możemy walczyć o lepsze jutro finansowe. To także Wasza nagroda.

NagrodaDziennikarstwaEkonomicznego2016laureatMaciejSamcik995x498

Dziękuję Kapitule konkursu, która doceniła moją pracę oraz gratuluję wyróżnionym dziennikarzom, Ani Popiołek z "Wyborczej" oraz Mateuszowi Gawinowi z Bankier.pl. Szacun!

15000745_10154230509256843_6389221167363564547_o

To już kolejna nagroda na mojej półce z trofeami. W zasadzie zastanawiałem się, czy już nie czas umierać :-). Do tej pory odebrałem między innymi nagrody:

>>> Dwukrotnie Grand Press: w 2005 r. w kategorii "Dziennikarstwo Specjalistyczne"za cykl tekstów o nieprawidłowościach w SKOK-ach (wspólnie z Bianką Mikołajewską) oraz w 2014 r. Grand Press Economy dla najlepszego dziennikarza ekonomicznego

>>> Nagrodę im. Władysława Grabskiego w konkursie organizowanym przez Narodowy Bank Polski (w 2013 r.) dla najlepszego dziennikarza ekonomicznego (cenne są również dwa wyróżnienia w tym konkursie, które zdobyłem w poprzednich latach)

>>> Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w konkursie organizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (w 2011 r.) dla najlepszego dziennikarza ekonomicznego

>>> Nagrodę Specjalną Prezesa UOKiK w konkursie Auxilium et Libertas (w 2012 r.) za podejmowanie tematyki konsumenckiej na łamach "Gazety Wyborczej"

>>> Nagrodę "Heros Rynku Kapitałowego" przyznawaną przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych za napełnianie Polaków wiedzą dotyczącą inwestowania, długoterminowego oszczędzania oraz rynku kapitałowego (w 2014 r.). 

Poza tym byłem jednym z laureatów nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (w 2014 r.). Cieszyłem się też z nagrody im Mariana Krzaka w konkursie Związku Banków Polskich (w 2004 r.) za publikacje poświęcone sektorowi bankowmu, nagrody Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami za publikacje poświęcone inwestowaniu i funduszom inwestycyjnym (2007 r. ), nagrody "Złote Skrzydła"w konkursie Krajowego Rejestru Długów (w 2010 r.) za edukację ekonomiczną, III Nagrody w konkursie "Tylko Ryba nie bierze" organizowanym przez Fundację Batorego za publikacje demaskujące nieprawidłowości w sferze publicznej (w 2006 r.). Byłem też Dziennikarzem Roku Kongresu Gospodarki Elektronicznej (w 2011 r. ) oraz laureatem nagrody Ekonomiczny Blog Roku w konkursie organizowanym przez Money.pl (w 2014 r.)

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 16 listopada 2016 17:22

Polecane wpisy

Trackback

 • Setup Android Pay on BlackBerry KEYone z „ PUPUWEB” datowany na 2017/05/31 09:21:30:

  Download Android Pay from the Google Play Store. Turn on NFC: Go to Settings gt More gt NFC and tapping the toggle to enable NFC. Open Android Pay app and follow the setup instructions. To add a card to Android Pay: Tap the + on the bottom right ...

Komentarze

Dodaj komentarz

 • b1op napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/16 19:28:32:

  HCE w wbk ma jedną wadę... w aplikacji sobie taką kartę założysz, ale rezygnacja z tego to UPIERDLIWOŚĆ obsługi na maxa - widać że ich za to gonią... masakra, jak głupi by nie było podejście banku do klienta który "nie chce" to ich STRATA!!! w GP zapewne nie ma takiej wady - jak mi się "odwidzi" to sam sobie "wypowiem"

 • jastrzp napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/16 21:35:25:

  Niestety nie mam aplikacji android pay w sklepie google , a telefon teoretycznie spełnia wszystkie wymagania (samsung s7) ......

 • jastrzp napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/16 21:44:38:

  Ok, już chyba wiem, rusza to dopiero jutro ...

 • maryan.wielki napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 00:25:43:

  Przeraża mnie wizja kumulacji wszystkiego w smartfonie. I miałby smartfon występować jako sprzęt zwany telefonem, i jako dowód osobisty, i biometria, i wszelkie odmiany typów płatności, i co jeszcze kiedyś wymyślą banki, lub chętni pomnażania funkcjonalności smartfonów, i inni amatorzy naszych pieniędzy, także po to, aby wszyscy uznali, że pieniądz papierowy to przeżytek. To pachnie katastrofą, ale tym razem dla bezpieczeństwa obywateli. Czyli co, nadchodzi era totalnego zagrożenia dla posiadaczy smartfonów (i może ich palców), bo kradzież (rabunek) takiego urządzenia da bandytom dostęp do majątku ich ofiar i innych działań prawnych w imieniu ofiar (bo przecież palec można komuś obciąć)? I mamy uwierzyć w to obrzydliwie bezczelne i nachalne wciskanie nam kitu, że to wszystko dla naszej wygody w kupowaniu majtek przez internet? Czy temu szaleństwu ktoś położy kres?
  Czy może zapał dla "nowoczesności" wśród potencjalnych ofiar opadnie dopiero wtedy, gdy zaczną się ekscesy rabunkowe i wszelkie tragiczne tego następstwa? Gdy zrobi się publiczny krzyk, jak ze sprawą płatności paypass w ich pierwotnej odsłonie. Czy mamy być dumni z tego, że jesteśmy jako kraj stale wybierani na królika doświadczalnego? A co mają powiedzieć miliony tych, którzy smartfona nie mają? Będą obywatelami drugiej ligi? Dla banków to zdaje się bez znaczenia, bo ci z drugiej ligi i tak nie byli w kręgu ich zainteresowań. Ich interesują tylko ci, którzy mają pieniądze na koncie. Ci z papierowymi banknotami w sakiewce już nie. A co, gdy w podróży komuś smartfon odmówi posłuszeństwa? Ale padnie jak pies Pluto, bo elektronika czasem nawala lub gdy padnie system operacyjny, albo zabraknie zasilania z akumulatora, a tu trzeba pilnie za coś zapłacić, a pieniądze papierowe zlikwidowano, no bo to "przeżytek"?
  Panie Macieju, pamiętam gdy namawiał Pan czytelników do tego, aby do rozmów mieli osobne telefony, a do płatności bankowych osobne. Czy tamta lekcja nie przywołuje myślącym skojarzenia z obecnym tematem: "All i One"? Pozdrawiam.

 • robal_pl napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 07:29:08:

  "wystarczy zrobić jej zdjęcie smartfonem, wpisać w aplikacji kod CVC z odwrotu oraz podać jednorazowy kod SMS, który przyjdzie z banku-wystawcy karty."
  Bardzo śmieszne...

 • jawodnik napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 12:25:07:

  Palec można ("forsiastemu" klientowi) po prostu uciąć, a rysy twarzy - pobrać z fejsa czy innego instagrama.
  Czy na tym ma polegać cywilizacja ?
  Na coraz głębszej alienacji pojedynczego człowieka połączonej z coraz mniejszym zaufaniem między ludźmi i do instytucji ?
  Brniemy w coraz bardziej skomplikowaną cyfryzację życia zapominając o tym, że ktoś nam może nagle i na wiele godzin wyłączyć prąd. Jak wtedy działają smarfony ? Tylko offline, niestety.
  JW

 • jawodnik napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 12:32:32:

  Uzupełniając: Jakby co jestem wielkim fanem nowoczesności. Pierwszego ośmiobitowca używałem z arkuszem kalkulacyjnym już w 1986 r. (niektórzy czytelnicy tego bloga zdaje się zdawali wtedy właśnie egzamin do przedszkola) i tak mi już zostało. Smartfona też używam, ale w tym wszystkim warto przecież zachować rozsądek. WOW i OJEJ nie bardzo są tu na miejscu.
  JW

 • v_vectra napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 17:54:01:

  czy podczas płacenia telefon musi być połączony z internetem?

 • v_vectra napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 17:59:18:

  i czy do aplikacji można podpiąć kilka kart i wybierać przed samą płatnością tą karte na której akurat są środki?

 • l.wi napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 19:09:07:

  Wydaje mi się, że świat się jednak nie zawali jeśli zaczniemy używać Android Pay. Przetestowałem instalacja i dodawanie kart to dosłownie chwila, nie potrzeba żadnej instrukcji i wszystko jest bardzo intuicyjne.
  Według mnie strzał w dziesiątkę. Z płatnościami przez telefon czekałem właśnie na banalną w obsłudze aplikację, która zagreguje wszystkie karty. Zniechęcały mnie przede wszystkim dotychczas dostępne rozwiązania, każde z nich szło we własnym kierunku.

 • l_s_w napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 20:25:32:

  Panie Macieju!

  Pisze pan dziś: "Docelowo Android Pay chce wprowadzić autoryzowanie transakcji np. poprzez przyłożenie palca do smartfona (biometrię oferują jednak na razie tylko najnowocześniejsze modele smartfonów)"

  Dodatkowo często pisze Pan o tym jak to cudownie będzie, gdy wszyscy będziemy mogli logować się do aplikacji mobilnych banków przy pomocy biometrii i od razu płacić, przelewać i bankować bez dodatkowych haseł.

  Otóż będzie to najgorsza rzecz z punktu widzenia bezpieczeństwa.
  Logowanie się do aplikacji bankowej powinno przejść przez dwie fazy:
  - autentykacja,
  - autoryzacja.

  Autentykacja to potwierdzenie tożsamości czyli potwierdzenie, że loguje się naprawdę pan Samcik a nie pan Kowalski.
  Autoryzacja to nadanie uprawnień, np. do przelewu.

  Do potwierdzenia tożsamości (autentykacji) wykorzystuje się:
  - coś co użytkownik wie (np. hasło. Pan je zna, ale sąsiad już nie zaloguje się jako pan bo nie zna hasła)
  - coś co użytkownika ma (np. telefon na który przychodzi sms)
  - coś czym jest (zapis linii papilarnych)

  I teraz tak:
  - zapisał Pan hasło na kartce, zalogował się na konto bankowe z nie swojego komputera itp. i ma na Pan podejrzenie, że ktoś mógł poznać hasło, to je Pan zmienia
  - zainstalował Pan na smartfonie podejrzaną aplikację, która może zczytywać hasła z smsów i przesyłać do złodzeja to może Pan podać inny nr telefonu (np. na stary telefon na ktorym nie ma nic oprócz prostego oprogramowania producenta)
  - wyciekła baza danych w której jest zapis odcisku palca. Co pan zrobi? Odrąbie sobie palec? ;-)

  Najgorsza sytuacja, to taka w której instalujemy aplikację bankową na telefonie na który przychodzą smsy, rezygnujemy z hasła i bazujemy tylko na odcisku palca którego nie można zmienić. Raz wycieknie i przez całe życie jest się narażonym, że złodziej będzie mógł się zalogować do każdego banku, bo po co przecież loginy, hasła, kody sms, tokeny...one tylko utrudniają zadłużanie się i wyuzdaną konsumpcje, prawda?


 • wpamix napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 20:30:51:

  aplikacja do bani, nie daje się podłączyć karty aliora i TMUB! cały czas wyświetla że bledną weryfikacja kart choć dane są wpisywane identyczne jak w banku. Aplikacja wyświetla komunikat aby skontaktować się z bankiem. też tak macie?

 • maryan.wielki napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/17 22:09:19:

  @l_s_w
  Wyrażasz zatem tę samą myśl co ja, że im więcej wygody, tym niej bezpieczeństwa. Ale na ile zdołałem poznać autora bloga, to nie namawia on nas na zachowania niebezpieczne, a jedynie zwraca na nie uwagę. A z fascynacją tymi nowinkami, to jest trochę tak, jak z nową zabawką. Jednych cieszy, u innych wzbudza obawy.
  @Maciej Samcik
  Może Panie Macieju przydałoby się wyraźniej odróżniać opis sprawy od komentarza. Czasami sam się nieco gubię, zwłaszcza przy dłuższych tekstach, co jest od kogo.

 • adds01 napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/19 08:35:50:

  Haha już biegnę robić zdjęcia kartom płatniczym przez androidową apkę..

 • antekgrzanka4 napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/19 09:06:19:

  A ja bym się radził wstrzymać z szybką instalacją Android Pay. W UK po kilku miesiącach wprowadzili masę bardzo ciekawych promocji, żeby zachęcić do tego ludzi ;D Zwroty procentowe wydatków, zwroty za bilety komunikacyjne itp. - łącznie ponad 150 funtów ;D

 • blindoln napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/19 17:50:41:

  @l_s_w
  Taka długa wypowiedź, a jedyne co z niej wynika, to Twój brak wiedzy.

  Po pierwsze, baza odcisków palców do logowania na aplikacjach w telefonie nie wycieknie, bo takowej bazy nie ma. Twój odcisk palca jest zapisywany na Twoim telefonie, a nie na jakiejś zewnętrznej bazie danych.

  Po drugie, tak naprawdę Twój odcisk palca nie jest nigdzie zapisywany. Jest zapisywany wynik skomplikowanego algorytmu matematycznego. Nawet posiadając wynik tego algorytmu, który odpowiada Twojemu odciskowi palca oraz dokładną instrukcję w jaki został wygenerowany, nie da się odtworzyć na tej podstawie Twojego odcisku. Nie zrobi tego ani producent telefonu, ani Google ani FBI, a już na pewno nie jakiś kieszonkowiec, który ukradnie Ci smartfona.

 • l_s_w napisał(a) komentarz datowany na 2016/11/20 23:49:48:

  @blindoln

  jakie to ma znaczenie czy będzie zapisany w bazie, w pliku tekstowym, binarnym czy czymś innym?
  niech będzie zapisany w jakiejkolwiek formie i po wyliczeniu setką algorytmów. Wszystkie dane karty potrzebne do dokonania transakcji oraz odcisk palca (nawet jeśli nie sam odcisk a wynik algorytmu) do autoryzowania są zapisane na jednym urządzeniu. Wystarczy, że złodziej wykradnie te dane (np. przez złośliwą appke którą ktoś sobie zainstaluje) i może robić zakupy :)

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny