Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

wtorek, 29 sierpnia 2017

Płatności przyszłości czyli nadchodzi rewolucja w kupowaniu. Koniec z portfelem! Cieszycie się?

Przeżywamy wielką rewolucję w płaceniu. Upowszechnienie się kart płatniczych - któż z nas nie spróbował wygody płacenia zbliżeniowego? - to dopiero jej początek. Kilka milionów Polaków “włożyło” swoje karty do smartfonów – czy to za pośrednictwem bankowych aplikacji mobilnych, czy też różnych elektronicznych portmonetek. Zaś kolejna odsłona zmian jest już za rogiem. To płacenie… bez płacenia, czyli wykorzystywanie jako nośników pieniądza przedmiotów, w których “zaszyta” będzie karta płatnicza. Te wszystkie zmiany będę pokazywał i przybliżał Wam w nowym cyklu tekstów poświęconych nowoczesnemu płaceniu.

Czy w przyszłości będziemy w ogóle płacili kartami? Może do łask wróci gotówka, której używanie ma jedną, ale za to ważną, zaletę – gwarantuje anonimowość? A może do gry wejdzie pieniądz cyfrowy, taki jak bitcoin? Cyfrowa “gotówka” tym różni się od zwykłego pieniądza bezgotówkowego (tego, który jest zapisany na naszych kontach bankowych lub kartach płatniczych), że przekazujemy go bezpośrednio ze smartfona na smartfon – bez pośredników w postaci banków, firm rozliczających i organizacji płatniczych. To plik kryptograficzny, zabezpieczony wirtualnymi “znakami wodnymi”. 

A jeśli karty przetrwają, jako mimo wszystko najwygodniejszy sposób kupowania i płacenia, najlepszy nośnik programów lojalnościowych? Jak będzie w przyszłości wyglądało płacenie kartą? Moim zdaniem będzie wyglądało mniej więcej tak:

KARTA BĘDZIE W SMARTFONIE. Wszystko więc wskazuje na to, że w XXI wieku wciąż będziemy płacili kartami. Są zbyt wygodne, zbyt powszechnie akceptowane i mają zbyt dużo korzyści dla klientów, by dały się szymś zastąpić. To oczywiście nie znaczy, że karty będą wyglądały tak, jak do tej pory. Pierwszy krok to przeniesienie “plastiku” do smartfona. Coraz więcej banków, we współpracy z organizacjami płatniczymi, wprowadza możliwość instalowania karty płatniczej w smartfonie.

Z czego to wynika? Wygląda na to, że właśnie smartfon będzie w niedalekiej przyszłości centrum naszego życia. Jeśli będzie można włożyć do niego wszystkie wirtualne dokumenty (w tym e-dowód i e-prawo jazdy) i pieniądze to portfel w kieszeni stanie się zbędny. Jest mały problem: smartfona nie da się włożyć do terminala, ani do bankomatu. Jednak przygniatająca większość terminali płatniczych w Polsce ma już funkcję zbliżeniową, a z przygniatającej większości bankomatów da się już wypłacić pieniądze bez wkładania karty (działają zbliżeniowo lub na kod).

CZIP NA KARCIE “POGADA” Z CZIPEM W LODÓWCE. Kolejnym etapem rewolucji będzie “oczipowanie” przedmiotów w naszym otoczeniu. W erze internetu nowej generacji (5G) stanie się realne, iż nasza lodówka, komunikując się z naszym smartfonem, zamówi w naszym imieniu masło w sklepie, gdy czujniki wskażą, że się już kończy ostatnia osełka. A my tylko zatwierdzimy transakcję. Albo samochód sam będzie płacił za paliwo, kontaktując się zdalnie w naszym imieniu z terminalem płatniczym. Niewykluczone, że karta płatnicza zostanie “zaszyta” w tzw. inteligentnych okularach, które przejmą część funkcji smartfona (są już w sprzedaży pierwsze tzw. smart-glasses).

PŁACENIE BEZ PŁACENIA, CZYLI… BIOMETRIA. Jak będzie wyglądała autoryzacja transakcji? Dziś rządzi PIN, ale zapewne w niedalekiej przyszłości będziemy zatwierdzać płatności biometrycznie. Już dziś niektórzy z nas logują się do smartfonów i do banku w smartfonie odciskiem palca. Z części bankomatów można wypłacić pieniądze zatwierdzając transakcję palcem. Są pierwsze banki, w których do konta można się zalogować głosem. Niewykluczone, że w podobny sposób będziemy niedługo potwierdzać zakupy.

Tej przyszłości będziemy się wspólnie przyglądać w cyklu tekstów, który dziś rozpoczynam i który będę kontynuował przez cały najbliższy rok. Oprócz tekstów będą quizy, konkursy, a także klipy wideo, w których przedstawię najlepsze pomysły na używanie kart na wakacjach, na zakupach, w urzędzie, za granicą. Opowiem też o najważniejszych funkcjach kart płatniczych, podpowiem jak ich rozsądnie i bezpiecznie używać, jak wycisnąć z Waszych kart jak najwięcej korzyści. Zapraszam do specjalnej sekcji tematycznej, w której będę publikował kolejne teksty - "O wygodnym płaceniu, czyli niezbędnik nowoczesnego konsumenta". Czytajcie i komentujcie. Piszcie też do mnie – jestem pod maciej@maciejsamcik.pl

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
wtorek, 29 sierpnia 2017 08:07

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • micorazonpl napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/29 09:12:00:

  Mimo posiadania smartfona i zainstalowanej aplikacji banku z obsługą nfc/blik, nadal wygodniejsze i szybsze jest dla mnie korzystanie z karty. Praktycznie gdzie się tylko da płacę zbliżeniowo. Pewnie w ciągu kilku lat płacenie smartfonem będzie popularniejsze, ale wątpię, aby karty zostały w tym czasie zepchnięte na margines.

 • akasza75 napisał(a) komentarz datowany na 2017/08/29 16:28:12:

  Zapraszam kantorinternetowy.pl

 • nestart napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/03 11:55:42:

  Im bardziej wirtualne będą płatności, tym większe pole dla złodziei i większe ryzyko. Gotówka moim zdaniem jest mimo wszystko najbezpieczniejsza.

 • jessica_kolodziej napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/06 08:04:21:

  Ja jestem sceptycznie nastawiona do takich nowości, jakoś bardziej przemawiają do mnie tradycyjne i sprawdzone metody.

 • albatros162 napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/10 20:31:13:

  Najlepsza gielda kryptowalut z jakiej kozystalem, bez prowizji, szybki zysk na obrocie kryptowalutami takimi jak bitcoin, litecoin, ether, lisk, zapraszam tnijurl.com/b6f2084cbdc9/

 • dzoelo napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/12 13:06:54:

  A ja tam polecam płacenie BLIK - zobacz co to jest BLIK, jak płacić BLIK, jak korzystać z promocji BLIK - zapraszam

 • serwus22 napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/15 22:39:54:

  Szczerze mówiąc to że płatności zbliżeniowe są tak wygodne to nie są bezpieczne dla naszych kont lub kart. Specjalne czytniki RFID, które już dawno powstały lecz nie wszyscy o nich wiedzą, potrafią kartę zidentyfikować do 3 metrów. Tu mamy przykład :
  [url]etuiochronne.pl/technologia-rfid/[/url] , Jedynym wyjściem to zabezpiecznie karty bądź jej zostawianie w bezpiecznych miejscach :) Parki, komunikacja, podróże biorąc kartę ze sobą jest teraz narażona wszędzie...

 • serwus22 napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/15 22:43:24:

  Szczerze mówiąc to że płatności zbliżeniowe są tak wygodne to nie są bezpieczne dla naszych kont lub kart. Specjalne czytniki RFID, które już dawno powstały lecz nie wszyscy o nich wiedzą, potrafią kartę zidentyfikować do 3 metrów. Tu mamy przykład :
  etuiochronne.pl/technologia-rfid , Jedynym wyjściem to zabezpiecznie karty bądź jej zostawianie w bezpiecznych miejscach :) Parki, komunikacja, podróże biorąc kartę ze sobą jest teraz narażona wszędzie...

 • drewid napisał(a) komentarz datowany na 2017/11/29 14:37:02:

  Jakie jest wasze zdanie odnoście kart kredytowych? Ja długo wachałam się przed założeniem karty kredytowej, bo ciągle słyszałam że ktoś tam popadł przez to w długi itd. Jednak zdecydowałam się i nie żałuje, jak korzysta się z niej z głową to dużo pomaga. Poczytajcie sobie ciekawy artykuł o kartach kredytowych zyciefinansowe.pl/kredyty-gotowkowe/karty-kredytowe/karta-kredytowa-jak-dziala-proste-wyjasnienie/

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line