Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 18 sierpnia 2017

Czy po zamachu można bezkosztowo odwołać wycieczkę? Jak zapewnić sobie odszkodowanie?

Przy okazji takich wydarzeń jak zamachy terrorystyczne wielu zastanawia się “a co by było gdyby…”. Kilka milionów Polaków od czasu do czasu lub nawet regularnie wyjeżdża za granicę na wakacje lub długie weekendy, co niestety nasuwa na myśl ryzyko, że znajdziemy się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie.

Czasem zapobiegliwi turyści – zwłaszcza ci, którzy wiedzą, że los potrafi pokrzyżować szyki – kupują polisę od rezygnacji z podróży. Wtedy można odzyskać zarówno koszt biletu lotniczego, jak i ewentualnie rezerwacji hotelowej (lub ceny imprezy jeśli nie kupowaliśmy hotelu, tylko “komplecik” w biurze turystycznym).

Niestety, tego typu polisy nie obejmują zamachów terrorystycznych. Ubezpieczyciel pokryje koszty jeśli będziemy musieli zostać w kraju z powodu choroby, wypadku, kradzieży lub ważnego egzaminu, ale nie w przypadku strachu przed wyjazdem w miejsce, gdzie właśnie uderzyli terroryści.

W zasadzie jedynym sposobem na zabezpieczenie się – przynajmniej przed finansowymi skutkami biernego uczestnictwa w zamachu terrorystycznym – jest wykupienie polisy turystycznej. W przypadku, gdybyśmy zostali ranni lub trwale okaleczeni w tego typu wydarzeniu, ubezpieczyciel może pokryć koszty leczenia w szpitalu, kosztów lekarzy i zrefundować powrót do kraju. Jeśli oprócz kosztów leczenia i medycznego assistance polisa ma też opcję NW – za każdy procent trwałego uszczebku na zdrowiu dostaniemy po powrocie do kraju

Jest tylko jedno “ale”: po pierwsze trzeba taką polisę przed wyjazdem za granicę kupić (lub mieć całoroczną i obowiązującą także poza Polską), a po drugie ta polisa musi mieć opcję pokrywania kosztów nie tylko w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, ale też w przypadku uczestnictwa w zamachu terrorystycznym.

Sprawdziłem czy polisy turystyczne oferowane przez polskich ubezpieczycieli zawierają opcję wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdybyśmy ponieśli jakieś straty w wyniku zamachu. Pełna wersja felietonu, w którym o tym opowiadam, jest pod tym linkiem

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 18 sierpnia 2017 09:06

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • ekokosze napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/18 09:53:14:

  Ale proszę Pana - nie ma odpowiedzi na pytanie z tytułu: można odwołać czy nie?

 • ritkakob napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/20 13:50:47:

  no to trzeba pamiętac

 • ramona.1991 napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/20 17:17:30:

  szybko

 • roza.roza2 napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/21 10:24:05:

  hmm no to może być dobre

 • romama91 napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/21 17:53:31:

  :))

 • etapia napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/28 09:33:56:

  Warto też kupić ubezpieczenie z rozszerzeniem o terroryzm

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line