Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

sobota, 08 lipca 2017

Spektakularny finał wojny Zeusa i Hefajstosa z krnąbrnym inwestorem. Zapłacimy mu 2 mld zł?

W piątek portal wPolityce.pl opublikował sensacyjne pismo jednego z zagranicznych funduszy inwestycyjnych – a konkretnie PL Holdings, firmy zarządzającej funduszem Abris – wzywające polski rząd do negocjacji w sprawie odszkodowania za wywłaszczenie tegoż inwestora z akcji pewnego banku. Można byłoby machnąć na to ręką gdyby nie astronomiczna kwota roszczenia – ponad 2 mld zł. I gdyby nie fakt, że PL Holdings ma już w ręku korzystny dla siebie wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

Prawdopodobieństwo, iż będziemy musieli wszyscy złożyć się na większe lub mniejsze odszkodowanie dla zagranicznego inwestora, jest niestety spore. Gdyby rzeczywiście skończyło się na spektakularnych 2 mld zł – co jest wszakże mało prawdopodobne, spodziewam się kwoty znacznie mniejszej – byłoby to wielkie frajerstwo. Za co mielibyśmy zapłacić zarejestrowanemu w Luksemburgu funduszowi wielkie pieniądze? O tej sprawie było w blogu wielokrotnie, czas sobie to wszystko przypomnieć. Zapraszam na wielki finał sporu Abrisu z KNF.

Czytaj tekst pod tym linkiem. Zapraszam cię też na moją nową stronę internetową: www.subiektywnieofinansach.pl

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
sobota, 08 lipca 2017 08:00

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • marek_kon napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/08 23:20:08:

    Jeśli faktycznie skończy się to odszkodowanie w takiej kwocie, to będzie to niezły skandal i pokaz, że urzędnik czasami powinien się zastanowić czy na pewno to co robi jest ok. To jak KNF czołgał Abris trochę nie wiadomo za co, od razu pachniało skandalem.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line