Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

czwartek, 12 lipca 2018

Bank dużo płaci za promocyjne depozyty? Ważniejsze jak zachowuje się po ich wygaśnięciu

Nasza czytelniczka stała się fanką lokat w Idea Banku. Zakładała je przez internetową platformę Idea Cloud. Gdy jedne depozyty wygasały, zakładała nowe. Robiła tak, bo w Idea Banku jest tak, że gdy lokata wygasa, bank automatycznie ją przedłuża z oprocentowaniem 0,01%. W systemie jest jednak magiczny przycisk „zerwij lokatę”. Pani Anna korzystała z niego, gdy lokata przechodziła w tryb „0,01” i wybierała inny depozyt. Aż do pewnego majowego dnia.

„Jakież było moje zdziwienie, gdy dzisiaj po zalogowaniu się do konta, na którym obsługuję lokaty online, okazało się, że zlikwidowana została opcja zerwania lokaty. Nadal działa jednak opcja, która automatycznie przedłużyła depozyt przy oprocentowaniu 0,01%”

– pisze do nas klientka. Przyznała, że w pierwszej chwili poczuła się jakby bank uznał ją za „cwaniaka”, osobę, która rozgryzła jego niecne intencje. Jednak próba uwięzienia klienta na praktycznie nieoprocentowanym depozycie to byłaby zagrywka poniżej pasa.

Przyczyna braku możliwości zerwania lokaty była dość prozaiczna – awaria. Błąd powodował zniknięcie przycisku zrywania przedłużonych depozytów. Bank zapewnia, że został już naprawiony i nie powinien się powtarzać. I dodaje, że pani Anna oraz inni klienci  mogli złożyć dyspozycję zerwania depozytu w oddziale lub za pośrednictwem telefonicznej obsługi klienta.

Przeczytaj też: mBank zmienił sposób ustawiania limitów na kartach. Ale chyba coś poszło nie tak…

Przeczytaj też: W tej restauracji postawili wszystko na jedną kartę. Rok temu powiedzieli klientom, że akceptują tylko plastik. Efekt?

Niefart? Zapewne. Ale ten błąd banku obnażył jeszcze bardziej jego niecne praktykę. I dał klientce do myślenia. Bank pokazuje klientowi cukierek w postaci krótkiej, ale świetnie oprocentowanej lokaty, a potem automatycznie przedłuża ją na koszmarnych dla klienta warunkach (0,01%). Ktoś, kto w przeciwieństwie do pani Anny nie śledzi stanu swoich finansów, w praktyce pozwala bankowi obracać swoimi pieniędzmi właściwie za darmo.

Bank świadomie i z premedytacją zarabia na nieuwadze, braku czasu, zapominalstwie dużej części klientów. I zmusza ich do prowadzenia gry polegającej na ciągłym zrywaniu przedłużonych automatycznie depozytów. Klienci tracą czas, angażują uwagę tylko dlatego, że bank bawi się z nimi w kotka i myszkę. Czy na tym polega uczciwa bankowość?

Pełna wersja tego tekstu i mnóstwo innych interwencji w Waszych sprawach znajdziecie na www.subiektywnieofinansach.pl. Tutaj link do tekstu

---------------------------------------------------------------------------

Uwaga: na tej stronie ukazują się tylko skrócone wersje niektórych artykułów powstających w ramach projektu "Subiektywnie o finansach". Wszystkie teksty w pełnych wersjach - od jednego do trzech artykułów dziennie - ukazują się na mojej nowej stronie www.subiektywnieofinansach.pl  Dopisz ten adres do ulubionych w swojej wyszukiwarce i zaglądaj codziennie. Na mojej nowej stronie znajdziesz rady dotyczące lokowania oszczędności, wychodzenia z tarapatów i ostrzeżenia jak nie wpaść w pułapkę.

Jeśli masz konto na Facebooku, to koniecznie zapisz się do obserwowania fan-page'u "Subiektywnie o finansach". Tam wrzucam nie tylko zajawki własnych tekstów, ale też komentuję różne wydarzenia i nowości z branży finansowej. Żeby zostać fanem subiektywności kliknij tutaj i zostań fanem

Zapisz się na mój newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
czwartek, 12 lipca 2018 09:15

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • dzoelo napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/15 13:54:58:

  Zmiana flagowych lokat Idea Bank i (IMHO) lepsze warunki:
  - lokata Happy to teraz 4% do kwoty 20.000 zł (poprzednio było do 10.000 zł) na okres 3 miesięcy,
  - lokata HAPPY PRO to depozyt powyżej 20.000 zł do kwoty nawet 100.000 zł (poprzednio do 25.000 zł), również na 3 miesiące,
  - lokata na NOWE ŚRODKI bez zmian, 3,10% do 1.000.000 zł na 6 miesięcy, brak limitu na liczbę uruchamianych lokat. Lokata dostępna również na 1 i 3 miesiące z nieco niższym oprocentowaniem.

 • gruszka94a napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/15 17:32:57:

  Dziwi mnie to, że ludzie tak bardzo liczą na to, że to bank się zajmie ich finansami. Przecież na co dzień można zaoszczędzić o wiele więcej, niz wyniesie zysk z operacji powierzonych bankowi. Wystarczy zajrzeć, jak działa giełda ładunków Furgonetka, by przekonać się o tym, że to się niesamowicie przydaje.

 • liga_zarabiania napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/18 23:33:18:

  Bank jest po to by zarabiać na ludziach a nie dać ludziom zarobić, trzeba o tym pamiętać.

 • sparrowar708 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/20 10:24:39:

  Niestety ale tylko zarabiają na nas i tyle w tym temacie.

 • 1kurka_wodna1 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/24 11:38:29:

  Niestety tak jest. To nie instytucja charytatywna. Trzeba wszystko dobrze czytać i przeanalizować

 • rose_only_one napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/27 11:24:17:

  To jest bardzo dobry dowód na to, ze trzeba mieć zawsze głowę na karku. Kwestie finansowe nie są często zbyt proste nawet gdy bank nam tłumaczy, że wystarczy tylko kilka dokumentów i po sprawie. Jak widać na powyższym przykładnie, trzeba za każdym razem dokładnie nawet te kilka dokumentów bardzo szczegółowo przeanalizować, byśmy nie tracili. Dziś jest dużo tego typu pułapek w różnych sferach życia

 • mario1ka napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/29 19:55:28:

  Hm, bardzo ciekawe przedstawienie tematu. Dzięki, że dzielisz się z nami swoją wiedzą :) Przy okazji, jeśli chodzi o faktury vat - ifirma oferuje świetny, darmowy program. Nie tylko oferuje stały dostęp do wszelkich możliwych rachunków i faktur, ale pozwala też tworzyć własne szablony. Polecam!

 • kamkam33 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/31 18:47:57:

  Czytanie ze zrozumieniem,myslenie i szybka analiza w glowie to podstawa.

 • dzoelo napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/15 14:26:07:

  Ostatnimi czasy dużo płaci Getin Bank na lokatach, czego najlepszym przykładem jest lokata na nowe środki Getin aż 3,9% do 1.000.000 zł z możliwością zerwania bez utraty odsetek. Promocja do 20 grudnia 2018.

 • dzoelo napisał(a) komentarz datowany na 2019/02/18 21:20:29:

  lokatakonto.pl/idea-bank-lokata-hit - lokata HIT 3,4% na 3-miesięcznej lokacie do miliona złotych

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny