Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 13 października 2017

Ilu z nas zamiera w piątek trzynastego? I ile to nas kosztuje? Policzyłem i... zamarłem ;-)

Gdzie się schować przed piątkiem trzynastego? Jeśli ktoś jest na poważnie przesądny, to oczywiście nie wystarczy nie brać udziału w losowaniu Lotto (tak się składa, że w piątki od niedawna są losowania gry Eurojackpot, w której pech wyjątkowo mocno przeszkadza, głównie poprzez wysoką cenę kuponu). Najlepiej po prostu nie ruszać się z domu, nie podejmować żadnych ważnych decyzji – oraz podejmować jak najmniej tych nieważnych – kultywować stan konstans w każdej dziedzinie życia.

Jeśli właśnie z niepokojem patrzysz na zegarek, zastanawiając z której strony przyjdzie pech, to wiedz, że nie tylko Ty tak masz. Niejaki Donald Dossey, behawiorysta z Północnej Karoliny, oszacował jakiś czas temu, że od 17 do 21 mln Amerykanów odczuwa silny niepokój lub zmienia swój rozkład dnia z powodu paraskewidekatriafobii, czyli po grecku lęku przed piątkiem trzynastego.

Amerykańską gospodarkę ten wszechwładny niepokój kosztuje od 750 do 900 mln dolarów w każdy piątek trzynastego. A jak jest u nas? Ilu Polaków zamiera w piątek trzynastego? Ile nas to kosztuje? Policzyłem i... zamarłem. Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 13 października 2017 09:17

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • ciotkaeliza napisał(a) komentarz datowany na 2017/10/15 22:40:27:

  Mam takie pytanie - czy mogę odliczyć sobie podatek Vat na materiały budowlane/ remontowałam własny dom i mam faktury/ Od jednej urzędniczki dowiedziałam się że mogę a od drugiej że nie mogę, chyba że zaczęłam remont kilka lat wcześniej i teraz kontynuuję. Proszę.

 • efinanseosobiste napisał(a) komentarz datowany na 2017/10/17 10:16:46:

  Całe szczęście, nie jestem przesądny :)

 • gafarts napisał(a) komentarz datowany na 2017/10/23 08:50:36:

  To wszystko z tym piątkiem to bzdury tyle razy w coś grałem itp dla mnie to normalny dzień jakby to była prawda to tego dnia by statystyki zwycięstw w kolekturach podskoczyła o chociażby 10% a tam jest tak jak każdego dnia.

 • myuso napisał(a) komentarz datowany na 2017/10/26 13:35:42:

  Niby nie jestem przesądny ale zawsze gdy zbliża się piątek trzynastego czuje delikatny lęk, może spowodowany tym że w piątek trzynastego złamałem rekę i wystawiłem sobie 3 palce :)

 • eterminale napisał(a) komentarz datowany na 2017/10/27 09:07:37:

  Nie sądziłem, że to aż tak wpływa na gospodarkę. Również nie jestem przesądny, współczuje ludziom którzy tacy są. ;)
  Świetny wpis! Interesujący..

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny