Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

czwartek, 27 lipca 2017

Jest już nowy sposób płacenia comiesięcznych faktur. Prościej niż kiedykolwiek?

Bank Millennium jako pierwszy udostępnił klientom Qlik - nowy system obrotu elektronicznymi fakturami ułatwiający płacenie comiesięcznych rachunków. Po uzyskaniu zgody klienta firma, która wystawia fakturę, wysyła jej elektroniczną wersję do banku, a ten przygotowuje przelew. Klient – i to różnica w stosunku do polecenia zapłaty – musi ten przelew sam zatwierdzić. Ale tylko tyle – całą resztę roboty wykonuje firma-wystawca faktury oraz bank.

Na razie elektroniczne faktury mogą w ramach bankowości internetowej Banku Millennium opłacać klienci tylko kilkunastu firm świadczących różne usługi – m.in. Orange, PGE, Link4 oraz banku ING. Wkrótce firm umożliwiających taki sposób opłacania faktur ma być więcej. No i oczywiście usługa będzie też instalowana w kolejnych bankach.

Jak się zapisać do elektronicznych faktur? Trzeba w fiszce „przelewy” znaleźć sekcję poświęconą tej usłudze, a następnie wypełnić krótki wniosek. A w nim zaznaczyć firmę-wystawcę faktury, wpisać swój numer klienta przyznany przez tę firmę (jest na każdej wystawionej fakturze), zatytułować jakoś tę całą „paczkę” i zatwierdzić hasłem SMS-owym. W odpowiedzi bank wyśle nam kod wniosku, który musimy przekazać wystawcom faktur. Bez tego nie będą mogli przekazywać tych faktur bezpośrednio do banku.

Procedury przekazywania kodów aktywacyjnych do firm są różne. Bank ING przyjmie kod wysłany zwykłym e-mailem. Link 4 każe czekać na telefon od swojego pracownika, któremu trzeba przekazać kod ustnie. PGE z kolei każe klientom zadzwonić do odpowiedniej placówki regionalnej. Jak widzicie jest z tym trochę rzeźbienia, chociaż całą procedurę da się od biedy zamknąć w kilka minut.

Ciekawe? Więcej na temat tej usługi i innych prostych sposobów płacenia comiesięcznych rachunków oraz pełna recenzja systemu Qlik jest pod tym linkiem.

Zapraszam też do odwiedzenia mojej nowej strony www.subiektywnieofinansach.pl. Znajdziecie tam najnowsze felietony, zebrane w jednym miejscu najciekawsze wyroki sądowe w sporach konsumenckich, sekcję dotyczącą nowych technologii w służbie konsumenta, wszystkie moje interwencje w Waszych sprawach zebrane w jednym miejscu, prześwietlanie reklam, sondaż... Mnóstwo fajnych rzeczy. Zapraszam do zerknięcia i polubienia.

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
czwartek, 27 lipca 2017 10:07

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • krisskala napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/27 17:17:27:

    Hmmm... ale to trochę wychodzi poza kontrolę. Czy firma będzie dostawała jakieś potwierdzenia?

  • marcinek-m napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/28 21:45:34:

    Czy coś takiego nie istnieje już od dawna i nie nazywa się polecenie zapłaty?

  • kruuuk1 napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/31 08:45:43:

    A czym ta usługa sięróżnie od Neofaktury, którą udostępnia od dobrych kilku lat Poczta Polska przez swój serwis Envelo? Hmm?

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny