Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

sobota, 03 czerwca 2017

Rząd będzie znów zachęcał do oszczędzania na emeryturę. Czy ma szansę? Ważna deklaracja!

W zeszłym roku do banków popłynęło jakieś 40 mld zł naszych nowych oszczędności (łącznie mamy w nich ponad 700 mld zł). Do funduszy inwestycyjnych, które są podstawowym pośrednikiem w lokowaniu oszczędności poza bankiem dla zwykłych ludzi – tylko 5 mld zł. W dodatku tylko kilkanaście procent ludzi deklaruje systematyczne oszczędzanie (niekoniecznie w horyzoncie emerytalnym), 30-40% odkłada dorywczo (a więc na pewno nie w horyzonci emerytalnym), zaś pozostałe 40-45% nie ma grosza przy duszy. W „wahikułach emerytalnych”, czyli na kontach IKE i IKZE, mamy odłożone jakieś 8 mld zł. W zeszłym roku przybyło 1,5 mld zł, a liczbę osób, które aktywnie korzystają z IKE lub IKZE szacuje się na 400.000 – czyli 2-3% pracujących.

Czytaj: Kto i w jaki sposób inwestuje w IKE i IKZE? Oto dane

W czasie ponad godzinnej dyskusji z Pawłem Borysem (PFR), Jackiem Fotkiem (GPW), Jarosławem Dominiakiem (SII) oraz z Konradem Dybulem (InvestHelp), która zwieńczyła pierwszy dzień konferencji Wall Street 21 w Karpaczu – każdy z nas dorzucił jakieś pomysły na to, by lokowanie oszczędności na emeryturę poza bankiem przestało być jakimś dziwactwem dla nielicznych, a stało się zwyczajem większości Polaków-szaraków. Postaram się je teraz uporządkować i ułożyć w jakiś spójny plan, z którym być może udam się nawet do „ważnych czynników partyjnych i państwowych”? W komentarzach dodawajcie własne punkty do tego planu.

Zapraszam do przeczytania tekstu na www.subiektywnieofinansach.pl. Link do tekstu jest tutaj

Czytaj też: Co się musi stać, żeby banki przestały obniżać oprocentowanie depozytów? Widać iskierkę nadziei

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
sobota, 03 czerwca 2017 12:44

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line