Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 15 września 2017

MyTaxi Match, czyli jeszcze tańsze taksówki. Wystarczy podzielić się z kimś... kanapą

Kilka dni temu ruszyła w Warszawie nowa usługa w ramach taksówkowej aplikacji MyTaxi. Nazywa się to-to MyTaxi Match i kojarzy dwóch, dwie, dwoje (pozdrowienia dla Alior Banku, bo to ich patent) klientów jadących w tą samą stronę, dobiera do nich kierowcę i przewiozi do celu “za grosze”. Każdy płaci aplikacją za swoją część kursu, a oszczędność ma wynieść do 40%.

W praktyce – co sprawdziłem na kilku przykładowych kursach – rzadko przekracza 30%, ale to i tak dużo. Nową usługę realizują tylko taksówkarze, którzy “w standardzie” jeżdzą po 2 zł za kilometr lub mniej (maksymalna stawka w Warszawie to 2,4 zł za kilometr). Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, w której w ramach przejazdu łączonego drogą taksówką i tak zapłacimy więcej, niż za przejazd solo tanią.

Warszawa jest pierwszym miastem w Europie, w którym jakakolwiek korporacja taksówkowa wprowadza taki model działania. Na razie jest to pilotaż, który potrwa miesiąc, ale po ocenie jego efektów nowa funkcja ma szansę trafić do innych miast. W pierwszej kolejności do Trójmiasta. MyTaxi oczekuje, że w ciągu kilku lat odsetek przejazdów w modelu MyTaxi Match będzie stanowił od 10% do 30% wszystkich.

Jak to w praktyce działa? Jakie ma wady, zalety i ograniczenia? Sprawdziłem, przeczytaj pełną wersję relacji w moim nowym serwisie www.subiektywnieofinansach.pl. Obejrzyj wszystkie nowości, o które wzbogaciłem subiektywność, zaś link do tego konkretnego tekstu jest tutaj

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 15 września 2017 09:34

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • efinanseosobiste napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/15 17:20:49:

    Ciekawe co na to Uber ;)

  • oti93.93 napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/17 12:50:06:

    no i co jeszcze, po co tyle tego

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny