Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

piątek, 16 marca 2018

Klientka spłaciła kredyt przed terminem. Domaga się zwrotu części prowizji. A bank na to...

Czy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu można żądać zwrotu części prowizji? Według UOKiK i Rzecznika Finansowego - jak najbardziej. Ale bardzo często jest to przedmiotem sporów.

„Byłam posiadaczem kredytu gotówkowego w Alior Banku. Kredyt rozłożony był na 12 lat, ale udało mi się go spłacić dużo wcześniej. Po rozliczeniu kredytu napisałam do banku z prośbą o proporcjonalny zwrot prowizji, którą bank pobrał. Otrzymałam odpowiedź iż, jest to niemożliwe, gdyż jest to koszt, który nie jest związany z okresem kredytowania. Chodzi o dość wysoką kwotę ok. 20.000 zł, której nie chciałabym oddać bankowi bez walki”

– napisała do mnie pani Monika. Zanim czytelniczka mi się poskarżyła, użyła w rozmowie z bankowcami mnóstwa innych argumentów. W tym najważniejszego: wspólnej interpretacji art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim, którą przedstawili Rzecznik Finansowy i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Interpretacja ta mówi, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich zobowiązań, które zostały wliczone w całkowity koszt pożyczki. Ma to nastąpić niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę.

Pani Monika przekonywała w piśmie skierowanym do Alior Banku, że w jej przypadku prowizja została doliczona do kwoty kredytu (czyli była skredytowana), przez co powiększyła podstawę do obliczania rat kapitałowo-odsetkowych. Czyli była związana z okresem trwania umowy (bo de facto bank naliczał od niej odsetki).

Jak bank argumentował odmowę? Pracownicy Aliora odpisali, że nie przychylają się do argumentacji Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK (odważne, nie powiem), gdyż ich zdaniem prowizja miała charakter bezzwrotny oraz „w żadnej mierze nie jest powiązana, ani uzależniona od okresu obowiązywania umowy”. A poza tym prowizja „jest wynagrodzeniem banku za jednorazowe czynności związane z rozpatrzeniem wniosku kredytowego”.

Jak rozwiązać ten dylemat? Czytaj na stronie www.subiektywnieofinansach.pl. Link do tekstu jest tutaj

---------------------------------------------------------------------------

Uwaga: na tej stronie ukazują się tylko skrócone wersje niektórych artykułów powstających w ramach projektu "Subiektywnie o finansach". Wszystkie teksty w pełnych wersjach - od jednego do trzech artykułów dziennie - ukazują się na mojej nowej stronie www.subiektywnieofinansach.pl  Dopisz ten adres do ulubionych w swojej wyszukiwarce i zaglądaj codziennie. Na mojej nowej stronie znajdziesz rady dotyczące lokowania oszczędności, wychodzenia z tarapatów i ostrzeżenia jak nie wpaść w pułapkę.

Jeśli masz konto na Facebooku, to koniecznie zapisz się do obserwowania fan-page'u "Subiektywnie o finansach". Tam wrzucam nie tylko zajawki własnych tekstów, ale też komentuję różne wydarzenia i nowości z branży finansowej. Żeby zostać fanem subiektywności kliknij tutaj i zostań fanem

Zapisz się na mój newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
piątek, 16 marca 2018 09:15

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • totinosa napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/16 09:49:56:

  No to bank bardzo nie uczciwie podchodzi do sprawy, próbują się z tego wywinąć w sumie jak każdy bank.

 • mornana napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/16 10:02:08:

  Mam nadzieję że kobieta będzie walczyła i nie podda się tak łatwo bo szkoda byłoby dać za wygraną ;)

 • karii10 napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/16 10:07:40:

  Dlaczego nikt nie mówi że tak w ogóle można ? Ciężko trafić na taką informację dla ogółu. A szkoda, może wywalczyłbym z poprzedniego kredytu co nie co ;)

 • a1aleksanderka napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/16 11:23:55:

  no jak to

 • ewerele33 napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/16 11:31:26:

  Szaremu człowiekowi to zawsze jest ciężko..

 • p91pola napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/16 14:43:16:

  ......

 • procpu napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/16 15:13:18:

  Wszystko przez to że mało osób walczy o odzyskanie swoich pieniążków. Potem tak jest, bo banki myślą że mogą wszystko ;)

 • jureke.30 napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/18 08:58:46:

  Sławomir Kłusek - były wieloletni komentator ,,Rzepy" oraz ,,Parkietu", były analityk Staropolskiego Domu Maklerskiego napisał w najnowszym ,,Raporcie Tygodniowym"

  ,,Jak zareagował
  hipotetyczny
  inwestor
  Zenobiusz
  totalny dzikus giełdowy
  po obejrzeniu 2 wykresów ze str. 9 ?
  Odpowiedź brzmi:
  hipotetyczny
  inwestor
  Zenobiusz
  z zadowolenia
  wszedł na dach wieżowaca i
  wpadł w amok
  A to bardzo
  dobry znak ! zapowiada on
  zwyżki indeksu F-3 (zawierającego
  w sobie Agorę, Relpol oraz Tesgas)"

  analizy-rynkowe.pl/nowy-raport-tygodniowy-16/

  Co ten facet pije ?????????????

  forum.parkiet.com/viewtopic.php?f=1&t=224527

 • ferazbers napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/19 10:22:19:

  Ale i tak popieram walkę bo sporo osób jednak nie domaga się swoich praw w wielu przypadkach i po prostu odpuszcza a bank żeruje na takich.

 • restryk napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/21 09:45:03:

  Dlatego o wiele lepiej pożyczyć od kogoś pieniądze, tylko wiadomo mało jest osób ktore nam pożyczą np. 50 tyś. zł.

 • razbleris33 napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/21 13:42:10:

  No bank będzie się bronił rękoma i nogami jeśli chodzi o oddanie pieniędzy wszystko w umowie było zawarte na pewno że tych pieniędzy nie da się tak łatwo odzyskać.
  _________________
  Nowyswiat33

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny