Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

wtorek, 02 maja 2017

Złożyłeś PIT-a? Teraz zrób proste ćwiczenie, po którym nic już nie będzie takie samo. A jakie?

Lubię wiedzieć ile pieniędzy przekazałem w zarządzanie politykom – po każdym złożeniu PIT-u wykonuję więc proste ćwiczenie obliczeniowe. Polecam je każdemu podatnikowi. To naprawdę otwiera oczy. I pomaga zrozumieć, że rząd nic nie może „dać”, bo jedyne pieniądze, które ma, to są nasze pieniądze. I jeśli chce coś „dać”, to będzie musiał najpierw zabrać. Do ćwiczenia, które ze zwykłego obywatela zrobi obywatela świadomego, potrzebny będzie wypełniony PIT, kartka i długopis. Kto słabo liczy może też przynieść kalkulator.

Czytaj też: Przez tę decyzję władz już nigdy nie będziemy zarabiali jak Niemcy

Czytaj: Sprawdziłem czy dobrze ci płacą za godzinę pracy. Ile musisz zarabiać?

Bierzemy kwotę przychodów z zeznania podatkowego (to tyle, ile byśmy dostali do ręki, gdyby nie było podatków, składek na ZUS, chorobowych i na fundusz pracy). Potem bierzemy sumę zaliczek na podatek dochodowy, odprowadzonych przez naszych pracodawców (to ta ostatnia kolumna na drugiej stronie PIT-a), kwotę z rubryki „składka na ubezpieczenie społeczne” (w dziale „Odliczenia od dochodu”), kwotę z rubryki „składka na ubezpieczenie zdrowotne” (w dziale „Odliczenia od podatku”) i kwotę z rubryki „do zapłaty” lub „nadpłata” z działu „Obliczenie zobowiązania podatkowego”.

Co dalej? Całe ćwiczenie, wnioski z niego wypływające oraz statystyki jak rząd dzieli nasze pieniądze są w tekście, który umieściłem na stronie www.subiektywnieofinansach.pl. Aby przenieść się bezpośrednio do tekstu - kliknij tutaj

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
wtorek, 02 maja 2017 09:08

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line