Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

wtorek, 17 października 2017

Gdy kredyt nie jest taki, jaki miał być. Poczucie niesprawiedliwości uśmierzysz tą zemstą

Raiffeisen Polbank to jeden z niewielu banków, który dorobił się sporej liczby produktów finansowych bez pułapek, kruczków i drobnych druczków. Z okazji początku roku szkolnego wystawił na witryny kredyt gotówkowy bez procentów i z niską prowizją. Na moje oko – najtańszy na rynku. Założyłem sztuczne wąsy i prześwietliłem go osobiście, nie dowierzając, że nie zawiera żadnych pułapek. I złożyłem Wam meldunek: “jest czysto”.

Czytaj: Te banki wystawiły proste jak drut pożyczki szkolne. Która najtańsza?

Dostałem od Was kilka sygnałów, że z tym “czysto” trochę przesadziłem. Kilku sprzedawców podobno dość ekspansywnie rysowało przez klientami wizje przeniesienia do Raiffeisena nie tylko potrzeb pożyczkowych, ale i domowych rozliczeń (konta osobistego). Szczególnie zaniepokoił mnie jeden sygnał, z którego wynikało, iż do kredytu dokładane jest obowiązkowe ubezpieczenie. Taką wiadomość przekazała mi czytelniczka, której mąż – w oparciu o jej rekomendację – udał się do banku. Bezceremonialnie wciśnięto mu polisę “od wszystkiego”, oświadczono, że inaczej się nie da i w stanie zmieszania odesłano do domu.

Czytaj też: Kupujesz smartfona, tablet, telewizor. Proponują ci dodatkowe ubezpieczenie. Brać czy ich przepędzić?

Ponieważ obowiązek dokupienia ubezpieczenia do kredytu nie występuje w żadnych dokumentach związanych z tą pożyczką – a co ważniejsze, takie obowiązkowe “zgrzewki” są też zabronione przez prawo – zaleciłem czytelniczce przeprowadzenie dalszych czynności śledczych i dowodowych. Wiem, że banki czasem wystawiają oferty dostępne bez dodatkowych zobowiązań tylko teoretycznie. Tak bywa np. z ratami zero procent, które “za zero” bywają tylko po wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Za każdym razem, gdy się dowiaduję o takich praktykach, kończy się wielką aferą.

Okazało się, że gdy klientka zaczęła kopać głębiej, to… dokopała się do dyrektora oddziału, w którym chciał zaciągnąć pożyczkę jej mąż. A jak już się do niego dokopała... Czytaj dalej

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
wtorek, 17 października 2017 09:51

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • tajzbeirtyys napisał(a) komentarz datowany na 2017/10/20 13:19:58:

  Dlatego nie warto mieszać się w chwilówki i takie dziwne kredyty. Ja sam też raz wpadłem w taką pożyczkę i nigdy więcej, teraz znajomy z EF-TAX mi wyjaśnił na co patrzeć przy pożyczkach kredytach itp.

 • bronislawa91 napisał(a) komentarz datowany na 2017/11/10 16:52:41:

  Dlatego ja uważam, że zawsze warto wszystko dobrze przejrzeć. Nawet jeśli to jest dobry bank i tak było tu napisane ma dosyć "czyste" oferty to niekoniecznie ta nasza musi być. I chcąc nie chcą powinniśmy przeczytać umowę jaką zawieramy, nawet jeśli zajmie nam to trochę czasu.

  ------
  bankowoscfirmowa.pl

 • boddekk napisał(a) komentarz datowany na 2018/01/09 11:37:35:

  Według mnie jest wiele bardzo dobrych firm kredytowych, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać. Osobiście mogę Ci polecić firmę pożyczka online według mnie jedna z najlepszych firm kredytowych na rynku w Polsce !

 • dzoelo napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/18 13:18:54:

  Kredyty gotówkowe zestawienie posortowane po RRSO.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny