Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

wtorek, 10 lipca 2018

AmberGo, czyli na tej autostradzie wreszcie koniec z bilecikami i płaceniem na bramkach

Wreszcie ktoś w branży autostradowej ruszył głową. Zapewne nieprzypadkowo zmiany zaszły akurat w głowach osób zarządzających płatnym odcinkiem autostrady Amber One prowadzącej nad Bałtyk. I nieprzypadkowo zdarzyły się właśnie teraz, gdy zaczął się letni szczyt i na bramkach w Rusicinie oraz Nowej Wsi (początek i koniec płatnego odcinka) korki są w weekend niemal obowiązkowe.

Efektem ruszania łepetyną jest rzecz prosta jak drut, mianowicie zainstalowanie na bramkach urządzeń automatycznie identyfikujących samochody po tablicach rejestracyjnych (tę technologię stosują już niektóre centra handlowe w Warszawie) oraz udostępnienie prostej aplikacji, w której można zapisać samochód i kartę płatniczą, z której automatycznie będzie pobierana opłata.

Jak to wygląda w praktyce? Użytkownik aplikacji Autopay (jej operatorem jest sopocki fintech Blue Media, który specjalizuje się w oferowaniu innowacyjnych metod płatności) podjeżdża do jednej z wyznaczonych bramek, system odczytuje „blachy” auta i – jeśli zobaczy, że jest ono w bazie użytkowników systemu płatności AmberGo – wpuszcza je na autostradę bez konieczności pobierania biletu.

Z kolei na końcu płatnego odcinka ponownie sczytywane są tablice rejestracyjne i po potwierdzeniu, że wszystko się zgadza (czyli samochód ten sam, który wjechał, a aplikacja aktywna i z podpiętą kartą) – auto jest wypuszczane, a konto klienta automatycznie obciążone.

Czytaj też: „W Polsce ceny paliw należą do najniższych w Europie”. A jaka jest prawda?

Czytaj też: Planujesz w te wakacje wypożyczyć samochód? Uważaj na pułapki! Jak nie dać się naciągnąć wypożyczalni?

Czytaj też: Jak zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie na tankowaniu? Różnice na stacjach sięgają 40 gr na stacjach. Nie mówiąc już o autostradach

Czytaj też: Oto aplikacja, dzięki której twój samochód sam zapłaci na stacji paliw 

Czytaj też: Na Orlenie wkrótce zapłacimy nie wchodząc na stację. Wystarczy aplikacja

Jakie ograniczenia ma system? W jakich przypadkach i tak musisz pobrać bilet? Jak ściągnąć aplikację i się w niej zarejestrować? Czy rzeczywiście nie stoi się w korkach? O tym w pełnej wersji tekstu - kliknij niniejszy link

---------------------------------------------------------------------------

Uwaga: na tej stronie ukazują się tylko skrócone wersje niektórych artykułów powstających w ramach projektu "Subiektywnie o finansach". Wszystkie teksty w pełnych wersjach - od jednego do trzech artykułów dziennie - ukazują się na mojej nowej stronie www.subiektywnieofinansach.pl  Dopisz ten adres do ulubionych w swojej wyszukiwarce i zaglądaj codziennie. Na mojej nowej stronie znajdziesz rady dotyczące lokowania oszczędności, wychodzenia z tarapatów i ostrzeżenia jak nie wpaść w pułapkę.

Jeśli masz konto na Facebooku, to koniecznie zapisz się do obserwowania fan-page'u "Subiektywnie o finansach". Tam wrzucam nie tylko zajawki własnych tekstów, ale też komentuję różne wydarzenia i nowości z branży finansowej. Żeby zostać fanem subiektywności kliknij tutaj i zostań fanem

Zapisz się na mój newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
wtorek, 10 lipca 2018 12:21

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • sparrowar708 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/11 12:58:05:

  Ufff. Bardzo dobrze. Też miałam tego dosyć.

 • anuszka68 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/11 20:33:17:

  No nareszcie już myślałam że się nie doczekam
  doswiadczaj.pl/

 • gruszka94a napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/15 17:09:23:

  I bardzo dobrze. Mnie cieszy to, że pojawia się coraz więcej rozwiązań na skuteczniejszy i szybszy transport. Poza takimi rzeczami, wrażenie robi na mnie cały czas giełda przesyłek Furgonetka. Tam w prosty sposób jesteście w stanie zlecić transport Waszych przesyłek, a co najlepsze, możecie liczyć przy tym na bardzo atrakcyjne oferty. Warto się z tym bliżej zapoznać.

 • liga_zarabiania napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/19 10:02:52:

  Jeszcze żeby trzeci pas dorobili do tych autostrad...

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny