Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

niedziela, 01 lipca 2018

Biżuteria, która sama płaci? To pierwszy taki pomysł na świecie. Już w tym roku to zadziała!

Na tegorocznych targach MWC w Barcelonie Visa pokazała „samopłacącą” biżuterię. Rzecz jest wynikiem projektu realizowanego wspólnie z National Bank of Greece oraz dwoma producentami biżuterii (Folli Follie i Links of London). Funkcję płatniczą będą miały pierścionki i bransoletki, czyli biżuteria, którą kobiety noszą na rękach. Zapłacimy nią standardowo – poprzez zbliżenie biżuterii do dowolnego terminala obsługującego tego typu płatności.

Visa oraz firmy biżuteryjne zapowiadają, że pierwsi klienci w Grecji będą mogli płacić swoją biżuterią jeszcze w tym roku. I będzie to pierwszy w historii przypadek, w którym technologia płatnicza znajdzie się np. w pierścionku. Zapewne nie w każdym i być może taki pierścionek będzie droższy od „zwykłego”, ale najważniejsze, że rzecz będzie dostępna dla każdego chętnego konsumenta.

Czynnikiem sukcesu tego kolejnego przełomu w płaceniu będzie łatwość „aktywowania” funkcji płatniczej. Za to ma odpowiadać Bank of Greece, którego przedstawiciele zapowiadają, że taka aktywacja będzie możliwa w dowolnym terminalu płatniczym obsługiwanym przez ten bank na terenie Grecji. Nie wiem czy będzie trzeba mieć przy sobie dowód osobisty albo kartę płatniczą, ale zakładam, że w jakiś sposób trzeba będzie „przypiąć” biżuterię do rachunku bankowego lub karty płatniczej konkretnego konsumenta.

Jeśli terminy wdrożenia zostaną dotrzymane, to kolejna rewolucja zacznie się lada moment. Poprzednie dwie – upowszechnienie się kart zbliżeniowych oraz bankowość mobilna, czyli płacenie telefonem – jeszcze trwają, ale kto wie czy to właśnie zamontowanie technologii płatniczej w przedmiotach codziennego użytku nie będzie przełomem największym. Zwłaszcza jeśli popatrzymy nie tylko na płatności, ale na nowe technologie w zegarkach, czy okularach.

O tych wszystkich wynalazkach czytaj w pełnej wersji tekstu na "Subiektywnie o finansach". Kliknij ten link

Płać w sieci bezpiecznie, wygodniej i z chargebackiem. Jeśli chcesz bezpiecznie i bardzo wygodnie płacić kartą w sieci, to pod tym linkiem możesz zarejestrować swoją kartę w usłudze Visa Checkout. Będziesz mógł/mogła płacić w sieci niemal jednym kliknięciem, a jednocześnie będzie to płatność kartą, a nie e-przelewem, a więc będziesz zabezpieczony/a chargebackiem. Więcej o usłudze Visa Checkout pisałem tutaj 

Artykuł powstał w ramach cyklu „O wygodnym płaceniu – niezbędnik nowoczesnego konsumenta. Partnerem merytorycznym tego cyklu jest organizacja płatnicza

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
niedziela, 01 lipca 2018 09:11

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • salmiaki napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/01 09:48:48:

  Jesteśmy zgubione! A panowie razem. Nami...

 • sparrowar708 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/02 13:42:00:

  Fajna opcja, a jak nawet zgubimy pierścionek to nikt nie będzie wiedział, że można nim płacić :) Niestety Panowie chyba nie będą chcieli nosić takiej biżuterii.

 • gruszka94a napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/02 15:50:17:

  Ja jestem racjonalnym realistą i jednak już przyzwyczaiłem się do tego, że zakupy dowozi mi kurier poczta polska. Pomysł jest naprawdę fajny, pozostaje tylko pytanie, czy taka forma płatności jest faktycznie bezpieczna. Jeśli tak, to widzę w tym ciekawy potencjał.

 • pracowita.p napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/04 12:58:26:

  Ciekawe, ale wolę tradycyjne metody płatności.

 • dzajac1 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/05 23:47:47:

  Generalnie jest forma cyborgizacji (powaga). Jestem za:)

 • szymczakb napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/08 17:05:20:

  Uważam, że lepsze to niż karta.

 • sparrowar708 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/09 13:09:50:

  Nie kupiłabym takiego czegoś nigdy w życiu. Po to jest karta kredytowa, żeby płacić.

 • dzoelo napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/11 09:00:16:

  Ileż to człowiek może mieć teraz kart kredytowych, w portfelu wszakże by się wszystkie nie zmieściły. A tak to karta kredytowa w zegarku, w pierścionku, w łańcuszku, w bucie lewym, w bucie prawym, w okularach, w pasku, podkoszulce, slipkach itp. :)

 • liga_zarabiania napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/19 10:00:27:

  Czego to ludzie nie wymyślą :)

 • realnosc555 napisał(a) komentarz datowany na 2018/07/23 20:55:30:

  Kompletny bez sens, i bezmyślność w akceptowaniu takich pomysłów, ale ja wiem do czego to zmierza... do czipowania ludzi.
  Aron Russo słyszał oraz relacjonował to dawno temu.
  Po co jakieś breloki, pierścionki, telefony, płatnicze . Niektórzy widzę po komentarzach, że zachwyceni chłe chłe.
  Będziecie za mniej niż dekadę mieli chip jak wasz pies lub kot.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny