Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

poniedziałek, 02 października 2017

Gdy państwo uszczęśliwia obywatela na siłę, czyli jak stracić 120 zł miesięcznie

Napisała do mnie pani Róża, której mama, pani Zofia, otrzymuje emeryturę znacznie niższą od minimalnej. I – jak się okazuje – otrzymuje ją w takiej wysokości z powodu tego, iż… państwo uszczęśliwiło ją na siłę.

“Moja, która ma dziś 83 lata, do marca br. pobierała najniższą emeryturę – 882,56 zł brutto. Mama pracowała w sumie ok. 12 lat, po czym na skutek ciężkiej choroby ZUS przyznał jej I grupę inwalidzką. Orzeczono całkowitą niezdolność do pracy i przyznano rentę inwalidzką. Gdy ZUS zorientował się, że mama skończyła 60 lat, z urzędu zamienił rentę na emeryturę”

– opowiada pani Róża. Jej mama bardzo ucieszyła się z obiecanej przez rząd podwyżki najniższej emerytury do kwoty 1000 zł brutto. Niestety, nie skorzystała z podwyższenia świadczenia minimalnego, bo – jak stwierdzono – nie ma przepracowanych 20 lat. Sytuacja prawna jest dziś taka, że zarówno renta minimalna, jak i emerytura minimalna wynoszą po 1000 zł.

Jednak w przypadku emerytury wypłata w tej wysokości jest uwarunkowana stażem pracy. W przypadku renty takiego wymogu nie ma. Gdyby więc mama pani Róży miała rentę, dostałaby podwyżkę do 1000 zł. Ponieważ jednak pobiera emeryturę – nic z tego. Jak znaleźć wyjście z tej matni? Czytaj cały tekst w serwisie www.subiektywnieofinansach.pl. Tekst jest pod tym linkiem

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
poniedziałek, 02 października 2017 07:44

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny