Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

poniedziałek, 14 maja 2018

Komfortum, czyli płać za prąd abonament, jak za Netflix. Tylko czy to się opłaca? Liczymy!

Z myślą o właścicielach mieszkań firm energetyczna Fortum wprowadza nową usługę – pakiet prądu i pomoc fachowców w miesięcznym abonamencie 199 zł, który firma chciałaby porównywać do subskrypcji jaką płaci się za serwisy z filmami i serialami na żądanie. Oferta o nazwie „Komfortum” reklamowana jest pod kątem wynajmowanych mieszkań, ale oczywiście ograniczeń zakupowych nie ma.

O co tu chodzi? Zmieniam sprzedawcę prądu na Fortum i podpisuję tzw. umowę kompleksową, co oznacza, że zarówno koszty zużycia prądu jak i jego dostarczenia (dystrybucji) będę płacił nowej firmie. Koszt miesięcznej „subskrypcji” wynosi 199 zł brutto, czyli 2388 zł rocznie. W tej kwocie zawarty jest pakiet prądu do zużycia i ubezpieczenie assistance.

Nowość na tle rynku polega na tym, że nie rozliczam się na bieżąco ze zużytej energii. Ofertę można porównać do abonamentu, bo tak jak w przypadku ofert komórkowych w pakiecie dostaję określony limit do wykorzystania. Zamiast minut do gadania, mam prądu do zużywania.

W skali roku jest to 3000 kWh, czyli miesięcznie wychodzi 250 kWh. Niewykorzystana energia, tak jak w przypadku darmowych minut w abonamencie, nie przechodzi na następny miesiąc. Jeśli zużyję mniej – to  jestem stratny. Jeśli więcej – muszę dopłacić – ale tylko jeśli przekroczę zużycie o 10 proc. Wtedy rozliczam się po 69 groszy brutto za kilowatogodzinę. To o ok. 8-10 groszy więcej niż wynoszą średnie ceny energii dla odbiorców indywidualnych w Polsce.

Jako bonus do tej oferty Fortum dorzuca bogaty pakiet assistance domowego. Więcej na ten temat w pełnej wersji tekstu na www.subiektywnieofinansach.pl. Link do tekstu - tutaj

---------------------------------------------------------------------------

Uwaga: na tej stronie ukazują się tylko skrócone wersje niektórych artykułów powstających w ramach projektu "Subiektywnie o finansach". Wszystkie teksty w pełnych wersjach - od jednego do trzech artykułów dziennie - ukazują się na mojej nowej stronie www.subiektywnieofinansach.pl  Dopisz ten adres do ulubionych w swojej wyszukiwarce i zaglądaj codziennie. Na mojej nowej stronie znajdziesz rady dotyczące lokowania oszczędności, wychodzenia z tarapatów i ostrzeżenia jak nie wpaść w pułapkę.

Jeśli masz konto na Facebooku, to koniecznie zapisz się do obserwowania fan-page'u "Subiektywnie o finansach". Tam wrzucam nie tylko zajawki własnych tekstów, ale też komentuję różne wydarzenia i nowości z branży finansowej. Żeby zostać fanem subiektywności kliknij tutaj i zostań fanem

Zapisz się na mój newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
poniedziałek, 14 maja 2018 09:27

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • jjjasmina napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/14 16:54:19:

  czego to ludzie nie wymysla

 • kkornelia.kornelia napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/14 20:23:52:

  to przejdzie?

 • honka90 napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/15 14:48:27:

  trzeba będzie to sprawdzić

 • helpik124 napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/16 08:55:31:

  Ciekawy pomysł, tylko czy to przejdzie?

 • janin_23 napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/16 13:25:51:

  hahah no nie wierze :D

 • felicjjjja napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/16 14:47:01:

  raz bedzie sie oplacac raz nie zapewne

 • ina.iina napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/17 08:12:07:

  żeby się nie przeliczyli

 • martus_12 napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/17 09:09:08:

  Dla mnie się opłaca ;p myślę że byłoby to o wiele lepszym rozwiązaniem

 • zakreconana napisał(a) komentarz datowany na 2018/05/19 09:56:57:

  Tak naprawdę to zależy, jednym będzie się opłacało, a drugim niekoniecznie.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Maciej Samcik

Od 1997 r. dziennikarz ekonomiczny „Gazety Wyborczej”. Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o bankach, giełdzie, funduszach inwestycyjnych oraz finansach osobistych. Autor i współautor poradników o oszczędzaniu, rankingów i konkursów giełdowych.
Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym nagrody „Grand Press”.
Pochodzi z Poznania. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


użytkowników on-line