Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

poniedziałek, 17 września 2018

Sprawdź czy do twojej karty płatniczej są przypięte te usługi. Bardzo się przydają!

Zapewne większości z Was assistance w pierwszej kolejności kojarzy się z pomocą związaną z awariami samochodów. Gdy np. auto się zepsuje, to w ramach assistance możemy wezwać pomoc drogową, która odholuje auto do warsztatu. Na pytanie, gdzie kupuje się assistance większość konsumentów odpowie –w firmach ubezpieczeniowych. To prawda, ale warto wiedzieć, że usługi assistance oferują też banki.

Z badań firmy Mondial Assistance wynika, że w 2017 r. z usług assistance skorzystało blisko 2,5 mln Polaków, z czego 18% (ok. 460 tys.) w ramach produktów oferowanych właśnie przez banki.

Przeczytaj też: Nie możesz odpalić auta? Kup sobie porządne assistance. Czyli jakie? Oto check-lista

Przeczytaj też: Ile osób w Polsce ma usługi assistance? Jaka część z nich faktycznie korzysta?

Usługi mogą być podpięte pod konto osobiste albo pod kartę płatniczą (zwykle kredytową). Skoro i tak płacicie składkę za assistance, która wliczona jest w cenę karty (lub konta), to dlaczego z niego nie skorzystać? A jeśli dopiero myślicie o wyrobieniu sobie karty kredytowej, fajny pakiet assistance może być atutem przy wyborze tego, a nie innego plastiku.

Assistance i concierge – czym to się różni?

Zanim pokażę, co „potrafi” kartowe assistance, dwa słowa o różnicy między usługami assistance i concierge. Assistance to ubezpieczenie, a więc gdy dojdzie do zdarzenia objętego polisą, możemy liczyć np. na wspomniane holowanie auta czy opłacenie wizyty w szpitalu. Koszty – w ramach określonych limitów – pokrywa ubezpieczyciel.

W ramach assistance możemy też dostać usługi concierge. Ale bank może nam zaproponować tylko concierge. To usługa, w ramach której instytucja finansowa pomoże nam np. znaleźć optymalne połączenia lotnicze i zarezerwować bilet, ale za same bilety płaci już klient.

Assistance dołączane jest najczęściej do ekskluzywnych kart kredytowych lub skrojonych na potrzeby podróżujących. Niestety nie ma jednego szablonu, jeśli chodzi o zakres usług i koszty (co jest w ramach assistance, a za co trzeba płacić). Fakt, że karty oferowane przez kilka banków z tej samej linii, np. Visa Platinum, nie oznacza, że klienci tych banków dostaną dokładnie te same usługi dodatkowe. Dlatego najbezpieczniej jest zajrzeć do regulaminu konkretnej karty i sprawdzić, co nam przysługuje.

Czytaj też: Co może powiedzieć o tobie karta płatnicza, którą masz w portfelu? Wbrew pozorom całkiem sporo!

Czytaj też: Co się stanie, gdy ktoś pozna numer mojej karty płatniczej? Czy posiadanie karty na zbliżenia jest bezpieczne?

Czytaj: Karta służy przede wszystkim do płacenia, ale… może też być twoją tarczą ochronną. Sprawdź w jakich okolicznościach tak się stanie!

Szczegóły ofert kartowego assistance poznasz w pełnej wersji tekstu, która znajduje się pod tym linkiem. Zapraszam!

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
poniedziałek, 17 września 2018 10:49

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny