Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 13 września 2017

W przyrodzie nic nie ginie, czyli karma Leszka C. Trzy problemy, które wykańczają Getin Bank

Getin Bank nie od dziś ma kłopoty z rentownością, ale dopiero ostatnie kwartały pokazały w jak poważnych znalazł się tarapatach. Gdy w 2015 r. nagle jego zysk stopniał ze zwyczajowych 300-400 mln zł do zaledwie 44 mln zł, można było mówić o wypadku przy pracy. Gdy w 2016 r. pojawiło się 42 mln zł straty, można było łudzić się, że to kwestia jednorazowych kosztów (składek na fundusz dla kredytobiorców w tarapatach, wyższe składki na ratowanie SKOK-ów i SK Banku, podatek bankowy).

Czytaj też: Getin Bank już na dnie, a co na to Leszek C.?

Dziś – po opublikowaniu wyników za pierwsze półrocze 2017 r. – już nikt nie może mieć wątpliwości. Getin Bank to tonący statek. Kurs akcji Getin Banku, który w najlepszych czasach wzbijał się w okolice 11 zł za akcję, dziś wynosi 1,19 zł i jest bardzo blisko historycznego minimum osiągniętego w grudniu zeszłego roku – 1,12 zł. Jeśli inwestorzy będą mieli wątpliwości czy kapitan Klimczak da radę zawinąć do portu – flagowiec Leszka Czarneckiego może stać się spółką “groszową”.

Co gorsza wydaje się, że brakuje materiałów do zalepienia dziury, przez którą na pokład wdziera się woda. A problemów jest coraz więcej. Prezes Klimczak nie owija w bawełnę: jeśli – wszystko na to wskazuje – wejdzie w życie najnowszy prezydencki pomysł na kredyty frankowe, to składka w wysokości 0,5% salda kredytów walutowych będzie oznaczała dla banku dodatkowy wydatek rzędu 55 mln zł. I bank przez kilka kwartałów może przestać spełniać wymogi kapitałowe narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Co dalej z Getin Bankiem? Jakie trzy problemy go wykańczają? Czytaj pełną wersję tekstu na www.subiektywnieofinansach.pl

Link bezpośredni do tekstu o kłopotach Getinu jest tutaj

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 13 września 2017 07:31

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • dzoelo napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/14 17:51:17:

  Nie wypowiadam się na temat kondycji Getin Bank, bo to nie moja działka.
  Na pewno bank oferuje całkiem przyzwoite oprocentowanie: e-lokata na nowe środki 2,4% do 200.000 zł na 5 miesięcy i wiele innych.
  Zobacz lokaty Getin Bank, zobacz także inne lokaty bankowe ranking lokat.

 • ania.solska napisał(a) komentarz datowany na 2017/09/28 13:22:40:

  Wg LC to tego nie dopuści..

  Konta bankowe maja jeszce całkiem niezłe np. konto getin up

 • darmowachwilowka napisał(a) komentarz datowany na 2017/10/06 23:53:32:

  Tak się kończą kombinacje pana L. W sumie mnie to nie dziwi. To numerze z polisolokatami ja mu nie wierzę.


  __________________________________
  chwilówki za darmo

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line