Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

poniedziałek, 18 września 2017

Urzędnik się pomylił, ściągnął pieniądze z konta. Oddał je, ale... bez prowizji pobranej przez bank

Dziś zajmiemy się sytuacją mojej czytelniczki, pani Asi, w przypadku której organ egzekucyjny - urząd skarbowy - najpierw wysłał do banku zlecenie zajęcia pieniędzy, a później się… rozmyślił. Bank pieniądze przesłał, pobrał prowizję w wysokości aż 30 zł. A urzędnicy ze skarbówki oświadczyli, że nie mogą prowizji oddać, bo nie mają takiej procedury.

“Panie Maćku, czytam Pana blog z przyjemnością od wielu lat. Tym razem sama chciałabym poprosić Pana o radę. Sprawa dotyczy Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów, który ściągnął omyłkowo z mojego konta środki, a mBank policzył sobie za tę operację 30 zł. Błąd był po stronie urzędu skarbowego, do czego zresztą przyznali się jego pracownicy. Pieniądze oddali, ale kwoty 30 zł za przelew już nie. Podobno nie mają możliwości oddania opłaty nałożonej przez bank. I poradzili, że jedyną drogą jest… pozew cywilny przeciwko skarbówce. Co Pan na to?”

Co ja na to? Przez dobrych kilka minut zbierałem szczękę z podłogi. A potem zacząłem się zastanawiać o co tu chodzi. Urzędnik skarbowy prawdopodobnie zapomniał zweryfikować PESEL osoby, z której powinien ściągać zaległość podatkową. Kiedy się zorientował – zapewne poinformowany przez panią Asię – z powrotem przelał pieniądze na konto poszkodowanego podatnika. Powinien też pokryć koszty wynikające z pomyłki.

Czytaj też: Przelała 200.000 zł na błędne konto. Co robić? Radzę

Nie jestem w stanie uwierzyć, że się nie da. Przecież takie pomyłki się zdarzają i powinna istnieć procedura pokrywania kosztów omyłkowych przelewów egzekucyjnych. Szef urzędu może zapewne zaakceptować taki dodatkowy koszt. 

Jeśli też zbierasz szczękę z podłogi - czytaj dalej ;-)

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
poniedziałek, 18 września 2017 07:36

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • oliwkao93 napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/19 10:42:37:

  aha świetnie

 • ninan-1993 napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/19 13:35:37:

  nigdy nie powinno dojsc do takiej styuacji

 • efinanseosobiste napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/19 18:09:23:

  Cóż, urzędnicze paradoksy...

 • nnastia napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/21 09:07:16:

  noo

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny