Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 26 maja 2017

Ile trzeba mieć cierpliwości w lokowaniu kasy? Oni to policzyli. Wynik wam się nie spodoba...

Jak się uchronić przed ryzykiem straty części pieniędzy, gdy chcemy je korzystnie ulokować np. w funduszu inwestycyjnym? Na pierwszy rzut oka odpowiedź jest prosta - poprzez rozproszenie ryzyka między kilka funduszy tego samego typu (uśrednianie zysków i strat) oraz przez monitoring wyników inwestycji. Jeśli któryś z funduszy przez dłuższy okres spisuje się słabo – należałoby wymienić go na inny, nie zaś trzymać się go uparcie niczym pijany płotu. W mojej dotychczasowej praktyce stosowałem roczne okresy „referencyjne”, a więc raz w roku sprawdzałem wyniki funduszy i te, które były dużo słabsze od pozostałych trafiały na „listę obserwacyjną”. Po drugim słabym roku z rzędu poważnie rozważałem ich usunięcie z portfela.

Jak się okazuje – niesłusznie. Albo przynajmniej nie wiadomo czy słusznie. Do takiego wniosku doszedłem, gdy uciąłem sobie niezwykle interesującą pogawędkę z Piotrem Żółkiewiczem, szefem funduszu inwestycyjnego dla grubych ryb o nazwie „Zolkiewicz & Partners, Fundusz Inwestycji w Wartość”. Fundusz Żółkiewicza bazuje na filozofii inwestycyjnej Warrena Buffetta, czyli najbardziej znanego i największego na świecie inwestora długoterminowego.  

Są trzy argumenty, które określają jak bardzo trzeba być cierpliwym, by zmaksymalizować zyski z lokowania swoich oszczędności. Jakie to argumenty? Przeczytaj o nich na www.subiektywnieofinansach.pl. Link do tekstu jest tutaj

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 26 maja 2017 12:21

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny