Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

wtorek, 05 grudnia 2017

Rząd dobrze rządzi czy po prostu ma furę szczęścia? Mój sąd nad Ekipą Morawieckiego

Pod rządami partii Jarosława Kaczyńskiego gospodarka rośnie jak szalona. Co prawda wciąż sporo nam brakuje do „nowożytnych” rekordów sprzed dziesięciu lat (w 2007 r. wzrost gospodarczy wynosił 7% rocznie), ale superwicepremier Mateusz Morawiecki też ma się czym pochwalić – GUS właśnie ogłosił, że po trzech kwartałach polska gospodarka rozpędziła się już do 4,9% wzrostu PKB. Jeśli na koniec roku „pęknie” 5%, to zaczniemy się zbliżać do sytuacji bardzo rzadko spotykanej w erze III RP.

W Europie jesteśmy teraz w dobrej części cyklu koniunktury. Stopy procentowe są niskie, kredyt tani, a jeszcze Europejski Bank Centralny dosypuje pieniędzy, skupując obligacje od banków i rządów. W Polsce – jako, że nie jesteśmy wyspą – ten powiew optymizmu jest odczuwalny. Rząd ma więc szczęście, bo rządzi w „łatwiejszej” fazie cyklu koniunktury.

Jaka część PKB wynika z koniunktury w krajach, z którymi współpracujemy? Rząd „tylko” ma szczęście czy też „robi” wzrost PKB dobrą polityką gospodarczą? Wicepremier Mateusz Morawiecki to geniusz czy król excela płynący na fali nic-nie-robienia? 

Jeśi chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zajrzyj na www.subiektywnieofinansach.pl lub kliknij ten link

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
wtorek, 05 grudnia 2017 09:14

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • domiron napisał(a) komentarz datowany na 2017/12/05 23:50:24:

    Z tego wynika że PIS wie kiedy dojść do władzy.


    ____________________________
    chwilówki ratalne

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny