Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

wtorek, 22 maja 2018

Coraz większa drożyzna na stacjach paliw. Ale niektórzy twierdzą, że paliwo w Polsce jest tanie

Dokładnie dwa lata temu zastanawialiśmy się czy cena litra E-95 spadnie poniżej 4 zł, a teraz analitycy wieszczą, że może dojść do 5,5 zł, a jak pójdzie źle, to nawet do 6 zł. Ba, na stacjach paliw przy autostradach do 6 zł ceny już się bardzo zbliżyły. Co się dzieje? Kto odpowiada za to, że na stacjach zapanowała taka drożyzna?

Rozbrajający w tej napiętej sytuacji przy baku jest Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. Tłumacząc podwyżki na stacjach Czyżewski był łaskaw oświadczyć, że „ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie”. To ma być usprawiedliwienie? Orlen jest firmą, w której karty rozdaje państwo, a żaden jego przedstawiciel nie chce, by Suweren pomyślał, że państwo „jest teoretyczne” i że nie umie zrobić tak, żeby ceny były niskie.

Kłopot w tym, że szef ekonomistów w Orlenie powiedział tylko pół prawdy. Zerknąłem na ceny E-95 w innych krajach europejskich. Owszem, w większości z nich za litr trzeba zapłacić więcej, niż 5,10 zł. Tylko w kilku – w Turcji, Rumunii i Bułgarii cena nie przekroczyła jeszcze równowartości naszych 5 zł. We Włoszech, Norwegii i Holandii płacą już równowartość 7 zł za litr.

Tyle, że nominalne ceny nic nie mówią o rzeczywistej sytuacji Polaków przy baku. Nie ma znaczenia czy litr paliwa kosztuje 3 zł czy 10 zł, o ile nie uwzględnimy w tej kalkulacji naszych zarobków. A więc tego ile paliwa możemy kupić za pieniądze, które zarobimy. O tym przedstawiciel Orlenu się nie zająknął, a te liczby akurat nie są zbyt wesołe.

Czytaj też: Ceny paliwa cię denerwują? Oto kilka pomysłów banków jak zaoszczędzić przy dystrybutorze. Nawet kilkadziesiąt groszy na litrze!

Czytaj też: Na stacjach Orlenu wkrótce zapłacisz aplikacją, bez podchodzenia do kasy!

Jak realnie wyglądają nasze możliwości przy baku? Czy rzeczywiście w odniesieniu do naszych portfeli ceny są niskie? O tym przeczytasz w pełnej wersji tekstu, którą znajdziesz pod tym linkiem

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
wtorek, 22 maja 2018 08:10

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • maciej.wilk napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/30 22:32:09:

    Sama benzyna tania, tylko podatek wysoki.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny