Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

poniedziałek, 13 marca 2017

Boisz się, że wyłudzą pożyczkę na twoje dane? Są już trzy miejsca, które przed tym chronią. Testuję!

Pojawiła się kolejna możliwość ochrony przed wyłudzeniem pieniędzy na nasze konto. To ważne, bo sposobów na to, by poznać nasze dane z dowodu osobistego, numer PESEL, numer telefonu i dane adresowe - a potem spróbować je wykorzystać w niecnym celu - jest niemało. Największe firmy pożyczkowe uruchomiły portal Bezpiecznypesel.pl, w którym każdy może zarejestrować się jako osoba "zamrożona kredytowo". A więc zadeklarować: "nie chcę zaciągać nowych pożyczek, a jeśli ktoś znający moje dane będzie chciał wziąć - używając ich - jakieś pieniądze, to znaczy, że jest oszustem". Dzięki temu nikt, kto zagląda do takiej bazy, nie udzieli pożyczki osobie, która "wylegitymuje" się naszym numerem PESEL widniejącym jako "zastrzeżony". Oczywiście oznacza to, że my też - dopóki jesteśmy w bazie - nie weźmiemy pożyczki dopóki się z niej nie wykreślimy (nie jest to trudne). Jednak dla tych z nas, którzy nie mają w planach pożyczania pieniędzy, zastrzeżenie PESEL-u może być dobrym pomysłem na zmniejszenie ryzyka, iż staniemy się ofiarą wyłudzenia.

JAK DZIAŁA BEZPIECZNYPESEL.PL? TESTUJĘ! Niestety, tylko na zmniejszenie, bo partnerami Bezpiecznypesel.pl są na razie tylko firmy pożyczkowe - i to nie wszystkie. Do zaglądania do tej bazy przed udzieleniem jakiejkolwiek pożyczki zobowiązały się m.in. Provident, Vivus, Wonga, czy Bocian i jeszcze kilkanaście firm. Ale nie ma w niej np. ProfiCredit, a także żadnego dużego banku. Jeśli potencjalny złodziej naszej tożsamości uda się do instytucji nie będącej członkiem sojuszu Bezpiecznypesel.pl, to obecność naszego PESEL-u w bazie może nic nie pomóc. Jak działa Bezpiecznypesel.pl? Próbowałem go przetestować na własnej skórze. Trzeba, niestety, podać sporo danych oraz wysłać portalowi skan swojego dowodu osobistego (na szczęście połączenie jest szyfrowane, ale i tak nie jest to komfortowa sytuacja, gdy trzeba przekazać skan dowodu anonimowej w sumie firmie CRIF (z kapitałem 50.000 zł), choć przecież należącej do dużej niemieckiej wywiadowni DeltaVista i "autoryzowanej" przez Związek Firm Pożyczkowych.

bezpiecznypeselhpscreen

Poza skanem dowodu - chcąc zastrzec swój PESEL - trzeba podać dane osobowe (razem z własnym nazwiskiem rodowym oraz imionami rodziców), adres zameldowania, numer telefonu i e-mail oraz jeszcze przepisać trochę danych z dowodu osobistego. Widać, że portal jest chałupniczym przedsięwzięciem, bo naprawdę nie widzę powodu, dla którego w XXI wieku, w erze botów, robotów i biometrii muszę podawać numer dowodu, datę wydania, datę ważności i nazwę organu administracyjnego, który wydał mi dokument, skoro skan zawierający te wszystkie numerki jednocześnie przesyłam. Cóż, ergonomia nie jest mocną stroną tej strony :-). Ale główny problem tkwi jednak w tym, że nie mam aż tak wielkiego przekonania co do bezpieczeństwa przekazywanych danych, jak w przypadku BIK-u (który działa już od ponad 20 lat), czy biur informacji gospodarczej (funkcjonujących na podstawie specjalnej ustawy)

Na koniec znęcania się nad - pozytywną w sumie - inicjatywą Bezpiecznypesel.pl muszę niestety dodać, że po pracowitym wpisaniu wszystkich informacji na swój temat (zabrakło chyba tylko rozmiaru buta i koloru włosów) okazało się, że wyskoczył jakiś błąd i nie mogłem zastrzec swojego PESEL-u. Cóż, był weekend. Gdyby chociaż pojawił się jakiś sensowny komunikat o przyczynach fakapu, który dałby mi pewność, że przy okazji skan mojego dowodu osobistego nie został wysłany w kosmos i że nie przejmą go jakieś "pożyczkowe ufoludki"...

error

ALERTY BIK I FAIRPAY - CZY WARTO "SIĘ SPRAWDZIĆ"? Jakkolwiek by nie oceniać umiejscowienia i jakości działania bazy Bezpiecznypesel.pl, jest to kolejna z dostępnych opcji, która - o ile dane zbierane tam nie "wyciekają" do złych ludzi - zmniejsza ryzyko wyłudzenia pieniędzy na nasze konto. Bardzo bym chciał, żeby podobną usługę wreszcie wprowadziło Biuro Informacji Kredytowej, w którym danymi o naszych kredytach wymieniają się banki. Skoro jesteśmy przy usługach, które pozwalają chronić naszą tożsamość, to od razu napiszę o pozostałych, które są na rynku. Wspomniany BIK ma w ofercie internetowe konto, które pozwala zarejestrowanemu klientowi uzyskać wszystkie dane o kredytach, które w przeszłości ów klient spłacał, spłaca obecnie (zwłaszcza o ich statusie - czy nie są oznaczone jako spłacane nierzetelnie) oraz pobrać ocenę punktową - tę samą, której używają banki przy szacowaniu naszej zdolności kredytowej.

W pakiecie są też alerty, czyli wysyłanie na podany numer telefonu informacji, że jakiś bank lub firma pożyczkowa zaglądała do naszej "szufladki" w bazie BIK. Jeśli zaglądała, to może znaczyć, że ktoś próbował się pod nas podszyć. Całość tych usług na próbę - przez dwa miesiące - jest za darmo lub za symboliczną złotówkę, zaś później trzeba płacić 79 zł rocznie. Ale samą usługę alertów - a to ona tak naprawdę jest nam potrzebna do ochrony przed złodziejami tożsamości - można mieć za 19 zł rocznie. I do skorzystania z takiego pakietu mini zachęcam. Podobną usługę - i to za darmo - ma w ofercie Krajowy Rejestr Długów, czyli prywatna firma, która zbiera dane o rzetelnych i nierzetelnych płatnikach. Na jego stronie internetowej można założyć sobie bezpłatne konto FairPay i sprawdzić czy jakiś bank lub firma pożyczkowa zaglądała do jej bazy i pytała o nas. Usługa alertów w BIK, konto FairPay w KRD oraz zastrzeżenie PESEL-u na stronie Bezpiecznypesel.pl to w sumie może być dść solidny pakiet chroniący naszą tożsamość.

dywidendalogo11ZAPRASZAM NA WEBINAR O FUNDUSZACH! Jak w miarę bezpiecznie lokować oszczędności w fundusze inwestycyjne i surowce dla dywidendy i nie tylko? O tym - wspólnie z Albertem Rokickim, prowadzącym blog Longterm.pl, opowiem w najbliższy wtorek o godz. 19.00. Będzie coś dla początkujących ciułaczy, którzy myślą co by tu zrobić, żeby ich pieniądze w bankach nie traciły na wartości, jak również coś dla bardziej zaawansowanych inwestorów, którzy chcieliby rekomendacji w które fundusze dziś warto wkładać pieniądze. Formularz zapisu na webinar jest tutaj. Klikajcie, liczba miejsc ograniczona!

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
poniedziałek, 13 marca 2017 11:09

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • wruum59 napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 12:22:48:

  Panie Redaktorze,
  zajrzałem do KRS spółki od bezpiecznego pesela!
  CRIF SERVICES SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  Numer KRS 0000156341

  Pan zaufał spółce z kapitałem 50 000 złotych z takim zarządem
  RECSEY BORIS PREZES ZARZĄDU
  PRETI MARCO WICEPREZES ZARZĄDU

  100% udziałów DELTAVISTA INTERNATIONAL AG

  Podał Pan wszystkie dane, by stracić tożsamość.
  Napisze Pan coś o obu Panach i firmie DELTAVISTA INTERNATIONAL AG?

 • com.one napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 13:28:50:

  zarząd i właściciel to nie są polskie podmioty, przypadek ? Polska neo-kolonią zachodu,
  AG - tłumaczy czyją jesteśmy kolonią

 • karina1997-97 napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 14:19:35:

  ja zawsze się tego boję

 • samsamsamsam napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 14:39:30:

  Współczuje redaktorowi. Wiarygodność tego przedsięwzięcia jest znikoma.

 • lukaszpiechzg napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 15:36:24:

  CRIF to całkiem spora i znana firma. www.crif.pl/O-nas/Pages/Twój-globalny-partner.aspx

 • oxulsen napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 16:21:46:

  @lukaszpiechzg - Czytać panie umiecie?

  "CRIF Services Sp. z o.o. .... Kapitał zakładowy 50.000 zł (wpłacony w całości)"

  Skan dowodu chcą .. no LOL.

  Nawet wonga.pl z kapitałem zakładowym 10 mln jawi się przy tym czymś jako firma gigant. • kornelia1996.96 napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 18:06:16:

  no i dobrze, że coś takiego jest

 • cutpurse napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 19:34:33:

  To można jeszcze dostać kredyt na dowód?

  Wyobrażam sobie, że owa spółka po pozyskaniu odpowiedniej liczby przezornych może zostać kupiona wraz ze wszystkimi zgromadzonymi danymi, by zapewnić ubezpieczycielom bazę potencjalnych klientów.

 • lukaszpiechzg napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 20:43:22:

  Brak wiedzy. Crif to duża firma (biuro informacji kredytowej) międzynarodowa z dobrą reputacją. Mają kilka spółek w Polsce. Tutaj link do ich strony ze wszystkimi firmami www.crif.pl/O-nas/Gdzie-jesteśmy/Pages/Środkowa-i-wschodnia-Europa.aspx. • finron.pl napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 21:01:23:

  Niech wizytówką tego narzędzia będzie cytat z regulaminu:
  Zastrzeżenie numeru PESEL nie stanowi dla Zastrzegającego ani dla Kredytodawcy gwarancji, że
  Kredytodawca nie zawrze Umowy Kredytowej z udziałem osoby posługującej się zastrzeżonym
  przez Zastrzegającego numerem.


  Zapytałem kilku uczestników tego systemu o korzystanie z narzędzia i albo tego nie robią, albo nie bardzo chcą się tym faktem chwalić. Jedynie Wonga potwierdziła, że korzysta z narzędzia i nie udziela pożyczeki w sytuacji zastrzeżenia numeru PESEL w systemie bezpiecznypesel.

  Na czacie Filarum, człowiek, z którym rozmawiałem chyba nawet nie wiedział, że takie coś istnieje

 • finron.pl napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 22:44:56:

  @lukaszpiechzg

  Jesteś mistrzem.
  Zestawienie stwierdzenie "Brak wiedzy." ze dodatkiem "Crif to duża firma (biuro informacji kredytowej)" to bezdyskusyjne mistrzostwo świata :)
  pozdrawiam

 • marcinek-m napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/13 23:51:43:

  Do poprawnego działania tej usługi wystarczyłby tylko nr PESEL i ewentualnie imię i nazwisko (aby było jednoznacznie wiadomo kto się numerem posługuje). I o wszystko. Po kija adres zamieszkania, numer dowodu i reszta danych? Przecież nie trzeba porównywać całego wniosku kredytowego z rzeczoną bazą danych a tylko sprawdzić czy nr PESEL czy figuruje. Coś mi się wydaje, że ta firma do niezła maszynka do wyłudzania danych osobowych!

 • mikor_mmk napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/14 09:28:16:

  Po to podaje się więcej danych, aby wyeliminować sytuację, w której ktoś znający tylko Twój pesel nie zablokował Ci możliwości wzięcia pożyczki. Do wyważenia jednak co i w jakiej formie wymagać aby nie przegiąć w drugą stronę...
  Swoją drogą można by spróbować wykorzystać tego typu usługę (blokuj możliwość wzięcia pożyczki) profilaktycznie. Np. Podczas przydzielania świadczeń z MOPS, leczenia z uzależnień itp. obligatoryjne potwierdzenie przez wnioskodawcę zablokowania możliwości wzięcia pożyczki.
  Tylko że to się nie zdarzy, bo firmom pożyczkowym zależy na tym, aby dostęp był jak najszerszy...

 • bebeautiful napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/15 08:30:41:

  Bardzo ciekawy blog!!!!

 • darmowachwilowka napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/17 00:02:23:

  Z tego co wiem to są też inne serwisy gdzie można zastrzec pesel. Ale wszystkie darmowe chwilówki korzystają z baz BIK.

 • nerkofil napisał(a) komentarz datowany na 2017/03/19 08:09:57:

  Ja bym to ujął od innej strony. Kogo ustawowo możemy upowaznic do przetwarzanią naszych danych osobowych typu imię panieńskie matki?
  Jeśli ktoś pyta o takie dane, zapala mi się czerwona lampka i podając dane, robię w nich trywialne błąd, który zauważy człowiek, ale nie automat. A tu twórcy strony nawet nie potrafili dodać tzw. przekierowania postfotmulazowego, czyli stronki z informacja: "właśnie przejęli my twoje dane, dziękujemy".
  IMHO, prymitywny phishing, takie stronki robiliśmy na zaliczenie z security network :-))

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line