Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 05 stycznia 2018

WOŚP ma nowy sposób kwestowania online. Wolontariusze będą happy, ale e-złodzieje też

W tym roku finansiści zaproponują wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nową, tyleż ciekawą, co kontrowersyjną formę pomagania – eSkarbonki. Każdy zarejestrowany przez Fundację wolontariusz poza pobraniem ze sztabu fizycznej skarbonki będzie mógł mieć drugą – wirtualną. Będzie nią przypisany do danej osoby link, który będzie można pobrać za pomocą platformy iWolontariusz.pl. O tej nowej formie zbierania datków poinformował właśnie jej współorganizator – MasterCard.

Kliknięcie w link pozwoli przeprowadzić płatność online, prawdopodobnie przelewem online, kartą oraz za pomocą portfela MasterPass (czyli bezpieczniejszej formy płacenia kartą, dostępnej dla tych, którzy mają zapisaną kartę w „sejfie” MasterCarda o nazwie MasterPass właśnie). To oznacza, że każdy wolontariusz może rozesłać link wśród znajomych albo wkleić w swoich mediach społecznościowych i tym samym zachęcać do łatwego pomagania. MasterCard jest dumny:

„Środki zebrane przez wolontariusza, zarówno za pomocą fizycznej skarbonki, jak i tej elektronicznej, zostaną przekazane WOŚP jako zgromadzone przez konkretną osobę. W ten sposób, po raz pierwszy, wolontariusze otrzymają możliwość sumarycznego kwestowania również online, dzięki czemu zbiórka pieniędzy w sieci nabierze nowego wigoru”

– pisze w komunikacie MasterCard. Wszystko pięknie: zamiast wchodzić na stronę Orkiestry Jurka Owsiaka, na strony partnerów akcji – mBanku, czy Allegro – lub współpracujących z nią serwisów płatnościowych (PayU, czy PayPal) o link umożliwiający zapłacenie online będzie się można dosłownie potknąć.

Jest tylko jedno „ale”: podsyłane w sieci linki do płatności to ostatnio popularny sposób oszustów, którzy wyłudzają od nas pieniądze. Patent jest modny zwłaszcza na platformach, na których ludzie wystawiają przedmioty na sprzedaż. Opisywałem na „Subiektywnie o finansach” przykłady okradzionych klientów, którzy dali się nabrać na kliknięcie w podesłany link, który miał zapewnić szybką płatność i przyspieszać transakcję.

Czytaj o tym: Kupiła kosmetyki na OLX, a straciła wszystkie pieniądze z konta. Wszystko przez ten link

Jak MasterCard odpowiada na zarzut o promowanie niebezpiecznych nawyków? Czytaj na www.subiektywnieofinansach.pl

Link do tekstu znajdziecie tutaj

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 05 stycznia 2018 07:56

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny