Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

wtorek, 16 maja 2017

Banki żądają skanów dowodów osobistych. Czy muszą? I dlaczego nie dbają o bezpieczeństwo?

Klienci denerwują się, gdy bankowcy domagają się skanów ich dowodów osobistych. A szczególnie się denerwują, gdy potrzeba skanowania dowodu wychodzi niejako „przy okazji”, a bank stosuje ją jakby od niechcenia, jako uzupełniającą formę weryfikacji tożsamości. Z taką sytuacją spotkał się mój czytelnik, pan Marek, kóry zwrócił się do BGŻ BNP Paribas z prośbą o udzielenie mu kredytu na zakup nowego telefonu. Wniosek kredytowy złożony, zaś bank informuje, że prześwietlił klienta we wszystkich dostępnych bazach. I że w oparciu o te informacje (oraz o to, co klient zeznał we wniosku kredytowym) decyzja jest pozytywna.

Co dalej? Ano kolejnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości. W informacji, którą klient otrzymał od banku, było napisane, iż owo potwierdzenie tożsamości następuje poprzez przelew weryfikacyjny z innego banku. Po tym jak klient wykonał przelew weryfikacyjny bank zgłosił dodatkowe żądanie.W celu przyspieszenia procedowania” poprosił o skan dowodu osobistego. A po grzecznej odmowie pana Marka i rezygnacji z „przyspieszenia” pracownik banku stwierdził, że to niezbędny krok i bez tego nici z kredytu. Czyli: albo można jechać szybko, albo nie jechać w ogóle ;-). Ale to, niestety, nie wszystko. Klient ma też bankowi za złe, że nie zadbał wystarczająco o "prywatność" przesyłanego dokumentu. 

Więcej na ten temat oraz moja ocena sytuacji jest już na www.subiektywnieofianansach.pl. Zapraszam, tekst znajduje się pod tym linkiem

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
wtorek, 16 maja 2017 09:04

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny