Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 20 grudnia 2017

Europejski sąd "zabił" Ubera? Można obłożyć go "taksówkowymi" wymogami. A Uber na to...

Dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że Uber – najbardziej kontrowersyjny start-up w ostatnich latach – nie może działać bez licencji na przewozy taksówkowe. Sędziowie nie zgodzili się z argumentacją firmy, iż jest jedynie pośrednikiem technologicznym w ramach usługi „przewozu okazjonalnego”, nie zaś przedsiębiorstwem prowadzącym regularną działalność taksówkową.

To koniec Ubera jaki znamy? Wygląda na to, że Uber przygotowuje się już do nowej rzeczywistości. I polscy klienci firmy mogą już z tych zmian korzystać. Przede wszystkim Uber wreszcie rozprawił się z nieczytelnymi taryfami. Teraz aplikacja od razu podaje gwarantowaną cenę przejazdu. Wystarczy ją „odpalić” i odpowiedzieć na proste pytanie „dokąd jedziemy” (albo kliknąć jedną z ikonek, które podpowiadają domniemany cel podróży). Pojawią się trzy opcje standardu przejazdu (UberX, UberSelect oraz UberVan) oraz wyliczone co do grosza ceny.

Druga zmiana zaordynowana klientom przez Ubera jest na pozór dużo mniej zrozumiała. Otóż firma zaczęła (na razie nieśmiało, rzecz dotyczy tylko 10% kierowców z Warszawy) akceptować… płatności gotówkowe. Ogarniacie? Przewoźnik, który wyrósł na tym, że oferuje przewozy bez płacenia (wchodzę do samochodu, wychodzę z samochodu, opłata ściąga się sama) teraz „wchodzi w gotówkę”.

Co czeka Ubera po wyroku europejskiego Trybunału? I czy dzięki nowym usługom ma szansę przetrwać w warunkach równej konkurencji z taksówkami? Czytaj w najnowszym wpisie na www.subiektywnieofinansach.pl. Link do wpisu jest tutaj

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 20 grudnia 2017 11:29

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny