Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 26 września 2018

Tajemniczy spread przy transakcjach kartą, w której nie miało być spreadu. Przypadek?

Jeden z moich czytelników doniósł o problemie z nieprawidłowym rozliczaniem transakcji zagranicznych. Klient Alior Banku ma kartę walutową, ale bank... i tak nalicza mu spread. To problem jednorazowy czy systemowy? Wiele wskazuje na to, że to nie był przypadek, ani pojedynczy błąd

Problem dotyczy kart wydanych do konta w dolarach przy płatnościach w walucie innej dolar, euro i funt. Pan Kacper płacił kartą dolarową za hotel w czeskiej Pradze. Zgodnie z regulaminem korzystania z kart Alior Banku, taka transakcja powinna zostać przeliczona na dolary według kursu Mastercard. A ten można sprawdzić rok wstecz, bo organizacje płatnicze mają obowiązek publikować tabele kursowe.

Mój czytelnik za hotel zapłacił 8.702,10 koron, a jego konto zostało obciążone kwotą 395,16 dol. Dla pewności pan Kacper sprawdził kursy Mastercarda z dnia płatności (23 czerwca) i księgowania transakcji (26 czerwca). Okazało się, że w obydwu przypadkach kwota naliczona przez Alior Bank była wyższa o ok. 1,9 dol.

Przeczytaj też: W SkyCash jest już nowe ubezpieczenie: od kradzieży portfela, torebki lub smartfona z zaparkowanego samochodu. Ile kosztuje?

Problem nie dotyczy tylko klientów Alior Banku. Jak wiadomo, ten bank „szyje” też produkty i usługi T-Mobile Usługi Bankowe. Okazuje się, że również ta instytucja źle przelicza transakcje. Z usług banku T-Mobile korzysta znajomy pana Kacpra, który zauważył różnice między kursem dolara publikowanym przez Mastercard a kwotą zaksięgowaną na rachunku. Policzył, że na czterech transakcjach stracił ok. 3 dolary.

Alior przyznał, że niewłaściwie przeliczał transakcje na rachunku pana Kacpra. Zapewniał jednak, że to jednostkowy przypadek. Stwierdził, że w tym przypadku doszło do niewłaściwej „parametryzacji produktu”. Prawdopodobnie płatność, zamiast rozliczyć się po kursie MasteCarda, „po drodze” przewalutowała się na złotówki. I stąd wzięła się różnica.

Przeczytaj też: HomeDoctor – „Uber dla pacjentów” – rozwija skrzydła. Zamówisz lekarza na jeden klik, dojedzie w ciągu godziny. Ale tanio nie będzie

Przeczytaj też: Kiedy zdrada popłaca, czyli ranking lokat bez konieczności zakładania konta. Z 20.000 zł wyciśniesz nawet 200 zł więcej, niż w swoim banku!

Bank przeprosił klienta i obiecał zwrócić mu niesłusznie pobrane środki. Problem jednak w tym, że klient nie jest w stanie udowodnić, że również starsze transakcje byłby źle przeliczane, bo kalkulator MasterCarda pokazuje tylko roczną historię.

Problem raczej systemowy

Druga sprawa to skala problemu. Przecież również znajomy pana Kacpra zauważył nieprawidłowości. Może więc dotyczy on tysięcy klientów, od których pobrano nienależny spread? Zaapelowałem do naszych czytelników, którzy korzystają z kart walutowych Aliora i T-Mobile Usługi Bankowe, by przeanalizowali swoje transakcje i dali znać, czy kursy są prawidłowe (takie, jak w tabelach Mastercarda). Doniesienia są niepokojące. No i co na to bank? O tym czytaj w pełnej wersji artykułu

----------------------------------------------------------

Uwaga: na tej stronie ukazują się tylko skrócone wersje niektórych artykułów powstających w ramach projektu "Subiektywnie o finansach". Wszystkie teksty w pełnych wersjach - od jednego do trzech artykułów dziennie - ukazują się na mojej nowej stronie www.subiektywnieofinansach.pl  Dopisz ten adres do ulubionych w swojej wyszukiwarce i zaglądaj codziennie. Na mojej nowej stronie znajdziesz rady dotyczące lokowania oszczędności, wychodzenia z tarapatów i ostrzeżenia jak nie wpaść w pułapkę.

Jeśli masz konto na Facebooku, to koniecznie zapisz się do obserwowania fan-page'u "Subiektywnie o finansach". Tam wrzucam nie tylko zajawki własnych tekstów, ale też komentuję różne wydarzenia i nowości z branży finansowej. Żeby zostać fanem subiektywności kliknij tutaj i zostań fanem

Zapisz się na mój newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 26 września 2018 09:09

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • kpdwiejak napisał(a) komentarz datowany na 2018/09/26 10:49:37:

  jakiś czas temu miałem podobny przypadek

 • morenni napisał(a) komentarz datowany na 2018/09/26 11:24:10:

  I tak to właśnie bywa z tymi wszystkimi bankami. One żerują na klientach a Alior Bank nie należy do listy najbardziej zaufanych banków w Polsce z tego co wiem. Bardzo pouczający wpis ;)

 • tomekrado napisał(a) komentarz datowany na 2018/09/27 08:34:41:

  Też jestem klientem aliora i powiem że nie miałem takiego przypadku że mi pobrało spread, ogólnie to problem zawsze miałem z kartą co chwile był problem z czytnikiem ale z płatnościami nic.

 • marekolgier napisał(a) komentarz datowany na 2018/09/27 08:58:33:

  Dziwne ale to tylko osoby z kontem walutowym mają problem, mi się wydaje że to system zawinił coś jest problem w algorytmach obliczających to wszystko.

 • kapinorm napisał(a) komentarz datowany na 2018/09/27 09:34:11:

  Miałem rok w alioru konto walutowe i powiem szczerze że nie miałem problemu z tym że źle jakoś mi przewalutowywało zawsze sprawdzałem swoje transakcje i nigdy nie zauważyłem błędu.

 • gozdzik1 napisał(a) komentarz datowany na 2018/09/27 14:24:15:

  Zarabiaj na ankietach, kliknij w link

  www.ermail.pl/klik/Un5RYmsH

 • gruszka94a napisał(a) komentarz datowany na 2018/09/30 16:49:27:

  Ja jestem racjonalnym realistą i jednak już przyzwyczaiłem się do tego, że zakupy dowozi mi kurier 48 pocztex. Pomysł jest naprawdę fajny, pozostaje tylko pytanie, czy taka forma płatności jest faktycznie bezpieczna. Jeśli tak, to widzę w tym ciekawy potencjał.


 • paseo napisał(a) komentarz datowany na 2019/01/26 03:36:09:

  Przeciez sam spread to nie wszystko.Transakcja przechdozi przez rozne banki i każdy z nich może sobie dolozyc jakas prowizje.To klasyka.
  Placimy karta jak tutaj Mastercard,majac w pamięci,ze kurs w kantorze to np. 4,3 euro za zlotowke a w wykazie transakcji okazuje się,ze Alior policzyl sobie 4,65 zl albo jeszcze więcej.Dlatego my ,wyjezdzajac bardzo często,kupujemy fizyczna walute w fizycznym kantorz ei płacimy nia na miejscu za wszystko.A karta jest tylko do większych i niespodziewanych platnosci,naprzyklad za zabieg w szpitalu.Co do Alior'a to jets to już tylko cien dawnego banku Sobieraja ,a jego najnowsza "now abankowosc" to podręcznikowy wprost przykład nieudolności i lekcewazenia klientów,tyle jest tam bledow i nonsensow.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny