Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 24 października 2018

Bank obiecał darmowe bankomaty na całym świecie. A tu klienci się skarżą na... prowizje

Pan Roman w materiałach marketingowych dotyczących swojego ekskluzywnego konta w "polskim" Citibanku znalazł następującą obietnicę: „pamiętaj, że za wypłatę środków z dowolnego bankomatu na świecie nie zapłacisz prowizji. To duża wygoda – nie trzeba szukać bankomatu Citi ani martwić się o dodatkowe koszty”. Okazało się, że ta obietnica jest dla banku… niewykonalna. A prestiżowi klienci, leżący na pieniądzach, często żyją w przekonaniu, że niemożliwe nie istnieje.

„Ostatnio byłem w Pradze i wypłacałem z bankomatu korony z karty debetowej w euro. Bankomat, owszem, napisał na ekranie, że pobierze prowizję od wypłaty, ale uznałem, że pewnie klientów CitiGold to nie dotyczy. Bo przecież „za wypłatę środków z dowolnego bankomatu na świecie nie zapłacisz prowizji”. Nic bardziej mylnego. Prowizją zostałem obciążony”

Czytaj też: Który sposób płacenia najbardziej lubimy za wygodę? A który za szybkość? Który najbardziej niezawodny? Niektóre z odpowiedzi zaskakują!

Z tego wynika, że pana Romana poniosło przeświadczenie, że jako klient VIP nie zapłaci prowizji, mimo, że bankomat „mówi” co innego. Miał prawo tak myśleć, bo w końcu w tabeli opłat i prowizji stoi jak wół, że wszystkie wypłaty są darmowe.  

Czy to jakieś złe fluidy w tych Czechach? Kilka lat temu opisywaliśmy historię pana Jakuba, który również został skasowany w Pradze na prowizji. Tyle, że on myślał, że wypłaca pieniądze z bankomatu Citi, a w rzeczywistości była to tylko nalepka tego banku na urządzeniu. 

Problem w tym, że tu i ówdzie występują opłaty pobierane przez sieci bankomatowe, tzw. surcharge (w Polsce są zabronione). Są one poza kontrolą banku, który wydał nam kartę. On może zrezygnować ze swojej prowizji, może zrezygnować ze spreadu, ale nie może wiedzieć,  że właściciel tej lub innej lokalnej sieci bankomatowej „skubie” klientów dodatkową prowizją. Ale czy bank - mając świadomość takiej sytuacji - nie wprowadził klienta w błąd przekazem marketingowym? Czytaj w pełnej wersji tekstu na "Subiektywnie o finansach"

----------------------------------------------------------

Uwaga: na tej stronie ukazują się tylko skrócone wersje niektórych artykułów powstających w ramach projektu "Subiektywnie o finansach". Wszystkie teksty w pełnych wersjach - od jednego do trzech artykułów dziennie - ukazują się na mojej nowej stronie www.subiektywnieofinansach.pl  Dopisz ten adres do ulubionych w swojej wyszukiwarce i zaglądaj codziennie. Na mojej nowej stronie znajdziesz rady dotyczące lokowania oszczędności, wychodzenia z tarapatów i ostrzeżenia jak nie wpaść w pułapkę.

Jeśli masz konto na Facebooku, to koniecznie zapisz się do obserwowania fan-page'u "Subiektywnie o finansach". Tam wrzucam nie tylko zajawki własnych tekstów, ale też komentuję różne wydarzenia i nowości z branży finansowej. Żeby zostać fanem subiektywności kliknij tutaj i zostań fanem

Zapisz się na mój newsletter i odbierz zestaw praktycznych poradników, w tym przegląd najlepszych kont bankowych ułatwiających oszczędzanie

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 24 października 2018 09:05

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

 • kpdwiejak napisał(a) komentarz datowany na 2018/10/24 10:58:23:

  no cóż... :P

 • barness napisał(a) komentarz datowany na 2018/10/30 09:40:00:

  Niestety w Polsce cały czas zdarzają się takie kwiatki... Obiecują coś czego nie mogą spełnić, aby tylko nabyć nowych klientów, pewnie takie coś zdarzyło się nie pierwszy i nie ostatni raz...
  ____________
  patrz-szeroko.pl/

 • dzoelo napisał(a) komentarz datowany na 2018/12/03 07:48:52:

  Lokata bezkarna już nie tylko w BGŻ Optima, ale również w Idea Bank (lokata beztroska) i w Getin Bank (lokata na nowe środki) oraz oczywiście konta oszczędnościowe.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny