Subiektywnie o finansach

Blog Macieja Samcika, długoletniego dziennikarza ekonomicznego Gazety Wyborczej . O finansach małych i dużych. Mnóstwo ciekawostek na temat pieniędzy. Wiadomości ważne dla domowego budżetu. Porady finansowe i recenzje reklam instytucji finansowych.

Wpis

środa, 10 października 2018

Zaginął przelew na ponad 6000 zł. Wszcząłem śledztwo. Okazało się, że... coś go obcięło!

Raz po raz dostaję od Was prośby o odnalezienie zagubionych pieniędzy. Tym razem odezwał się do mnie klient, który przelewał pieniądze z kryptowalutowej giełdy BitBay (pewnie chodziło o kasę uzyskaną ze sprzedaży jakichś kryptowalut) na swoje konto w PayPalu. 

Przelew o niebagatelnej wartości ponad 6000 zł wyszedł z konta zbiorczego w Bitbay, dlatego w PayPalu nie byli w stanie go przypisać do żadnego z milionów rachunków, które prowadzą swoim klientom. Zapewne opis w tytule przelewu był nieprawidłowy bądź nie zawierał wszystkich danych. Klient myślał, że pieniądze lecą z jego konkretnego rachunku w BitBay, a poszły z jakiegoś rachunku ogólnego.

Paypal twierdzi, że zwrócił przelew na ten sam rachunek bankowy, z którego ów pieniądz przyszedł. Jednak BitBay pieniędzy odnaleźć nie mógł i giełda zarzeka się, że nie otrzymala takich pieniędzy. Przypomina to trochę rozmowę ślepego z głuchym o kolorach, ale tak dziś wygląda świat fintech, w którym klienta obsługują niebankowe firmy, zaś banki pełnią tylko funkcje pomocnicze, czyli prowadzą rachunki do transferu grosza.

Czytaj też: Z Walutomatu do PayPala i… pieniądze giną. Nikt nic nie wie

Czytaj też: Kosztowna pomyłka. Przelew życia poszedł na złe konto. Biegniemy na pomoc!

Czytaj też: Omyłkowy przelew? Pieniądze poszły na konto, na które nie powinny? Wreszcie nie jesteśmy skazani na (nie)łaskę banku. Jak działa nowe prawo?

Czytaj też: Omyłkowy przelew na zamknięte konto. Jak odzyskać pieniądze? Najlepiej… zamknąć konto jeszcze raz

Czytaj też: Nie do wiary! Przez siedem lat walczył o odzyskanie 10.000 zł uwięzionych w banku

Sytuacja powinna być prosta jak drut. Skoro giełda BitBay prosi o potwierdzenie przelewu, który miał odesłać PayPal, to nic łatwiejszego, niż jej to potwierdzenie dostarczyć. Jednak – jak napisał do mnie czytelnik – „Paypal twierdzi, że nie jest w stanie wygenerować takiego dokumentu, potwierdzenia przelewu”. Czytelnik poprosił mnie o pomoc w wyjaśnieniu sprawy.

Co udało mi się ustalić? Czy po pół roku klient odzyskał pieniądze? Co jest przyczyną tego zamieszania? Czytaj w pełnej wersji tekstu na www.subiektywnieofinansach.pl. Oto link do tego konkuretnego artykułu

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
maciek.samcik
Czas publikacji:
środa, 10 października 2018 12:42

Polecane wpisy

Trackback

Komentarze

Dodaj komentarz

  • kpdwiejak napisał(a) komentarz datowany na 2018/10/12 12:10:19:

    niebywałe! ;-)

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny