Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Jak korzystać z bankomatu "na odwrót"? To bardzo przydatna funkcja - wpłatomat

W sklepach używamy kart płatniczych trzy razy częściej, niż w bankomatach, ale patrząc na wartość transakcji (w sklepach kartami wydajemy raptem 160 mld zł) wciąż górą są bankomaty. Długo by mówić o przyczynach tej sytuacji. Wśród nich są zapewne „dziury” w infrastrukturze (wciąż nie wszędzie można zapłacić kartą, tylko dwie trzecie punktów handlowych w Polsce ma terminale), nieufność do banków („po co mi konto?”), chęć uniknięcia inwigilacji (każda transakcja bezgotówkowa jest przypisana do konkretnej osoby, a gotówkowa nie), chęć ograniczenia wydatków (karty płatnicze skłaniają do większych zakupów).

Czytaj też: Wolimy bankomaty i gotówkę czy karty zbliżeniowe? Jak wydajemy pieniądze?

Czytaj też: Poczta wrzuca granat za kołnierz Polsce bezgotówkowej. Rozkręca się rywalizacja banknotu i plastiku!

Ale świat mimo wszystko się zmienia i liczba transakcji bezgotówkowych rośnie. Bankomaty też. Mają coraz więcej funkcji i są coraz bardziej „inteligentne”. Chodzi o to, żebyśmy przychodzili do nich nie tylko po pieniądze. Jakiś czas temu opisywałem supernowoczesny bankomat, który potrafi m.in. udzielić pożyczki, wydać kupon rabatowy do sklepu obok, czy sprzedać bilet na mecz lub do muzeum. O takich funkcjach jak doładowanie telefonu, czy możliwość nadania „przekazu bankomatowego” już nawet nie wspominam.

Czytaj: Zamiast na pocztę pójdziemy do bankomatu? Ruszają przekazy bankomatowe!

Czytaj też:  Bankomat nie tylko do gotówki. Sprzeda bilet do kina, da rabat do sklepu, pomoże w rachunkach… To po co nam jeszcze banki?

Za dużo gotówki? Dla przedsiębiorców to chleb powszedni

Pierwszym krokiem w przyzwyczajaniu nas do częstszego korzystania z bankomatów jest promowanie ich „odwrotnej” funkcji, czyli możliwości wpłacania pieniędzy. Pytając kogoś na ulicy o to jak najłatwiej dobrać się do gotówki leżącej na koncie, zwykle usłyszymy o skojarzeniu z bankomatem. Ale pytając o to jak najłatwiej zasilić konto gotówką, rzadziej spotkamy się z taką odpowiedzią.

Tymczasem bankomatów, które jednocześnie mają funkcję wpłatomatową jest w Polsce coraz więcej. W sieci Euronet jest mniej więcej 4500 „zwykłych” bankomatów oraz ponad 2800 bankomatów tzw. recyklingowych, czyli umożliwiających zarówno wpłacanie, jak i wypłacanie pieniędzy.

Po co wzbogacać bankomaty o funkcję wpłacania gotówki? Na pierwszy rzut oka to bez sensu, bo przecież nie po to wypłacamy kasę z bankomatu, by potem ją z powrotem wpłacać na konto. A jednak: sytuacji, w których mamy nadmiar gotówki w ręku może być sporo. Np. ktoś zwraca nam pożyczkę, nadpłatę, oddaje pieniądze za jakąś usługę. Albo po prostu wypłaciliśmy z bankomatu za dużo (część banków promuje wśród klientów rzadkie korzystanie z bankomatów) i okazało się, że po uregulowaniu płatności w portfelu jest wciąż za grubo.

Czytaj też: Sprawdzili jak używamy kart płatniczych. Okazało się, że nawet mając kartę w portfelu bez gotówki na zakupach ani rusz!

To, że gotówki jest albo za dużo, albo za mało to też chleb powszedni przedsiębiorców. Nie bez powodu karierę w Polsce zrobił mobilny wpłatomat Idea Banku, który objeżdża swoich klientów, którzy wpłacają mu utarg. E-handel, gdzie gotówka została faktycznie w dużej części wyeliminowana (choć płatność za pobraniem wciąż jest popularna), stanowi w Polsce 7% obrotów. Reszta to sprzedaż w sklepach stacjonarnych, gdzie przynajmniej część klientów jest „gotówkowa” i każdy sprzedawca musi to uszanować.

Czytaj też: Euronet uruchomił świetną funkcję w swoich bankomatach. Złodzieje pieniędzy będą niepocieszeni

Czytaj też: Jak wypłacając pieniądze z bankomatu poczuć się lepszym człowiekiem? To proste. Wystarczy skorzystać z tej usługi

Wpłatomat, czyli łącznik między światem gotówki i „bezgotówki”

Przerabianie bankomatów na wpłato-bankomaty ma więc głęboki sens, nie tylko dlatego, że dzięki dobudowaniu nowej funkcji operator bankomatu ma szansę na znaczne zwiększenie liczby transakcji przypadających na każde urządzenie oraz na ograniczenie kosztów (można ograniczyć tempo zasilania urządzenia świeżą gotówką).

Tu chodzi też o zbudowanie wygodnego dla konsumentów ekosystemu. Wiadomo, że ani świat gotówki nie może funkcjonować osobno, ani świat „bezgotówki” nie poradzi sobie w oderwaniu od banknotów. Sieci bankomatowe w nowoczesnym świecie są naturalnym łącznikiem między światem gotówki i „bezgotówki”.

Było na świecie trochę eksperymentów, które miały na celu ustalenie czy da się w XXI wieku żyć całkiem bez gotówki. Nawet jeśli się da, to nie jest to łatwe. Konsumenci coraz bardziej będą potrzebowali wygodnej możliwości „przeskakiwania” z gotówki na „bezgotówkę” i na odwrót.

To zresztą dotyczy innych nowoczesnych ekosystemów płatności. Weźmy kryptowaluty. Sukces bitcoina polegał m.in. na tym, że można dość łatwo „wyjść” z niego do tradycyjnego świata, a potem wrócić (inna sprawa, że szalejące w obie strony wyceny skutecznie utrąciły możliwość, by w tym ekosystemie finansowym chciał przebywać ktokolwiek poza spekulantami).

W XXI wieku ekosystemów finansowych będzie coraz więcej i potężnym przemysłem staną się interfejsy, które będą nas między nimi wygodnie przenosiły. Najpotężniejsze dwa ekosystemy to świat gotówki i świat bezgotówkowy. A bankomaty to najważniejszy interfejs między tymi dwoma światami. Dlatego usługi takie jak bankomaty recyklingowe są strategiczną częścią biznesu sieci bankomatowych.

Jak działa wpłatomat? Jak - krok po kroku - wpłacić doń pieniądze? Jakie jeszcze nowoczesne usługi oferują sieci bankomatów? O tym przeczytasz w pełnej wersji pierwszego tekstu z cyklu #cashlovers, którego Partnerem jest...

Czytaj też: Widziałem superbankomat. Poczujesz się przy nim jak w swoim banku. Udzieli nawet pożyczki. Ile kosztuje to kosmiczne cacko?

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
poniedziałek, 25 czerwca 2018 10:39

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • jeszczepolskaniezginela12 napisał(a) komentarz datowany na 2018/06/28 19:44:51:

    ciekawe, ciekawe :) pozdrawiam

  • kristin.123 napisał(a) komentarz datowany na 2018/06/30 23:54:41:

    Cóż, wpłatomat to często bardzo przydatne narzędzie, jednakże często zawodzi. Ostatnio miałam sytuację, gdy przeglądałam ofertę kredyty gotówkowe dla firm to postanowiłam wpłacić trochę pieniędzy na swoje konto indywidualne oraz mojemu synowi, bo mnie o to poprosił, ale niestety podczas tej operacji wpłatomat zaciął się i naprawdę mnie to zmartwiło, ale na szczęście naprawiono problem i pieniądze bez problemu znalazły się na odpowiednim koncie, ale jednak już nigdy z tego funkcji bankomatu na odwrót nie skorzystałam i nie mam zamiaru korzystać, bo po prostu po tej akcji nie mogę mu zaufać. Pozdrawiam! :)

  • liga_zarabiania napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/18 23:46:10:

    Wpłatomat to świetna sprawa dla tych, którzy zarabiają w gotówce a chcą płacić za zakupy kartą :)

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny