Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 20 czerwca 2018

Jak pech to pech, czyli gdy bank dwa razy blokuje to samo konto. Przez pomyłkę

Mój imiennik, pan Maciej, przed trzema laty zalogował się na swoje konto w mBanku i zobaczył, że pojawiło się na nim zajęcie komornicze na kwotę ok 11.000 zł. Najpierw się zdziwił, potem skontaktował się z komornikiem, który zlecił bankowi zajęcie konta i u niego dowiedział się, że jest sprawa o takiej sygnaturze, ale dotyczy innej osoby.

Po kilku telefonach do banku, wizycie w oddziale i kilku dniach oczekiwania bank – jak opowiada pan Maciej – stwierdził, że jego pracownik, wpisując dane do systemu, pomylił numer klienta pana Macieja z numerem klienta windykowanej osoby (różnią się jedną cyfrą). Najwyraźniej nie sprawdził czy dany numer klienta zgadza się z numerem PESEL dłużnika.

Blokada została zdjęta i choć sprawa zajęła pięć dni, to pan Maciej nie żywił do banku urazy. Wiadomo, że ludzie są omylni i mogą się zdarzyć pomyłki wynikające z pośpiechu. Wyrozumiałość mój imiennik stracił dopiero ostatnio, kilkanaście tygodni temu, gdy przydarzyła mu się taka oto przygoda:

„Na tym samym koncie znów znalazłem zajęcie egzekucyjne w imieniu ZUS na kwotę ok. 138.000 zł. W ZUS szybko ustaliłem, że nie dotyczy ono mnie, tylko innego klienta mBanku i prawdopodobnie pomyłka ma podobne źródło jak ta sprzed kilku lat. Na szczęście tym razem wiedziałem o co chodzi, więc odblokowanie rachunku wymagało tylko wymiany kilku e-maili i dwóch telefonów na infolinię”

– opowiada pan Maciej. I zwierza się ze swojego niepokoju o to, iż w tak poważnych sprawach nie ma bezpiecznika, który uchroniłby klientów przed tego typu nieprzyjemnościami. 

Jak skończyła się ta historia? I gdzie tkwi błąd systemowy? O tym w pełnej wersji tekstu, którą znajdziecie tutaj

---------------------------------------------------------------------------

Uwaga: na tej stronie ukazują się tylko skrócone wersje niektórych artykułów powstających w ramach projektu "Subiektywnie o finansach". Wszystkie teksty w pełnych wersjach - od jednego do trzech artykułów dziennie - ukazują się na mojej nowej stronie www.subiektywnieofinansach.pl  Dopisz ten adres do ulubionych w swojej wyszukiwarce i zaglądaj codziennie. Na mojej nowej stronie znajdziesz rady dotyczące lokowania oszczędności, wychodzenia z tarapatów i ostrzeżenia jak nie wpaść w pułapkę.

Jeśli masz konto na Facebooku, to koniecznie zapisz się do obserwowania fan-page'u "Subiektywnie o finansach". Tam wrzucam nie tylko zajawki własnych tekstów, ale też komentuję różne wydarzenia i nowości z branży finansowej. Żeby zostać fanem subiektywności kliknij tutaj i zostań fanem

Zapisz się na mój newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 20 czerwca 2018 08:16

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny