Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 19 kwietnia 2017

To wyjątkowo niebezpieczne wirusy. Podszywają się pod... comiesięczne wyciągi z banku

Jednym z najbardziej perwersyjnych wirusów, które mogą nas zaatakować, jest ostatnio „robak” podszywający się pod… wyciąg z banku. Złodzieje naszych pieniędzy zauważyli, że banki często rezygnują już z wysyłania nam wyciągów papierowych i przeszły na elektroniczne. Nie musimy się zaglądać do skrzynki z listami, a w zamian za to co miesiąc dostajemy e-mailem listę operacji i saldo rachunku. Zresztą robią tak nie tylko banki – w telekomach e-faktura jest już standardem i dziś już ktoś, kto zażyczyłby sobie wysyłania faktury papierowej, byłby karany nawet 10-złotowym „domiarem” do rachunku.

Kłopot polega na tym, że istnienie e-faktury to genialny pomysł dla przestępców, by mieć pretekst do wpuszczania nam na komputery złośliwych „robaków”, które podpatrują nasze loginy i hasła.

Jak to robią? I czy można się jakoś obronić? Zapraszam do lektury tekstu na www.subiektywnieofinansach.pl. Piszę tam też o kredytach hipotecznych po nowemu, o wynikach finansowych Ubera oraz o wyjątkowo drogim przelewie. Jeden z moich czytelników zapłacił.... 40.000 zł dodatkowej opłaty za jeden przelew!

A link do całego tekstu o perwersyjnym wirusie jest tutaj 

Czytaj: Ten wirus kradnie kasę z konta wtedy, kiedy czujesz się najbezpieczniejszy

Czytaj: Banki zachęcają do zatwierdzania przelewów „koszykiem”. To bezpieczne?

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 19 kwietnia 2017 09:01

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • jjolanta.87 napisał(a) komentarz datowany na 2017/04/19 12:38:03:

    ja to już się boję jakiekolwiek wiadomości odbierać

  • mmarianna90 napisał(a) komentarz datowany na 2017/04/19 13:16:34:

    masakra jakaś

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line