Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

czwartek, 28 czerwca 2018

Postanowił zamknąć konto. Bank znienacka naliczył mu 570 zł opłat. I nie wie skąd ta kwota

W dobie informatyzacji długi klientów wobec banków raczej nie giną. Prędzej czy później bank Wam o nich przypomni. Spotkało to naszego czytelnika, ale tym razem to on „przypomniał” bankowi o długu.

W 2014 r. założył konto firmowe w pakiecie z kartą w Idea Banku. Wabikiem był inny element oferty, bo główny rachunek mój czytelnik miał przez cały czas w innym banku. O koncie w Idea Banku – jak przyznaje – kompletnie zapomniał. Zresztą chwilę później zamknął działalność gospodarczą i wyjechał na stałe do Wielkiej Brytanii.

„Niedawno znalazłem w portfelu starą kartę Idea Banku, a że byłem akurat na urlopie w Polsce postanowiłem iść do banku i zamknąć to konto, żeby mieć je „z głowy”

– opowiada pan Marcin. Sądził, że skoro nigdy z tego konta nie korzystał , to ma do zapłacenia jakieś drobne, może z 15 zł za wydanie karty czy podobną czynność. Zapłaci, zamknie konto i po sprawie.

Przeczytaj też: Rodzinne problemy z lokatami. Ty masz pełnomocnictwo, a bank ma swój system. I nic tu się nie zgadza

Przeczytaj też: W tej restauracji postawili wszystko na jedną kartę. Rok temu powiedzieli klientom, że akceptują tylko plastik. Efekt?

W placówce banku pan Marcin przeżył mały szok. Pracownica powiedziała mu, że jest dłużny… ok. 570 zł! Za co? Bank od mniej więcej czterech lat pobierał miesięcznie po 4,99 zł za kartę debetową.

Pan Marcin słusznie zauważył, że 48 (miesięcy) razy 4,99 zł nie daje wyniku 570 zł. Nawet gdyby zbierał mu się dług z tytułu tej opłaty przez 60 miesięcy, to uzbierałoby się najwyżej 300 zł. Pani w oddziale nie była w stanie wyjaśnić mu, skąd wziął się prawie dwa razy wyższy dług niż wynika to z prostego przemnożenia. Po prostu dług jest i już.

Czytaj też: Czy Alior Bank hoduje konta-zombie?

Czytaj też: Czy bank właściwie poinformował klientów o wzroście prowizji? A jeśli nie? Co to oznacza?

Czytaj też: Zażądali od niej 100 zł zaległych prowizji. Przechytrzyła ich 

Jak skończyła się ta historia? I gdzie tkwi błąd systemowy? O tym w pełnej wersji tekstu, którą znajdziecie tutaj

---------------------------------------------------------------------------

Uwaga: na tej stronie ukazują się tylko skrócone wersje niektórych artykułów powstających w ramach projektu "Subiektywnie o finansach". Wszystkie teksty w pełnych wersjach - od jednego do trzech artykułów dziennie - ukazują się na mojej nowej stronie www.subiektywnieofinansach.pl  Dopisz ten adres do ulubionych w swojej wyszukiwarce i zaglądaj codziennie. Na mojej nowej stronie znajdziesz rady dotyczące lokowania oszczędności, wychodzenia z tarapatów i ostrzeżenia jak nie wpaść w pułapkę.

Jeśli masz konto na Facebooku, to koniecznie zapisz się do obserwowania fan-page'u "Subiektywnie o finansach". Tam wrzucam nie tylko zajawki własnych tekstów, ale też komentuję różne wydarzenia i nowości z branży finansowej. Żeby zostać fanem subiektywności kliknij tutaj i zostań fanem

Zapisz się na mój newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
czwartek, 28 czerwca 2018 10:56

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • damianero1 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/03 08:48:52:

  No właśnie i na takie sytuacje trzeba uważać, bank robi wszystko abyś jednak pozostał u nich jaki klient, a jak już naprawdę się nie da to robią właśnie takie akcje, mam kilku znajomych, którzy też mieli takie problemy właśnie z bankami. Wiadomo że nie każdy od razu znajdzie bank który mu odpowiednio przypasuje, trzeba potestować z dwa miesiące i dopiero potem podjać decyzję czy się zostaje czy też nie.

 • ewwwunia napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/05 15:26:19:

  Z tymi opłatami jest bardzo różnie Ja tez się kiedyś złapałam , na taką sytuację. Jednak od kilku lat mam już bank, z którego jestem zadowolona.

 • liga_zarabiania napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/18 23:51:21:

  Każdy orze jak może, banki też ;)

 • panikowskakatarzyna napisał(a) komentarz datowany na 2018/10/24 08:15:07:

  Witam! Zbieram wśród blogerów opinie o spolka.org Inspire. Jakie jest Twoje stanowisko na temat firmy o tak ważnej, ale niszowej roli, jaką jest wycena i prowadzenie spółek? Czy uważasz, że ta gałąź rynku ma przyszłość? Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny