Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 29 grudnia 2017

Czy inflacja znów zniszczy wartość naszych pieniędzy w bankach? Jak oszczędzać w 2018 r.?

Jaką przyjąć „strategię depozytową” na najbliższe miesiące? Czy w 2018 r. lokować pieniądze raczej na stały, czy na zmienny procent? Na depozyt długoterminowy czy raczej na krótko? Skakać między bankami czy wiernie trzymać się jednego, oferującego w miarę przyzwoite oprocentowanie?

Oprocentowanie depozytów spadło do najniższych w historii poziomów i choć w drugiej połowie roku nieco odbiło się od dna, to marna z tego pociecha. Powód? „Uciekająca” w dużo szybszym tempie inflacja. W grudniu zeszłego roku roczny wzrost cen – według danych GUS – wynosił 0,8%. W połowie tego roku było to już 2%, a dziś inflacja osiąga już 2,5% i wygląda na to, że nie ma zamiaru się zatrzymać. A oprocentowanie depozytów? Cóż, według najnowszych danych NBP średnie oprocentowanie depozytu wynosi obecnie 1,5% – mniej więcej tyle, co rok temu.

Z drugiej strony niewiele wskazuje na znaczący wzrost oprocentowania depozytów. Mógłby on nastąpić z takich przyczyn jak wzrost oficjalnych stóp procentowych NBP (jeśli bank centralny deklaruje, że byłby skłonny pożyczyć bankom komercyjnym pieniądze po wyższej cenie, to one są pod większą presją i podwyższają oprocentowanie depozytów) albo boom kredytowy powiązany z odpływem pieniędzy deponentów z banków. Ale żadna z tych okoliczności nie występuje.

Co więc robić? Jak chronić pieniądze przed inflacją? Zapraszam do zapoznania się z moimi radami na www.subiektywnieofinansach.pl. Zajrzyj na moją nową stronę i dodaj do ulubionych, bo tylko tam są publikowane wszystki nowe felietony "Subiiektywnie o finansach". Link do tekstu o prognozach na 2018 r. jest tutaj

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 29 grudnia 2017 09:09

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • dzoelo napisał(a) komentarz datowany na 2018/01/08 12:14:52:

    Zapraszam na LokataKonto.pl - może znajdziesz dobrą lokatę bankową. W szczególności polecam:
    - lokaty bez konta - jeżeli nie chcesz wiązać się na dłużej z bankiem
    - lokatę bezkarną - jeżeli obawiasz się, że będziesz musieć ją zerwać, a nie chcesz stracić odsetek
    - lokaty dla dużych kwot - jeżeli masz większe środki do ulokowania

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny